Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το θέσω διαφορετικά, άμα σας αρέσει ένα μαγαζί στο οποίο όσες φορές έχετε πάει το 60-80% κάπνιζε τουλάχιστον 1-2 τσιγάρα την ώρα θα είχατε την απαίτηση μόλις ενεργοποιηθεί ο νόμος από όλους τους θαμώνες να μην καπνίζουν ; Aν έχετε τόσο πρόβλημα με το τσιγάρο το σοφό θα ήταν να μην θέλετε να πηγαίνετε στο συγκεκριμένο μαγαζί όχι να θέλετε να επιβληθεί η απαγόρευση. Να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι τα τσιγάρα τα κρατάνε για την έξοδο και την παρέα, δεν καπνίζουν δηλαδή στο σπίτι ή στην δουλειά τους παρά ελάχιστα, σε αυτή την κατηγορία ανήκω και γω και πάλι ξαναλέω αυτή την συνολική απόλαυση που φαίνεται δύσκολο να την κόψω, το κρασάκι/ουζάκι/τσιπουράκι, με τους φίλους , την κουβέντα και το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ τσιγάρο, γι'αυτό δεν έχω καταφέρει να το σταματήσω και πλήρως πάνω από μερικούς μήνες, πάνε πακέτο και για μένα και για πολλούς άλλους. Έτσι έχουν τα πράγματα, αν είναι να το κόψω και να γίνω ξενέρωτος να μου λείπει, όποιος δεν το χρειάζεται τιμή του και καμάρι του.

Είναι πολύ μεγάλο κρίμα, να βρισκόμαστε στο 2008 και να ακούμε τέτοιες κουβέντες...και δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα αλλά και σε όσους άλλους έχουν αυτή την αντίληψη. ΜΗΝ κρύβεστε πίσω από εξαρτήσεις για να αποδείξετε την αξία σας.

thumbsdown.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάτε καλά ρε ; Πιο σαφής δεν μπορώ να γίνω. Μιλάτε μ'έναν άνθρωπο που δεν ήθελε να τον βλέπουν να καπνίζει γιατί του φαινόταν γελοίο τα πρώτα χρόνια ! Που έβλεπε τους κολλητούς στο σχολείο με τσιγάρο στο χέρι και τον έπιανε σοκ ! Να μάθετε να έχετε λίγη εγκράτεια στα συμπεράσματα σας... Είπα, όποιος δεν χρειάζεται το τσιγάρο για να μην νιώθει ξενέρωτος όπως εγώ την δεδομένη στιγμή τιμή του και καμάρι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτε καλά ρε ; Πιο σαφής δεν μπορώ να γίνω. Μιλάτε μ'έναν άνθρωπο που δεν ήθελε να τον βλέπουν να καπνίζει γιατί του φαινόταν γελοίο τα πρώτα χρόνια ! Που έβλεπε τους κολλητούς στο σχολείο με τσιγάρο στο χέρι και τον έπιανε σοκ ! Να μάθετε να έχετε λίγη εγκράτεια στα συμπεράσματα σας... Είπα, όποιος δεν χρειάζεται το τσιγάρο για να μην νιώθει ξενέρωτος όπως εγώ την δεδομένη στιγμή τιμή του και καμάρι του.

 

Εγώ σε κατάλαβα γιατί κατά βάθος έχουμε κάτι κοινό:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτε καλά ρε ; Πιο σαφής δεν μπορώ να γίνω. Μιλάτε μ'έναν άνθρωπο που δεν ήθελε να τον βλέπουν να καπνίζει γιατί του φαινόταν γελοίο τα πρώτα χρόνια ! Που έβλεπε τους κολλητούς στο σχολείο με τσιγάρο στο χέρι και τον έπιανε σοκ ! Να μάθετε να έχετε λίγη εγκράτεια στα συμπεράσματα σας...

 

Σωστό. Είναι και ανόητο και άδικο να χαρακτηρίζεται κάποιος από μια συνήθεια ή μια άποψη.Και η απαγόρευση δεν έχει και δεν πρέπει να έχει καμία διάσταση ρατσισμού. Είναι απλώς θέμα σεβασμού του συνανθρώπου. Όποιος θέλει να καπνίζει, ας το κάνει για τους δικούς του λόγους, που δεν ενδιαφέρουν κανέναν άλλο εκτός από τον ίδιο. Η πολιτεία και η κοινωνία έχουν υποχρέωση να τον ενημερώσουν σωστά για τους κινδύνους και να του δώσουν βοήθεια αν αποφασίσει να το κόψει. Δημοκρατία έχουμε, ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει με τον εαυτό του. Μην το μπλέκεις όμως αυτό με το νόμο, γίνεται για την προστασία των άλλων, δεν πλήττει τις προσωπικές σου επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγκίνησες. Πράγματι.

