Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχίζει και καταντάει προκλητικό αυτό το παραμύθι. Που ήσασταν τόσο καιρό αγαπητοί μου να μας μιλήσετε για ΔΙΚΑΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ, για μαγαζιά καπνιζόντων και μη καπνιζόντων; Τότε που το κενό νόμου σας έδινε το δικαίωμα να καπνίζετε όπου και όσο θέλετε; Τώρα το θυμηθήκατε που βρεθήκαμε ξαφνικά στο άλλο άκρο (ναι, να δεχτώ ότι από τη μία ακραία κατάσταση βρεθήκαμε στην άλλη); Τότε, λοιπόν, δεν υπήρχε καν thread στο φόρουμ, υπήρχε απλά μια πραγματικότητα που οι μη καπνίζοντες έπρεπε υποχρεωτικά και αδιαμαρτύρητα να αποδεχτούν. Τώρα, λοιπόν, εγώ απολαμβάνω την αγωνία και το άγχος σας, τον προβληματισμό σας για το τσιγάρο, τους νόμους, την πολιτεία, το ηθικό ή ανήθικο της "ρουφιανιάς", το τι θεωρείται κλειστός χώρος και ποιές είναι οι προβλεπόμενες ποινές, όσο προγραμματίζω να επισκεφτώ καταστήματα που μέχρι σήμερα απέφευγα.

 

 

Φιλε Kirileman αν διαβασεις ολο το μυνημα που εκανες quote θα δεις οτι γραφω οτι ειμαι ευγενικος καπνιστης που ποτε δεν εχω κανει χρηση οταν υπαρχουν παιδια,και στους μεγαλους επαιρνα πρωτα την αδεια τους.Υπαρχει και η κατηγορια των μη προκλητικων καπνιστων δεν ειμαστε ολοι στο ιδιο τσουβαλι.Σορρυ αλλα εκανες επιλεκτικο quote.Στα αλλα που λες συμφωνω και εμενα δεν μου αρεσε ανεκαθεν η προκλητικη αγενεια μερικων καπνιστων στο ταξι,σε καφετεριες που εστελναν και λογω ανεμου τον καπνο τους στα μουτρα μη καπνιστων κ.τ.λ. ασφαλως σε αυτες τις καταστασεις εχεις απολυτο δικιο.

 

Αλλα υπαρχουν και εξευγενισμενοι καπνιστες ,φανταζομαι να ξερεις και εσυ τετοιους.Μην μας παρει ολους η μπαλα και εχουμε κυνηγι μαγισσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και φυσικά η απάντηση που περίμενα...

ας συμφωνήσουμε με την λογική σου, ΠΟΙΟΣ από όλους θα πάρει την άδεια για μαγαζί με καπνίζοντες? ποιος θα αποφασίσει? "ειδική επιτροπή"? άρα οποιος λαδώνει πιο καλά σε αυτή την μπουρδελοχωρα θα πάρει την άδεια? η στους καταστηματάρχες που νομίζουνε ότι κάνανε καφετερια και πιάσανε την καλή επειδή ο έλληνας είναι αργόσχολος άρα θα το κάνουνε καπνιστών για να μην στεναχωρήσουν τον έλληνα καπνιστή?

 

 

Κοιτα να δεις, λυσεις υπαρχουν δεκαδες, δεν ειναι ασπρα η μαυρα ολα.

Μπορουν να βαλουν ειδικο τελος αγορας της αδειας, ειδικο φορο στα καταστηματα καπνιζοντων, να αναγκασουν αυτα τα καταστηματα να εχουν διπλασιο σε κοστος εξαερισμο απο τα μη καπνιζοντων, να ειναι καταστηματα που δεν θα εχουν δικαιωμα πλατειας, να υπαρχει ποσοστο επι του συνολου στο ποσες αδειες θα ειναι καπνιζοντων, να ειναι πανω απο καποια τετραγωνικα ωστε να μην ειναι καποιο καταστημα 15 τμ τεκες, και πολλα αλλα που μπορω να σκεφτω και που ειναι εφικτα και υλοποιησιμα (δε μιλαω για κατι ουτοπικο). Ολα αυτα μπορουν να λειτουργησουν αποτρεπτικα για πολλους καταστηματαρχες και μονο λιγοι θα το αποφασισουν.

 

---------- Προσθήκη στις 15:05 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:03 ----------

 

δηλαδη θα παθετε κατι αν κανετε το τσιγαρο ΕΞΩ απο το μαγαζι και μετα να μπειτε παλι μεσα?

