Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα εγω ειπα οτι αν μου το ζητησει ο αλλος ευγενικα και δεν κανει λες και του βαλα κανα καλαζνικοφ στη μουρη δεν προκειται ουτε μισο τσιγαρο να αναψω.Τωρα αν εσυ καταλαβες οτι προχωραω στο δρομο και οποιον βλεπω χωρις τσιγαρο του φυσαω καπνω στην μουρη,τον δερνω και μετα πουλαω τσιγαρα στα παιδια του, δεν μπορω να κανω κατι:P

 

λολ :-D

ε μα ρε συ, όπως και να στο πει υστερικά ή ψύχραιμα, σημαίνει ότι δεν θέλει, αυτό λέω :-) Αν το πει και υστερικά, μπορεί να τρέχει και κάτι σοβαρό, να έχει συγγενείς με καρκίνο και να παίζουν κληρονομικά ξέρω γω, ή να χτυπάει αλλεργικό, ή άσθμα, δεν μπορείς να λες ότι ειδικά αυτού θα του φυσάς καπνό να μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σωστο απλα αυτοι που ειναι υστερικοι συνηθως δεν εχουν τετοια προβληματα(ασθμα,αλλεργικα κλπ) απλα ειναι υστερικοι μονο και μονο επειδη μπορουν να ειναι.Ισα ισα οσους εχω συναντησει που εχουν πραγματικα προβλημα στο ζητανε πολυ ευγενικα και νταξ πρεπει να'σαι πολυ καφρος για να καπνισεις και τοτε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγω ειπα οτι αν μου το ζητησει ο αλλος ευγενικα και δεν κανει λες και του βαλα κανα καλαζνικοφ στη μουρη δεν προκειται ουτε μισο τσιγαρο να αναψω.Τωρα αν εσυ καταλαβες οτι προχωραω στο δρομο και οποιον βλεπω χωρις τσιγαρο του φυσαω καπνω στην μουρη,τον δερνω και μετα πουλαω τσιγαρα στα παιδια του, δεν μπορω να κανω κατι:P

εδώ δε βλέπεις?

Το μονοξείδιο του άνθρακα, η αμμωνία, η φορμαλδεΰδη και το κυανίδιο του υδρογόνου είναι μεταξύ των πλέον τοξικών ουσιών που περιλαμβάνονται μέσα στον καπνό.
Οι μη καπνιστές που υποβάλλονται σε παθητικό κάπνισμα έχουν αυξημένο κίνδυνο κατά 20% έως 30% να παρουσιάσουν καρκίνο του πνεύμονα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω οτι πρεπει να παρουσιαζουμε μελετες για τον καρκινο και αλλες 200 ασθενειες

δηλαδη πρεπει να πεθανω ακαριαια για να πουμε οτι ειναι παραλογο να βαζεις φωτια σε ενα χαρτι με χορταρι και να ντουμανιαζεις τον κοσμο που δεν θελει?

 

το οτι δε γουσταρω να βρωμανε τα ρουχα μου

να δακρυζουν τα ματια μου

να μυριζω την τσιγαριλα

να με πιανει βηχας

να ζω μεσα στο ντουμανι

δε μετραει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λες :) Εντάξει, προφανώς και αυτός δεν πρέπει να στο ζητήσει με άσχημο τρόπο, απο την άλλη και εσύ δεν θα πρέπει να φέρεις τον άλλο στην ανάγκη να στο ζητήσει καν, δλδ αυτό που λέει και ο νόμος, μην καπνίζεις σε δημόσιο χώρο. Η γνώμη μου :)

 

Σορρυ αν ήμουν κάπως απότομος πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το θέσω διαφορετικά, άμα σας αρέσει ένα μαγαζί στο οποίο όσες φορές έχετε πάει το 60-80% κάπνιζε τουλάχιστον 1-2 τσιγάρα την ώρα θα είχατε την απαίτηση μόλις ενεργοποιηθεί ο νόμος από όλους τους θαμώνες να μην καπνίζουν ; Aν έχετε τόσο πρόβλημα με το τσιγάρο το σοφό θα ήταν να μην θέλετε να πηγαίνετε στο συγκεκριμένο μαγαζί όχι να θέλετε να επιβληθεί η απαγόρευση. Να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι τα τσιγάρα τα κρατάνε για την έξοδο και την παρέα, δεν καπνίζουν δηλαδή στο σπίτι ή στην δουλειά τους παρά ελάχιστα, σε αυτή την κατηγορία ανήκω και γω και πάλι ξαναλέω αυτή την συνολική απόλαυση που φαίνεται δύσκολο να την κόψω, το κρασάκι/ουζάκι/τσιπουράκι, με τους φίλους , την κουβέντα και το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ τσιγάρο, γι'αυτό δεν έχω καταφέρει να το σταματήσω και πλήρως πάνω από μερικούς μήνες, πάνε πακέτο και για μένα και για πολλούς άλλους. Έτσι έχουν τα πράγματα, αν είναι να το κόψω και να γίνω ξενέρωτος να μου λείπει, όποιος δεν το χρειάζεται τιμή του και καμάρι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά ρε συ μαν, τώρα δεν μιλάμε και ας μας ενοχλεί και καθόμαστε όσο και αν αντέχουμε. μετά τον νόμο θα μπορούμε να "απαιτήσουμε" (με καλό τρόπο πάντα) να μην συνεχιστεί αυτό. όπως ειπώθηκε δε παραπάνω, το θέμα είναι να το καταλάβετε μόνοι σας και να μην γίνουμε εμείς οι "κακοί" που σας κόβουμε την ευχαρίστηση.

επίσης:

ξενέρωτος; τι εννοέις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ αυτό που έχω βιώσει ο ίδιος, δεν κάνω κανένα έμμεσο σχόλιο. Κάθε φορά που το κόβω καταλαβαίνω την διαφορά, στο ποδήλατο και στο τρέξιμο για παράδειγμα έχω μεγαλύτερες αντοχές και καταλαβαίνω τι κακό μου κάνει, όταν βγαίνω με την παρέα μου να ξεσκάσω νιώθω ότι κάτι μου λείπει όμως, δεν έχει τόσο σημασία να το περιγράψω αλλά το ότι πολλοί συμφωνούν μαζί μου. Είναι μια απόλαυση, η γεύση, η δράση της νικοτίνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neurotic_Fest μήν τους λές τέτοιες λέξεις όπως ξενέρωτος και τους ερεθίζεις να πέφτουν όλοι πάνω σου :-D, το τσιγάρο και μαγκιά μιά φορά και έναν καιρό τώρα είναι κάτι το ξεπερασμένο τώρα για άλλους λόγους καπνίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαρχής το τσιγάρο δεν είχε και μια ευεργετική επιδραση , όπως αυτή της νικοτίνης στο νευρικό σύστημα ΤΟΤΕ δεν θα υπήρχε και λόγος να καπνίσει κάποιος. Το θέμα είναι άλλο , οτι μαζί με το ένα καλό της νικοτίνης πέρνεις αλλά 10 άσχημα σε long term δόσεις , όπως συμβαίνει και με τα φάρμακα κατα κάποιο τρόπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ το άρχισα στα 19 και συστηματικά στα 21, κανένας συμβολισμός, ως "παρέα" στο διάβασμα ξεκίνησε. Μάλιστα μέχρι τα 21-22 απέφευγα να καπνίζω δημοσίως, δεν ξέρω γιατί αλλά το απέφευγα, μόνο σε φαγοπότια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...