Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντίστοιχα επαγγέλματα υπάρχουν πολλά, θυμάμαι τον Τριχόπουλο να λέει πριν κάμποσο καιρό ότι ακόμη και στις πιο ανεπτυγμένες χώρες οι χειρώνακτες ζουν κατα μέσο όρο λιγότερο. Όταν έψαχνα για πρόχειρη δουλειά την πρώτη περίοδο που νοίκιασα δικό μου σπίτι είχα αρνηθεί δύο μάνι μάνι, η μία ήταν σεκιούριτι σε κτίριο στην Μεσογείων, που θα έπρεπε να είμαι συνεχώς έξω, η άλλη να δουλεύω σε ομάδες που λύνουν και δένουν τους ιμάντες στα καινούρια αυτοκίνητα που έρχονται με πλοία στο Ικόνιο, στην δεύτερη μπορούσα να βγάλω πολλά λεφτά και γρήγορα, 50 ευρώ το δίωρο χωρίς περιορισμούς μιας και υπήρχε κονέ με πολλά πρακτορεία, αλλά δεν πήγα γιατί ρώτησα για τις συνθήκες τον φίλο που μου την προσέφερε και κατάλαβα, παρότι δεν είχα σκοπό να κάτσω πάνω από έξι μήνες. Με τον ίδιο τρόπο εφόσον είναι ενημερωμένοι είναι και επιλογή τους όπως σε πολλές άλλες δουλειές.

 

Κατανοητό το σκεπτικό σου, αλλά δε συμφωνώ. Είναι άλλο πράγμα να κρίνεις τις συνθήκες δουλειάς με τα υποκειμενικά σου κριτήρια. Στις μέρες μας, η προστασία του εργαζομενου έχει γίνει σημαντικό θέμα. Προσπαθώ να σκεφτώ ένα επάγγελμα, που εκτίθεται σε προλήψιμους καρκινογόνους, νοσογόνους γενικά, παράγοντες και δεν λαμβάνονται μέτρα για την προστασία τους. Δε μου έρχεται κανένα! Χμ, ίσως οι πόρνες μόνο. Γενικά, είμαι της άποψης ότι, όταν πρόκειται να πληρωθεί κάποιος για να βγάλει το μεροκάματο, δεν τίθεται θέμα ελεύθερης επιλογής. Αν πεινάει κάποιος, και καρκίνο θα δεχτεί να πάθει σε 10 χρόνια, παρά να πεινάσει σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να φορέσουμε χλαμύδα, να ζέψουμε και τα άλογα, να ξυπνάμε χαράματα να πηγαίνουμε στην δουλειά μας…και έλα μετά πες μου αν είναι ή όχι κοινωνικό αγαθό και επιβεβλημένη ανάγκη το ΙΧ.

Η ανθρωπότητα έκανε άλματα από τότε που ένας σκέφτηκε να δώσει κίνηση στον τροχό χρησιμοποιώντας την δύναμη του ατμού. Βέβαια σήμερα τα θεωρούμε όλα δεδομένα και δεν αντιλαμβανόμαστε την αξία τους.

 

 

Kοινωνικό αγαθό (ως μέσο μεταφοράς) είναι το μετρό το τρόλλευ και το λεοφωρείο, δεν είναι ανάγκη να ζέψεις άλογο για να πάς στην δουλειά σου (εκτός αν αυτή την ατάκα την είπες για να γίνεις γραφικός.... - τα κατάφερες) μπορείς να πάρεις και ένα ποδήλατο, οικολογικότατο και θα σε βοηθήσει να "ανοίξουν" και τα πνευμόνια σου που έμεναν "κλειστά" απο το παθητικό κάπνισμα. Όλοι οι Ολλανδοί με ποδήλατα κυκλοφορούν γιατί όχι και εμείς?

 

Το κράτος σέβεται την επιθυμία σου να παραμείνεις καπνιστής και δεν σου απαγορεύει το τσιγάρο. Πρέπει όμως και συ να σεβαστείς την επιθυμία κάποιων να μην εισπράττουν τις συνέπειες του παθητικού καπνίσματος, γι αυτό ο νομοθέτης σου απαγορεύει να καπνίζεις δημοσίως από την στιγμή που δε συμμορφώνεσαι στις εκλύσεις χιλιάδων συνανθρώπων σου.