 

Είσαι αλήθεια 37; Θα έβαζα στοίχημα ότι είσαι μέχρι 14.

 

επειδη θελω να καμω

μιαν απεριοριστην ευεργεσια

στην ανθρωποτητα

της διδω τους διθυραμβους μου

 

τους αποθετω στα χερια

του ποιητη της μοναξιας

του μεγαλυτερου και πρωτου

σατυρου που ζει σημερα

και οχι μονο σημερα.

 

[ΔΙΟΝΥΣΟΣ]

 

ρε συ που σε ηξερε ο διονυσος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίπλωμα, το αμάξι και το σπίτι.-

Μετά θα μάθει να βλέπει και ίσως τη γλυτώσει κανείς.

Οκ απλά στο παράδειγμά μου δεν είπα "περνάει stop ή κόκκινο και παίρνει 3 γιαγιές και 2 παπούδες παραμάζωμα". Μιλάμε για απλή παράβαση του κοκ όχι για τις τυχόν συνέπειές του :-)

 

Όχι.Αλλά ξαναρωτάω ελπίζοντας σε απάντηση από υπέρμαχο του καπνίσματος σε δημόσιο κλειστό χώρο...

Αν σε δημόσιο κλειστό χώρο, αερίζομαι τακτικά, έχουν δικαίωμα να μου κάνουν παράπονα ή παρατήρηση ή να μην μου επιτρέψουν ξανά την είσοδο αν δεν κόψω αυτή την αηδιαστική συνήθεια;

 

;)

Το κλάσιμο δημοσίως προς το παρόν δεν είναι παράβαση. Όσο έχεις εσύ δικαίωμα να τις αμολάς όπου νάναι, τόσο έχουν δικαίωμα όλοι οι υπόλοιποι να σου κάνουν παρατήρηση. Δεν είναι αηδιαστική συνήθεια, φυσική ανάγκη είναι. Το θέμα είναι πως εφόσον δεν προβλέπεται απο κανένα νόμο η απαγόρευσή του, δεν μπορεί να υπάρχει και η σύγκρισή του με το τσιγάρο. Μήνυση δεν τρως. Ρόμπα γίνεσαι. Μερικές φορές οι άγραφοι νόμοι έχουν χειρότερες συνέπεις απο τους γραμμένους.

 

Δεν λεω λαμακια μας εμας των καπνιστων που καπνιζουμε αλλα αυτη τη σταση "δεν καπνιζω αρα ειμαι καλυτερος απο σενα" καλυτερα να την κοψετε γιατι αυτη ειναι που δημιουργει ολα τα προβληματα.

 

Καταρχήν εγώ που δεν καπνίζω είμαι καλύτερος απο θέμα υγείας απο τους καπνιστές. Το "είμαι καλύτερος" δεν σημαίνει καλύτερος άνθρωπος απαραίτητα.

εγω παντα ρωταω τους αλλους πριν καπνισω και αν παρω μια απαντηση του στυλ "Ξερεις με ψιλοενοχλει αλλα δεν πειραζει καπνισε" παιζει να μην αναψω ουτε ενα μονο και μονο επειδη μου μιλησε καλα ο αλλος.Στην περιπτωση βεβαια που πεσω σε καποιον σαν εσενα υστερικο του τυπου "ΑΑΑΑΑ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΡΕΜΑΛΑ κλπκλπ" παιζει και να του φυσαω στη μαπα τον καπνο ετσι για να μαθει.

Προσοχή εδώ φίλε. Το να περιμένει κανείς την αντίδραση του άλλου για να διαμορφώσει χαρακτήρα δείχνει μεγάλη αδυναμία. Απο μόνος σου θα πεις "όχι δεν καπνίζω μέσα στο αυτοκίνητο πχ γιατί θα ενοχλεί τους υπόλοιπους" .

