Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Panos2171: δε γίνεται να μην έχεις χρόνο και αν δεν έχεις, δεν πρέπει να συμβαίνει αυτο :(. Με την έννοια ότι είναι χρόνος που αφιερωνεις στον εαυτό σου/ σώμα σου/ υγεία σου, αν μπει σε δεύτερη μοίρα, κλαφ'τα.

Είναι γνωστό ότι δεν μπορείς να χάσεις λίπος από συγκεκριμένες περιοχές και όντως, συνήθως, η κοιλιά είναι το τελευταίο που χάνεις.

Οπότε τώρα γενικά σχόλια:

Αν κινείσαι υποθερμιδικά ( παίρνεις λιγότερες θερμίδες απ'ότι ξοδεύεις ( αν και με τα σοκολατούχα, δεν το νομίζω :P)) και δε γυμνάζεσαι, ο μεταβολισμός σου θα πέσει και ο οργανισμός σου θα προσαρμόζεται στις λιγότερες θερμίδες που θα παίρνει --> δεν κανείς δουλειά. Υπολόγισε πόσες περίπου θερμίδες καταναλωνεις και φτιάξει τη διατροφη σου σύμφωνα με αυτές με καλές τροφές.

Επίσης, αν τα πόδια σου μείνουν "καλαμακια" σκέψου ότι τώρα είναι καλαμακια με λίπος :P ( κοινώς: αν δε θέλεις να είναι καλαμακια, μεγάλωσε τους μύες τους, μη συμβιβάζεται με το λίπος τους).

Εμπνέω, έτσι; Όχι αστεία.. :P

 

Αύριο κιόλας:

>φτιάξε ένα καλό πρωινό ( π.χ. αυγό με βρώμη και λαχανικά)

>Ξεκινά τρέξιματακι σε κανά γήπεδο

>κοιλιακούς που κανείς ήδη ( πρόσθεσε και αρσεις ποδιών κρεμασμένος απο μονόζυγο)

Μην ξεχνάς ραχιαίους

 

Και όλα αυτά απο μια ερώτηση για επίμονο λίπος στην κοιλιά. Να μάθεις

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Επειδή η κοιλιά μου (το λίπος της δηλαδή) μου χει σπάσει τα νεύρα υπάρχει κάποιος τρόπος να τη χάσω πλην της δίαιτας?? Χοντρός δεν είμαι, ίσα ίσα απλά εδώ και 1,5 χρόνο βάζω κιλά μόνο εκεί. Έχω αραιώσει την διατροφή μου με αποτέλεσμα να πεθαίνω της πείνας και να χάνω από παντού πλήν της συγκεκριμένης περιοχής, τα πόδια μου αν συνεχίσω έτσι θα φτάσουν να γίνουν καλαμάκια.

Από γυμναστική κάνω μόνος μου σπίτι κάμψεις, κοιλιακούς, βαράκια και προβολές καμιά φορά ενώ το καθημερινό μου φαγητό είναι 1 ποτήρι σοκολάτα (1.5 κουταλιά) με άπαχο γάλα και μια φέτα τσουρέκι για πρωί, μια κανονική μερίδα φαγητού το μεσημέρι/βράδυ, 1-2 μήλα, κανα τοστ με κασέρι και γιαούρτι με μέλι μετά όμως τις 10μμ αλλιώς δεν θα την παλέψω από την πείνα.

Κάνω κάτι λάθος σε αυτά, κυρίως στη διατροφή. Για γυμναστήριο δυστυχώς δεν έχω χρόνο, μόνο περπάτημα μπορώ να κάνω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ωφελήσει κάτι τέτοιο.

 

Καταρχήν φίλε πρέπει να αλλάξεις τις ώρες που τρώς!!

Τελευταία φορά πρέπει να τρώς γύρω στις 7-8 το απόγευμα! Αν ενδιάμεσα φας καλά και τι σωστές ώρες, δεν θα πεινάσεις καθόλου.

 

εγω π.χ τρώω στις 10 το πρωί, μετά τσιμπάω κάτι στην 1, μετά γύρω στις 4 το μεσημεριανό μου και στις 7:30 - 8 το βραδινό μου!

Πάρα πολυ σπάνια έχω πεινάσει βράδυ με αυτό το πρόγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Max 12-12:30...

 

Να τονίσω οτι το βραδινό μου είναι κανονικό φαγητό και οχι μήλο ή κάτι τέτοιο..Αν έτρωγα ενα μήλο, το λογικό θα ήταν να πεινάσω γύρω στις 10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φίλε πρέπει να αλλάξεις τις ώρες που τρώς!!

