Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως έχει πλάκα που ο Ελληνάρας αν του κόψουν το πολύτιμο τσιγάρο του είναι έτοιμος να κάνει Σταυροφορία, ενώ για άλλα πολύ πιο σημαντικά θέματα το βουλώνει και σκύβει το κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως έχει πλάκα που ο Ελληνάρας αν του κόψουν το πολύτιμο τσιγάρο του είναι έτοιμος να κάνει Σταυροφορία, ενώ για άλλα πολύ πιο σημαντικά θέματα το βουλώνει και σκύβει το κεφάλι.

Ίσως γιατί το τσιγάρο ήταν η τελευταία του ελπίδα και σκέφτεται κάπως έτσι: ε όχι να μας πάρετε κι αυτό ρε πούστη!

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί προτείνεις εσύ λοιπόν σαν λύση όταν το πρόβλημα είναι, ο καπνός των άλλων και η επιρροή του στην υγεία μας;

 

Κοίτα panago , life sucks anyway , δηλαδή εντάξει τώρα ,το βρίσκω τόσο κωμικοτραγικό το ζήτημα, αυτο ντε της κρατικής μέριμνας , για το λόγο της αντίφασης να διατηρούν της βιοημαχανίες ανοιχτές, όσο για να μην σπαταλάω τον χρόνο μου για να μιλήσω σοβαρά , ξέρεις για παιδεία, για δημόσια υγεία και τα συναφή, κουβέντα για καφέ και ...τσιγάρο μου κάνει περισσότερο και μάλιστα σε δημόσιο χώρο , έτσι γιατί μου την δίνει... :lol:

 

ps και σε παρακαλώ μην με βρίζεις ,... κομάντο είσαι και φαίνεσαι ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχει κάποιος αυταπάτες ότι ο νόμος θα τηρηθεί; "Νεοέλληνας" και "τήρηση των νόμων" στην ίδια πρόταση είναι κάτι που προκαλεί, το λιγότερο, το γέλωτα.

Τώρα ακόμα όχι, αλλά μόλις σφίξουν τα ζωνάρια για τα καλά, τότε ναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O παθητικός καπνιστής θα πάθει καρκίνο, τί ανέκδοτο είναι πάλι αυτό??

 

50,000 άνθρωποι πάντως δεν γελάνε (νούμερα από ΗΠΑ μόνο για το 2007).

Και ξυπνάτε, το κάπνισμα δεν προκαλεί μόνο καρκίνο.

 

Άν έχεις ιατρικές γνώσεις γύρω απο το θέμα θα σε προκαλούσα να μου αναλύσεις ποιά η τρομερή ζημιά απλά της αναπνοής κάποιου ψιλοκαπνισμένου αέρα σε έναν υγιέστατο ώριμο άνθρωπο. Κατα πόσο η ζημιά αυτή είναι πιό επικύνδινη της βενζίνης, του νέφους, των ρύπων που καθημερινά αναπνέει.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Second_hand_smoke#Long-term_effects

Παρ'τα με τη σειρά: Long-term effects, Short-term effects, Causal mechanisms, Epidemiological studies of passive smoking, Studies of passive smoking in animals, Risk level of passive smoking, Current state of scientific opinion.

 

Το σκεπτικό σου στην τελευταία πρόταση πάντως είναι λάθος.

Τον λόγο φαντάζομαι πως μπορείς να τον καταλάβεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα panago , life sucks anyway , δηλαδή εντάξει τώρα ,το βρίσκω τόσο κωμικοτραγικό το ζήτημα, αυτο ντε της κρατικής μέριμνας , για το λόγο της αντίφασης να διατηρούν της βιοημαχανίες ανοιχτές, όσο για να μην σπαταλάω τον χρόνο μου για να μιλήσω σοβαρά , ξέρεις για παιδεία, για δημόσια υγεία και τα συναφή, κουβέντα για καφέ και ...τσιγάρο μου κάνει περισσότερο και μάλιστα σε δημόσιο χώρο , έτσι γιατί μου την δίνει... :lol:

 

Όχι ας συζητήσουμε άλλο λίγο :P Πιστεύεις πως θα ήταν καλύτερα να μην εφαρμόσουν αυτό το νόμο και απλά να συνεχίσουμε όπως ήμασταν; Εφόσον δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Δες πίσω απο τις σκοπιμότητες, τα συμφέροντα και τις τσακαλιές του κράτους. Άλλωστε δεν είναι στο χέρι τους να κλείσουν τα εργοστάσια. Δικά τους είναι; Χαμός θα γίνει μόνο στο άκουσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντε ναρκωτικα. μονο εσας χαλατε (lol) και δεν ενοχλειτε κανεναν

 

O συνδυασμός ποτό, τσιγάρο και ξενύχτι είναι φιλοσοφημένος πάντως. Το αλκοολ δεν συνδυάζεται εύκολα με άλλο ναρκωτικό και είναι και αναντικατάστατο ως προς την δράση του για να πάρεις κάτι άλλο μόνο του. Ακόμα και με εναλλακτική πρόσληψη νικοτίνης, έχω καταλήξει στα επείγοντα από ρακί και νικορέτ, όχι τίποτε άλλο έγινα και ρεζίλι που νόμιζαν όλοι ότι δεν άντεχα ένα κιλό ρακί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παρατηρώ τα ίδια ακριβώς σχόλια είχαν και σε ένα Αγγλικό φόρουμ πέρισυ σχετικά. Μέχρι που ενεργοποιήθηκε ο νόμος (χρόνια μετά από Σκωτία και Β. Ιρλανδία) γκρίνιαζαν όλοι. Πελάτες, μαγαζάτορες. Ήρθε το κόψιμο και σχεδόν ένα χρόνο μετά οι δουλειές έχουν πάει +20%, και τα μαγαζιά είναι γεμάτα συνέχεια. Και φυσικά ακόμα και οι καπνιστές δεν καπνίζουν πέρνωντας σοβαρά πλεόν το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με προβληματιζει ,γιατι οι κυβερνησεις προσπαθουν να απαγορεψουν κατι που υποτιθεται οτι εχει σημαντικα οικονομικα οφελη για αυτες απο την φορολογια του...

 

Κατα τα αλλα,προσωπικα εχω να καπνισω 5 χρονια κ ευχομαι να μην το ξανα'ρχισω ΠΟΤΕ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ας συζητήσουμε άλλο λίγο :P Πιστεύεις πως θα ήταν καλύτερα να μην εφαρμόσουν αυτό το νόμο και απλά να συνεχίσουμε όπως ήμασταν; Εφόσον δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Δες πίσω απο τις σκοπιμότητες, τα συμφέροντα και τις τσακαλιές του κράτους. Άλλωστε δεν είναι στο χέρι τους να κλείσουν τα εργοστάσια. Δικά τους είναι; Χαμός θα γίνει μόνο στο άκουσμα!

 

Ναι , σαφώς και με βολεύει , διότι και εγώ δεν γουστάρω την αποπνιχτική απο το τσιγάρο ατμόσφαιρα ( τώρα που το σκέφτομαι -> δες αλλο ένα συμφέρον που διακυβεύεται, Ο ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ και προϋπολογισμός σχεδιασμού μιας καφετέριας :P ).Το να καπνίζει κάποιος σε ένα χώρο που οι άλλοι απλά δεν είναι υποχρεωμένοι να ανεχθούν τον καπνό του εκτός απο ανθυγιεινό είναι και αναίδεια.