Απλά βάζουμε 20 ευρώ το πακέτο και αμέσως αμέσως έχεις 50% λιγότερα καυσαέρια!!Μετά έρχεται το 2010 και η εκδίκηση των ινδιάνων πεθαίνει!!

Η λύση στο πρόβλημα "κάπνισμα" είναι η σωστή ενημέρωση και παιδεία. Ο φόβος της τιμωρίας είναι κατα την άποψή μου για τα όντα που δεν μπορούν να καταλάβουν αλλιώς. (όχι πως και 20 ευρουλάκια δεν θα είχαν ένα Α αποτέλεσμα :P) Καλύτερα να μην καπνίζει κάποιος επειδή ξέρει οτι πολύ απλά του κάνει κακό παρά επειδή θα πληρώσει πρόστιμο. Το αυτό ισχύει και για τη ζώνη - κράνος (άλλο θέμα αυτό βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχήν εγώ που δεν καπνίζω είμαι καλύτερος απο θέμα υγείας απο τους καπνιστές. Το "είμαι καλύτερος" δεν σημαίνει καλύτερος άνθρωπος απαραίτητα.

Το οτι εισαι καλυτερος σε θεμα υγειας ειναι βεβαιο.Εγω για το 2ο που λες μιλαω;)

Προσοχή εδώ φίλε. Το να περιμένει κανείς την αντίδραση του άλλου για να διαμορφώσει χαρακτήρα δείχνει μεγάλη αδυναμία. Απο μόνος σου θα πεις "όχι δεν καπνίζω μέσα στο αυτοκίνητο πχ γιατί θα ενοχλεί τους υπόλοιπους" .

Ρε αδερφε νταξει ειπαμε.Ουτε στα αυτοκινητα καπνιζω,ουτε στα ασανσερ ουτε σε δημοσιες τουαλετες:P.Αλλα σε καφετερια πχ εννοειται πως θα καπνισω και αν καποιος μου το ζητησει ωραια και καλα θα το σβησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XAXAXAXAXAXA!!!!Στην Ελλαδα?Σε εναμιση χρονο? Μακαρι αλλα δεν το βλεπω... Ρε παιδια εδω καπνιζουν οπου βρουν, δεν σεβονται τπτ.Ουτε σχολεια, ουτε νοσοκομεια ουτε σπιτια... Εδω εχουν τοσο εντονο ποθο να καπνισουν που ειναι σε σπιτια με μωρα και δεν σταματανε αν δεν τους πεις.Ελεος δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Η λύση στο πρόβλημα "κάπνισμα" είναι η σωστή ενημέρωση και παιδεία.

 

2)Ο φόβος της τιμωρίας είναι κατα την άποψή μου για τα όντα που δεν μπορούν να καταλάβουν αλλιώς..

1)Όχι στην Ελλάδα φίλε μου!!!

 

2)Δηλαδή για τους έλληνες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι καπνιστές είναι τόσο αδύναμα και αστεία πολλές φορές, που γίνονται μπούμερανγκ.

 

'Οταν είναι κάποιος προκλητικός και εκεί που χρωστάει ζητάει και ένα βόδι,αντί να παραδέχεται τη μαλακία του και να επιζητεί λίγη βοήθεια να την κόψει ή και επιείκια,τότε χάνει και το ελάχιστο δίκιο που ίσως έχει.

 

Δυστυχώς στη ζωή πολλά πράματα γίνονται καθεστώς και φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά,λόγω συνήθειας.

Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σπαρμένα πεζοδρόμια και παραλίες με αποτσίγαρα.

Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε δρόμους γεμάτους τρύπες και σαμαράκια.

Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε πιτσιρίκια να τα συνοδεύουν(κουβαλούν..)οι δάσκαλοι στις εκκλησίες.

Έχουμε συνηθίσει να πηδάμε με κάθε τρόπο το περιβάλλον και τα πάντα γύρω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Όχι στην Ελλάδα φίλε μου!!!

 

2)Δηλαδή για τους έλληνες!!!

 

1. Θέλεις να πεις δηλαδή οτι εσύ δεν είσαι ικανός να διδάξεις το παιδί σου μερικά βασικά πράγματα; Σκέψου το έτσι.

 

2. Η αλήθεια είναι οτι τον θέλουμε το βούρδουλα... αλλά με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θέλεις να πεις δηλαδή οτι εσύ δεν είσαι ικανός να διδάξεις το παιδί σου μερικά βασικά πράγματα; Σκέψου το έτσι.