 

Ενας ανθρωπος που το Σαββατοβραδο κανει ενα μικρο πακετακι καπνο στην εξοδο του, καθουμενος επι 5 ωρες μεσα σε ενα club, βρες μου λιγο μια λυση στο ποσες φορες θα πρεπει να βγει εξω και ποσα τσιγαρα να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα υπαρχουν και εξευγενισμενοι καπνιστες ,φανταζομαι να ξερεις και εσυ τετοιους.Μην μας παρει ολους η μπαλα και εχουμε κυνηγι μαγισσων.

Αναγκαστικα θα σας παρει ολους η μπαλα(αναφερομαι στην εφαρμογη του νόμου-αν και μαλλον δεν εννοουσες αυτο). Πως αλλιως θα μπορουσε να γινει?

 

Ακομα και αν οι "καλοι" και ευγενικοι καπνιστες ειναι ξερω γω το 70%, χαρην αυτου του 30% των "μη-ευγενικων" καπνιστων θα υποστειτε την ιδια αντιμετωπιση.

 

Και την ερωτηση που εκανε καποιος μπορει να την απαντησει καποιος καπνιστης: Γιατι πριν ερθει στην επιφανεια αυτος ο νόμος δεν ευαισθητοποιουσασταν για να γινουν μαγαζια καπνιζοντων/μη-καπνιζοντων?

Τοτε εμεις -κακως- "απολαμβαναμε" τον καπνο σας. Παντου! Τωρα και εσεις θα απολαυσετε τον μη καπνο μας. Παντου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις, λυσεις υπαρχουν δεκαδες, δεν ειναι ασπρα η μαυρα ολα.

Μπορουν να βαλουν ειδικο τελος αγορας της αδειας, ειδικο φορο στα καταστηματα καπνιζοντων, να αναγκασουν αυτα τα καταστηματα να εχουν διπλασιο σε κοστος εξαερισμο απο τα μη καπνιζοντων, να ειναι καταστηματα που δεν θα εχουν δικαιωμα πλατειας, να υπαρχει ποσοστο επι του συνολου στο ποσες αδειες θα ειναι καπνιζοντων, να ειναι πανω απο καποια τετραγωνικα ωστε να μην ειναι καποιο καταστημα 15 τμ τεκες, και πολλα αλλα που μπορω να σκεφτω και που ειναι εφικτα και υλοποιησιμα (δε μιλαω για κατι ουτοπικο). Ολα αυτα μπορουν να λειτουργησουν αποτρεπτικα για πολλους καταστηματαρχες και μονο λιγοι θα το αποφασισουν.

 

Και όπως σου λέει ο τούφας μετά θα αρχίσουν να λαδώνουν οι καταστηματάρχες για να πέρνουν άδειες πιο φτηνά.

 

Ενας ανθρωπος που το Σαββατοβραδο κανει ενα μικρο πακετακι καπνο στην εξοδο του, καθουμενος επι 5 ωρες μεσα σε ενα club, βρες μου λιγο μια λυση στο ποσες φορες θα πρεπει να βγει εξω και ποσα τσιγαρα να κανει.

 

Και γω,αν και δεν με γνωρίζεις, είμαι ένας άνθρωπος που αν βγω θα βγω ένα σάββατο. Γιατί όταν γυρίζω από το club,που είπα να βγω και γω να ξεσκάσω, να πρέπει να βρωμάω και να χω φάει τον καπνό των άλλων στη μάπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ανθρωπος που το Σαββατοβραδο κανει ενα μικρο πακετακι καπνο στην εξοδο του, καθουμενος επι 5 ωρες μεσα σε ενα club, βρες μου λιγο μια λυση στο ποσες φορες θα πρεπει να βγει εξω και ποσα τσιγαρα να κανει.

 

Προβλημα του! Να βρει μονος του την λυση στο προβλημα που ο ιδιος δημιουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
δηλαδη θα παθετε κατι αν κανετε το τσιγαρο ΕΞΩ απο το μαγαζι και μετα να μπειτε παλι μεσα?

 

Αν ειμαι με φιλους μου που ειναι μη καπνιστες ουτε καν θα καπνισω ,δεν χρειαζεται να βγω εξω.Προσωπικα το ελεγχω.