 

Έχω γνωστό που μένει κέντρο Αθήνας (εξάρχεια) και όταν πέρασε πανεπιστήμιο το 93 (οχι τώρα που τα αυτοκίνητα έχουν υπερδιπλασιαστεί) οταν έβγαλε ακτινογραφία θώρακος και πήγε για γνωμάτευση ο γιατρός του είπε να κόψει το τσιγάρο, ο φίλος μου τότε (17,5 χρονών) δεν είχε βάλει ούτε ένα (τσιγάρο) στο στόμα του και έπρεπε να πει στον γιατρό που μένει προκειμένου να καταλάβει απο προέρχεται η "μαυρίλα" που έβλεπε στην ακτινογραφία.

 

Άρα όπως κάποιοι ανέχονται να τρώνε τα καυσαέρια του 4.6L τζίπ που πάει για ψώνια στο κολονάκι, όπως κάποιοι άλλοι ανέχονται να "τρώνε" την ακτινοβολία του κινητού κάποιου(ας) που μιλάει με τις ώρες στο μετρό ή το λεοφωρείο, έτσι κάποιοι "έτρωγαν" τον καπνό κάποιου που διασκέδαζε σε μπάρ όπως το "Camel" , "West" κλπ κλπ, μέρη δηλαδή που με το που έμπαινες στο μαγαζί σου προσφέρανε πακέτο με τσιγάρα.

Και όπως εσύ λες οτι δεν γουστάρεις να γίνεσαι παθητικός καπνιστής σε ένα μπαρ, εγώ δεν γουστάρω να ακούω στα 130db μουσική μέσα στο μπαρ, γιατί πονάνε τα αυτιά μου, και ενδεχομένος αυτό να μου δημιουργήσει χρόνιο πρόβλημα και να μην ακούω οταν φτάσω τα 50. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να χαμηλώσει η ένταση στον ενισχυτή, σημαίνει οτι αν νιώθω οτι θα καταστρέψω τα αυτιά μου θα κάτσω σπίτι μου ή θα πάω σινεμά (ελπίζοντας οτι δεν θα είναι πολύ δυνατά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοινωνικό αγαθό (ως μέσο μεταφοράς) είναι το μετρό το τρόλλευ και το λεοφωρείο, δεν είναι ανάγκη να ζέψεις άλογο για να πάς στην δουλειά σου (εκτός αν αυτή την ατάκα την είπες για να γίνεις γραφικός.... - τα κατάφερες) μπορείς να πάρεις και ένα ποδήλατο, οικολογικότατο και θα σε βοηθήσει να "ανοίξουν" και τα πνευμόνια σου που έμεναν "κλειστά" απο το παθητικό κάπνισμα. Όλοι οι Ολλανδοί με ποδήλατα κυκλοφορούν γιατί όχι και εμείς?

 

Έχω γνωστό που μένει κέντρο Αθήνας (εξάρχεια) και όταν πέρασε πανεπιστήμιο το 93 (οχι τώρα που τα αυτοκίνητα έχουν υπερδιπλασιαστεί) οταν έβγαλε ακτινογραφία θώρακος και πήγε για γνωμάτευση ο γιατρός του είπε να κόψει το τσιγάρο, ο φίλος μου τότε (17,5 χρονών) δεν είχε βάλει ούτε ένα (τσιγάρο) στο στόμα του και έπρεπε να πει στον γιατρό που μένει προκειμένου να καταλάβει απο προέρχεται η "μαυρίλα" που έβλεπε στην ακτινογραφία.

 

Άρα όπως κάποιοι ανέχονται να τρώνε τα καυσαέρια του 4.6L τζίπ που πάει για ψώνια στο κολονάκι, όπως κάποιοι άλλοι ανέχονται να "τρώνε" την ακτινοβολία του κινητού κάποιου(ας) που μιλάει με τις ώρες στο μετρό ή το λεοφωρείο, έτσι κάποιοι "έτρωγαν" τον καπνό κάποιου που διασκέδαζε σε μπάρ όπως το "Camel" , "West" κλπ κλπ, μέρη δηλαδή που με το που έμπαινες στο μαγαζί σου προσφέρανε πακέτο με τσιγάρα.

Και όπως εσύ λες οτι δεν γουστάρεις να γίνεσαι παθητικός καπνιστής σε ένα μπαρ, εγώ δεν γουστάρω να ακούω στα 130db μουσική μέσα στο μπαρ, γιατί πονάνε τα αυτιά μου, και ενδεχομένος αυτό να μου δημιουργήσει χρόνιο πρόβλημα και να μην ακούω οταν φτάσω τα 50. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να χαμηλώσει η ένταση στον ενισχυτή, σημαίνει οτι αν νιώθω οτι θα καταστρέψω τα αυτιά μου θα κάτσω σπίτι μου ή θα πάω σινεμά (ελπίζοντας οτι δεν θα είναι πολύ δυνατά).

