Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ξερω φιλε μ οτι γινομαι κουραστικος αλλα δεν κατεχω κ πολλα απο αυτα τα πραγματα για νασου δωσω να καταλαβεις τι ακριβως συμβαινει.το ιματζ το εκανα μεσα απο τα windows, ο δισκος αντικατασταθηκε,partition δεν υπηρχε,αρα μεσα στο ιματζ ειναι και το λειτουργικο.εκανα αυτο ,δημιουργηθηκε το virtual disc και μεσω αυτου ανεκτησα ολα τα αρχεια πολυμεσων κ εγγραφα με c/p(παιζουν κανονικα),επισης βλεπω ολο το tree των windows κ τα προγραμματα, που ομως δεν δουλευουν,κ δεν μπορω να κανω restore πιθανον για καποιον απο τους λογους που ανεφερες.υποψιαζομαι το (β) γιατι ο εξωτερικος που εχω το ιματζ δεν μου πολυγεμιζει το ματι τελευταια αλλα θα το τσεκαρω αυριο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Koυραστικός εν τω μεταξύ δε γίνεσαι ζητώντας βοήθεια-να εξηγούμαστε. Αλλά ο τρόπος γραφής είναι λίγο ανάκατος και συμπτυγμένος, ΚΑΙ βιαστικός, συν την έλλειψη κεφαλαίων, παραγράφων κτλ. Οι δε εικόνες που ανέβασες,

δεν διαβάζονταν καν - έβγαζα τα μάτια μου, αλλά όχι συμπέρασμα (κι αναρωτιέμαι πως και βγήκαν σε τόσο χαμηλή ανάλυση). Δεν προσπαθώ να σε προκαλέσω/προσβάλλω, αλλά οφείλεις να κάνεις τη ζωή μας πιο εύκολη, και όχι δύσκολη για να μπορέσεις να βοηθηθείς (συνήθως ο κόσμος δεν ασχολείται όταν τα ποστ είναι δυσνόητα). Τέλος πάντων, για καλό λέω ό,τι λέω.

 

...Στο θέμα σου τώρα ξανά : προσωπικά δεν έχω ιδέα για τα image αρχεία που δημιουργούν τα Windows7. Προγράμματα όπως το True Image της Acronis, δίνουν τη δυνατότητα restoration του image που πήρες, σε έναν νέο δίσκο ή partition, ούτως ώστε να έχεις πάντα το λειτουργικό σου όπως ήταν. Δεν ξέρω όμως αν αυτό είναι το είδος του image που φτιάχνουν τα 7 (να έχει δηλαδή τέτοια δυνατότητα. Και σίγουρα, αν την έχει, θα χρειαστείς έναν δίσκο -ή partition- το οποίο να δεχτεί το restoration, και στη συνέχεια να εκκινήσεις το pc από αυτό).

Αυτή την διευκρίνηση, μπορείς να την έχεις στο σχετικό section του φόρουμ για Software (δεν ξέρω, αλλά λέω μήπως είναι image που απλά χρησιμοποιείται για να έχεις έναν virtual δίσκο στα Windows που βρίσκεσαι). Στην περίπτωση αυτή, το image που πήρες δεν είναι για τη δουλειά που ήθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koυραστικός εν τω μεταξύ δε γίνεσαι ζητώντας βοήθεια-να εξηγούμαστε. Αλλά ο τρόπος γραφής είναι λίγο ανάκατος και συμπτυγμένος, ΚΑΙ βιαστικός, συν την έλλειψη κεφαλαίων, παραγράφων κτλ. Οι δε εικόνες που ανέβασες,

δεν διαβάζονταν καν - έβγαζα τα μάτια μου, αλλά όχι συμπέρασμα (κι αναρωτιέμαι πως και βγήκαν σε τόσο χαμηλή ανάλυση). Δεν προσπαθώ να σε προκαλέσω/προσβάλλω, αλλά οφείλεις να κάνεις τη ζωή μας πιο εύκολη, και όχι δύσκολη για να μπορέσεις να βοηθηθείς (συνήθως ο κόσμος δεν ασχολείται όταν τα ποστ είναι δυσνόητα). Τέλος πάντων, για καλό λέω ό,τι λέω.

 

...Στο θέμα σου τώρα ξανά : προσωπικά δεν έχω ιδέα για τα image αρχεία που δημιουργούν τα Windows7. Προγράμματα όπως το True Image της Acronis, δίνουν τη δυνατότητα restoration του image που πήρες, σε έναν νέο δίσκο ή partition, ούτως ώστε να έχεις πάντα το λειτουργικό σου όπως ήταν. Δεν ξέρω όμως αν αυτό είναι το είδος του image που φτιάχνουν τα 7 (να έχει δηλαδή τέτοια δυνατότητα. Και σίγουρα, αν την έχει, θα χρειαστείς έναν δίσκο -ή partition- το οποίο να δεχτεί το restoration, και στη συνέχεια να εκκινήσεις το pc από αυτό).

Αυτή την διευκρίνηση, μπορείς να την έχεις στο σχετικό section του φόρουμ για Software (δεν ξέρω, αλλά λέω μήπως είναι image που απλά χρησιμοποιείται για να έχεις έναν virtual δίσκο στα Windows που βρίσκεσαι). Στην περίπτωση αυτή, το image που πήρες δεν είναι για τη δουλειά που ήθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,ολα μου τα αρχεια(μoυσικη,εγγραφα κτλ)τα εχω ανακτησει μεσω του εικονικου drive(G),τα προγραμματα μου εμφανιζονται κ αυτα στο (G) μπορω να τα αντιγραψω στο © αλλα δεν δουλευουν.δεν μπορω λογω σφαλματος του εξωτερικου να επαναφερω το πισι στην προ της βλαβης κατασταση,(εδω ειναι το παραδοξο,μπορω να μεταφερω μεονομενα αρχεια αλλα οχι να επαναφερω ολοκληρο το ιματζ) κ' ως εκ τουτου δεν εχω ουτε anti virus ουτε ρυθμισεις του browser ουτε το office ουτε κωδικους κ΄passwords ουτε τπτ απ' ολα αυτα.