 

Αλλα ποιον θα πειραξει αν γινει μια ρυθμιση για καταστηματα(καφε κ.τ.λ.)ειδικα για καπνιστες?Στο κατω κατω,δεν θα γινει δια φασιστικης επιβολης ,οποιος καταστηματαρχης θελει ας το κανει μη καπνιστικο και οποιος θελει παλι,καπνιστικο.

 

Γιατι αλλο ο θεμιτοτατος στοχος να προστατευτουν οι μη καπνιστες και αλλο να απαγορευτει το καπνισμα που ειναι αντιδημοκρατικο.Ας δωσει το κρατος την δυνατοτητα σε οποιον θελει να καπνιζει ελευθερα σε ειδικο χωρο.Αν μπορει να γινει αυτο και υπαρχει ο ορος της προσωπικης επιλογης δεν πεφτει λογος στους μη καπνιστες,γιατι απλα δεν θα ειναι εκει.;)

 

Σε αυτο που ρωταει ο φιλος crocodile ,που φαινεται να τα εχει παρει,λιγο σε αυτο το νημα:devil: μηπως χρειζεται ενα τσιγαρακι να ηρεμησει? (joke),πριν βγει ο νομος τι να πουμε ?Στην Ελλαδα βρισκομαστε το κρατος της πλακας.Εδω ερχεται ο αλλος διπλα σου με την παρεα του και γκαριζει σαν γαιδουρι και σπαζει τρεις παρεες διπλα του και θα του ελεγες μην καπνιζεις εχω παιδια στο τραπεζι και μας φλομωνεις?Ειμαστε απολιτιστος λαος,εδω ουτε να συζητησουμε με ηρεμια και ευγενεια δεν μπορουμε.Δεν φταιγαμε εμεις αν το κρατος μας ειναι ηλιθιο,και σε αλλα θεματα που θα επρεπε να υπαρχουν νομοι και δεν υπηρχαν ,τωρα χαρη στο ΔΝΤ αρχισαν να ερχονται και να κυνηγανε τα απανταχου λαμογια,οσο τα κυνηγανε γιατι απο οτι ξερω κανουν ακομη τα στραβα ματια στους δικους τους οσο μπορουν.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αλλο ο θεμιτοτατος στοχος να προστατευτουν οι μη καπνιστες και αλλο να απαγορευτει το καπνισμα που ειναι αντιδημοκρατικο.

 

Και έστω ότι είναι αντιδημοκρατικό το να απαγορευτεί το κάπνισμα. Η παιδεραστία? Δεν έχει δικαίωμα ο παιδεραστής στην αγάπη? Τι θα κάνει κακό στο παιδάκι? Αφού θα πάρει γλυφιτζούρι και καραμέλες μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως σου λέει ο τούφας μετά θα αρχίσουν να λαδώνουν οι καταστηματάρχες για να πέρνουν άδειες πιο φτηνά.

 

 

 

Και γω,αν και δεν με γνωρίζεις, είμαι ένας άνθρωπος που αν βγω θα βγω ένα σάββατο. Γιατί όταν γυρίζω από το club,που είπα να βγω και γω να ξεσκάσω, να πρέπει να βρωμάω και να χω φάει τον καπνό των άλλων στη μάπα?

 

Να λαδωσουν για τι; Για κατι που δεν θα υπαρχει;

Εστω οτι στην Αρτα υπαρχουν 100 κεντρα διασκεδασης (καφε, εστιατορια, clubs, ολα). Και βγαλει ο δημος προς πλειστηριασμο 20 αδειες, ωστε 20 απο αυτα τα καταστηματα να γινουν καπνιζοντων. Πληρωσαν τα αντερα τους τις πηραν και τελειωσε το παραμυθι. Οι υπολοιποι τι καριβως θα λαδωσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβάνετε ότι οι παρείσακτοι στο club είστε εσείς οι 5 που γκρινιάζετε έτσι; Δηλαδή μη τρελαθούμε. =ρ

Να βγείτε εσείς έξω για να μη βρωμάτε και βγαίνοντας να κλείσετε τη πόρτα για να μη μπαίνει καθαρός αέρας. Αντε. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έστω ότι είναι αντιδημοκρατικό το να απαγορευτεί το κάπνισμα. Η παιδεραστία? Δεν έχει δικαίωμα ο παιδεραστής στην αγάπη? Τι θα κάνει κακό στο παιδάκι? Αφού θα πάρει γλυφιτζούρι και καραμέλες μετά.