 

2. Η αλήθεια είναι οτι τον θέλουμε το βούρδουλα... αλλά με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται.

1. Το κάνω ήδη, δε βλέπω αλλαγή στην κοινωνία, μάλλον είμαι ο μόνος!!!

2.Σύμφωνα με τη νεότερη ιστορία ο Ελληνας διορθώνεται μόνο όταν φτάσει στην καταστροφή ή με βούρδουλα(πρόστιμο κ.τ.λ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι καπνιστές είναι τόσο αδύναμα και αστεία πολλές φορές, που γίνονται μπούμερανγκ.

Δεν κατάλαβες, οι καπνιστές ΔΕΝ έχουν επιχειρήματα!! Το θέμα δεν είναι υπο συζήτηση, όπως δεν συζητάμε γιατί τα πράγματα πέφτουν προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω!!

Απλά εκφωνούνε φωνήεντα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι καπνιστές είναι τόσο αδύναμα και αστεία πολλές φορές, που γίνονται μπούμερανγκ.

 

'Οταν είναι κάποιος προκλητικός και εκεί που χρωστάει ζητάει και ένα βόδι,αντί να παραδέχεται τη μαλακία του και να επιζητεί λίγη βοήθεια να την κόψει ή και επιείκια,τότε χάνει και το ελάχιστο δίκιο που ίσως έχει.

 

Δυστυχώς στη ζωή πολλά πράματα γίνονται καθεστώς και φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά,λόγω συνήθειας.

Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σπαρμένα πεζοδρόμια και παραλίες με αποτσίγαρα.

Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε δρόμους γεμάτους τρύπες και σαμαράκια.

Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε πιτσιρίκια να τα συνοδεύουν(κουβαλούν..)οι δάσκαλοι στις εκκλησίες.

Έχουμε συνηθίσει να πηδάμε με κάθε τρόπο το περιβάλλον και τα πάντα γύρω μας.

 

Eγώ πάντως δεν ζητάω κανένα βόδι. Μιλούσα με συγκεκριμένα μαγαζιά στο μυαλό που απλά δεν παίζει να μην παρανομήσουν. Έχεις πάει για παράδειγμα στην 'Γη' κοντά στον σταθμό Λαρίσης ; Mικρό μαγαζί, δυνατότητα διαχωρισμού έτσι όπως προβλέπεται καμία. Θες είναι ο χαρακτήρας του μαγαζιού ή τυχαίο σε όλα τα τραπέζια καπνίζουν, σπάνια θα δεις άνθρωπο ξέμπαρκο να μην καπνίζει. Πρόκληση στην προκειμένη περίπτωση είναι να μπει μια παρέα και ν'απαιτήσει να σταματήσουν να καπνίζουν όλοι γιατί απαγορεύεται. Μπορεί να συμφωνήσεις μαζί μου αλλά να πεις ότι ο νόμος πρέπει να είναι απόλυτος αλλιώς άμα επιτρέπει εξαιρέσεις δεν θ'αλλάξει τίποτε. Έτσι όμως όπως προδίδει και το σχόλιο σου αντιμετωπίζονται οι καπνιστές ως παράσιτα . Ποιος το ορίζει αυτό ; Kαι ξαναλέω αν όλα γίνονται για την προστασία της υγείας των παθητικών καπνιστών γιατί δεν θέτουμε αντίστοιχους περιορισμούς και στην οδήγηση εντός πόλης, ας καταργήσουμε τους δρόμους που επιτρέπουν συσσώρευση καυσαερίων, ας επιβάλλουμε σε όλους να οδηγούν συγκεκριμένα χιλιόμετρα και με συγκεκριμένα αυτοκίνητα και μόνο αν έχουν κάποιο σοβαρό λόγο. Εδώ τίθεται ένα ζήτημα τους ποιος έχει δικαίωμα να τ'αποφασίζει όλα αυτά, ποιος θα κρίνει αν το κάπνισμα είναι μια περιττή συνήθεια σε αντίθεση με την χρήση των Ι.Χ. που εξυπηρετεί "κάτι" ενώ το κόστος στην υγεία είναι το ίδιο στην καλύτερη περίπτωση. Αυτή είναι η μόνη δίκαιη λύση για σένα ; ο διωγμός των καπνιστών απ'όλους τους χώρους διασκέδασης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...