Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν το 'πιασες :D

ειδε αυτο που εγραψες αλλα δεν επιασε τον τροπο που το εγραψες !

τζονυ στην εφερεεεεεε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

αναρωτιέμαι πόσοι τρώνε low carb αυτή τη στιγμή 
σοβαρά τώρα , μη ξαναφάει κανεις σας low carb
κάτι παπαριές στυλ κετο ουτε για αστείο
γράμμωση ? υποθερμιδικά και carbs ψηλά με λιπαρά χαμηλά και πρωτείνη μονο οσο χρειάζεται   .
θα αναρωτιούντε μερικοί τι λεει τώρα ο μλκς , αλλα θα βάλω φωτογραφία σε λίγο καιρό κ θα επιβεβαιώσω οτι λέω κ στην πράξη :P

 

άσχετο αλλα πόσο ωραίος ειναι ο ντάκος ολικής με ντομάτα τριμένη , λιγο τρημα φέτα και ρίγανη απο πάνω  μμ έφαγα καμια δεκαριά τώρα που ήρθα και σε κανα 2 ώρες μακαρονάδα με κιμά B) μμμμμμμ

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σουπερ τα ντακακια..να ναι και κρυα η ντοματα απ το ψυγειο, ριγανη & λαδακι απο πανω, κορυφη.

Εγω τελευταια ξεσκιζω ντακακια αλλα αντι για φετα βαζω αυτο http://www.roumeli.com.gr/tsalafouti.htmτο οποιο μου αρεσει παρα πολυ.

 

Χτες και σημερα το πρωι ηπια πρασινο τσαϊ. Μηπως ξερετε καποιο μαγαζι με ποικιλια σε ειδη τσαγιου να παω να παρω καμια ωραια γευση; Η και καποια αλλη πρταση για πρωινο εκτος απο τσαϊ; (Καφε δε πινω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιέμαι πόσοι τρώνε low carb αυτή τη στιγμή 

σοβαρά τώρα , μη ξαναφάει κανεις σας low carb

κάτι παπαριές στυλ κετο ουτε για αστείο

γράμμωση ? υποθερμιδικά και carbs ψηλά με λιπαρά χαμηλά και πρωτείνη μονο οσο χρειάζεται   .

θα αναρωτιούντε μερικοί τι λεει τώρα ο μλκς , αλλα θα βάλω φωτογραφία σε λίγο καιρό κ θα επιβεβαιώσω οτι λέω κ στην πράξη :P

 

άσχετο αλλα πόσο ωραίος ειναι ο ντάκος ολικής με ντομάτα τριμένη , λιγο τρημα φέτα και ρίγανη απο πάνω  μμ έφαγα καμια δεκαριά τώρα που ήρθα και σε κανα 2 ώρες μακαρονάδα με κιμά B) μμμμμμμ

 

 

Κι εγώ δεν συμφωνώ (για πολύ καιρό) ούτε low carb ούτε low fat ούτε low τίποτα...μέτρο σε όλα...όλα έχουν την χρησιμότητά τους και δεν είμαστε για να κόβουμε πράγματα. Ιδιαίτερα στην γράμμωση συμφωνώ με ψηλα τον υδ/ακα αλλά όχι και εις βάρος των λιπαρών...

 

Υ.Γ. θυμάσαι πέρσι τέτοια εποχή που ορκιζόσουν στην κέτο ε ?  :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιέμαι πόσοι τρώνε low carb αυτή τη στιγμή 

σοβαρά τώρα , μη ξαναφάει κανεις σας low carb

κάτι παπαριές στυλ κετο ουτε για αστείο

γράμμωση ? υποθερμιδικά και carbs ψηλά

θα αναρωτιούντε μερικοί τι λεει τώρα ο μλκς , αλλα θα βάλω φωτογραφία σε λίγο καιρό κ θα επιβεβαιώσω οτι λέω κ στην πράξη :P

 

 

δεν λες καθόλου μαλακίες. Οι υδατάνθρακες είναι η νο1 πηγή ενέργειας για τον οργανισμό. Γίνονται λίπος πάρα πολύ δύσκολα και μόνο όταν είμαστε πολύ υπερθερμιδικά, γιατί η διαδικασία είναι άβολη για το σώμα. Το σώμα όταν έχει λίγο παραπάνω υδατάνθρακα απλά τον καίει και δημιουργεί θερμότητα. 

 

Επαρκής υδατάνθρακας = πολύ ενέργεια και όρεξη. 

