Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

όχι ρεεεεεεε

 

Μιλάμε -μου είχε κάνει και εντύπωση μάλιστα, κι έλεγα "βρε για δες τί ξετρούπωσε το σκλι"- για "σχετικά πρόσφατο ποστ", κι είχες, λέει, γράψει και τις εντολές για χρήση μέσω cmd...

 

 

 

 

plsssss θυμήσουυυυυυ

 

 

Να το έχεις πάθει εσύ το Alzheimer δλδ :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη ειχα φαει κι εγω χοντρη ηττα(ειχα διαγραψει καταλαθος το partition των windows με εγκαταστση linux)πριν μερικα χρονια,ειχα δοκιμασει το Active File Recovery το οποιο μου ανεκτησε το 90-95% των αρχειων μου.μιλαμε φοβερη δουλεια.

εμενα μου ειχε μεινει το file scavenger.επανεφερε αρχεια απο raid 0

 

όχι ρεεεεεεε

 

Μιλάμε -μου είχε κάνει και εντύπωση μάλιστα, κι έλεγα "βρε για δες τί ξετρούπωσε το σκλι"- για "σχετικά πρόσφατο ποστ", κι είχες, λέει, γράψει και τις εντολές για χρήση μέσω cmd...

 

 

 

 

plsssss θυμήσουυυυυυ

 

 

Να το έχεις πάθει εσύ το Alzheimer δλδ :P

 

 

 

ισως τωρα η /c να ειναι default η να εχει καταργηθει τελειως.παντως για zero fill δεν ειχα ακουσει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασα 1500Gbyte ......

2Χ 640Gbyte raid0 + 320gbyte .:X

No recovery no life οι δισκοι νέκρωσαν.

Από βραχυκύκλωμα 12V , 5V.

 

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=FAupwM-PjZs[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασα 1500Gbyte ......

2Χ 640Gbyte raid0 + 320gbyte .:X

No recovery no life οι δισκοι νέκρωσαν.

Από βραχυκύκλωμα 12V , 5V.

 

οι πλακετες νεκρωσαν.οι δισκοι ισως ειναι μια χαρα σαν μαγνητικο μεσο.β.δεν κανουμε raid 0 τα valuable δεδομενα εκτος αν τα εχεις και σε εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Λοιπόν....

 

1. Μπαίνουμε σε αυτη τη σελίδα ---> http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download και κατεβάζουμε το TestDisk.

 

2. Αφού το κατεβάσουμε το αποσυμπιέζουμε, ανοιγουμε το φακελό του και επιτα πάμε στον φάκελο win και κάνουμε διπλό κλίκ στο εικονίδιο testdisk_win ανοίγει αυτή η οθόνη...

 

Επιλέγουμε με τα βέλη την τρίτη επιλογή (βλέπε κοκκινο βελάκι) και πατάμε enter για να προχωρήσουμε.

 

3. Τώρα μας δείχνει τους δίσκους που έχουμε. πχ....2.JPG

επιλέγουμε το δίσκο (βάση των GB) που έχει πρόβλημα και πατάμε enter.

 

4. Τώρα μας έχει βγάλει αυτό το μενού... 3.JPG

ξαναπατάμε enter αν έχουμε επεξεργαστή intel διαφορετικά με τα βελάκια αλλάζουμε επιλογή.

 

5. Τώρα βλέπουμε αυτό...4.JPG

επιλέγουμε με τα βελάκια το Geometry (βλέπε κοκκινο βελάκι).

 

6. Τώρα βρισκόμαστε εδώ... 5.JPG

Επιλέγουμε με τα βελάκια το Heads (βλέπε κοκκινο βελάκι)και πατάμε enter.