 

Μʼ αεροπλάνα και βαγόνια…. Που λέει και το τραγούδι.

Το ποδήλατο το είπες για πλάκα έτσι? Φαντάζομαι θα έχεις κανα αμάξι που βγάζει μπούνια καπνό και θες να μας κανς να πεθάνουμε από την εξάτμιση σου ε?

 

 

Καλύτερα να πάμε από πούρο Αβάνας παρά από τζιπ γερμανικό!

 

Και κάτι τελευτέο… Δε με λές? Ωτοασπίδες δεν έχεις να βάλεις στα bar? Να βάζεις από εδώ και περά… γιατί μπορεί να είσαι κουφός από τώρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να φορέσουμε χλαμύδα, να ζέψουμε και τα άλογα, να ξυπνάμε χαράματα να πηγαίνουμε στην δουλειά μας…και έλα μετά πες μου αν είναι ή όχι κοινωνικό αγαθό και επιβεβλημένη ανάγκη το ΙΧ.

Η ανθρωπότητα έκανε άλματα από τότε που ένας σκέφτηκε να δώσει κίνηση στον τροχό χρησιμοποιώντας την δύναμη του ατμού. Βέβαια σήμερα τα θεωρούμε όλα δεδομένα και δεν αντιλαμβανόμαστε την αξία τους.

Οπότε η λύση που εσύ προτείνεις είναι είτε άλογα και χλαμύδες είτε ΙΧ. Ενδιάμεση δεν βλέπεις έτσι; Τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ή τα δίκυκλα κατ'εσέ είναι για τους βλάκες; Ή απλώς δεν ασχολείσαι με τέτοιες ποταπές λύσεις;

Πάντως το να βαπτίζεις "κοινωνικό αγαθό" το ΙΧ δείχνει πόσο απομακρυσμένος από την πραγματικότητα είσαι...

 

[...]

Το κράτος σέβεται την επιθυμία σου να παραμείνεις καπνιστής και δεν σου απαγορεύει το τσιγάρο. Πρέπει όμως και συ να σεβαστείς την επιθυμία κάποιων να μην εισπράττουν τις συνέπειες του παθητικού καπνίσματος, γι αυτό ο νομοθέτης σου απαγορεύει να καπνίζεις δημοσίως από την στιγμή που δε συμμορφώνεσαι στις εκλύσεις χιλιάδων συνανθρώπων σου.

Όταν το Κράτος απαγορεύει το τσιγάρο σε όλους τους δημόσιους χώρους, αυτός δεν είναι περιορισμός των δικαιωμάτων μιας μερίδας συμπολιτών μας;

Δεν καταλαβαίνεις ότι τέτοιοι περιορισμοί είναι επικίνδυνοι; Γιατί τώρα επικαλούνται την δημόσια υγεία (επίκληση που ακούγεται αστεία και εξόχως λαϊκίστικη όταν βλέπεις τι κάνει το Κράτος με την τεράστια μόλυνση που προκαλεί η μέση βιοτεχνική και βιομηχανική μονάδα). Αύριο θα γίνει επίκληση άλλων λόγων "δημοσίας υγείας" ή "δημοσίας ασφάλειας".

 

Το θέμα δεν είναι τόσο το τσιγάρο αλλά ο περιορισμός των δικαιωμάτων μερικών συμπολιτών μας. Επειδή γράφεις "εσύ", επαναλαμβάνω ότι δεν καπνίζω. Αλλά θεωρώ δικαίωμα μερικών συνανθρώπων μου να καπνίζουν εφ' όσον δεν με ενοχλούν. Δεν θα ανεχτώ τσιγάρο σε κλειστό χώρο αλλά θεωρώ απαράδεκτη και επικίνδυνη την πλήρη απαγόρευση δημόσιας χρήσης ενός προϊόντος που πωλείται νόμιμα και μάλιστα με το πρόσχημα της "δημόσιας υγείας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ανεχτώ τσιγάρο σε κλειστό χώρο αλλά θεωρώ απαράδεκτη και επικίνδυνη την πλήρη απαγόρευση δημόσιας χρήσης ενός προϊόντος που πωλείται νόμιμα και μάλιστα με το πρόσχημα της "δημόσιας υγείας".

