Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την κουρτίνα 3. Ξεκίνησα πριν 5 βδομάδες με στόχο να ανεβάζω τουλάχιστον 1 επανάληψη κάθε 3 βδομάδες. Νόμιζα ότι θα ανέβαινα βουνό, τη θεωρούσα την πιο δύσκολη άσκηση. Πριν 1 1/2 χρόνο, πριν ξεκινήσω να γυμνάζομαι δηλαδή, ούτε 2 επαναλήψεις δεν έβγαζα. Τελικά, από 3 μαξ τέλη Αυγούστου τώρα κάνω 7 και ετοιμάζομαι να πάω κατευθείαν στις 10.

 

Αλλά όχι κάθε μέρα, έτσι έκανα στην αρχή αλλά είναι λάθος, οι μυς χρειάζονται ξεκούραση. Πλέον κάνω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή, ανεξαρτήτως τι άλλο έχει το προγραμμα εκείνη τη μέρα (χέρια, πόδια, αεροβική). 4-5 φορές τη μέρα, μοιρασμένες στη διάρκεια της. Έτσι θα πάρεις το μάξιμουμ volume αφού κάθε φορά θα πηγαίνεις μέχρι failure.

 

Μόλις παγιώσω τις 10 επαναλήψεις, θα βάλω chin-ups την Τετάρτη, έτσι για ποικιλία και εξάσκηση κι άλλων μυών.

 

οταν δεν εχεις κανει ποτε ξανα μια ασκηση και ξεκινας και την κανεις και ανοιγουν οι μυες σου και συνηθιζουν , αρχικα ανεβαινεις γεωμετρικα.

θα το εχεις προσεξει λογικα.

 

Δεν εχει κανει καποιος ποτε πιεσεις στηθους με μπαρα , πιανει την πρωτη βδομαδα κανει με 25 κιλα , την δευτερη 40 , μπαμ.

απο τα 40 στα 45 ισως θες 2 βδομαδες...

οποτε ειναι πολυ νορμαλ αυτο που λες.

 

απλα εμενα μου φαινεται λιγοτερο αποδοτικο το 3 γιατι δεν εισαι ζεστος συνεχεια (ασε που παιζουν κατι ωρες μεταξυ των σετ :P) , πραγμα που σημαινει οτι πλακωνεσαι με τη μια να κανεις τις μαξ επαναληψεις σου καθε φορα...που στην τελικη οσες βγαζεις μπορει να μην ειναι και οι μαξ σου αν ειχες ζεσταθει...

 

το ιδιαιτερο με τις ασκησεις με το βαρος του σωματος ειναι οτι ειναι με το βαρος του σωματος. Δηλαδη , με αυτο ξεκινας.

ειναι σα να λες οτι εχεις μια μπαρα με 100 κιλα και με αυτη θα κανεις deadlift ,ειτε μπορεις ειτε οχι , τα κιλα δεν αλλαζουν (δεν υπαρχει κλιμακωση)

 

οποτε στην τελικη εχει νοημα να προσπαθεις να κανεις Pull ups αν βγαζεις 2 επαναληψεις? θα κανεις κατι αν κανεις μονο αυτο? η πρεπει πρωτα να δυναμωσεις κιαλλο ωστε να μπορεις να βγαλεις 10 ξερωγω για να πεις οτι βγαζω μια ασκηση με pull ups και γυμναζω την πλατη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν είδα τέτοια γεωμετρική αύξηση σε άλλες ασκήσεις. Καμία σχέση. Ειδικά στο σκουοτ που είναι ο μεγάλος μου βραχνάς...

 

Επίσης, όταν κάνεις ασκήσεις με το βάρος του σώματος, στην αρχή εστιάζεις στην αύξηση των επαναλήψεων κι έπειτα στο να δυσκολεύεις την άσκηση (π.χ. στα push ups τα κάνεις με τα πόδια σε ψηλότερη επιφάνεια). Άμα φτάσεις να κάνεις 30 pull ups, μπορείς να φορτωθείς ένα σακίδιο πλάτης γεμάτο πέτρες π.χ. και να δυσκολέψεις έτσι την άσκηση.

 

Η πλάτη δεν είναι ένα μόνο μέρος. Υπάρχει η άνω, η κάτω, η πλάγια. Με το pull up δουλεύει κατά βάση η πλάγια πλευρά και λίγο η κάτω. Για την άνω θες κωπηλατική.

