Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νεώτερα από το μέτωπο.

Το file scavenger πράγματι πολύ καλό, βρήκε πάρα πολλά αρχεία, σε διάφορους φακέλους. Ίσως κάποια να λείπουν αλλά είναι πάρα πολλά για να τα ελέγξω. Θα τα κάνω recover και βλέπω. Αυτό που αντιλήφθηκα είναι ότι δεν αναγνωρίζει στις διαδρομές όταν τα ονόματα των φακέλων είναι στα ελληνικά και αντίστοιχα τα ονόματα των αρχείων όταν αυτά είναι στα ελληνικά.

Έστω και έτσι όμως κάτι είναι!

 

Μια ερώτηση ακόμα: όταν κάνεις recover (όχι scan) και γράψεις σε άλον δίσκο τα αρχεία, επηρεάζεαι ο προβληματικός; Μπορείς να συνεχίσεις και με άλλο πρόγραμμα μετά;

 

Με βλέπω να συνεχίζω και μετά τη μαγειρίτσα!

Καλή ανάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα προγράμματα είναι ανάγνωσης μόνο , και το μόνο που έχεις να προσέξεις είναι να μην αποθηκεύσεις τα αρχεία στον προβληματικό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεώτερα από το μέτωπο.

Το file scavenger πράγματι πολύ καλό, βρήκε πάρα πολλά αρχεία, σε διάφορους φακέλους. Ίσως κάποια να λείπουν αλλά είναι πάρα πολλά για να τα ελέγξω. Θα τα κάνω recover και βλέπω. Αυτό που αντιλήφθηκα είναι ότι δεν αναγνωρίζει στις διαδρομές όταν τα ονόματα των φακέλων είναι στα ελληνικά και αντίστοιχα τα ονόματα των αρχείων όταν αυτά είναι στα ελληνικά.

Έστω και έτσι όμως κάτι είναι!

 

Μια ερώτηση ακόμα: όταν κάνεις recover (όχι scan) και γράψεις σε άλον δίσκο τα αρχεία, επηρεάζεαι ο προβληματικός; Μπορείς να συνεχίσεις και με άλλο πρόγραμμα μετά;

 

Με βλέπω να συνεχίζω και μετά τη μαγειρίτσα!

Καλή ανάσταση...

 

δεν επηρεαζεται.δεν θυμαμαι τι κανει μετα ελληνικα διοτι ποτε μου δεν ονομαζω αρχειο η φακελο στα ελληνικα για απειρους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση έως τώρα:

 

Από τα προγράμματα:

i) Testdisk

ii) Recover my files

iii) File scavenger

iv) Active File Recovery

 

τα δοκίμασα όλα. Από αυτά το αποτέλεσμα ήταν:

i) δε μου έδωσε μεγάλο ποσοστό των αρχείων

ii) είναι πάρα πολύ αργό (12 ώρες στο γρήγορο scan για το 4% δίσκου 300GB και το διέκοψα μιας και θα χρειαζόμουν 20 μέρες!)

iii) πολύ καλά αποτελέσματα - δεν τα βρήκα όλα, αλλά αρκετά

iv) επίσης πολύ καλό στο επίπεδο του scavenger.

 

Θα δοκιμάσω ακόμα με δύο προγράμματα να δω τι θα βρω.

Ευχαριστώ πολύ για την έως τώρα βοήθεια, θα ενημερώσω και για τα επόμενα αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυο απλες ερωτησεις για να το ξεκαθαρισω στο μυαλο μου μια και καλη.

 

1. Σε ποιες εκδοσεις των windows (XP, Vista, 7), οταν επιλεξεις να κανεις σε ενα 2ο εσωτερικο σου δισκο full format στον κανει και zero fill, αν το κανει σε καποια απο τις εκδοσεις?

 

2. Σε ποιες εκδοσεις των windows (XP, Vista, 7), οταν επιλεξεις να κανεις full format με το δισκακι για να κανεις επανεγκατασταση σου το κανει και zero fill τον σκληρο δισκο?

 

 

Γεια σας!! Τι κανετε? :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο απλες ερωτησεις για να το ξεκαθαρισω στο μυαλο μου μια και καλη.

 

1. Σε ποιες εκδοσεις των windows (XP, Vista, 7), οταν επιλεξεις να κανεις σε ενα 2ο εσωτερικο σου δισκο full format στον κανει και zero fill, αν το κανει σε καποια απο τις εκδοσεις?

 

2. Σε ποιες εκδοσεις των windows (XP, Vista, 7), οταν επιλεξεις να κανεις full format με το δισκακι για να κανεις επανεγκατασταση σου το κανει και zero fill τον σκληρο δισκο?

