Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε του πουστη μια 5αρα την ανεβαζω αυτη η την αλλη βδομαδα!

εχω κανει και 105 αλλα εχει περασει καιρος απο τοτε!

οφφ τοπικ (αλλα βαριεμαι να τα λεω σε αλλα τοπικ γιατι μπαινει ο καθενας και λεει οτι του ερθει, ενω εδω που σας ξερω μπορουμε να τσακωθουμε με την ησυχια μας :P )

 

ενας λογος που δεν θα παμε ποτε μπροστα και που δειχνει ποσο ζωα ειμαστε.

φιλος μου κανει βιντεοδουλειες (μονταζ κτλ) ενα μπιτς μπαρ τον προσλαμβανει για να τραβηκει το οπενινκ και να φτιαξει ενα βιντεο.

φτιαχνει το βιντεο ολα καλα και μετα ερχεται το τοπικο καναλι παιρνει το βιντεο του κοβει ενα κομματι 30δευτερολπετων προσθετη αλλα 7 δευτερολπετα δικα του και το πλασαρει σαν διαφημιση στην τηλεοραση και πουθενα δεν αναφερει τον δημιουργο.

ποσο για το πουτσο ειμαστε?

Πες του να κανει οτι κάνουν οι freelancers στον υπόλοιπο κόσμο. Να στείλει τιμολόγιο.

Να ρωτησω κατι που το χω απορια. Μονοι σας βγαζετε το προγραμμα που ακολουθειτε; Ή το συζητατε και με καναν γυμναστη;

Μόνοι μας φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μωρε το φανταζομαι οτι οι απαντησεις θα ναι "το βγαζω μονος μου" απλα θελω να καταλαβω το σκεπτικο αυτου. Οκ προφανως καποιος που παει 5-8-10 χρονια εχει πια την εμπειρια κ τη γνωση να κανει αυτο που πρεπει δε χρειαζεται να του πει ο αλλος.

 

Αλλα γιατι να μη παρεις και τη γνωμη καποιου επαγγελματια που το χει σπουδασει το θεμα; Ναι...σε καθε γυμναστηριο δε ξερεις τι λογης γυμναστες υπαρχουν αλλα δε μπορει να ναι ολοι ακυροι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε το φανταζομαι οτι οι απαντησεις θα ναι "το βγαζω μονος μου" απλα θελω να καταλαβω το σκεπτικο αυτου. Οκ προφανως καποιος που παει 5-8-10 χρονια εχει πια την εμπειρια κ τη γνωση να κανει αυτο που πρεπει δε χρειαζεται να του πει ο αλλος.

 

Αλλα γιατι να μη παρεις και τη γνωμη καποιου επαγγελματια που το χει σπουδασει το θεμα; Ναι...σε καθε γυμναστηριο δε ξερεις τι λογης γυμναστες υπαρχουν αλλα δε μπορει να ναι ολοι ακυροι.

Εννοειτε πως θα παρεις την γνωμη του επαγγελματια  οταν εισαι αρχαριος και σε συντομο χρονικο διαστημα  θα κανεις μικροδιορθωσεις  αναλογα με το αποτελεσμα στο σωμα σου .Οταν ξεκινας  δεν ξερεις τι σου γινεται  τι προγραμμα να βγαλεις επισης και στο νετ να κοιταξεις θα εχει τα κλασικα ενα  καρο μαλακιες και πραγματα που δεν ειναι για σενα και εσυ δεν θα εχεις την εμπειρια οπως ειναι λογικο να τα φιλτραρεις .

Σε αυτο βοηθητικο ρολο παιζει το φορουμ  και φυσικα δεν μπορει να αποκαταστησει πληρως τον γυμναστη .

Ολα αυτα  αλλαζουν οσο η εμπειρια με τα βαρη μεγαλωνει  μεχρι να φτασεις στο σημειο να βγαζεις το δικο σου προγραμμα γιατι πλεον γνωριζεις πολυ καλα το σωμα σου .Ακομα και τοτε  ομως παλι συνεχιζεις να ρωτας αλλους που ειστε σε παρομοιο επιπεδο,  δεν επαναπαυεσαι , κανεις αλλαγες  καθως ειναι μια διαδικασια  που εκ των πραγματων ειναι σε συνεχη εξελιξη.