 

Μη λεμε ακυρα παραδειγματα απλα και μονο για να πουμε. Αυτο ειναι παρανομο απο το νομο, το τσιγαρο σαν χρηση ειναι νομιμοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χωριστούν οι καφετέριες σε καπνιστήρια και μη, γιατί να μην χωριστούν έτσι και οι δημόσιες υπηρεσίες και οι εργασιακοί χώροι;

Δικαίωμα του καθενός εργαζόμενου θα είναι να επιλέγει που θα πάει όπως και του πελάτη.

 

Αν μια εταιρία χαρακτηριστεί ως καπνιστήριο θα μπορεί να μην στείλει βιογραφικό.

Ο πελάτης θα μπορεί να επιλέξει αν θα πάει στην καπνιστική τράπεζα ή στην μη καπνιστική.

 

 

Σοβαρά τώρα... εφόσον είναι δεδομένο ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει πρέπει να ληφθούν επιτέλους κάποια μέτρα.

 

Δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το αλκοόλ ή τα ναρκωτικά γιατί εκεί δεν υπάρχει παθητικός κίνδυνος.

 

Από την άλλη πλευρά είναι σαφές ότι τα πιο πολλά κράτη εφαρμόζουν τα μέτρα αυτά για δικό τους συμφέρον και όχι για το δικό μας.

Είδαν ότι η υγειονομική περίθαλψη των ασθενών από το κάπνισμα είναι πολύ ακριβότερη από τα κέρδη που έχουν από τις καπνοβιομηχανίες. Τα χρόνια νοσήματα επιβαρύνουν πολύ τον κρατικό προϋπολογισμό.

 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα αντικαπνιστικά μέτρα δεν είναι σωστά. Απλά εφαρμόζεται το αυτονόητο.

 

Οι καπνιστές είχαν καλομάθει με το να καπνίζουν αλόγιστα οπουδήποτε ήθελαν χωρίς να τους ενδιαφέρει ο συνάνθρωπος τους... και τώρα ξαφνικά θυμήθηκαν για τα υποτιθέμενα "δημοκρατικά" δικαιώματά τους.

Δεν είναι αντιδημοκρατικό να απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους γιατί είναι θέμα δημόσιας υγείας.

Όπως και δεν είναι αντιδημοκρατικό το να ελέγχουν τα εστιατόρια για την ποιότητα του φαγητού.

 

Με την λογική πολλών εδώ μέσα, θα έπρεπε εφόσον συμφωνεί ο πελάτης και ο εστιάτορας να σερβίρονται σάπια ή μολυσμένα κρέατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λαδωσουν για τι; Για κατι που δεν θα υπαρχει;

Εστω οτι στην Αρτα υπαρχουν 100 κεντρα διασκεδασης (καφε, εστιατορια, clubs, ολα). Και βγαλει ο δημος προς πλειστηριασμο 20 αδειες, ωστε 20 απο αυτα τα καταστηματα να γινουν καπνιζοντων. Πληρωσαν τα αντερα τους τις πηραν και τελειωσε το παραμυθι. Οι υπολοιποι τι καριβως θα λαδωσουν;

 

Αυτές τις άδειες δεν θα τις πάρουν τσάμπα. Θα τις πληρώσουν. Οπότε θα τους έρθει πιο φτηνά να πάνε και να λαδώσουν το δήμο για 1 ακόμα αδειούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειμαι με φιλους μου που ειναι μη καπνιστες ουτε καν θα καπνισω ,δεν χρειαζεται να βγω εξω.Προσωπικα το ελεγχω.

 

Αλλα ποιον θα πειραξει αν γινει μια ρυθμιση για καταστηματα(καφε κ.τ.λ.)ειδικα για καπνιστες?Στο κατω κατω,δεν θα γινει δια φασιστικης επιβολης ,οποιος καταστηματαρχης θελει ας το κανει μη καπνιστικο και οποιος θελει παλι,καπνιστικο.

Ο klainmaingr εχει ηδη πει:

Αν δώσεις το δικαίωμα επιλογής, ΑΥΤΟΜΑΤΑ και λόγω όπως πρόσφατα είπα μαλακισμένης νοοτροπίας και ηλίθιας ανοχής εκ μέρους μας προς τους καπνίζοντες, ΑΝΑΙΡΕΙΣ το νόμο.

Και όταν ξέρω οτι αν δώσω δικαίωμα επιλογής θα αυτοαναιρεθεί ένας νόμος που σαν κράτος θέλω να κάνω, ναι το αφαιρώ. Καλό κάνω, κακό δεν κάνω.

