Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

τεστδισκ για να φτιαξεις τα partition και ddrescue (υπαρχει και το dd_rescue. Google θα σε βοηθησει!!!!!) για να κανεις retrieve τα data.

 

Ιστορια : Πριν το Πασχα πήρα στα χερια μου ενα χαλασμενο 2,5αρι δίσκο απο φορητό.Διαβάζοντας αυτο το εδω το θεμα bootarw στα Win7(main OS : Slackware 13.37)

Ξεκιναω το Active File Recovery και βλεπω 5 μέρες υπόλοιπο.....Μια χαρα εκατσε , θα φυγω διακοπες και όταν γυρισω θα το έχω έτοιμο.Γυρνώντας βεβαια είχε τελειωσει αλλα δεν μπορούσα να κανω τιποτα.Όλο το συστημα κολλούσε....Το παραταω.....Και το ψάχνω για προγραμμα σε λινουξ.

 

Βρισκω το dd_rescue φτιαχνω τα partitions απο testdisk, και σε 10 λεπτα έχω στο δίσκο μου οσα data μπορυσα να εχω απο το δίσκο σε img......

 

I love this OS......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς και μέσα από το testdisk να αντιγράψεις όποια αρχεία θέλεις,στο advanced έχει και image creation ό,τι κάνει και το dd_rescue δηλαδή,έχει και το photorec που κάνει recover όχι μόνο σε φωτογραφίες,δεν ξέρω όμως πόσο καλό ή όχι είναι σε σύγκριση με επαγγελματικά προγράμματα.

 

Δεν το λέω για κόντρα απλά έτσι τυπικά για την γνώση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο, καθώς δεν έχω πετύχει ποτέ να μην αναγνωρίζει δίσκο (και όχι μόνο δίσκο, αλλά οποιοδήποτε μέσο αποθήκευσης) που είναι οκ.

 

Αν δεν έχεις ήδη δοκιμάσει άλλο πρόγραμμα ανάκτησης, δοκίμασε μια και με το File Scavenger.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο computer manager κανονικά τους δείχνει όλους...και το scavenger τον είδε... με το άλλο τι παίζει και δεν τον βλέπει όμως;

 

virtual εννοώ τα ονόματα όπως βγάζει το πρόγραμμα virtual5,6,7 κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι...

907mma.jpg

 

δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά εχω λάπτοπ και τον μόνο σκληρό που δεν βλέπει είναι ο εσωτερικός, τους 3 εξωτερικούς τους βλέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Recuva. Ψάχνει για αρχεία που εχουν διαγραφεί αλλα δεν έχουν καλυφτεί από κάτι άλλο πάνω στο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Έχω κατεστραμμένο sector σε σκληρό που δεν είναι το λειτουργικό και όταν ξεκινάει ο υπολογιστής θέλει να κάνει σκανάρισμα. Δε διορθώνει τη δουλειά. Τον σκληρό τον βλέπω αλλά δεν ανοίγουν 2-3 φάκελοι και δυστυχώς ένας 75gb που έχω πολλές φωτογραφίες. Το afr μου γράφει bad για τον τομέα και δε διαβάζει τίποτα εκεί μέσα.

Καμμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε μια το Hard Disk Sentinel και δώσε εικόνα,πρέπει να έχει πάρα πολλούς bad sector για να κάνει κάτι τέτοιο.

Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις το HDDregenerator που θα προσπαθήσει να επιδιορθώσει τα sector χωρίς να καταστρέψει τα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έκανα και εγώ την βλακεία μου σήμερα με ένα εξωτερικό σκληρό Lacie 500G,

τον σύνδεσα στο νέο pc της αδερφής μου για μεταφορά αρχείων σε windows7 περιβάλλον αλλα κόλλησε όλο!

πανικοβλήθηκα δεν δούλευε το task manager έκλεισα ρεύμα σκληρού και τερμάτησα pc.

Το θέμα είναι ότι ο υπολογιστής της είναι ok αλλα ο σκληρός από την άλλη έγινε raw από ntfs ακολούθησα τις

οδηγίες με το testdisk αλλα μου τα βρήκε σωστά νομίζω!έκανα write και reboot αλλα πάλι τίποτα!

Χρησιμοποίησα το Active φιλε recovery και τα αρχεία μου είναι όλα εκεί απλά δεν έχω χώρο να κάνω backup

σε άλλο σκληρό.

Είναι γεμάτος ο εξωτερικός και να σημειώσω πως δεν έκανα διαμόρφωση όπως μου ζητα σε οποιοδήποτε

pc και αν σύνδεσα,δεν έχω αλλάξει καλώδιο σύνδεσης usb του εξωτερικού ούτε τροφοδοσία,στον υπολογιστή

το αναγνωρίζει ως τοπικός diskos usb το ata/atapi bringe στη διαχείριση και στην κατάργηση συσκευών ενώ

στην διαχείριση δίσκων παρουσιάζεται με γράμμα αλλα ως raw!

 

Κάποια βοήθεια?Σας ικετεύω...... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αν το TD δεν κάνει δουλειά, για κάποιον λόγο δεν γίνεται ανάκτηση του partition με τίποτα - αλλά δοκίμασε και την εφαρμογή Partition Recovery της Active, αφού έχεις πρόβλημα με χώρο.

 

(...καλά, δεν παίζει κάποιος φίλος με...χώρο, να τα ανακτήσεις εκεί με το AFR, και αφού φορμάρεις τον LaCie, να τα μεταφέρεις εκεί...; )

 

(...πάντως, το να έχεις αρχεία σε ΕΝΑ μόνο μέσο, δεν είναι και τόσο σοφό ε. Γράψε έστω ντιβιντάκια που είναι φθηνά, 17€ η κατοστάδα σε Carrefour/Μαρινόπουλο=περίπου 400GB εγγράψιμος χώρος, γιατί αν τώρα απλά σου έκανε νούμερα ο δίσκος, κάποια στιγμή μπορεί να σου χτυπήσει κανονικά, χωρίς δυνατότητα ανάκτησης) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ωραία έβαλα το πρόγραμμα που ανέφερες και μετά τι κάνω? :( τα διαβάζει και αυτό όλα μέσα στον σκληρό.Ενημερωτικά πάντα τσέκαρα τον δίσκο οποτε τον χρησιμοποιούσα με defragler αλλα μου έδειχνε τα πάντα ok! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...