Παραδειγματα οπως αδιαφοροι γυμναστες -λανθασμενα προγραμματα , γυμναστηρια που δεν ασχολουνται με τους πελατες φυσικα και υπαρχουν  αλλα  θελω να πιστευω πως ειναι η εξαιρεση .

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ο επαγγελματιας κατα κανονα ειναι ευθυνοφοβος και στις περισσοτερες περιπτωσεις θα τον νοιαξει να μην του πεις ποναω ασχετως αποτελεσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε το φανταζομαι οτι οι απαντησεις θα ναι "το βγαζω μονος μου" απλα θελω να καταλαβω το σκεπτικο αυτου. Οκ προφανως καποιος που παει 5-8-10 χρονια εχει πια την εμπειρια κ τη γνωση να κανει αυτο που πρεπει δε χρειαζεται να του πει ο αλλος.

 

Αλλα γιατι να μη παρεις και τη γνωμη καποιου επαγγελματια που το χει σπουδασει το θεμα; Ναι...σε καθε γυμναστηριο δε ξερεις τι λογης γυμναστες υπαρχουν αλλα δε μπορει να ναι ολοι ακυροι.

 

Να πάρεις την γνώμη γυμναστή επειδή έχει τελειώσει γυμναστική ακαδημία είναι σαν να ρωτάς ένα πιλότο τι αναρτήσεις να βάλεις στο αμάξι.

 

Γενικά με τα προγράμματα γυμναστικής δεν είναι τόσο περίπλοκα τα πράγματα, τυφλοσούσρτης είναι. Για κάποιον που μόλις άρχισε βέβαια θέλει ψάξιμο

 

  • Αρχικά ξεκαθαρίζεις την κατάσταση που είσαι και τους στόχους σου (δύναμη / υπερτροφία η mix, υπερθερμιδική / υποθερμιδική διατροφή)
  • Αποφασίζεις αν κάνεις split η full body ανάλογα με κατάσταση στόχους
  • Αποφασίζεις διαλείμματα αριθμό σετ και εύρος επαναλήψεων ανάλογα με στόχους
  • Βάζεις τις βασικές ασκήσεις έτσι ώστε να μην κάνουν overlap 
  • μετά διαλέγεις ποιες θα κάνεις βοηθητικές ανάλογα με ποια άσκηση γουστάρεις και σε βολεύει
  • κάνεις αλλαγές στο πρόγραμμα μόνο όταν βαριέσαι η όταν αλλάζεις στόχο
  • special hint , το πρόγραμμα δεν φέρνει αποτελέσματα μόνο αν είναι τραγικό. Ολα τα προγράμματα που είναι φτιαγμένα με βασική λογική σύμφωνα με τους στόχους θα φέρουν ίδια αποτελέσματα πάνω κάτω. 

Όταν πρωτοξεκινάς φυσικά δεν έχεις ούτε εμπειρία ούτε γνώσεις να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά όλοι όσοι ξεκινούν κάνουν το πρόγραμμα που τους τυπώνει το gym η κάποιος έμπειρος φίλος. Μετά τους πρώτους 6 μήνες - έτος και εφόσον έχεις ψαχτεί λίγο με το σώμα σου μπορείς να αρχίσεις να κάνεις δικά σου.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχρονολογημενο training. Αποψεις?

 

Επειδη καποια συμπληρωματικα σημεια δεν προλαβαινω να τα κανω,οπως πηχεις, ραχαιους, τραπεζοειδης, και πολλες φορες κοιλιακους, (επειδη η νεα μου προπονηση πλησιαζει την 1,5 ωρα την μερα, και με το που τελιωσω την κανω οσο πιο γρηγορα μπορω!) πειραζει να τα κανω αργοτερα την μερα?

 

Η υποτιθεται πως ο οργανισμος ξεκουραζεται και του προσθετεις επιπλεον επιβαρυνση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω θεμα με μεση απλα πρακτικα ρωταω , πρεπει να γινει κατι για να πεις οτι βαζεις ζωνη?

η αν δεν εχεις προβλημα φτανεις 150 κιλα και αμα θες δεν φορας...

σου προσφερει κατι στην ασκηση?

Η ζώνη είναι για να κάνεις καλύτερο bracing το core σου την ώρα της κάθε επανάληψης και χρειάζεται και συγκεκριμένη εφαρμογή. Αν νιώθεις ότι το κάνεις χωρίς την ζώνη ακόμη και είναι αποδοτικό οκ. Τώρα να την φοράς όπως οι περισσότεροι που δεν είναι ούτε όσο σφιχτά πρέπει ούτε στο ύψος που πρέπει τσάμπα ταλαιπωρία για σένα. Α...θα σε αποτρέψει από κάποιον τραυματισμό? Όχι άμεσα αλλά έμεσα μέσω του core bracing.