 

paredwse είσαι λάθος. Ο νόμος δε μιλάει για πλήρη απαγόρευση δημόσιας χρήσης. Μόνο για κλειστούς χώρους λέει, εστιατόρια, μπαρ κτλ. Σε κλειστούς χώρους εργασίας ήδη απαγορεύεται. Δε βγάζει εκτός νόμου το τσιγάρο! Μην είσαι υπερβολικός!

 

Δηλαδή ο δακτύλιος στο κέντρο απειλεί τη δημοκρατία; Η απαγόρευση να παρκάρεις στο πεζοδρόμιο; Και, επιτέλους, το ότι το κράτος μολύνει το περιβάλλον δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει κανένα μέτρο! Ό,τι κάνει, καλό είναι. Το θέμα είναι να πιέζουμε για να κάνει περισσότερα. Για να μείνω και στο θέμα, αν έχουμε έναν καπνιστή, θα του πούμε ποτέ "ρε φίλε αφού καπνίζεις που καπνίζεις, μην προσπαθείς να τρως σωστά, μην ασκείσαι, μην κάνεις ποτέ εξετάσεις"; Δε νομίζω! Μάζευε, κι ας είναι και ρώγες.

 

Και στο κάτω κάτω, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποια αιτιολογία δίνετε εσείς στη λήψη των μέτρων. Υπάρχει μια παγκόσμια συνομωσία για να καταπιέσουν το λαό μέσω της απαγόρευσης του τσιγάρου;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το Κράτος απαγορεύει το τσιγάρο σε όλους τους δημόσιους χώρους, αυτός δεν είναι περιορισμός των δικαιωμάτων μιας μερίδας συμπολιτών μας;

 

φυσικα και οχι

ειναι προασπιση των δικαιωματων αλλων πολιτων

 

θεωρεις το οτι απαγορευεται να βγαινεις να γκαριζεις στις 3 τα ξημερωματα περιορισμο των δικαιωματων σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το Κράτος απαγορεύει το τσιγάρο σε όλους τους δημόσιους χώρους, αυτός δεν είναι περιορισμός των δικαιωμάτων μιας μερίδας συμπολιτών μας;

 

A χα. Δηλαδη να αρθούν και οι απαγορεύσεις για τα "φτιαγμένα" αυτοκίνητα γιατι μια μερίδα συμπολιτών μας είναι κάγκουρες και θέλει το αυτοκινητο του να κάνει περισσότερο θόρυβο από μαχητικό σε full throttle;

 

Τι υστερία και αυτή με τα decibel :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό το σκεπτικό σου, αλλά δε συμφωνώ. Είναι άλλο πράγμα να κρίνεις τις συνθήκες δουλειάς με τα υποκειμενικά σου κριτήρια. Στις μέρες μας, η προστασία του εργαζομενου έχει γίνει σημαντικό θέμα. Προσπαθώ να σκεφτώ ένα επάγγελμα, που εκτίθεται σε προλήψιμους καρκινογόνους, νοσογόνους γενικά, παράγοντες και δεν λαμβάνονται μέτρα για την προστασία τους. Δε μου έρχεται κανένα! Χμ, ίσως οι πόρνες μόνο. Γενικά, είμαι της άποψης ότι, όταν πρόκειται να πληρωθεί κάποιος για να βγάλει το μεροκάματο, δεν τίθεται θέμα ελεύθερης επιλογής. Αν πεινάει κάποιος, και καρκίνο θα δεχτεί να πάθει σε 10 χρόνια, παρά να πεινάσει σήμερα.

 