 

και αλλο να απαγορευτει το καπνισμα που ειναι αντιδημοκρατικο.

Says who?

Το καπνισμα ειναι "αντιδημοκρατικο" γιατι βλαπτει τους μη καπνιστες! Γιατι βλαπτει τη γη.

Εστω και λιγο. Εστω και 0.000000000000000000001% ενα τσιγαρο. Γιατι να μολυνεται εστω και κατα τοσο δα ο αερας που αναπνεω? Μου πειραζεις την υγεια. Ξεχνα τους νόμους! Μου πειραζεις την υγεια! Γιατι?:fear: Τι σου εκανα?

Οποτε ξεχνα το καπνισμα!

 

(Και μην μου πει κανείς καποιο επιχειρημα του τυπου μα αφου κλεβει ο γειτονας αρα το οτι εκλεψα εγω δεν ειναι και τοσο κακο. Ξερω τι λεω. Ολο και καποιος θα πεταχτει να πει για τα καυσαερια των αυτοκινητων, κλπ....)

 

 

Ας δωσει το κρατος την δυνατοτητα σε οποιον θελει να καπνιζει ελευθερα σε ειδικο χωρο.Αν μπορει να γινει αυτο και υπαρχει ο ορος της προσωπικης επιλογης δεν πεφτει λογος στους μη καπνιστες,γιατι απλα δεν θα ειναι εκει.;)

Πρακτικα ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΟ! Ξερεις πολλα μαγαζια που να εχουν τη δυνατοτητα να κανουν τετοιο πραγμα? Τα περισσοτερα ΟΧΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγο και εγω Δαρβινιστης ειμαι οπως εσυ αλλα εσυ εχεις και λιγο υπαρξιστικες τασεις πεσιμισμου ετσι?:devil:

Κάτι τέτοιο ναι. Ίσως ρεαλισμού αντί για πεσιμισμού (ίσως και όχι). Αν είναι πεσιμισμού, οφείλεται στο πως τα έχουμε καταφέρει έτσι..

 

Σιγουρα ειμαστε προιον βιολογικης εξελιξης,αλλα απο ενα σημειο εξελιξης και μετα μπορουμε να γινουμε και εμεις σημαντικο μερος της εξελικτικης διαδικασιας και στον πλανητη και πανω στο σωμα μας και στα θεματα αυτου που λεμε ''ηθικη'' το οποιο ουσιαστικα ειναι κωδικας συνυπαρξης.

Σημαντικό μέρος της εξελικτικής διαδικασίας ήμασταν κάποτε, μέχρι που καταφέραμε να χρησιμοποιήσουμε το κόκκαλο σαν όπλο, και να ανάβουμε φωτιές. Από τότε, η εξέλιξή μας (σωματική και νοητική) άρχισε να αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο, σε σχέση με την εξέλιξη άλλων ειδών. Κάποια στιγμή την ψωνίσαμε και αποφασίσαμε ότι δεν είμαστε απλά "ανώτεροι" αλλά είμαστε θεοί και μπορούμε να προσαρμόσουμε το περιβάλλον πάνω μας (και όχι να προσαρμοστούμε εμείς στο περιβάλλον μας, όπως θα έπρεπε). Από τότε το ανθρώπινο είδος λειτουργεί σαν παράσιτο, σαν ξενιστής στη Γη και ο μόνος λόγος που η φύση δεν μας έχει αποβάλλει ακόμα είναι επειδή το είδος μας λειτουργεί με μηχανική υποστήριξη. Προσφέρουμε πολύ λιγότερα στη φύση από ότι λαμβάνουμε, διαταράσσοντας έτσι όλες τις ισορροπίες, χωρίς όμως να έχουμε κατανοήσει ότι στην ουσία σε εμάς τους ίδιους κάνουμε κακό, κλάνοντας ένα @ της Γης διότι η φύση θα βρει τρόπο να ανανεωθεί - χωρίς εμάς ίσως.

 

Στο μακρινο μελλον για παραδειγμα που η επιστημη θα πετυχει την αθανασια (του σωματος) θα αλλαξει πολυ η ηθικη μας.

Αθανασία: Η απόδειξη την μεγάλης απληστίας και ματαιοδοξίας του ανθρώπου. Δεν υπάρχει ηθική στην αθανασία. Όποιος θέλει να ζήσει για πάντα, για μένα έχει χάσει το νόημα της ύπαρξής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...