Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα δηλαδη μιλάς σοβαρά έτσι; Όχι δεν ξέρω τι ποσοστό είναι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Μιλάμε για ποσοστά' date=' για αριθμούς, ή για ανθρώπινες ζωές; Και αν θες να μάθεις, το αντίστοιχο "Ελληνικό" νούμερο είναι 500. Ετησίως.

 

Πολύ "λίγοι" για να θεωρήσουμε το παθητικό κάπνισμα επικίνδυνο ε;

 

Όσο για το αν αυτοί πεθαίνουν στα 70 ή 80 (try 40-50) ή από σοβαρότερους λόγους, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το αν ακόμα και οι 450 από αυτούς είχαν νοσήσει αν δεν εκτίθονταν καθημερινά και για χρόνια στον καπνό των άλλων.

 

Και στο κάτω κάτω μπορεί εσύ να σεβαστείς τον μη καπνιστή που θα σου ζητήσει να το σβήσεις, αλλά ο γνήσιος Ελληνάρας θα τον γράψει στα αρχίδια του και θα του πει πως είναι "δικαίωμά" του να του καταστρέφει το αναπνευστικό. [/quote']

 

Μερικοί απο σάς μιλάτε λές και άν ο άλλος που δέν καπνίζει μυρίσει τον καπνό του καπνιστή θα πεθάνει επιτόπου λές και τον πυροβολεί με καραμπίνα. Έλεος πιά δέν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα υπάρχουν και άλλα πολύ χειρότερα, κάτι παροδικά ψιλοανθυγιεινό είναι τίποτα περισσότερο.

Άν γίνεται μόνιμα και συστηματικά σε πολύ καιρό μπορεί να προκαλέσει μικροβλάβες σε ευαίσθητους οργανισμούς και με τα χρόνια να γίνουν ακόμα μεγαλύτερες, αλλά άν του πείς του άλλου να κάνει πέρα τον καπνό είναι ανθυγιεινός για μένα το πιό πιθανό είναι να σεβαστεί την άποψη σου, όπως θα έκανα και εγώ. Σε αντίθετη περίπτωση Ελληνάρας και αυτός, Ελληνάρας και εσύ άν σε γράψει στα αρχίδια του ξέρεις τον τρόπο που θα του απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν παίζει φίλος. Στη δουλειά σου πάς τρως καπνό , για καφέ πας πάλι τρως καπνό. Το βράδυ θα πάς σε καμιά ταβέρνα τα ίδια. Σε μπαράκια τα ίδια. Πλάκα κάνεις. Μια χαρά νόμος. Να πέφτουν οι 300άρες και τα 3χιλιαρα σύννεφο να δούμε ποιος θα καπνίζει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί απο σάς μιλάτε λές και άν ο άλλος που δέν καπνίζει μυρίσει τον καπνό του καπνιστή θα πεθάνει επιτόπου λές και τον πυροβολεί με καραμπίνα. Έλεος πιά δέν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα υπάρχουν και άλλα πολύ χειρότερα, κάτι παροδικά ψιλοανθυγιεινό είναι τίποτα περισσότερο.[...]

 

Το παροδικά ανθυγιεινό όμως, γίνεται μόνιμα και συστηματικά. Αυτό είναι το θέμα. Όπως τα είπε ο kosmasgr και χειρότερα είναι.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορεί ο νόμος να ξεκίνησε (αλλού) στοχεύοντας κυρίως στην προστασία των εργαζομένων σε περιβάλλον αυξημένου "ρίσκου", αλλά σε βάθος χρόνου έμμεσα στοχεύει να προστατέυσει και τους πελάτες (κάτι που μέχρι τώρα στο εξωτερικό το έχει καταφέρει και με το παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί απο σάς μιλάτε λές και άν ο άλλος που δέν καπνίζει μυρίσει τον καπνό του καπνιστή θα πεθάνει επιτόπου λές και τον πυροβολεί με καραμπίνα. Έλεος πιά δέν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα υπάρχουν και άλλα πολύ χειρότερα, κάτι παροδικά ψιλοανθυγιεινό είναι τίποτα περισσότερο.

