Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαιωμα ειναι όμως να μην γινει σεβαστος απο καποιον.Θα βρει χωρους που θα καπνιζουν ΟΛΟΙ και οι εργαζομενοι ΜΑΖΙ και οσοι ΘΕΛΟΥΝ να κανουν το γουστο τους χωρις να ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ αυτους που δεν καπνιζουν να γινουν παθητικοι καπνιστες.

Και αν κατσει και με πιασουν θα πληρωσω.

Πληρωνω τις συνεπειες του νομου και καθαριζω.Γουστο μου.

Κατι αλλο;Ξαναπληρωνω.

Υπαρχει προβλημα;Νομιμος δεν ειμαι;Πληρωνω την παρανομια μου.

Και μην βγει κανενα αγορακι να πει πως αυτη ειναι η νοοτροπια του Ελληνα.

 

Αντε.

 

ελπιζω να αρχισετε ολοι οι εργαζομενοι σ' ενα μεγαλο δωματιο και να καπνιζετε και να πληρωνετε ολοι μαζι. ειστε οι καλυτεροι φορολογουμενοι και οι πιο προθυμοι να βοηθησουν το κρατος τους σε μια τοσο δυσκολη ωρα.

ασε που θα ξερουμε κι οι υπολοιποι ποιοι ειστε της αυτης νοοτροπιας να φυλαγομαστε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Vancas οι λύσεις που αναφέρεις είναι ημίμετρα. Κοντολογίς, η υγεία δεν αγοράζεται. Οπότε λύσεις του στυλ "περισσότερη φορολογία", "αυστηρά πρόστιμα" και "μεγαλύτερες εισφορές για ασφάλιση των εργαζομένων" οδηγούν σε ένα φαύλο κύκλο. Σαν ιδέα, το "θα δουλεύω σε ένα ανθυγιεινό περιβάλλον, για να βγάζω περισσότερα χρήματα για να έχω να πληρώνω τους γιατρούς στο μέλλον" είναι λυπηρή. Θα μου πεις δεν είναι το μόνο μέτρο που λειτουργεί έτσι. Ολόκληρος ο κόσμος έτσι λειτουργεί. Ο άνθρωπος πρώτα θα τα κάνει όλα σκατά και μετά κοιτάει να βρει λύση για να τα μπαλώσει. Δεν κοιτάει από την αρχή απλώς να μην τα κάνει σκατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνω τις συνεπειες του νομου και καθαριζω.Γουστο μου.

Κατι αλλο;Ξαναπληρωνω.

Υπαρχει προβλημα;Νομιμος δεν ειμαι;Πληρωνω την παρανομια μου.

 

Νόμιμος δεν θα σαι. Γι αυτό θα πληρώσεις. Νόμιμος θα ήσουν αν δεν έκανες την παρανομία ώστε να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που θα ξερουμε κι οι υπολοιποι ποιοι ειστε της αυτης νοοτροπιας να φυλαγομαστε :-D

Tουλαχιστον δεν κοροιδευομαστε μεταξυ μας.

Εσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tουλαχιστον δεν κοροιδευομαστε μεταξυ μας.

Εσεις;

 

πλακα κανεις? αφου σκεφτομαι πολυ σοβαρα ν΄αρχισω το καπνισμα τωρα :-D

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=6rMKg-xr0E0&feature=player_embedded[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vancas οι λύσεις που αναφέρεις είναι ημίμετρα. Κοντολογίς, η υγεία δεν αγοράζεται. Οπότε λύσεις του στυλ "περισσότερη φορολογία", "αυστηρά πρόστιμα" και "μεγαλύτερες εισφορές για ασφάλιση των εργαζομένων" οδηγούν σε ένα φαύλο κύκλο. Σαν ιδέα, το "θα δουλεύω σε ένα ανθυγιεινό περιβάλλον, για να βγάζω περισσότερα χρήματα για να έχω να πληρώνω τους γιατρούς στο μέλλον" είναι λυπηρή.

 

Εγώ δεν είπα αυτό. Μάλλον δε κατάλαβες τι έγραψα!!!!

Οι υψηλότερες εισφορές θα είχαν ως στόχο να αυξήσουν τα έξοδα των καταστημάτων που επιλέγουν να είναι καπνιστών και όχι για να πληρώνουν τους γιατρούς στο μέλλον οι καπνιστές.

Έτσι δίνεις πιο πολλά κίνητρα σε καταστήματα να γίνουν από μόνα τους μη καπνιστών.

Αυτό ακριβώς που λες κάνει ο νόμος που ισχύει πλέον.

Πρόστιμα και ποινές σε όσους καπνίζουν αλλά καμία μέριμνα για να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα στη ρίζα του.

Σου λένε κάπνισε όσο γουστάρεις και δε με νοιάζει αν τα παιδιά εξακολουθούν να έχουν πρόσβαση και ελλειπή ενημέρωση για το τσιγάρο, αρκεί το κάπνισμα να γίνετε σπίτι σου ή στο πεζοδρόμιο.

 

 

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από Vancas

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Απ' όσο ξέρω και σύμφωνα με άρθρα που διαβάζω κατά καιρούς, εξ απανεκαθεν η Ελλάδα είχε υψηλό ποσοστό καπνιστών και σε καμία χώρα με αντίστοιχα αντικαπνιστικά μέτρα δε καταγράφηκε πραγματική μείωση των καπνιστών.

 

Όλα τα υπόλοιπα που λες είναι απόψεις και μπορείς να έχεις τις δικές σου, όμως σε αυτό κάνεις λάθος. Οι απαγορεύσεις του καπνίσματος είναι από τα πλέον αποτελεσματικά μέτρα για τη μείωση του καπνίσματος. Πρώτο είναι η αύξηση των τιμών. Ψάξ'το λίγο καλύτερα, ίσως δεν διαβάζεις τα σωστά άρθρα.