Δηλαδή το διακύβευμα τόσα χρόνια είναι ποιος θα εκβιαστεί, οι καπνίζοντες ή οι μη καπνίζοντες πελάτες, ο εξαθλιωμένος εργαζόμενος που για Χ χρόνια δεν μπορεί να βρει άλλη δουλειά, ο επιχειρηματίας κτλ κτλ. Η αξία των επιχειρημάτων της κάθε πλευράς είναι σχετική, υποθέστε ότι γίνεται ένα μαζικό και οργανωμένο μποϋκοτάζ από 2 εκατομμύρια καπνιστές και προβλέψτε την συνέχεια, στα υπουργεία θα ξεχάσουν και τα προλήψιμα και το " να μην παρεξηγηθούν οι προθέσεις μας ( είστε άρρωστοι και δεν ξέρετε)". Το λιγότερο αφού έχουμε εξαντλήσει το θέμα για να είναι ο νόμος όχι δίκαιος αλλά λογικός έστω να επιτρέπει σε μικρά μαγαζιά που τα λειτουργούν ως επί το πλείστον οι ιδιοκτήτες τους ν'αποφασίζουν μόνα τους τι θα ισχύει και ας τους βάλουν ότι περιορισμούς θεωρούν απαραίτητους. Δεν ξέρω αν κάνεις χρήση κάποιας σύμβασης με επιστημονικά κριτήρια στον ορισμό της προληψιμότητας, φαντάζομαι κρίνεται ότι το κόστος του δικαιώματος των μισών Ελλήνων να καπνίζουν στην διασκέδαση είναι πολύ μικρό, μικρότερο ίσως απ'το κόστος για την ΔΕΗ να δημιουργήσει μια ζώνη 15-20 χιλιομέτρων όπου δεν θα διαβιούν άνθρωποι γύρω απ'τα πιο ρυπογόνα εργοστάσια της. Στην χερότερη περίπτωση αν δεν μπορούμε να συμβιβαστούμε πουθενά είμαστε όλοι για να μας κλαίνε οι ρέγγες, στην καλύτερη μόνο αυτοί που αποφάσισαν γι'αυτόν τον νόμο. Απαραίτητη επόμενη κίνηση σύσταση ειδικής μονάδας ελέγχου για να μοιράζει τα πρόστιμα μετά από εξετάσεις που θα πιστοποιούν το αντικαπνιστικό φρόνημα, την έλλειψη κοινής λογικής και τη ρουφιανιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
paredwse είσαι λάθος. Ο νόμος δε μιλάει για πλήρη απαγόρευση δημόσιας χρήσης. Μόνο για κλειστούς χώρους λέει, εστιατόρια, μπαρ κτλ.

Δεν είμαι υπερβολικός. Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι πρόκειται για κλειστούς χώρους. Ερώτημα

Είναι πιο σωστή η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε ένα bar ή μήπως θα έπρεπε να εφαρμοστεί αυτό που ισχύει μεν σήμερα αλλά δεν εφαρμόζεται; Δηλαδή ο χωρισμός του καταστήματος σε χώρο καπνιστών και χώρο μη καπνιστών; Με εμποδίζεις ή όχι να βγω έξω και να διασκεδάσω, να φάω, να πιω ποτό;

Σκέψου ότι η πλήρης απαγόρευση καπνίσματος σε "κλειστούς χώρους" περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και το αεροδρόμιο. Δεν θα επιτρέπεται δηλαδή ούτε στα μέρη που μέχρι τώρα επιτρεπόταν. Αυτό είναι, κατ'εσέ, αποδεκτό; Ή δημοκρατικό;

Θυμίζω ότι το κάπνισμα απαγορεύεται στους σταθμούς του Προαστιακού Σιδηροδρόμου. Έχεις πάει ποτέ σε σταθμό του Προαστιακού; Είναι εξωτερικός σταθμός, όχι κλειστός. Εκεί ποιός ενοχλείται από τον καπνιστή; Οι ράγες;

 

Βλέπεις ότι φτάνουμε σε διάφορους παραλογισμούς; Προσωπικά θεωρώ ότι αν εφαρμοστεί το υπάρχον καθεστώς (το οποίο δεν εφαρμόζεται), ο μη καπνιστής προστατεύεται επαρκώς. Αντ'αυτού τι κάνουμε; Αυστηροποιούμε τη νομοθεσία και επιβάλλουμε σε μία μερίδα συνανθρώπων μας τη θέλησή μας. Ακόμα κι όταν δεν ενοχλούν κανέναν άλλον (βλ παράδειγμα του Προαστιακού παραπάνω).

 

Δυστυχώς, αυτό που βλέπω είναι να έρχεται ένα Κράτος-Γονέας - το οποίο "προσέχει" τι κάνω, τι τρώω, πότε το κάνω, πόσο πίνω. Όλα αυτά επειδή δήθεν "προσέχει την υγεία" των πολιτών. Το οποίο είναι το πλέον λαϊκίστικο επιχείρημα. Γιατί το ίδιο Κράτος αποδυναμώνει διάφορους ελεγκτικούς μηχανισμούς (όπως ο ΕΦΕΤ) και αδιαφορεί παντελώς για την καταστροφή του περιβάλλοντος, το οποίο έχει μακροχρόνια επίπτωση στην υγεία μας.