Άν γίνεται μόνιμα και συστηματικά σε πολύ καιρό μπορεί να προκαλέσει μικροβλάβες σε ευαίσθητους οργανισμούς και με τα χρόνια να γίνουν ακόμα μεγαλύτερες, αλλά άν του πείς του άλλου να κάνει πέρα τον καπνό είναι ανθυγιεινός για μένα το πιό πιθανό είναι να σεβαστεί την άποψη σου, όπως θα έκανα και εγώ. Σε αντίθετη περίπτωση Ελληνάρας και αυτός, Ελληνάρας και εσύ άν σε γράψει στα αρχίδια του ξέρεις τον τρόπο που θα του απαντήσεις.

 

Ναι μωρε , ετσι είναι …

Λοιπόν φίλε εσένα σου αρέσει το τσιγάρο…

Εμένα ξέρεις τι μου αρέσει?

Να χώνω σφαλιάρες..

Που μένεις να περάσω μια βόλτα?

Θα σου χώσω δυο τρεις…δεν είναι τίποτα , θα μελανιάσεις για λίγο αλλά θα φύγει, κάτι παροδικά ψιλοανθυγιεινό είναι τίποτα περισσότερο.

Λοιπόν είσαι?

 

Αντε…θα κάνουμε και οι 2 το κέφι μας.

εσύ θα καπνίζεις και γω θα χώνω σφαλιάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παροδικά ανθυγιεινό όμως' date=' γίνεται μόνιμα και συστηματικά. Αυτό είναι το θέμα. Όπως τα είπε ο kosmasgr και χειρότερα είναι.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορεί ο νόμος να ξεκίνησε (αλλού) στοχεύοντας κυρίως στην προστασία των εργαζομένων σε περιβάλλον αυξημένου "ρίσκου", αλλά σε βάθος χρόνου έμμεσα στοχεύει να προστατέυσει και τους πελάτες (κάτι που μέχρι τώρα στο εξωτερικό το έχει καταφέρει και με το παραπάνω). [/quote']

 

Στα Μ.Μ.Μ., στους δημόσιους χώρους τράπεζες, εφορίες κτλπ έχει ήδη απαγορευτεί το κάπνισμα έστω και χωρίς να πέφτουν τα 3χίλιαρα απ'ότι βλέπω εγώ δέν καπνίζει κανένας όταν το κάνει του το σβήνουν αμέσως.

Τα μπαράκια, οι ταβέρνες, οι χώροι εργασίας είναι ιδιωτικά δέν είναι δημόσια ο ιδιοκτήτης τους έχει υποχρέωση να ικανοποιήσει αυτούς που θέλουν να προστατευτούν απο τον καπνό αλλά και τους καπνίζοντες. Άν δέν το κάνει το πρόστιμο πρέπει να πέσει στον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη αυτή η συζήτηση για τους θανάτους από παθητικό κάπνισμα γίνεται με δεδομένο ότι το κάπνισμα είναι ένα βρώμικο βίτσιο. Δεν διαφωνώ να περιοριστούν οι καπνιστές αλλά πρέπει να καταλαβαίνουμε πότε φτάνουμε σε ακρότητες με βάση και την νοοτροπία κάθε λαού. Το πως διαμορφώθηκε αυτή η σκληρή πολιτική δεν έχει να κάνει μόνο με αυτονόητα, ας τα συμπυκνώσουμε λέγοντας ότι έχουν επικρατήσει κάποιες προτεραιότητες. Γιατί όσον αφορά την υγεία και τις συνέπειες σε αυτήν δεν βρίσκω και μεγάλες διαφορές σ'έναν οδηγό και σ'έναν καπνιστή, θα έλεγα ότι ο οδηγός βλάπτει περισσότερο τον διπλανό του που δεν οδηγεί και λιγότερο τον εαυτό του, αλλά η μετακίνηση με μηχανές εσωτερικής καύσης δεν είναι μια βρώμικη αρρώστια ανεξάρτητα αν αποτελεί την πιο νοσηρή λύση πολλές φορές, όσοι κατοικούν σε δρόμους με αυξημένη κίνηση είναι παθητικοί "καπνιστές" για κάποιο υπέρτατο καλό. Αν δεν μας αντιμετωπίζουν σαν μυρμήγκια όπως είπε κάποιος κάνουν κάτι πολύ χειρότερο, μας εξομοιώνουν σε αφηρημένες ποσότητες, σε σκέτα νούμερα. Τα μυρμήγκια τουλάχιστον ξεχωρίζουν ως μονάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε ' date=' ετσι είναι …

Λοιπόν φίλε εσένα σου αρέσει το τσιγάρο…

Εμένα ξέρεις τι μου αρέσει?