 

Αυτό που δεν αντέχω όμως , είναι η υποκρισία για δημόσια υγεία και η υστερία που χαρακτηρίζει ορισμένες ομάδες ανθρώπων, θιασώτες μια προοδευτικής κουλτούρας την ίδια στιγμή που με χίλιους άλλους τρόπους οι ίδιοι συμβάλουν στο βιασμό του φυσικού τους περιβάλλοντος. Επομένως τα γνωστά περι δικαιώματος στην υγεία και ελευθερία απο κάτι ψευτοχίπηδες/αντικαπνιστές μου χτυπάνε καμπανάκια ζωώδους συμπεριφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συνδυασμός ποτό, τσιγάρο και ξενύχτι είναι φιλοσοφημένος πάντως. Το αλκοολ δεν συνδυάζεται εύκολα με άλλο ναρκωτικό και είναι και αναντικατάστατο ως προς την δράση του για να πάρεις κάτι άλλο μόνο του. Ακόμα και με εναλλακτική πρόσληψη νικοτίνης, έχω καταλήξει στα επείγοντα από ρακί και νικορέτ, όχι τίποτε άλλο έγινα και ρεζίλι που νόμιζαν όλοι ότι δεν άντεχα ένα κιλό ρακί.

 

Το αλκοολ αλλαζει οταν μπει και αλλη ουσια μαζι. Για αυτο παρα πολλα αντιβιωτικα λενε να μην συνδιαζονται με αλκοολ.

Παραδειγμα η πολυ γνωση κοκαινη (δεν θα μπω σε αναλυση στο τι αγοραζει ο κοσμος) οταν καποιος παρει ειτε το HCL της ειτε την καπνισει σαν βαση, μονη της ειναι cocaine παντα. Αν μπει αλκοολ, γινεται Cocaethylene ( http://en.wikipedia.org/wiki/Cocaethylene )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με προβληματιζει ,γιατι οι κυβερνησεις προσπαθουν να απαγορεψουν κατι που υποτιθεται οτι εχει σημαντικα οικονομικα οφελη για αυτες απο την φορολογια του...

Ενδιαφέρουσα η αναρώτησή σου...αλλά έλα όμως που πλέον δεν τους παίρνει να λακίζουν άλλο από τα Ευρωπαϊκά στάνταρ. Θα βαρέθηκαν να πληρώνουν πρόστιμα και είπαν να εναρμονιστούν σιγά-σιγά. Η Ευρώπη ζητά αυτό.- διότι στην Ευρώπη ο πολίτης είναι πολίτης και όχι σκουπίδι όπως στην Ελλάδα και έχει δικαιώματα και του τα αναγνωρίζουν. Ο πατριός της συντρόφου μου είναι Ολλανδός. Του είχαν έρθει κάτι έγγραφα και επειδή σε αυτά έλεγε να πληρωθεί κάποιο ποσό του φάνηκε πολύ και κάθησε και το έψαξε λοιπόν. Τελικά είχανε κάνει λάθος από την πλευρά τους. Ε λοιπόν ζήτησε αποζημίωση για το χρόνο που σπατάλησε και όντως του επέστρεψαν 20 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η Ευρώπη ζητά αυτό.- διότι στην Ευρώπη ο πολίτης είναι πολίτης και όχι σκουπίδι όπως στην Ελλάδα και έχει δικαιώματα και του τα αναγνωρίζουν. Ο πατριός της συντρόφου μου είναι Ολλανδός. Του είχαν έρθει κάτι έγγραφα και επειδή σε αυτά έλεγε να πληρωθεί κάποιο ποσό του φάνηκε πολύ και κάθησε και το έψαξε λοιπόν. Τελικά είχανε κάνει λάθος από την πλευρά τους. Ε λοιπόν ζήτησε αποζημίωση για το χρόνο που σπατάλησε και όντως του επέστρεψαν 20 ευρώ.

 

τώρα σοβαρά πιστεύεις πως το ελληνικό κράτος αρχίζει να σέβεται τον πολίτη με βάση τα ευρωπαϊκά πρότυπα, και ξεκινάει με την απαγόρευση του καπνίσματος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...