 

that said όμως ο υδατάνθρακας κρατάει περισσότερο νερό, οπότε αν κάποιος θέλει να είναι πολύ στεγνός από νερό και να γραμμώνει τέρμα, ρίχνει τον υδατάνθρακα χαμηλά για κάποια περίοδο, αλλά ο χαμηλός υδατάνθρακας γενικά δεν είναι σωστή διατροφή, ούτε χρειάζεται για να χάσει κάποιος λίπος. 

 

(Αυτό που κάνεις συγκεκριμένα εσύ παντως που δεν τρώς λιπαρά καθόλου σχεδόν είναι μια μαλακία και μισή κατά την γνώμη μου. Ιδια λάθος υπερβολή. Δεν θα αλλάξει τίποτα αν έχεις 15% των θερμίδων από λιπαρά μόνο καλό θα κάνει)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν συμφωνώ (για πολύ καιρό) ούτε low carb ούτε low fat ούτε low τίποτα...μέτρο σε όλα...όλα έχουν την χρησιμότητά τους και δεν είμαστε για να κόβουμε πράγματα. Ιδιαίτερα στην γράμμωση συμφωνώ με ψηλα τον υδ/ακα αλλά όχι και εις βάρος των λιπαρών...

 

Υ.Γ. θυμάσαι πέρσι τέτοια εποχή που ορκιζόσουν στην κέτο ε ?  :-)

λιπαρά τρως απο τις τροφές , δεν γινεται να φας 0

ναι η κέτο είχε ενα αποτέλεσμα , μέχρι που βρήκα τρόπο να έχω 2 φορές καλύτερο απο αυτό που εκτός της εμφάνισης βοηθάει να ανέβεις κ σε δύναμη ενω εισαι υποθερμιδικά :o! holy shit κ άσε τους άλλους να κλαίγονται οτι ειναι σε δίαιτα κ δε σηκώνουν τον κώλο τους B)

άσε τον παράγοντα mood n' mind που στην κέτο ειναι 0 ενω σε αυτό που λέω over 9000!

και εννοείται οτι δεν μένεις ποτέ στα ίδια για όλο το χρόνο , το σώμα θα συνηθήσει

δεν λες καθόλου μαλακίες. Οι υδατάνθρακες είναι η νο1 πηγή ενέργειας για τον οργανισμό. Γίνονται λίπος πάρα πολύ δύσκολα και μόνο όταν είμαστε πολύ υπερθερμιδικά, γιατί η διαδικασία είναι άβολη για το σώμα. Το σώμα όταν έχει λίγο παραπάνω υδατάνθρακα απλά τον καίει και δημιουργεί θερμότητα. 

 

Επαρκής υδατάνθρακας = πολύ ενέργεια και όρεξη. 

 

that said όμως ο υδατάνθρακας κρατάει περισσότερο νερό, οπότε αν κάποιος θέλει να είναι πολύ στεγνός από νερό και να γραμμώνει τέρμα, ρίχνει τον υδατάνθρακα χαμηλά για κάποια περίοδο, αλλά ο χαμηλός υδατάνθρακας γενικά δεν είναι σωστή διατροφή, ούτε χρειάζεται για να χάσει κάποιος λίπος. 

 

(Αυτό που κάνεις συγκεκριμένα εσύ παντως που δεν τρώς λιπαρά καθόλου σχεδόν είναι μια μαλακία και μισή κατά την γνώμη μου. Ιδια λάθος υπερβολή. Δεν θα αλλάξει τίποτα αν έχεις 15% των θερμίδων από λιπαρά μόνο καλό θα κάνει)

ενα 15- 20% ειναι απο λιπαρά έτσι κ αλλιώς , αφου τρώω μοσχάρι / χοιρινό απο κρέατα , αυγά , γαλακτοκομικά

καμια φορά γράφω πεταχτά κ δεν βγαίνει σωστό νόημα

αυτό που ειπα ειναι να έχεις χαμηλά τα λιπαρά , όχι 0 , απλά δεν βάζω λάδια , δεν βάζω λιπαρά στη διατροφή μου , έχει απο μόνη της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι σουπερ τα ντακακια..να ναι και κρυα η ντοματα απ το ψυγειο, ριγανη & λαδακι απο πανω, κορυφη.

Εγω τελευταια ξεσκιζω ντακακια αλλα αντι για φετα βαζω αυτο http://www.roumeli.com.gr/tsalafouti.htmτο οποιο μου αρεσει παρα πολυ.