 

Εγώ μέχρι χτες έλεγα δεν πρόκειται να μου χρειαστεί κτλπ. μέχρι που στο τελευταίο σετ deadlift (3 * 5 @ 135) ένιωθα ότι αν είχα την ζώνη να σπρώξω κι εγώ ενάντια σε κάτι θα είχα πιό άνετα τα κιλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotis & Alex νομιζω με καλυψαν απολυτα, δε παιζει ν αφησαν κατι αναπαντητο. Θα μπορουσα να πω οτι θεωρω τον εαυτο μου τυχερο εφοσον η κοπελα με την οποια συνεργαζομαι μου εμπνεει εμπιστοσυνη , αλλωστε σε κατι τετοιες σχεσεις χωρις χημεια δε δουλευεις ευχαριστα/σωστα.

 

Πιστευω οτι για μενα τουλαχιστον ο συνδυασμος αυτος, η γυμναστρια δηλ και το φορουμ, δουλευει μια χαρα.

 

Αν ημουν ακομα στο προηγουμενο γυμναστηριο (απο το οποιο με πηραν τηλ να ξαναγραφτω κ τα ακουσαν :D ) και δεν εγραφα & εδω μεσα, μαλλον θα μου χε βγει καποιος σοβαρος τραυματισμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την φορας σε κιλα που εχεις ανετα (βασικα δεν τα εχεις με υπερπροσπαθεια) δεν ειναι σαν να τεμπελιαζεις λιγο το core σου?

Ε ναι...αφού δεν είναι οριακή η προσπάθεια τότε καλύτερα να εξασκείς και την άσκηση χωρίς την ζώνη.

 

In other news κοιμήθηκα ένα 3ωρο και είμαι 4 ώρες νηστικός...έχω πάρει λευκίνη bulk για κάτι τέτοιες περιπτώσεις που θέλω πρωτεΐνοσύνθεση χωρίς να φάω κάτι. Τι μλκίες με καφέδες για ξύπνημα κτλπ...όποιος θέλει να ξυπνήσει ας πιεί λευκίνη. Είναι τόσο fail σε γεύση ρε γαμώτο που τινάζεσαι σαν αυτόυς που κάνουν κόκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Πηρα κατι γαντια απο την intersport με μαλακη επενδυση γιατι στα πουσαπς σε εξωτερικο χωρο πιανονται. Για να δουμε.

 

Η αληθεια ειναι οτι εχω μπει σ εξοδα..εχω παρει τσαντες,σορτακια, μπουστακια, παγουρι, τις προαλλες πηρα στρωμα, βαρη ποδιων. Χαχαχα νομιζω ευκαιρια εψαχνα

 

Ξέρεις τι μου θύμισες; Μια κουβέντα που μου είπε κάποτε ένας αθλητής ποδηλασίας: "Όσο λιγότερο ποδήλατο κάνεις, τόσο περισσότερα χρήματα σε accessories ξοδεύεις".

 

No offence, ε, εύχομαι να αναρρώσεις σύντομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη προηγουμενη βδομαδα ακουσα οτι κοκορευομαι, τωρα κι οτι παιρνω accessories αντι να κανω γυμναστικη. Αραγε...ποσο συχνοτερα θα πρεπε να πηγαινω για να πω οτι δικαιουμαι να χω παρει καινουρια ρουχα ξερω γω.

 

(Παντως ποδηλατες που ξερω εγω εχουν τα ακριβοτερα πλαίσια carbon, gps garmin των 300€ Και κρανη που κοστιζουν οσο ενα απλο trekking. Α. Γραφουν και καμια 50ρια χλμ για πλακα.)

 

 

Καλα τα no offence ρε wizzy αλλα οχι να λεμε τη κακια πρωτα κ μετα να πεταμε κ ενα χαμογελο.

 

Καποτε εγραφα εδω μεσα κι ελεγα ο,τι μαλακια και να πεταξω δεν αγχωνομαι. Τωρα πρεπει να μετραμε τι λεμε, το δειχνουν και τα likes αλλωστε.

Αντε καλο βραδυ σε ολους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...