Να χώνω σφαλιάρες..

Που μένεις να περάσω μια βόλτα?

Θα σου χώσω δυο τρεις…δεν είναι τίποτα , θα μελανιάσεις για λίγο αλλά θα φύγει, κάτι παροδικά ψιλοανθυγιεινό είναι τίποτα περισσότερο.

Λοιπόν είσαι?

 

Αντε…θα κάνουμε και οι 2 το κέφι μας.

εσύ θα καπνίζεις και γω θα χώνω σφαλιάρες [/quote']

 

Άν είσαι τόσο τσαμπουκάς όποιον καπνιστή βρίσκεις μπροστά σου πλάκωσε τον στις σφαλιάρες.

Το κάνεις, έχεις πλακώσει πολλούς?

Εμπρός κάντο τώρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο παραδειγμα

πχ γουσταρω να αναβω φωτια σε πλαστικα στυλο και να βλεπω πως καιγονται και πως μυριζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν είσαι τόσο τσαμπουκάς όποιον καπνιστή βρίσκεις μπροστά σου πλάκωσε τον στις σφαλιάρες.

Το κάνεις, έχεις πλακώσει πολλούς?

Εμπρός κάντο τώρα!!

 

όχι ρε φίλε δεν τη βρίσκω μόνο με καπνιστές…γενικά μου αρέσει το σπορ κακό είναι?

φτάνει το μάγουλο να είναι καλό

και σιγά το πράγμα πως κάνεις έτσι…λίγο κοκκινίλα και θα φύγει

εμένα δε θα σεβαστεί κανείς το χούι μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε φίλε δεν τη βρίσκω μόνο με καπνιστές…γενικά μου αρέσει το σπορ κακό είναι?

φτάνει το μάγουλο να είναι καλό

και σιγά το πράγμα πως κάνεις έτσι…λίγο κοκκινίλα και θα φύγει

εμένα δε θα σεβαστεί κανείς το χούι μου?

 

Έχεις δίκιο αλλά αυτό το χούι δέν το έχεις μονάχα εσύ, το έχουμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα σοβαρά πιστεύεις πως το ελληνικό κράτος αρχίζει να σέβεται τον πολίτη με βάση τα ευρωπαϊκά πρότυπα, και ξεκινάει με την απαγόρευση του καπνίσματος;;;

Αυτό κατάλαβες εσύ; Σαφώς και δεν σέβεται κανέναν πέρα από την τσέπη αυτωνών που βρίσκονται στην εκάστοτε εξουσία. Το θέμα είναι οτι ξεμπροστιάζεται άσχημα η Ελλάδα με τις συνεχείς μαλακίες που έκανε όταν έτρωγε τα πρόστιμα (π.χ. για άρση της απαγόρευσης για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, ή για την παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος να κάνει κάτι για τα είδη ζώων που απειλούνται με εξαφάνιση και μάλιστα ζώα όπως η Οχιά της Μήλου, που συναντώνται μόνο σε εκείνα τα νησάκια παγκοσμίως!) οπότε δεν την παίρνει άλλο να αποκλίνει από τις επιταγές των Ευρωπαϊκών στάνταρτς.

 

Θα στρωσει όταν σφίξει και άλλο το λουρί της πείνας. Κάτσε να δεις σε 3-4 χρονάκια. Θα βλέπεις ειδήσεις και θα γελάς!!

Ανα γειά σου φίλε μου, αν οι Μάγιας είχαν προφητέψει οτι το 2012 θα είναι το τέλος του κόσμου, οι Έλληνες ήταν πιο έξυπνοι και είπαν να το συντομέψουν, σε δυο-τρια χρονάκια να δεις τι κατάσταση θα επικρατεί στην Ελλάδα...θα μείνουν μόνο οι "στηλοβάτες" του Ελληνικού πνεύματος, να διαδώσουν σε όλους το Ελληνικό Φώς...ξεχνώντας τι αίμα έχει μπει μέσα μας όντας σκλαβωμένοι 400 χρόνια στα τουρκάκια...