 

 

Γεια σας!! Τι κανετε? :-)

 

οσο ξερω σε καμια περιπτωση δεν σου κανει zero fill.οταν κανεις format γρηγορο απλα χαλαει το mbr,mft κτλ κτλ.οταν κανεις αργο ξερω οτι σβηνει καθε sector απλα δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως το ιδιο με zero fill.zero fill εχω δει μονο απο τα προγραμματα της εκαστοτε εταιρειας.πχ wd diagnostics ,wd tools.το ιδιο υπαρχει και για maxtor υπηρχε μαλλον κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ξερω σε καμια περιπτωση δεν σου κανει zero fill.οταν κανεις format γρηγορο απλα χαλαει το mbr,mft κτλ κτλ.οταν κανεις αργο ξερω οτι σβηνει καθε sector απλα δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως το ιδιο με zero fill.zero fill εχω δει μονο απο τα προγραμματα της εκαστοτε εταιρειας.πχ wd diagnostics ,wd tools.το ιδιο υπαρχει και για maxtor υπηρχε μαλλον κτλ κτλ.

 

Αυτο που ξερω ειναι οτι με το αργο, στο φορματ, ελεγχει τον σκληρο σου για τυχον σφαλματα. Απλα δεν ξερω τι γινεται οταν εισαι μεσα στα windows. Απο μεσα απο τα windows για zero fill ξερω οτι δινεις format /p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ξερω ειναι οτι με το αργο, στο φορματ, ελεγχει τον σκληρο σου για τυχον σφαλματα. Απλα δεν ξερω τι γινεται οταν εισαι μεσα στα windows. Απο μεσα απο τα windows για zero fill ξερω οτι δινεις format /p.

 

...υπάρχει και εντολή για filling with zeros απ' τα win , είχα δει κάπου τον parsifal να την ποστάρει πριν 3-4 βδομάδες

 

στην παλια εντολη format με /c νομιζω σου τσεκαρε τον δισκο για bad sectors και δεν στα μαρκαρε σαν bad οπως ηταν με το απλο format που απλα στα μαρκαρει αλλα προσπαθουσε να τα κανει reusable παλι.recover να το πω αλλιως.πλεον στα xp δεν εχω μηχανημα με 7 μπροστα η εντολη format παιρνει τις παρακατω τιμες και /p δεν υπαρχει

 

Formats a disk for use with Windows XP.

 

FORMAT volume [/FS:file-system] [/V:label] [/Q] [/A:size] [/C] [/X]

FORMAT volume [/V:label] [/Q] [/F:size]

FORMAT volume [/V:label] [/Q] [/T:tracks /N:sectors]

FORMAT volume [/V:label] [/Q]

FORMAT volume [/Q]

 

volume Specifies the drive letter (followed by a colon),

mount point, or volume name.

/FS:filesystem Specifies the type of the file system (FAT, FAT32, or NTFS).

/V:label Specifies the volume label.

/Q Performs a quick format.

/C NTFS only: Files created on the new volume will be compressed

by default.

/X Forces the volume to dismount first if necessary. All opened

handles to the volume would no longer be valid.

/A:size Overrides the default allocation unit size. Default settings

are strongly recommended for general use.

NTFS supports 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16K, 32K, 64K.

FAT supports 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16K, 32K, 64K,

(128K, 256K for sector size > 512 bytes).

FAT32 supports 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16K, 32K, 64K,

(128K, 256K for sector size > 512 bytes).

 

Note that the FAT and FAT32 files systems impose the

following restrictions on the number of clusters on a volume:

 

FAT: Number of clusters <= 65526

FAT32: 65526 < Number of clusters < 4177918

 

Format will immediately stop processing if it decides that

the above requirements cannot be met using the specified

cluster size.

 

NTFS compression is not supported for allocation unit sizes

above 4096.

 

/F:size Specifies the size of the floppy disk to format (1.44)

/T:tracks Specifies the number of tracks per disk side.

/N:sectors Specifies the number of sectors per track.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συνεχίζω να πιστεύω πως αυτό ακριβώς είχα διαβάσει από parsifal, κι ότι δεν κάνει η μνήμη μου νερά ή δεν έκαναν τα μάτια μου πουλάκια

 

 

 

...αλλιώς θα πρέπει να αποδεχτώ ότι το Alzheimer μου κάνει έφοδο :P

 

 

 

 

...Παρ' ολ' αυτά όμως, η αναζήτηση του φόρουμ δεν μου αποκάλυψε το ποστ που λέω...

 

 

Υποθέτω πως μόνο ο parsi θα επιβεβαιώσει

 

 

 

...ή έστω θα υπογράψει για να με κλείσουν μέσα :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...υπάρχει και εντολή για filling with zeros απ' τα win , είχα δει κάπου τον parsifal να την ποστάρει πριν 3-4 βδομάδες

 

3-4 τέρμινα μάλλον! :-D

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=282586

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=292052

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα φαει κι εγω χοντρη ηττα(ειχα διαγραψει καταλαθος το partition των windows με εγκαταστση linux)πριν μερικα χρονια,ειχα δοκιμασει το Active File Recovery το οποιο μου ανεκτησε το 90-95% των αρχειων μου.μιλαμε φοβερη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...