Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτήν την άποψη, κρίμα που δεν είμαι να σκίζω έξυπνους που παίζουν με τη ζωή άλλων επειδή βαριούνται να σεβαστούν νόμους που υπάρχουν για να προστατέψουν...

 

ΔΕΝ καταλαβες καλα!!

ανηκω στους μη καπνιζοντες.

και μη σκιζεις.

και οπως προειπες κριμα....σου λειπει χιουμορ.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΔΕΝ καταλαβες καλα!!

ανηκω στους μη καπνιζοντες.

και μη σκιζεις.

και οπως προειπες κριμα....σου λειπει χιουμορ.:devil:

Δε βλέπω που μπορεί να υπάρξει χιούμορ όταν από το κάπνισμα σκοτώνεται κόσμος!!

Τέλος εποχής. Είπαμε με Ευρώπη θα στρώσουμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελλαδα δεν στρωνει ουτε με ευρωπη. με αυτο το πλευρο να κοιμαστε.

αν δεν τον συμφερει τον ελληνα, δεν κανει τιποτα.

και επειδη οι περισσοτεροι καπνιζουν, ο νοων νοειτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελλαδα δεν στρωνει ουτε με ευρωπη. με αυτο το πλευρο να κοιμαστε.

αν δεν τον συμφερει τον ελληνα, δεν κανει τιποτα.

και επειδη οι περισσοτεροι καπνιζουν, ο νοων νοειτω

Θα στρωσει όταν σφίξει και άλλο το λουρί της πείνας. Κάτσε να δεις σε 3-4 χρονάκια. Θα βλέπεις ειδήσεις και θα γελάς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέρμα επιτέλους στο αντιπαθητικό και άκρως επικύνδυνο τσιγάρο.Η κυβέρνηση της Ελλάδας μετά από εγκυρότατες πηγές, είπε θα δώσει σαν αντάλλαγμα στους αντικαπνιστές από ένα λίτρο ή όποιος θέλει και πιο πολύ τζάμπα ηλιέλαιο εξαιρετικής ποιότητας ΑΑ++.Ένα μικρό δείγμα της αγάπης που έχει το κάθε κράτος στον καταναλωτή.Αρε κουραφέξαλα που σας πουλάνε και τα πιστεύετε.Αλλά δεν πειράζει με τις μπούρδες της ευρώπης θα γλυτώσουμε το έμφραγμα στα 60 αλλά δεν θα γλιτώσουμε τον καρκίνο στα 20+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50' date='000 άνθρωποι πάντως δεν γελάνε (νούμερα από ΗΠΑ μόνο για το 2007).

Και ξυπνάτε, το κάπνισμα δεν προκαλεί μόνο καρκίνο.[/quote']

 

Aπαντάω και στον προηγούμενο που μου παρουσίασε τις εκθέσεις Ελλήνων γιατρών.

50.000 σε έναν πληθυσμό 1 δίς ανθρώπων ξέρεις τί ποσοστό είναι?

0,00 ... 1% έχω χάσει την μπάλα, στην Ελλάδα ο αριθμός αυτός θα μεταφράζεται σε κανένα χιλιάρικο. Αυτοί οι άνθρωποι πρίν πεθάνουν στα 70 ή 80 τους απο το παθητικό κάπνισμα μπορούν κάλλιστα να έχουν πεθάνει πολύ νεώτεροι απο λόγους ακόμα σοβαρότερους.

Απο εγκεφαλικό με αυτά που βλέπουν και ακούνε προπαντώς σε κάτι φρούτα που μας έρχονται απο την Ε.Ε. όπως σωστά γράφει ο palawiaris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ καταλαβες καλα!!

ανηκω στους μη καπνιζοντες.

και μη σκιζεις.

και οπως προειπες κριμα....σου λειπει χιουμορ.:devil:

 

Α, ήταν χιούμορ.

 

Χα!

 

ΥΓ: Η αποτυχημένη προσπάθεια χιουμοριστικής παρέμβασης βάζει ταμπέλα στον υποτιθέμενο χιουμορίστα ή σε αυτόν που δε γέλασε;

 

ΥΓ2: Αθάνατε Έλληνα, είσαι πιο έξυπνος ΚΑΙ από χιλιάδες γιατρούς παγκοσμίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαντάω και στον προηγούμενο που μου παρουσίασε τις εκθέσεις Ελλήνων γιατρών.

50.000 σε έναν πληθυσμό 1 δίς ανθρώπων ξέρεις τί ποσοστό είναι?

0,00 ... 1% έχω χάσει την μπάλα, στην Ελλάδα ο αριθμός αυτός θα μεταφράζεται σε κανένα χιλιάρικο. Αυτοί οι άνθρωποι πρίν πεθάνουν στα 70 ή 80 τους απο το παθητικό κάπνισμα μπορούν κάλλιστα να έχουν πεθάνει πολύ νεώτεροι απο λόγους ακόμα σοβαρότερους.