09speedowethimself.gif

 

αλλά η μετακίνηση με μηχανές εσωτερικής καύσης δεν είναι μια βρώμικη αρρώστια ανεξάρτητα αν αποτελεί την πιο νοσηρή λύση πολλές φορές, όσοι κατοικούν σε δρόμους με αυξημένη κίνηση είναι παθητικοί "καπνιστές" για κάποιο υπέρτατο καλό.

Ακριβώς, όταν πρόκειται για κάτι που ωφελεί το ευρύτερο σύνολο, την πλειοψηφία, τότε δεν μιλά κανείς διότι απλά οφελείται και είναι τεράστιο αυτό το θέμα...έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες οι οποίοι είναι αλληλένδετοι. Και το αλκοόλ είναι επιβλαβής ουσία στην οποία κάποιος εθίζεται και μάλιστα η υγεία του κατακερματίζεται πολύ πιο εύκολα από του καπνιστή, αλλά η ποτοαπαγόρευση συνέβει κάποτε μόνο στην Αμερική, το παράνομο είναι πιο γλυκό και αναγκάστηκαν να το νομιμοποιήσουν διότι χάναν τη μπάλα, κάθε σπίτι και αποστακτήριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όσον αφορά την υγεία και τις συνέπειες σε αυτήν δεν βρίσκω και μεγάλες διαφορές σ'έναν οδηγό και σ'έναν καπνιστή, θα έλεγα ότι ο οδηγός βλάπτει περισσότερο τον διπλανό του που δεν οδηγεί και λιγότερο τον εαυτό του, αλλά η μετακίνηση με μηχανές εσωτερικής καύσης δεν είναι μια βρώμικη αρρώστια ανεξάρτητα αν αποτελεί την πιο νοσηρή λύση πολλές φορές, όσοι κατοικούν σε δρόμους με αυξημένη κίνηση είναι παθητικοί "καπνιστές" για κάποιο υπέρτατο καλό.

 

Η αναλογία με τα αυτοκίνητα είναι πολύ πετυχημένη. Τα αυτοκίνητα μολύνουν το περιβάλλον και κάνουν κακό στην υγεία. Επίσης, ενίοτε σκοτώνουν και πεζούς και επιβάτες. Τι έχει κάνει η πολιτεία-κοινωνία λοιπόν; Έχει θεσπίσει νόμους, σύμφωνα με τους οποίους, κάθε αυτοκίνητο πρέπει να περνάει από ελέγχους που πιστοποιούν ότι δεν εκπέμπει καυσαέρια πάνω από ένα όριο. Επίσης, επέβαλε τη χρήση αμόλυβδης βενζίνης. Ακόμη, υπάρχει ο ΚΟΚ που όλοι οι οδηγοί πρέπει να σέβονται, ώστε να προλαμβάνονται τα ατυχήματα.

Στο παθητικό κάπνισμα, αντιθέτως, δεν έχει κάνει σχεδόν τίποτα. Έρχεται λοιπόν τώρα και λαμβάνει τα αντίστοιχα μέτρα. Δεν απαγορεύει το κάπνισμα, όπως δεν έχει απαγορεύσει τα αυτοκίνητα. Απλώς, κάνει κάποιες ρυθμίσεις για την προστασία της δημόσιας υγείας. Κι αν το σκεφτείτε, αφορά λίγους κλειστούς χώρους. Στους χώρους εργασίας υποτίθεται ότι και τώρα απαγορεύεται. Πόσες ώρες τη βδομάδα περνάει ο μέσος καπνιστής σε καφετέριες, μπαρ και εστιατόρια; 3; 5; 10; Έλεος δηλαδή, αν γίνεται επανάσταση για 10 τσιγάρα!

 

superbingo, γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να ρίξεις μια ματιά στο ίντερνετ για τις συνέπειες του παθητικού καπνίσματος; Εκτίθεσαι. Ούτε η ραδιενέργεια σε σκοτώνει σαν να σε έχουν πυροβολήσει. Αυτό τι σημαίνει; Ότι είναι παροδικός κίνδυνος και δεν πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχει κάνει η πολιτεία-κοινωνία λοιπόν; Έχει θεσπίσει νόμους, σύμφωνα με τους οποίους, κάθε αυτοκίνητο πρέπει να περνάει από ελέγχους που πιστοποιούν ότι δεν εκπέμπει καυσαέρια πάνω από ένα όριο. Επίσης, επέβαλε τη χρήση αμόλυβδης βενζίνης.

