Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παραγγείλω δίσκο asap. Ωστόσο, δεν είναι δυνατόν να καθόμαστε να αδειάζουμε τις τσέπες μας επειδή οι εταιρείες είναι τελειώς αναξιόπιστες πλέον. Ούτε ο πρώτος δίσκος ήταν και είμαι σίγουρος πως ούτε κι ο τελευταίος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα παραγγείλω δίσκο asap. Ωστόσο, δεν είναι δυνατόν να καθόμαστε να αδειάζουμε τις τσέπες μας επειδή οι εταιρείες είναι τελειώς αναξιόπιστες πλέον. Ούτε ο πρώτος δίσκος ήταν και είμαι σίγουρος πως ούτε κι ο τελευταίος...

 

εδω αεροπλανα πεφτουν και πεθαινουν ζωες ενας δισκος δεν θα χαλασει.και β.θα διαφωνησω οτι οι εταιρειες ειναι αναξιοπιστες.γιατι εχω παρει πανω απο 30 wd και κανεις δεν χαλασε αλλα με μια μεγαλη διαφορα.το pc ηταν ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ UPS smart apc.ολα αυτα εχουν φτιαχτει για να παιζουν σε συγκεκριμενες θερμοκρασιες και με Ups>οταν ο αλλος εχει χαλια ρευμα και εχει τον δισκο σε ενα κουτι που πιανει 50 βαθμους τοτε.ουτε ο δισκος ειναι για βολτα.και για το Initialize δεν φταιει ο δισκος.δεν ξερω γιατι τα windows ενω ο δισκος ειναι οκ ζητανε initialize.δεν το εχω ψαξει παραπανω για να δω αν δημιουργει αυτο προβλημα.δεν θυμαμαι τι επιλογες βγαζει στο Initialize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ok, εσένα μπορεί να σου φαίνεται λογικό το να πρέπει να έχεις και UPS για να λειτουργεί σωστά το μηχάνημα, εμένα λογικό μου φαίνεται η ΔΕΗ να σου εξασφαλίζει ένα ποιοτικό δίκτυο, γιατί κάθε χρόνο σε ξεγυμνώνει. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Όσο για WD, 2 AAKS έχω πάρει μέχρι τώρα, ο ένας έβγαλε bad sectors και στον άλλο συνέβη το παραπάνω περιστατικό, το οποίο πάντως αποδίδεις στο λειτουργικό και, καθώς δε γνωρίζω, δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.

 

Την έχω πάθει δις και με Seagate. Ο μόνος δίσκος που δε μου έχει βγάλει πρόβλημα, είναι ένας Maxtor 7ετίας πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ok, εσένα μπορεί να σου φαίνεται λογικό το να πρέπει να έχεις και UPS για να λειτουργεί σωστά το μηχάνημα, εμένα λογικό μου φαίνεται η ΔΕΗ να σου εξασφαλίζει ένα ποιοτικό δίκτυο, γιατί κάθε χρόνο σε ξεγυμνώνει. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Όσο για WD, 2 AAKS έχω πάρει μέχρι τώρα, ο ένας έβγαλε bad sectors και στον άλλο συνέβη το παραπάνω περιστατικό, το οποίο πάντως αποδίδεις στο λειτουργικό και, καθώς δε γνωρίζω, δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.

Την έχω πάθει δις και με Seagate. Ο μόνος δίσκος που δε μου έχει βγάλει πρόβλημα, είναι ένας Maxtor 7ετίας πλέον...

nai δεν αμφιβαλλω οτι η δεη θα πρεπε να δινει καλυτερο ρευμα αφου πληρωνουμε τοσα αλλα επειδη ακριβως δεν δινει για αυτο θεωρω must το Ups.συν οτι ακομα και καλυτερο ρευμα να εδινε επειδη οτι και να γινει τελειο δεν θα ειναι για αυτο και Ups.για wd γενικως εμενα μου εχουν βγει τελειοι επειδη εχω ups.κατα τα αλλα δυστυχως εχω δει να χτυπανε λιγο ευκολα εκτος ups.δεν ειπα οτι φταιει το λειτουργικο.το λειτουργικο δυσκολο να σου κανει κατι στον δισκο απλα προσπαθω να καταλαβω μηπως φταιει σε κατι το λειτουργικο επειδη σου ζηταει initialize για ενα δισκο που ειχες ηδη πανω.πρεπει να το κανουμε τεστ για να δουμε αν πραγματι φταιει αυτο η οχι.το λεω διοτι ενος φιλου μου χαλασε το εξωτερικο κουτι του δισκου και εβαλε το δισκο στο μηχανημα σαν εσωτερικο τον εκανε initialialize και εχασε τα παντα και αυτος.του τον εβγαζε empty και χωρις partition.δεν προλαβα να παω απο εκει να δω τι γινεται αν εφταιγε το εξωτερικο κουτι και του χαλασε το mbr η κατι αλλο η αν ηταν το Initialize

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για WD, 2 AAKS έχω πάρει μέχρι τώρα, ο ένας έβγαλε bad sectors και στον άλλο συνέβη το παραπάνω περιστατικό, το οποίο πάντως αποδίδεις στο λειτουργικό και, καθώς δε γνωρίζω, δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.

 

Την έχω πάθει δις και με Seagate. Ο μόνος δίσκος που δε μου έχει βγάλει πρόβλημα, είναι ένας Maxtor 7ετίας πλέον...