Τελευταία φορά πρέπει να τρώς γύρω στις 7-8 το απόγευμα! Αν ενδιάμεσα φας καλά και τι σωστές ώρες, δεν θα πεινάσεις καθόλου.

 

εγω π.χ τρώω στις 10 το πρωί, μετά τσιμπάω κάτι στην 1, μετά γύρω στις 4 το μεσημεριανό μου και στις 7:30 - 8 το βραδινό μου!

Πάρα πολυ σπάνια έχω πεινάσει βράδυ με αυτό το πρόγραμμα...

 

Kάπως έτσι το κάνω κι εγώ μόνο που μεσημεριανό τρώω στις 2. Για πρωί τι τρώς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάπως έτσι το κάνω κι εγώ μόνο που μεσημεριανό τρώω στις 2. Για πρωί τι τρώς??

 

Αν μπορούσα να έτρωγα μεσημεριανό πιο νωρίς θα το έκανα, αλλα δυστηχώς μπορώ γύρω στις 15:30-16:00... Για πρωινό συνήθως τρώω μαρμελάδα που μου αρέσει αρκετά με ενα ποτήρι χυμό και με κρατάει. Μερικές φορές κανα κρύο σάντουιτς με κασέρι-φέτα, ( η όπως αλλιώς το λέτε εσείς οι αθηναίοι! ) γαλοπούλα.

 

Γενικά το πρωι τρώω φυσιολογικά απλα αποφεύγω όσο μπορώ την σαβούρα. Σπάνια θα φάω τυρόπιτα ή πεινερλί ας πούμε.

 

Πιτόγυρο έχω να φάω κοντά στα 2 χρόνια. ΑΝ πρέπει να φάω έξω, θα προτιμήσω καμία αλμυρή κρέπα, κανα κρύο σάντουιτς, ή ceasar απο τα goody's...Εννοείται οτι μια φορά την βδομάδα τρώω κάτι πιο πρόχειρο,( pizza, club sandwich, ταβέρνα) έτσι για την γεύση..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον χώρο του fitness είμαι από το 2005 απλά τώρα δεδομένης της κατάστασης, ανεργίας κτλ κτλ,

ασχολούμαι εκτενέστερα, περισσότερες μέρες τη βδομάδα.

παλαιότερα έκανα μόνη μου γυμναστική, με βάρη, στατικό ποδήλατο κτλ

B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που λέτε να τρώει μέχρι το απόγευμα ή μέχρι τις 9...Μπορεί να τρώει και μέχρι τις 11 ή και μισή ώρα πριν κοιμηθεί αρκεί να είναι μέσα στις θερμίδες που έχει υπολογίσει...

Εννοείται ότι δεν πρέπει το τελευταίο του γεύμα να είναι φουλ στον υδατάνθρακα και στα λίπη απλά χρειάζεται καλή αναλογία...συνήθως πολλοί τελειώνουν το τελευταίο τους γεύμα με γιαούρτι και καρύδια ή κανά κάσιους.

 

Το παν είναι να έχεις προγραμματισμένα τι θα φας και τις ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον χώρο του fitness είμαι από το 2005 απλά τώρα δεδομένης της κατάστασης, ανεργίας κτλ κτλ, ασχολούμαι εκτενέστερα, περισσότερες μέρες τη βδομάδα. παλαιότερα έκανα μόνη μου γυμναστική, με βάρη, στατικό ποδήλατο κτλ B)

 

οταν κλεισεις 10ετια μιλαμε παλι

 

 

Δεν ισχύει αυτό που λέτε να τρώει μέχρι το απόγευμα ή μέχρι τις 9...Μπορεί να τρώει και μέχρι τις 11 ή και μισή ώρα πριν κοιμηθεί αρκεί να είναι μέσα στις θερμίδες που έχει υπολογίσει... Εννοείται ότι δεν πρέπει το τελευταίο του γεύμα να είναι φουλ στον υδατάνθρακα και στα λίπη απλά χρειάζεται καλή αναλογία...συνήθως πολλοί τελειώνουν το τελευταίο τους γεύμα με γιαούρτι και καρύδια ή κανά κάσιους. Το παν είναι να έχεις προγραμματισμένα τι θα φας και τις ώρες...

 

βασικα

no carbs after 15:00...

 

XD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...