 

@Filippos MD

Θα σε παρακαλέσω πολύ όταν κάνεις παράθεση να προσέχεις πως την κάνεις!!

Έτσι όπως το έχεις παραθέσει αλλοιώνεις τα γραφόμενα μου καθώς η λέξη προειδοποίηση πήγαινε στο ότι έχω γράψει μεγάλο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιμος δεν θα σαι. Γι αυτό θα πληρώσεις. Νόμιμος θα ήσουν αν δεν έκανες την παρανομία ώστε να πληρώσεις.
Ο νομος τιμωρει την παρανομια μου να καπνισω.Πληρωνω την τιμωρια μου.Δεν ειναι υποχρεωση μου;Ειναι.Τι αλλο θελει;

 

ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ.

Ο νομος λεει τιμωρεισαι και εγω αυτο λεω τιμωρουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος τιμωρει την παρανομια μου να καπνισω.Πληρωνω την τιμωρια μου.Δεν ειναι υποχρεωση μου;Ειναι.Τι αλλο θελει;

 

ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ.

Ο νομος λεει τιμωρεισαι και εγω αυτο λεω τιμωρουμαι.

 

το θεμα ειναι οτι ο νομος δε λεει μονο οτι απαγορευεται το καπνισμα αλλα και για καπνιστηρια πχ, τα εχουν κανει αυτα?

 

καλαμαρακι καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι λογικο αλλα οχι σωστο ετσι? κι ο αλλος που μπορει να παρατησει εναν πεζο που παρεσυρε και να μπει αν και οταν φυλακη μπορει να το σκεφτεται οπως εσυ αλλα σωστος δε θαναι ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ο αλλος που μπορει να παρατησει εναν πεζο που παρεσυρε και να μπει αν και οταν φυλακη μπορει να το σκεφτεται οπως εσυ αλλα σωστος δε θαναι ποτε!

 

Μα τι λες τώρα? Αφού θα μπει στη φυλακή!

 

ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ ΘΑ ΝΑΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος τιμωρει την παρανομια μου να καπνισω.Πληρωνω την τιμωρια μου.Δεν ειναι υποχρεωση μου;Ειναι.Τι αλλο θελει;

 

ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ.

Ο νομος λεει τιμωρεισαι και εγω αυτο λεω τιμωρουμαι.

 

Ολοι με 200 στις εθνικές...μια 400αρα πληρώνεις και χάνεις το δίπλωμα για ένα δίμηνο.

Και αν σκοτωθούν καμια ντουζίνα άτομα τι έγινε;Κλαίν...νόμιμος αφου πληρώνω.:rolleyes:

 

Δέν ξέρω αν το κατάλαβες,άλλα αυτή η λογική μπάζει απο παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O οχλος μιλησε παλι χωρις να διαβασει αυτο

.Θα βρει χωρους που θα καπνιζουν ΟΛΟΙ και οι εργαζομενοι ΜΑΖΙ και οσοι ΘΕΛΟΥΝ να κανουν το γουστο τους χωρις να ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ αυτους που δεν καπνιζουν να γινουν παθητικοι καπνιστες.

Και αν κατσει και με πιασουν θα πληρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτό που έκανες quote είναι νόμιμο?
Αυτο που λεω ειναι τιμιο,παρανομω χωρις να θελω να κανω κακό σε ΚΑΝΕΝΑΝ και δεχομαι την τιμωρια μου σαν συνεπεια της μη εφαρμογης του νομου.Νομιμοτατο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ που βγήκα έξω δεν είδα να εφαρμόζεται καθόλου το νέο νομοσχέδιο.

 

Όταν γέμισαν τα τραπέζια εκτός των καταστημάτων, άρχισαν να μπαίνουν ορισμένοι πελάτες μέσα και να καπνίζουν απροκάλυπτα.

 

 

 

Θα βρει χωρους που θα καπνιζουν ΟΛΟΙ και οι εργαζομενοι ΜΑΖΙ και οσοι ΘΕΛΟΥΝ να κανουν το γουστο τους χωρις να ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ αυτους που δεν καπνιζουν να γινουν παθητικοι καπνιστες.

Και αν κατσει και με πιασουν θα πληρωσω.

 

Ο καταστηματάρχης όμως μετά από 4 παραβάσεις θα βλέπει το μαγαζί του να κλείνει από το υγειονομικό.

 

 

Ο νομος τιμωρει την παρανομια μου να καπνισω.Πληρωνω την τιμωρια μου.Δεν ειναι υποχρεωση μου;Ειναι.Τι αλλο θελει;

 

ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ.

Ο νομος λεει τιμωρεισαι και εγω αυτο λεω τιμωρουμαι.

 

 

Είναι δικαίωμα σου είναι να πληρώνεις αλλά μάλλον έχει μπερδέψει το τι είναι νόμιμο και τι όχι.

Δηλαδή διαπράττω κλοπή... μπαίνω φυλακή... άρα είμαι νόμιμος; :-D

Βγαίνω έξω ξαναδιαπράττω κλοπή... πάλι νόμιμος.

 

 

Η έκτιση της ποινής ή η εξαγορά της δεν κάνει την πράξη νόμιμη... αυτό είναι απλή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεω ειναι τιμιο,παρανομω χωρις να θελω να κανω κακό σε ΚΑΝΕΝΑΝ και δεχομαι την τιμωρια μου σαν συνεπεια της μη εφαρμογης του νομου.Νομιμοτατο.

 

Δεν θα ξαναχαρακτηρίσω την λογική σου αλλά πες μου κάτι.

 

Πως το τίμιο(bold 1) καταλήγει σε νόμιμο(bold 2)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...