 

Πάντως έχεις πολύ υψηλό ποσοστό προβληματικών δίσκων. Ίσως φταίει κάτι άλλο και όχι οι δίσκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μηχάνημα, το μόνο που έχει μείνει ίδιο απ' όταν το αγόρασα, είναι το κουτί. Κι αυτό "ίδιο", γιατί το έχω ψιλομοντάρει κιόλας. Όλα τα άλλα (κυριολεκτικά όλα) έχουν αλλαχθεί. Τέλοσπαντων, ποτέ δεν ξέρει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχεις πολύ υψηλό ποσοστό προβληματικών δίσκων. Ίσως φταίει κάτι άλλο και όχι οι δίσκοι.

 

Στο μηχάνημα, το μόνο που έχει μείνει ίδιο απ' όταν το αγόρασα, είναι το κουτί. Κι αυτό "ίδιο", γιατί το έχω ψιλομοντάρει κιόλας. Όλα τα άλλα (κυριολεκτικά όλα) έχουν αλλαχθεί. Τέλοσπαντων, ποτέ δεν ξέρει κανείς...

 

το μονο ιδιο ειναι η ποιοτητα του ρευματος:P σε αυτο το σπιτι.τσεκαρε οτι εχει γειωση παρε ενα καλο τροφοδοτικο και ενα καλο Ups.οχι των 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό μου είναι πολύ καλό κι έχει εξομαλυντή. Επίσης, ανάμεσα στην καλωδίωση και το δίκτυο παρεμβάλλεται ένα πολύμπριζο ασφαλείας APC. Έξω αστράφτει και βροντάει και το PC δε νιώθει. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει θέμα με το δίκτυο γενικότερα στο μέρος που κατοικώ αυτή την περίοδο, αλλά ένα καλό UPS αυτή τη στιγμή δεν αξίζει επ' ουδενί τη δαπάνη, τη στιγμή που με ένα δίσκο έχω backup και επιπλέον χώρο.

 

Απλά θα κοιτάξω να κρατήσω πολλαπλά backup αρχείων που δε θέλω να χάσω με τίποτα. Για μουσικές κλπ δε με ενδιαφέρει, ότι κατεβαίνει... ξανακατεβαίνει :Ρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό μου είναι πολύ καλό κι έχει εξομαλυντή. Επίσης, ανάμεσα στην καλωδίωση και το δίκτυο παρεμβάλλεται ένα πολύμπριζο ασφαλείας APC. Έξω αστράφτει και βροντάει και το PC δε νιώθει. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει θέμα με το δίκτυο γενικότερα στο μέρος που κατοικώ αυτή την περίοδο, αλλά ένα καλό UPS αυτή τη στιγμή δεν αξίζει επ' ουδενί τη δαπάνη, τη στιγμή που με ένα δίσκο έχω backup και επιπλέον χώρο.

 

Απλά θα κοιτάξω να κρατήσω πολλαπλά backup αρχείων που δε θέλω να χάσω με τίποτα. Για μουσικές κλπ δε με ενδιαφέρει, ότι κατεβαίνει... ξανακατεβαίνει :Ρ.

 

ενα Ups apc ποτε δεν ειναι χαμενο ειδικα αμα ειναι και smart αλλα ειναι ακριβο.κατα τα αλλα ναι μουσικη και video αμα τα χασεις λιγο σε νοιαζει.κρατα τουλαχιστον σε εναν εξωτερικο δισκο αυτα που δεν βρισκεις.φωτο και εγγραφα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα Ups apc ποτε δεν ειναι χαμενο ειδικα αμα ειναι και smart αλλα ειναι ακριβο.κατα τα αλλα ναι μουσικη και video αμα τα χασεις λιγο σε νοιαζει.

 

Πολυ απλα τα λες pouline. Οταν ειχα χασει κοντα 500gb σε ταινιες, κοντεψα να παθω εγκεφαλικο! Χωρια τη φασαρια μετα για να τις ξαναβρω και να τις κατεβασω απο την αρχη. Γι'αυτο... backup backup backup σε 3πλους και 4πλους δισκους.

 

 

Οποιος έχει καεί στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φταιει παντα ο χρηστης .ενταξει φταιει αμα δεν εχει ups αλλα και ο δισκος ειναι κατι ευαισθητο.οταν θα γινουν ολοι ssd που δεν θα εχουν τουλαχιστον Moving parts το συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πρόβλημα,φίλη έβαλε καινούργια κάρτα μνήμης SD σε φωτ. μηχανή χωρίς να κάνει φορμάτ.Έβγαλε μερικές φώτο και μετά η κάρτα δεν τις εμφάνιζε τίποτα.Δυστυχώς μετά από κάποιες μέρες έβγαλε νέες φώτο με την ίδια κάρτα.Λογικά είναι περασμένες πάνω από τις παλιές έτσι?υπάρχει λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λιγα που καταλαβα, απο την περιγραφη σου, πες στη φιλη σου να βαλει την μνημη σε καποιο πισι. Μονο ετσι θα δεις ΚΑΘΑΡΑ τι φωτογραφιες υπαρχουν μεσα στη μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρόβλημα,φίλη έβαλε καινούργια κάρτα μνήμης SD σε φωτ. μηχανή χωρίς να κάνει φορμάτ.Έβγαλε μερικές φώτο και μετά η κάρτα δεν τις εμφάνιζε τίποτα.Δυστυχώς μετά από κάποιες μέρες έβγαλε νέες φώτο με την ίδια κάρτα.Λογικά είναι περασμένες πάνω από τις παλιές έτσι?υπάρχει λύση?

 

και δοκιμαζει να κανει επαναφορα και ο θεος βοηθος.η καρτα κανονικα δεν θελει format .παιζει κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...