 

Πρόσφατα ο Σουφλιάς έβαλε πράσινα οικολογικά πρόστιμα για τους ρύπους στον απόηχο της ξεφτίλας του Κιότο. Οι οδηγοί τί φταίνε δέν ξέρω όταν πήγαν να τα αγοράσουν δέν τους τα είχαν πεί αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναλογία με τα αυτοκίνητα είναι πολύ πετυχημένη. Τα αυτοκίνητα μολύνουν το περιβάλλον και κάνουν κακό στην υγεία. Επίσης, ενίοτε σκοτώνουν και πεζούς και επιβάτες. Τι έχει κάνει η πολιτεία-κοινωνία λοιπόν; Έχει θεσπίσει νόμους, σύμφωνα με τους οποίους, κάθε αυτοκίνητο πρέπει να περνάει από ελέγχους που πιστοποιούν ότι δεν εκπέμπει καυσαέρια πάνω από ένα όριο. Επίσης, επέβαλε τη χρήση αμόλυβδης βενζίνης. Ακόμη, υπάρχει ο ΚΟΚ που όλοι οι οδηγοί πρέπει να σέβονται, ώστε να προλαμβάνονται τα ατυχήματα.

Στο παθητικό κάπνισμα, αντιθέτως, δεν έχει κάνει σχεδόν τίποτα. Έρχεται λοιπόν τώρα και λαμβάνει τα αντίστοιχα μέτρα. Δεν απαγορεύει το κάπνισμα, όπως δεν έχει απαγορεύσει τα αυτοκίνητα. Απλώς, κάνει κάποιες ρυθμίσεις για την προστασία της δημόσιας υγείας. Κι αν το σκεφτείτε, αφορά λίγους κλειστούς χώρους. Στους χώρους εργασίας υποτίθεται ότι και τώρα απαγορεύεται. Πόσες ώρες τη βδομάδα περνάει ο μέσος καπνιστής σε καφετέριες, μπαρ και εστιατόρια; 3; 5; 10; Έλεος δηλαδή, αν γίνεται επανάσταση για 10 τσιγάρα!

 

superbingo, γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να ρίξεις μια ματιά στο ίντερνετ για τις συνέπειες του παθητικού καπνίσματος; Εκτίθεσαι. Ούτε η ραδιενέργεια σε σκοτώνει σαν να σε έχουν πυροβολήσει. Αυτό τι σημαίνει; Ότι είναι παροδικός κίνδυνος και δεν πειράζει;

 

Και ερμηνεύσιμη εκτός από πετυχημένη όμως, εγώ περισσότερο αναφερόμουν με πιο απόλυτους όρους, προφανώς και δεν είναι δυνατόν να καταργήσουμε τις λεωφόρους και να επιβάλλουμε χρήση υβριδικών για παράδειγμα και για συγκεκριμένα χιλιόμετρα κάθε μέρα. Αυτό όμως δίνει το δικαίωμα σε πολλούς να κάνουν κατάχρηση, και τέλος πάντων την κάνουν δεν την κάνουν πρόβλημα για πολλούς ανθρώπους υπάρχει. Για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος εγείρονται και ζητήματα ελευθερίας. Αυτή η ελευθερία δεν μας ενδιαφέρει στο κάπνισμα γιατί ο προσανατολισμός είναι ν'αντιμετωπίζονται στο μέλλον οι καπνιστές ως πρεζάκια, άμα δεν υπήρχαν και οι πιέσεις της βιομηχανίας καπνού ποιος ξέρει τι θα γινόταν, αυτό το τελευταίο είναι ιδιαίτερα τραγελαφικό. Ο νόμος μιλάει γι'απαγόρευση σχεδόν σε κάθε δημόσιο χώρο, για μένα είναι αδιανόητο αυτό το πράγμα, τουλάχιστον στα μέρη που συχνάζω, σε τρεντοκαφετέριες δεν ξέρω ούτε με νοιάζει. Το ξαναείπα το επιτρέπει δεν το επιτρέπει ο νόμος θα καταλήξουμε να υπάρχουν μαγαζιά που θ'απαγορεύετε η είσοδος σε μη καπνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...