 

Νομίζεις ότι κινδυνολογώ; Στις ΗΠΑ (στη μητρόπολη της υπερβολής) είχαμε παρόμοιο παράδειγμα με το τσιγάρο. Στην αρχή περιορισμός σε συγκεκριμένα μέρη (μέτρο το οποίο, κατ' εμέ, είναι αποδεκτό και επιβεβλημένο). Στη συνέχεια πλήρης απαγόρευση σε όλους τους κλειστούς χώρους που είναι προσβάσιμοι στο κοινό. Σε μερικές κομητείες της Καλιφόρνια, υφίσταται πλήρης απαγόρευση ακόμα και σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους (βλ. Beverly Hills). Στην κομητεία του Belmont απαγορεύεται το κάπνισμα ακόμα και στα διαμερίσματα! Στην Χαβάη απαγορεύεται το κάπνισμα στην παραλία.

 

Είμαι υπερβολικός;

 

 

φυσικα και οχι

ειναι προασπιση των δικαιωματων αλλων πολιτων

 

θεωρεις το οτι απαγορευεται να βγαινεις να γκαριζεις στις 3 τα ξημερωματα περιορισμο των δικαιωματων σου?

 

A χα. Δηλαδη να αρθούν και οι απαγορεύσεις για τα "φτιαγμένα" αυτοκίνητα γιατι μια μερίδα συμπολιτών μας είναι κάγκουρες και θέλει το αυτοκινητο του να κάνει περισσότερο θόρυβο από μαχητικό σε full throttle;

 

Τι υστερία και αυτή με τα decibel :)

 

Ελπίζω παραπάνω να απάντησα, έστω και εμμέσως, στις δικές σας αιτιάσεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι υπερβολικός. Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι πρόκειται για κλειστούς χώρους. Ερώτημα

Είναι πιο σωστή η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε ένα bar ή μήπως θα έπρεπε να εφαρμοστεί αυτό που ισχύει μεν σήμερα αλλά δεν εφαρμόζεται; Δηλαδή ο χωρισμός του καταστήματος σε χώρο καπνιστών και χώρο μη καπνιστών; Με εμποδίζεις ή όχι να βγω έξω και να διασκεδάσω, να φάω, να πιω ποτό;

 

Οι ιδιοκτήτες θα υποχρεώνονται να διαθέτουν ειδικούς χώρους για τους καπνιστές, πλήρως διαχωρισμένους από τους υπόλοιπους.[/i'] Όσοι δεν συμμορφώνονται, θα πληρώνουν πρόστιμο 3.000 ευρώ.

 

Σαφώς και δεν τίθεται θέμα πλήρους απαγόρευσης.

 

Όσον αφορά τώρα σε στάσεις, τουλάχιστον λεωφορείου και τραμ που μπορώ να εκφέρω άποψη, μπορεί οι περισσότεροι καπνιστές να είναι κατιτίς συνειδητοποιημένοι και όταν η στάση είναι γεμάτη να καπνίζουν λίγο πιο κεί, αλλά έχω δεί και το αντίστροφο... οπότε συμφωνώ εν μέρει με αυτό που γίνεται σε άλλες χώρες, όπου μεν απαγορεύεται μέσα στη στάση αλλά όποιος θέλει να καπνίσει μπορεί να το κάνει λίγα μέτρα πιο μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι υπερβολικός. Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι πρόκειται για κλειστούς χώρους. Ερώτημα

Είναι πιο σωστή η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε ένα bar ή μήπως θα έπρεπε να εφαρμοστεί αυτό που ισχύει μεν σήμερα αλλά δεν εφαρμόζεται; Δηλαδή ο χωρισμός του καταστήματος σε χώρο καπνιστών και χώρο μη καπνιστών; Με εμποδίζεις ή όχι να βγω έξω και να διασκεδάσω, να φάω, να πιω ποτό;

Σκέψου ότι η πλήρης απαγόρευση καπνίσματος σε "κλειστούς χώρους" περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και το αεροδρόμιο. Δεν θα επιτρέπεται δηλαδή ούτε στα μέρη που μέχρι τώρα επιτρεπόταν. Αυτό είναι, κατ'εσέ, αποδεκτό; Ή δημοκρατικό;

Δεν σε εμποδίζει κανείς να διασκεδάσεις…θέλεις να καπνίσεις????βγαίνεις έξω 2 λεπτά και μετά ξαναμπαίνεις. 2- 3 τσιγάρα δε σου φτάνουν? Μερικοί το καταντάν αηδία…σβήνουν το να ανάβουν τα άλλο …τους κοιτάς και συνεχίζουν.