 

7. Εμφανίζεται αυτή η οθόνη... 6.JPG

αλλαζουμε τον αριθμό στο κόκκινο κυκλάκι και τον κάνουμε 255 και πατάμε

 

;)[/color]

γιατι να βαλουμε 255?επιλεγοντας "geometry" αλλαζει την κινηση της "γραφιδας" ωστε να αποφυγει τα bad sectors?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...ελπίζω να άνοιξα το θέμα στη σωστή κατηγορία. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως ο υπολογιστής μου ( win 7 home prem ) ενώ βρίσκει(!?) τον εν λόγω εξωτερικό σκληρό δίσκο ( verbatim 320gb usb 2.0 ) όπως φαίνεται στις φώτο,

pic01k.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

pic03x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΔΕΝ τον αναγνωρίζει μαζί μετους υπόλοιπους με αποτέλεσμα να κινδυνεύω να χάσω ένα σωρό αρχεία!! Δοκίμασα να τον συνδέσω και σε υπολογιστή με ΧΡ αλλά τα ίδια..τον έβρισκε σαν "αφαιρούμενο δίσκο" αλλά δεν τον άνοιγε!!

 

Δοκίμασα και το testdisk χωρίς αποτέλεσμα όμως...

 

pic02d.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος επιτέλους να τον βρίσκει το σύστημα και να μπορώ ξανα να τον χρησιμοποιώ ή τλχστον αν μπορώ να γλυτώσω τα αρχεία??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

P.s δοκίμασα να τον συνδέσω σε διαφορετικές θύρες και με διαφορετικά καλώδια αλλά nada...:S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρήκε αντίγαφο του partition table το Test Disk, τότε θα δοκιμάσεις να κάνεις ανάκτηση αρχείων (σε άλλο δίσκο) πχ με το photorec.exe που υπάρχει μάσα στο φάκελο Win του .zip φακέλου του Test Disk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημά μου. Έχω έναν εξωτερικό usb δίσκο 500GB της Verbatim διαμορφωμένο σε FAT32 και μέσα είχα περίπου 250GB σε ταινίες, φωτογραφίες και εγγραφές από την τηλεόραση. Χτες το βράδυ έκανα μια πατατιά με τον ψηφιακό αποκωδικοποιητή στον οποίο είχα συνδέσει τον δίσκο και μου έκανε format, η διαδικασία κράτησε λίγο οπότε υποθέτω πως έκανε ένα quick format σε fat32. Συνέδεσα τον δίσκο στον υπολογιστή χωρίς να έχει γίνει καμιά εγγραφή και με το EASEUS μετά από 10 ώρες ανίχνευση πήρα το αποτέλεσμα που φαίνεται στην εικόνα.

easeus.th.jpg

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω χάσει κανένα αρχείο καθώς όλα βρίσκονται μέσα στους φακέλους, αλλά έχω ένα μικρό, μάλλον μεγάλο πρόβλημα, οι φάκελοι είναι μπερδεμένοι και όλα τα αρχεία που δεν ήταν μέσα σε φάκελο, αλλά χύμα στην ρίζα του δίσκου, μου τα έχει τοποθετήσει σε ένα φάκελο χωρίς το όνομά τους, αλλά ως file001.avi,file002.avi,κτλ, τρέχα γύρευε δηλαδή. Θα σώσω τα αρχεία σε έναν άλλο δίσκο πρώτα, αλλά μετά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο κόλπο να κάνω UNFORMAT τον δίσκο και να ξαναέχω τα δεδομένα μου όμορφα και τακτοποιημένα και όχι σκορποχώρι. Γίνεται κάτι τώρα;

ΥΓ: ΔΕΝ έχει γίνει καμιά εγγραφή στον δίσκο μετά το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...ελπίζω να άνοιξα το θέμα στη σωστή κατηγορία. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως ο υπολογιστής μου ( win 7 home prem ) ενώ βρίσκει(!?) τον εν λόγω εξωτερικό σκληρό δίσκο ( verbatim 320gb usb 2.0 ) όπως φαίνεται στις φώτο,

pic01k.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

pic03x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΔΕΝ τον αναγνωρίζει μαζί μετους υπόλοιπους με αποτέλεσμα να κινδυνεύω να χάσω ένα σωρό αρχεία!! Δοκίμασα να τον συνδέσω και σε υπολογιστή με ΧΡ αλλά τα ίδια..τον έβρισκε σαν "αφαιρούμενο δίσκο" αλλά δεν τον άνοιγε!!