 

*κ' ολα αυτα γιατι τους ειπα στο εσοπ οτι εχω κανει μπακαπ και θα το φτιαξω μονος μου:mad::mad::cry::cry:

τα προγραμματα δεν μπορεις να τα ξαναπερασεις κανονικα χωρις το Image και απλα μετα να περασεις και τα backup σου και να ξανακανεις ενα νεο Image?το βασικο ειναι να παρεις τα αρχεια σου παρα τα προγραμματα που θα τα ξαναβρεις.

το ξερω φιλε μ οτι γινομαι κουραστικος αλλα δεν κατεχω κ πολλα απο αυτα τα πραγματα για νασου δωσω να καταλαβεις τι ακριβως συμβαινει.το ιματζ το εκανα μεσα απο τα windows, ο δισκος αντικατασταθηκε,partition δεν υπηρχε,αρα μεσα στο ιματζ ειναι και το λειτουργικο.εκανα αυτο ,δημιουργηθηκε το virtual disc και μεσω αυτου ανεκτησα ολα τα αρχεια πολυμεσων κ εγγραφα με c/p(παιζουν κανονικα),επισης βλεπω ολο το tree των windows κ τα προγραμματα, που ομως δεν δουλευουν,κ δεν μπορω να κανω restore πιθανον για καποιον απο τους λογους που ανεφερες.υποψιαζομαι το (β) γιατι ο εξωτερικος που εχω το ιματζ δεν μου πολυγεμιζει το ματι τελευταια αλλα θα το τσεκαρω αυριο βραδυ.

 

τελικα???/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προγραμματα δεν μπορεις να τα ξαναπερασεις κανονικα χωρις το Image και απλα μετα να περασεις και τα backup σου και να ξανακανεις ενα νεο Image?το βασικο ειναι να παρεις τα αρχεια σου παρα τα προγραμματα που θα τα ξαναβρεις.

 

 

τελικα???/

 

τελικα σ'αυτη τη λυση κατεληξα κ εγω αφου εσωσα τα αρχεια μου.

λιγα καινουρια προγραμματα, καινoυριο image κ τερμα.

τελος καλο ,ολα καλα λοιπον(μαθαμε κ πεντε πραγματα,μια χαρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Tελικα ποιο recovery free προγραμμα δουλευει? Δοκιμασα καποια αλλα εχασα το χρονο μου, με το getdataback εψαχνε 3 ωρες αλλα τελικα αποδειχτηκε φολα, το recuva λεει οτι... πρεπει να κανω διαμορφωση πρωτα στον υπο εξεταση δισκο κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα ποιο recovery free προγραμμα δουλευει? Δοκιμασα καποια αλλα εχασα το χρονο μου, με το getdataback εψαχνε 3 ωρες αλλα τελικα αποδειχτηκε φολα, το recuva λεει οτι... πρεπει να κανω διαμορφωση πρωτα στον υπο εξεταση δισκο κ.ο.κ.

 

εγω το file scavenger χρησιμοποιω και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε washcloud καλο το TestDisk, ακολουθησα τις οδηγιες και ο δισκος εμφανιστηκε με ολα τα αρχεια που ειχε, αλλα οταν τον ξαναβαζω στο pc που ηταν δεν μπορει να μπει στα windows... αυτο πως κανονιζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μοναδικός; Και το TD από πού το έτρεξες;

 

Τεσπα, είτε τα Windows σακατεύτηκαν, είτε ο δίσκος, είτε και τα 2.

 

Ποιά Windows έχεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ την αρχη:

Εβαλα τον προβληματικο δισκο(ειχε γινει raw) σε αλλο συστημα και ετρεξα το TD συμφωνα με τις οδηγιες της 2ης σελιδας αυτου του thread. Ο δισκος αποκατασταθηκε, ολα τα περιεχομενα του εμφανιζονται ok. Ξαναβαζω τον δισκο πισω στο συστημα που ηταν αλλα ενω αυτος φαινεται στο post του bios, δεν μπαινει μεσα.

Ο δισκος ειναι WD green 500 και τα win 7-64 Ultimate.

 

Υπαρχει τροπος να διορθωθει ή πρεπει να κανω οπωσδηποτε νεα εγκατασταση?

Επεξ/σία από insomnian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ την αρχη:

Εβαλα τον προβληματικο δισκο(ειχε γινει raw) σε αλλο συστημα και ετρεξα το TD συμφωνα με τις οδηγιες της 2ης σελιδας αυτου του thread. Ο δισκος αποκατασταθηκε, ολα τα περιεχομενα του εμφανιζονται ok. Ξαναβαζω τον δισκο πισω στο συστημα που ηταν αλλα ενω αυτος φαινεται στο post του bios, δεν μπαινει μεσα.Ο δισκος ειναι WD green 500 και τα win 7-64 Ultimate.

 

 

Δοκίμασε στο άλλο σύστημα να τρέξεις την εξέταση δίσκου. Αν είσαι τυχερός, θα μπουτάρουν μετά τα 7.

 

Αν όχι, δοκίμασε μετά από το δισκάκι των 7 να κάνεις επιδιόρθωσή τους. Αν ο δίσκος δεν έχει κα'να critical error, θα φτιάξουν υποθέτω.

 

Σε συμβουλεύω να πάρεις αντίγραφα των πιο σημαντικών αρχείων όσο θα είσαι στο Alousystem.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...