 

Βλέπεις ότι φτάνουμε σε διάφορους παραλογισμούς; Προσωπικά θεωρώ ότι αν εφαρμοστεί το υπάρχον καθεστώς (το οποίο δεν εφαρμόζεται), ο μη καπνιστής προστατεύεται επαρκώς. Αντ'αυτού τι κάνουμε;

Δεν προστατεύεται διότι ο καπνός διαχέεται…και πως μπορεί να χωριστεί ένα ταβερνάκι κι με 5 – 6 τραπέζια? Θα έχει 2 και 2? Και αν σε μια παρέα οι καπνίζουν και οι άλλοι μισοί όχι?

Για τον προαστιακό ναι είναι υπερβολή αν γίνει κάτι τέτοιο … αλλά ας μην τραβάμε το σχοινί σε ακραίες περιπτώσεις για να ισχυριστούμε αυτό που θέλουμε. Πάντως στις καφετέριες , ακόμη και σε ανοιχτό χώρο ο καπνός έρχεται όλος επάνω σου.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι υπερβολικός. Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι πρόκειται για κλειστούς χώρους. Ερώτημα

Είναι πιο σωστή η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε ένα bar ή μήπως θα έπρεπε να εφαρμοστεί αυτό που ισχύει μεν σήμερα αλλά δεν εφαρμόζεται; Δηλαδή ο χωρισμός του καταστήματος σε χώρο καπνιστών και χώρο μη καπνιστών; Με εμποδίζεις ή όχι να βγω έξω και να διασκεδάσω, να φάω, να πιω ποτό;

Σκέψου ότι η πλήρης απαγόρευση καπνίσματος σε "κλειστούς χώρους" περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και το αεροδρόμιο. Δεν θα επιτρέπεται δηλαδή ούτε στα μέρη που μέχρι τώρα επιτρεπόταν. Αυτό είναι, κατ'εσέ, αποδεκτό; Ή δημοκρατικό;

Θυμίζω ότι το κάπνισμα απαγορεύεται στους σταθμούς του Προαστιακού Σιδηροδρόμου. Έχεις πάει ποτέ σε σταθμό του Προαστιακού; Είναι εξωτερικός σταθμός, όχι κλειστός. Εκεί ποιός ενοχλείται από τον καπνιστή; Οι ράγες;

 

Βλέπεις ότι φτάνουμε σε διάφορους παραλογισμούς; Προσωπικά θεωρώ ότι αν εφαρμοστεί το υπάρχον καθεστώς (το οποίο δεν εφαρμόζεται), ο μη καπνιστής προστατεύεται επαρκώς. Αντ'αυτού τι κάνουμε; Αυστηροποιούμε τη νομοθεσία και επιβάλλουμε σε μία μερίδα συνανθρώπων μας τη θέλησή μας. Ακόμα κι όταν δεν ενοχλούν κανέναν άλλον (βλ παράδειγμα του Προαστιακού παραπάνω).

 

Δυστυχώς, αυτό που βλέπω είναι να έρχεται ένα Κράτος-Γονέας - το οποίο "προσέχει" τι κάνω, τι τρώω, πότε το κάνω, πόσο πίνω. Όλα αυτά επειδή δήθεν "προσέχει την υγεία" των πολιτών. Το οποίο είναι το πλέον λαϊκίστικο επιχείρημα. Γιατί το ίδιο Κράτος αποδυναμώνει διάφορους ελεγκτικούς μηχανισμούς (όπως ο ΕΦΕΤ) και αδιαφορεί παντελώς για την καταστροφή του περιβάλλοντος, το οποίο έχει μακροχρόνια επίπτωση στην υγεία μας.

 

Νομίζεις ότι κινδυνολογώ; Στις ΗΠΑ (στη μητρόπολη της υπερβολής) είχαμε παρόμοιο παράδειγμα με το τσιγάρο. Στην αρχή περιορισμός σε συγκεκριμένα μέρη (μέτρο το οποίο, κατ' εμέ, είναι αποδεκτό και επιβεβλημένο). Στη συνέχεια πλήρης απαγόρευση σε όλους τους κλειστούς χώρους που είναι προσβάσιμοι στο κοινό. Σε μερικές κομητείες της Καλιφόρνια, υφίσταται πλήρης απαγόρευση ακόμα και σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους (βλ. Beverly Hills). Στην κομητεία του Belmont απαγορεύεται το κάπνισμα ακόμα και στα διαμερίσματα! Στην Χαβάη απαγορεύεται το κάπνισμα στην παραλία.

 

Είμαι υπερβολικός;

 

Ελπίζω παραπάνω να απάντησα, έστω και εμμέσως, στις δικές σας αιτιάσεις. :-)

 

Επαυξάνω

 

Α. «Καμία απαγόρευση που δεν είναι εφικτή δεν θα πρέπει να εφαρμόζεται με νόμο.»

