Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.

Με ποιο τροπο μπορω να μεταφερω το vhd του image backup απο τον εξωτερικο δισκο στον εσωτερικο επειδη ο εξωτερικος εχει μουλαρωσει μου κοβει την ανακτηση στο 40% και γενικως σεξουαλιζεται?Τα υπολοιπα αρχεια του image τα εκανα copy/paste στον εσωτερικο το vhd ομως με τιποτα.Εχω ηδη κανει mount το vhd μεσω της διαχειρισης δισκων κ'εχω ανακτησει ολα μου τα αρχεια,μεσω του εικονικου drive που δημιοργηθηκε,εδω ομως σταματανε κ' οι γνωσεις μου...ειμαι κ' λιγο τουβλο με κατι τετοια...

Με προγραμματα(anti virus κυριως) κωδικους, ρυθμισεις κτλ τι γινεται?

εχω win7 ο εσωτερικος ειναι 1 tb,ο εξωτερικος 500gb και το vhd 420 gb

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Επεξ/σία από simo_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μισο λεπτακι.αν καταλαβα σωστα μπορεις να δεις και να παρεις ολα τα αρχεια του image αλλα δεν μπορεις να το κανεις απευθειας restore η να το μεταφερεις σε αλλον δισκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο λεπτακι.αν καταλαβα σωστα μπορεις να δεις και να παρεις ολα τα αρχεια του image αλλα δεν μπορεις να το κανεις απευθειας restore η να το μεταφερεις σε αλλον δισκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos,

ακριβως,εχωπαρει μεσω του εικονικου drive μερος του image(μουσικη,ταινιες κτλ)αλλα δεν μπορω να του κανω ολικη επαναφορα ωστε να ανακτησω προγραμματα κωδικους ρυθμισεις κτλ.

θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-112192-129063130576_thumb.jpg

 

post-112192-129063130582_thumb.jpg

 

post-112192-129063130584_thumb.jpg

 

post-112192-129063130586_thumb.jpgAYTO δεν μπορω να μεταφερω:mad: ολα τα υπολοιπα εχουν μεταφερθει

 

post-112192-129063130588_thumb.jpgΑπο εδω εκαναcopy/paste τα αρχεια στουςαντιστοιχους κενους φακελους του C

Ελπιζω να καταλαβατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις παθει κατι το αρχειο δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι.απλα οπως ειπες θα ανακτησεις οσα περισσοτερα μπορεις και μετα stop.μπορει να ειναι bad sector στον δισκο μπορει οτιδηποτε και δεν νομιζω να κανεις κατι πανω σε αυτο.πχ στο winzip οταν εφτιαχνες αρχειο υπηρχε προγραμμα που εφτιαχνε το zip οσο γινοταν με σκοπο να παρεις οτι μπορεις.εσενα ηδη το προγραμμα σου το κανει αυτο.δηλαδη μπορεις να παρεις τα πιο πολλα αλλα δεν μπορεις να τα παρεις ολα αν καταλαβα σωστα γιατι και με τις φωτο μπερδευτηκα.δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι.απλα αν το αρχειο σου εχει προβλημα μονο στο 40 τις εκατο πχ μεχρι το 45 τις εκατο αν καταφερεις να παρεις ολα τα υπολοιπα και απλα χασεις αυτο το 5 τις εκατο ισως να ειναι καλυτερα.τωρα δεν ξερω αν εχεις παρει backup τα παντα εκτος πχ απο αυτο το 5 τις εκατο η απλα εχεις κολλησει στο 40 τις 100 % και δεν συνεχιζει πιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και να φανταστεί κανείς, έχω ανάλυση 800x600.

 

Τhis is a job for Super Goofy! (...καλή δύναμη, αν το αποπειραθείς αδερφέ...)

ουτε αυτος δεν θα τα καταφερει.

 

Να πω ότι εγώ δεν πολυκατάλαβα;

 

*Α τώρα είδα ότι κι ο poulinos μια απ' τα ίδια

 

δεν εισαι ο μονος.ουτε με τις φωτο καταλαβα ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα καποιες φορες δεν ειναι ευκολο να μεταφερεις στον αλλον το προβλημα σου.ειναι και ενα χαρισμα η μεταδοτικοτητα .αλλα ειναι κατι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον,ολα μου τα αρχεια(μoυσικη,εγγραφα κτλ)τα εχω ανακτησει μεσω του εικονικου drive(G),τα προγραμματα μου εμφανιζονται κ αυτα στο (G) μπορω να τα αντιγραψω στο © αλλα δεν δουλευουν.δεν μπορω λογω σφαλματος του εξωτερικου να επαναφερω το πισι στην προ της βλαβης κατασταση,(εδω ειναι το παραδοξο,μπορω να μεταφερω μεονομενα αρχεια αλλα οχι να επαναφερω ολοκληρο το ιματζ) κ' ως εκ τουτου δεν εχω ουτε anti virus ουτε ρυθμισεις του browser ουτε το office ουτε κωδικους κ΄passwords ουτε τπτ απ' ολα αυτα.

 

*κ' ολα αυτα γιατι τους ειπα στο εσοπ οτι εχω κανει μπακαπ και θα το φτιαξω μονος μου:mad::mad::cry::cry:

Επεξ/σία από simo_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν και κουραστικά τα ποστ σου (σόρι, αλλά ναι) - κι αν τελικά κατάλαβα καλά, είχες πάρει image του partition (ή ακόμα κι όλου του δίσκου) που περιείχε το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ σου (και κάπου εδώ να υποθέσω πως ο βασικό σου δίσκος χάλασε και τον άλλαξες; ). Κι αν ναι, εννοείς ότι κατά την προσπάθεια restoration, αυτή αποτυγχάνει; Αν ναι, δύο τινά παίζουν :

α) Το image είναι διαβρωμένο (καλό, ε; ...Γι' αυτό πάντα κρατάμε και αντίγραφο) οπότε πάπαλα

ή

β) Ο δίσκος στον οποίο προσπαθείς να κάνεις το restoration έχει πρόβλημα.

 

Το α) το διαπιστώνεις μέσω του προγράμματος που το δημιούργησες - θα έχει λογικά επιλογή για να τσεκάρει τα images που φτιάχνει, και το β) ελέγχοντας τον δίσκο με κάποιο εργαλείο όπως το HD Sentinel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω φιλε μ οτι γινομαι κουραστικος αλλα δεν κατεχω κ πολλα απο αυτα τα πραγματα για νασου δωσω να καταλαβεις τι ακριβως συμβαινει.το ιματζ το εκανα μεσα απο τα windows, ο δισκος αντικατασταθηκε,partition δεν υπηρχε,αρα μεσα στο ιματζ ειναι και το λειτουργικο.εκανα αυτο ,δημιουργηθηκε το virtual disc και μεσω αυτου ανεκτησα ολα τα αρχεια πολυμεσων κ εγγραφα με c/p(παιζουν κανονικα),επισης βλεπω ολο το tree των windows κ τα προγραμματα, που ομως δεν δουλευουν,κ δεν μπορω να κανω restore πιθανον για καποιον απο τους λογους που ανεφερες.υποψιαζομαι το (β) γιατι ο εξωτερικος που εχω το ιματζ δεν μου πολυγεμιζει το ματι τελευταια αλλα θα το τσεκαρω αυριο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...