 

Δοκίμασα και το testdisk χωρίς αποτέλεσμα όμως...

 

pic02d.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος επιτέλους να τον βρίσκει το σύστημα και να μπορώ ξανα να τον χρησιμοποιώ ή τλχστον αν μπορώ να γλυτώσω τα αρχεία??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

P.s δοκίμασα να τον συνδέσω σε διαφορετικές θύρες και με διαφορετικά καλώδια αλλά nada...:S

Θα μπορουσεςνα δοκιμασεις με προγραμμα επαναφορας δεδομενων πχ file scavenger κτλ και θα μπορουσες να τον βγαλεις εξω απο το κουτι του μηπως εχει παθει κατι το case αλλα μετα ισως εχεις θεμα με την εγγυηση

Καλημέρα σε όλους παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημά μου. Έχω έναν εξωτερικό usb δίσκο 500GB της Verbatim διαμορφωμένο σε FAT32 και μέσα είχα περίπου 250GB σε ταινίες, φωτογραφίες και εγγραφές από την τηλεόραση. Χτες το βράδυ έκανα μια πατατιά με τον ψηφιακό αποκωδικοποιητή στον οποίο είχα συνδέσει τον δίσκο και μου έκανε format, η διαδικασία κράτησε λίγο οπότε υποθέτω πως έκανε ένα quick format σε fat32. Συνέδεσα τον δίσκο στον υπολογιστή χωρίς να έχει γίνει καμιά εγγραφή και με το EASEUS μετά από 10 ώρες ανίχνευση πήρα το αποτέλεσμα που φαίνεται στην εικόνα.

easeus.th.jpg

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω χάσει κανένα αρχείο καθώς όλα βρίσκονται μέσα στους φακέλους, αλλά έχω ένα μικρό, μάλλον μεγάλο πρόβλημα, οι φάκελοι είναι μπερδεμένοι και όλα τα αρχεία που δεν ήταν μέσα σε φάκελο, αλλά χύμα στην ρίζα του δίσκου, μου τα έχει τοποθετήσει σε ένα φάκελο χωρίς το όνομά τους, αλλά ως file001.avi,file002.avi,κτλ, τρέχα γύρευε δηλαδή. Θα σώσω τα αρχεία σε έναν άλλο δίσκο πρώτα, αλλά μετά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο κόλπο να κάνω UNFORMAT τον δίσκο και να ξαναέχω τα δεδομένα μου όμορφα και τακτοποιημένα και όχι σκορποχώρι. Γίνεται κάτι τώρα;

ΥΓ: ΔΕΝ έχει γίνει καμιά εγγραφή στον δίσκο μετά το format.

 

dokimασε και αλλο προγραμμα.πχ file scavenger η to easy recovery professional

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dokimασε και αλλο προγραμμα.πχ file scavenger η to easy recovery professional

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, τώρα δοκιμάζω το file scavenger σε long search mode και είναι αρκετά πιο γρήγορο, σε 3 ωρίτσες θα έχω το αποτέλεσμα και ελπίζω να είναι καλύτερο, τουλάχιστον να συμπληρώσει τα κομμάτια του παζλ που λείπουν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το photorec που είπε ο φίλος πιο πάνω, όντως έκανε recovery κάποια αρχεία αλλά πολύ μπέρδεμα...

 

pic04l.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Δεν τα εμφανίζει με την ονομασία και στους φακέλους που ήταν καταχωρημένα αρχικά αλλά όπως νάναι...ούτε ξέρω ποιο είναι τι!

 

pic05xl.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

άσε που στο remaining time έβγαζε κάτι τρελά νούμερα!!

 

θα δοκιμάσω και το file scavenger μπας και βγάλω άκρη..είναι απλό στη χρήση ή θέλει τπτ οδηγίες?

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...