Απο εγκεφαλικό με αυτά που βλέπουν και ακούνε προπαντώς σε κάτι φρούτα που μας έρχονται απο την Ε.Ε. όπως σωστά γράφει ο palawiaris.

Τελικα το καπνισμα πρεπει να βλαπτει και τον εγκεφαλο διοτι αμα εσυ αυτο το θεωρεις επιχειρημα τι να σου πω.Ακου μονο 1000 ατομα.Μιλας για 1000 ατομα λες και μιλας για μυρμηγκια.Και ποιος εισαι εσυ που θα επιβαλλεις στον αλλο απο τι θα πεθανει;Α ειπαμε μπορει να πεθανουν νωριτερα απο κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cumulus δέ χρειάζεται και πολύ μυαλό να το καταλάβεις, άν ο άλλος καταλαβαίνει οτι του κάνει κακό το παθητικό κάπνισμα έρχεται και μου λέει "με ενοχλεί ο καπνός, μου κάνει ζημιά μήν καπνίζεις κοντά μου". Άν εγώ τον γράψω θα απαντήσει με όλο το δίκιο δικό του με πιό δυναμικές μεθόδους αυτός φαντάζομαι θα περιλαμβάνεται στην μελλοντική χιλιάδα.

Και υπόψιν σε αυτούς τους χίλιους δέν είναι η μοναδική αιτία το παθητικό κάπνισμα, να λέγεται κάτι τέτοιο είναι μασκαριλίκι είναι απλά μιά απο τις αιτίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΗΠΑ είναι 300-400 εκατομύρια. Και όχι ένα δις.

Στο Ηνωμένο Βασίλειο που είμαστε 90 εκατομμύρια, 25,000 άτομα πεθαίνουν κάθε χρόνο από της συνέπειες του παθητικού καπνίσματος.

 

Και ο αριθμός δεν μεταφράζεται σε κάθε χώρα ανάλογικά. Μιάς και στην Ελλάδα το να βρίσκεσαι σε περιβάλλον καπνού από τσιγάρα είναι μεγαλύτερο απ' ότι σε άλλες χώρες.

Οι Αμερικάνοι έχουν απαγορέψει το κάπνισμα στους χώρους εργασίας εδώ και δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτοκίνητο είναι η ποζεριά του κακομοίρη

 

το ουίσκι το αντριλίκι του κούτσαυλου

 

και το κάπνισμα η φιγούρα του μαλάκα

 

 

....''''''''''''''''''''''''''''....'''''''''''''''''''''...by Houston

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αυτοκίνητο είναι η ποζεριά του κακομοίρη

 

το ουίσκι το αντριλίκι του κούτσαυλου

 

και το κάπνισμα η φιγούρα του μαλάκα

 

 

....''''''''''''''''''''''''''''....'''''''''''''''''''''...by Houston

Άρχισες τα ρεσιτάλ μου φαίνετε.

Πάνε μάθε γιατί οι γυναίκες φορούνε στρινγκ (όπως άνοιξες θέμα) και μετά γράψε γiατί αντίστοιχα οι άντρες έχουν άλλο τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαντάω και στον προηγούμενο που μου παρουσίασε τις εκθέσεις Ελλήνων γιατρών.

50.000 σε έναν πληθυσμό 1 δίς ανθρώπων ξέρεις τί ποσοστό είναι?

0,00 ... 1% έχω χάσει την μπάλα, στην Ελλάδα ο αριθμός αυτός θα μεταφράζεται σε κανένα χιλιάρικο. Αυτοί οι άνθρωποι πρίν πεθάνουν στα 70 ή 80 τους απο το παθητικό κάπνισμα μπορούν κάλλιστα να έχουν πεθάνει πολύ νεώτεροι απο λόγους ακόμα σοβαρότερους.

 

Τώρα δηλαδη μιλάς σοβαρά έτσι; Όχι δεν ξέρω τι ποσοστό είναι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Μιλάμε για ποσοστά, για αριθμούς, ή για ανθρώπινες ζωές; Και αν θες να μάθεις, το αντίστοιχο "Ελληνικό" νούμερο είναι 500. Ετησίως.

 

Πολύ "λίγοι" για να θεωρήσουμε το παθητικό κάπνισμα επικίνδυνο ε;

 

Όσο για το αν αυτοί πεθαίνουν στα 70 ή 80 (try 40-50) ή από σοβαρότερους λόγους, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το αν ακόμα και οι 450 από αυτούς είχαν νοσήσει αν δεν εκτίθονταν καθημερινά και για χρόνια στον καπνό των άλλων.

 

Και στο κάτω κάτω μπορεί εσύ να σεβαστείς τον μη καπνιστή που θα σου ζητήσει να το σβήσεις, αλλά ο γνήσιος Ελληνάρας θα τον γράψει στα αρχίδια του και θα του πει πως είναι "δικαίωμά" του να του καταστρέφει το αναπνευστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...