 

Παράδειγμα… πως απαγορεύεις το κάπνισμα στην παραλία όταν σίγουρα θα καπνίσουν (και όχι μονό τσιγάρα) χιλιάδες άτομα?

Είναι άτοπο και δεν θα έπρεπε να εφαρμόζεται με νόμο μια αντίστοιχη απαγόρευση.

 

Άλλο παράδειγμα.

Έχουν απαγορεύσει το παρκάρισμα στην Ευελπίδων (Αθήνα). Κάθε πρωί 9 η ώρα περάνε τα καλά παιδία και γράφουν 100 αμάξια. Κάθε απόγευμα οι κάτοικοι ξεμπαρκάρουν γιατί δεν υπάρχει χώρος αλλού (τι να κάνουν δηλαδή?)

Αλλά νεα παρκινγκ δεν έφτιαξαν…. Ούτε είδα να απαλλοτριώνουν καμία πολυκατοικία και να την κάνουν παρκινγκ / πάρκο, με τα λεφτά από τις κλείσεις.

 

 

Β. Το θέμα με την απαγόρευση του καπνίσματος πέραν του «προστατεύουμε την υγεία» πρέπει να δούμε ότι στην πολιτική είναι και «μόδα».

Θεωρούμαστε πιο σύγχρονοι, πιο μπροστά, κάναμε άλλο ένα βήμα, για την ανθρωπότητα κ.ο.κ.

 

Εγώ δεν βλέπω γιατί να απαγορευτεί να καπνίζεις σε μια παραλία (που θα γίνει και αυτό ακλουθώντας την μόδα), όταν οι ίδιοι μοδατοι πολιτικοί ευθύνονται για πολλές άλλες ανθυγιεινές καταστάσεις. Πόσα αμάξια και πόσα κυβικά πρέπει να είναι για να συνοδεύον κάθε μέρα τους μεγάλους πολιτικούς μας επιβαρύνοντας και αυτοί με χειρότερα δηλητήρια την ατμόσφαιρα μας.

 

Αλλά βλέπεις οι νόμοι φτιάχνονται από ανθρώπους που είναι υπέρ άνω του νόμου. Κάντε τους μήνυση άμα θέλετε…

 

 

 

Γ. Γιατί απαγορεύουν το κάπνισμα στα καφενεία? Έχουν πάει ποτέ τους σε επαρχιακό καφενείο να αράξουν με τους παππούδες εκεί? … Μπα μονό για ψήφους πάνε!

Θα έρθει ο αστυνόμος και θα κόψει προστιμο στους παπούδες? ʽη στον καφενέ ? (πιθανότερο να παει ο αστυνόμος για κανα ουζακι εκεί).

 

Μη λέμε ότι θέλουμε ο νόμος είναι Ουτοπικός, Ανεφάρμοστος, Επικίνδυνος.. και θα επακολουθήσουν χειρότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Χαβάη απαγορεύεται το κάπνισμα στην παραλία.

Καλά κάνουν…οι καπνιστές είναι τελείως θρασύτατοι.

Τι φταίω εγώ ρε φίλε να απλώνω την πετσέτα πάνω στις γόπες? Να πάω να μπω στην θάλασσα και αντί άμμο να πατώ αποτσίγαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η λύση που εσύ προτείνεις είναι είτε άλογα και χλαμύδες είτε ΙΧ. Ενδιάμεση δεν βλέπεις έτσι; Τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ή τα δίκυκλα κατ'εσέ είναι για τους βλάκες; Ή απλώς δεν ασχολείσαι με τέτοιες ποταπές λύσεις;

Πάντως το να βαπτίζεις "κοινωνικό αγαθό" το ΙΧ δείχνει πόσο απομακρυσμένος από την πραγματικότητα είσαι...

Είναι νομίζω αυτονόητο ότι το ΙΧ ΔΕΝ μπορεί να απαγορευτεί τελείως. Υπάρχουν περιπτώσεις ιδικών αναγκών που καθιστούν απαραίτητη την χρήση του.

Και από την στιγμή που η αυτοκίνηση και κάθε τεχνολογικό επίτευγμα -βάζοντας και το ΙΧ-, υπηρετούν την κοινωνία και την βοηθούν να εξελιχθεί , αυτό το θεωρώ κοινωνικό αγαθό. Θα ήμασταν αιώνες πίσω χωρίς ΙΧ…σκέψου μόνον τις εργατοώρες που θα χάναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...