 

Όσο για το ζέσταμα, είναι μεγάλο θέμα. Είναι μερικοί, όπως κι εγώ, που κάνουν ελάχιστο ως καθόλου ζέσταμα πριν τις ασκήσεις. Θα πέσει κράξιμο το ξέρω, αλλά διάολε δεν το μπορώ. Και διαβάζοντας στο δίκτυο είδα ότι είναι κι άλλοι. Αν εσύ θες ζέσταμα, σαφώς η κουρτίνα 3 δεν ενδείκνυται. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το 3 είχα φτάσει κάπου στις 20 έλξεις όταν ήμουν πιτσιρίκι πάντως... σε βάθος χρόνου προφανώς, αλλά μια χαρά βλέπεις αποτέλεσμα και συνεχίζει η βελτίωση ακόμα και μετά το αρχικό στάδιο.

 

Btw ποια η διαφορά pull up - chin up ; Αλλάζει η λαβή ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το άνοιγμα μπορείς να παίξεις ούτως ή άλλως... Εγώ έλξεις / pull ups τα λέω και τα δύο και απλά τα κάνω εναλλάξ, δεν καταλαβαίνω προς τι ο διαχωρισμός, οκ αλλάζει λίγο η συμμετοχή των μυϊκών ομάδων, αλλά η άσκηση είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ειανι η ιδια! στα τσιν απ παιζει περισσοτερο δικεφαλος!!

 

μαργαριτα ασε το φιλαδελφια και κοιτα τις καλτσες ξεκιναει η σεζον :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος τότε, δικέφαλους φουσκωμένους δεν είχα ποτέ, ακόμα κι όταν έβγαζα 20 έλξεις μικρός ή στο στρατό πχ, γι' αυτό και πήρα αλτήρες άλλωστε, γιατί με τα pull/chin ups τα δικέφαλα δεν πήραν όγκο καθόλου το καλοκαίρι ενώ μέσα σε 15-20 μέρες με αλτήρες είδα διαφορά. :P

 

Btw έβλεπα χθες στο Σ/Μ γάλα από σόγια, καρύδια, αμύγδαλα κτλ, αυτά τι λένε; Είναι καλά υποκατάστατα του αγελαδινού γάλακτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

βασικα ειναι λαθο ςνα λεγετε γαλα σογιας αμυγδαλου ,σογιας κτλ αλλα κανονικα επρεπε να λεγοταν ροφημα σογιας κτλ

υποκατασταστο δεν ειναι γιατι δεν εχει καμια σχεση με το γαλα :P

 

τα εχω δοκιμασει ολα αμυγδαλου φτιαχνεις και μονος σου! αλλα εχει εντονη γευση! σογιας επινα για καιρο! πλεον δεν πινω τιποτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειανι η ιδια! στα τσιν απ παιζει περισσοτερο δικεφαλος!!

 

μαργαριτα ασε το φιλαδελφια και κοιτα τις καλτσες ξεκιναει η σεζον :P

Χαχαχα οκ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα semantics σου ρε Spect, εντάξει ρόφημα τέσπα :P Υποκατάστατο με βάση τα θρεπτικά συστατικά εννοώ, για το πρωϊνό. Βρώμη σε νερό δεν νομίζω να το αντέξω, αλλά θα ήθελα τα ΣΚ να μην πίνω γάλα καθόλου πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της σογιας που εχω δοκιμασει ειναι πολυ στα γουστα μου η γευση του. Απο κει και περα , δες πισω τα μακρος του.

Γενικα εχει πρωτεινη , δεν εχει λιπαρα κλπ κλπ , το θεμα ειναι ποσο βολευει εσενα στη διατροφη σου.

 

Παντως γαλα σογιας και βρωμη δεν ειναι ο πιο ωραιος συνδιασμος. =p


Btw , τι σου φταιει το γαλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γω εχω αλλη μια απορια, οχι μαγειρικη τωρα :P (Tech παλικαρι μου δωσε τα φωτα σου στο παραπανω ερωτημα μολις το δεις!)

 

Εχω διαβασει οτι η πρωτεινη και δυο μηνες να την εχεις ανοιξει δε χαλαςι, αν βεβαια ειναι σε σκιερο μερος, νορμαλ θεμεοκρασια κλπ. Στη δικη μου παρατηρω τις τελευταιες μερες η γευση της και το αρωμα της να ειναι λιγοτερο εντονα... Τι γινεται παει για φουντο ή να μη δωσω σημασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...