 

Χτες και σημερα το πρωι ηπια πρασινο τσαϊ. Μηπως ξερετε καποιο μαγαζι με ποικιλια σε ειδη τσαγιου να παω να παρω καμια ωραια γευση; Η και καποια αλλη πρταση για πρωινο εκτος απο τσαϊ; (Καφε δε πινω)

 

 

τσεκαρε εδω μαργαριτα

http://www.madras.gr/

 

πευχα στη μερα στο γυμανστηριο ενα 65αρι απο South Africa! Ο τυπος ειχε μπομπα σωμα ειδικα αν αναλογιστουμε και την ηλικια του! πατουσε κατω πολλους απο εδω μεσα!! μπραβο του !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτό που ειπα ειναι να έχεις χαμηλά τα λιπαρά , όχι 0 , απλά δεν βάζω λάδια , δεν βάζω λιπαρά στη διατροφή μου , έχει απο μόνη της

 

εφόσον είσαι τουλάχιστον 15% είσαι οκ, νόμιζα ότι είχες πει δεν θα έτρωγες καθόλου. Ε ναι μακαρονάδα με κιμά χωρίς λιπαρά δεν γίνεται :)

 

βασικά κάνεις ακριβώς ότι κάνω και εγώ. Μέτρια πρωτείνη (καπου 1,5χβάρος) , πολύ περιορισμένα λιπαρά (ότι φάω από κρέας και γάλα δηλαδή) και αρκετά carbs. 

 

Απλά κοίτα πολλά από τα cardbs που τρως να έχουν και fiber μέσα (προτίμα μαύρα μακαρόνια, φρούτα, ψωμι ολικής). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ και γω έτσι κινούμε, πρωτεϊνη στο 1,5χσωμ.βάρος, περιορισμένα λιπαρά ζωικής, και μέτρια carbs. 

Τις φυτικές ίνες γιατί τις προτιμάμε; εκτός από τον κορεσμό προσφέρουν και βοήθεια στη διάσπαση της λιπάσης; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ και γω έτσι κινούμε, πρωτεϊνη στο 1,5χσωμ.βάρος, περιορισμένα λιπαρά ζωικής, και μέτρια carbs. 

 

Τις φυτικές ίνες γιατί τις προτιμάμε; εκτός από τον κορεσμό προσφέρουν και βοήθεια στη διάσπαση της λιπάσης; 

 

για 2 λόγους, ενα bro-λόγο και ένα σοβαρό λόγο

 

ο bro λόγος είναι ότι έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και ο οργανισμός επεξεργάζεται αργά αυτές τις τροφές (λόγω των ινών) και επειδή τις επεξεργάζεται αργά δεν μετατρέπει τον υδατάνθρακα σε λίπος, ενώ αν χωνέψεις γρήγορα τις τροφές θα αποθηκεύσεις περισσότερο λίπος (insulin spike). - μπούρδες κατ εμε, αλλά τα αναφέρω.

 

ο σοβαρός λόγος είναι ότι δουλεύει πολύ καλύτερα το έντερο και όλο το "σύστημα" αν η διατροφή περιέχει επαρκείς ίνες. Αυτό δεν είναι αστείο, έχει σημασία και κοντοπρόθεσμα και μακροπρόθερμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο σοβαρός λόγος είναι ότι δουλεύει πολύ καλύτερα το έντερο και όλο το "σύστημα" αν η διατροφή περιέχει επαρκείς ίνες. Αυτό δεν είναι αστείο, έχει σημασία και κοντοπρόθεσμα και μακροπρόθερμα. 

αυτο ακριβως  ..

και  βοηθανε στην  ομαλη λειτουργια του πεπτικου συστηματος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ερωητηση για οποιον ξερει! επειδη δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω τι παιζει απο τιμες (εμενα μου τον εδωσαν)

 

ποσο λετε να δωσω αυτο τον παγκο οπως ειναι με τα κιλα που εχει πανω?

πρεπει να ειναι γυρω στα 100-120 κιλα νομιζω

 

https://www.dropbox.com/s/hmqvyua9tiavtpi/IMG_20130613_114218.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λετε για τους υδατανθρακες δεν το ξερα αλλα το κανα κατα τυχη. Τρωω το μεσημεριανο μου και πλακωνω μιση φρατζολα ψωμι μαζι! Ε δε γινεται αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...