Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ξεκινησει διατοφη! Δεν ειναι τελεια αλλα πολυ καλυτερη σε συγκριση με το παρελθον.

Ημουν απο αυτους που τρωνε με το ζορι 2 φορες τη μερα οτι υπαρχει σπιτι..

Τωρα ειμαι στα 4-5 γευματα την ημερα.

Εχω βαλει στη διατροφη μου βρωμη-τονο (οχι πολυ συχνα λογο υδραργυρου)-ταχινι-αυγα-cottage-γιαουρτι-φυστικοβουτηρο-κοτοπουλο (απο κρεας παντα ετρωγα) και προσπαθω για περισσοτερα λαχανικα.

Εχω παρει και μια πρωτεϊνη thw 80 που προτεινατε εδω (σοκολατα λιγο γλυκια με γαλα) και πινω ενα σκουπ και μια μπανανα μετα την προπονηση, μονο για τοτε γιατι δυσκολευομαι να συμπληρωσω τα γευματα λογο τροπου ζωης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εχω ξεκινησει διατοφη! Δεν ειναι τελεια αλλα πολυ καλυτερη σε συγκριση με το παρελθον.

Ημουν απο αυτους που τρωνε με το ζορι 2 φορες τη μερα οτι υπαρχει σπιτι..

Τωρα ειμαι στα 4-5 γευματα την ημερα.

Εχω βαλει στη διατροφη μου βρωμη-τονο (οχι πολυ συχνα λογο υδραργυρου)-ταχινι-αυγα-cottage-γιαουρτι-φυστικοβουτηρο-κοτοπουλο (απο κρεας παντα ετρωγα) και προσπαθω για περισσοτερα λαχανικα.

Εχω παρει και μια πρωτεϊνη thw 80 που προτεινατε εδω (σοκολατα λιγο γλυκια με γαλα) και πινω ενα σκουπ και μια μπανανα μετα την προπονηση, μονο για τοτε γιατι δυσκολευομαι να συμπληρωσω τα γευματα λογο τροπου ζωης.

Ωραία...έχεις βρει τις βασικές τροφές για να πορευτείς...μένει να βρεις και τις ποσότητες που χρειάζεσαι για να αρχίζεις να παίρνεις κιλά. Υπάρχουν δύο τρόποι γι αυτό. Είτε αρχίζεις και μετράς ποσότητες φαγητών για να φτάσεις τις θερμίδες που θες ή αν βαριέσαι/δεν ψήνεσαι να μετράς τότε αύξησε σταδιακά τις ποσότητες και σε συδυασμό τι βλέπεις με την ζυγαριά και τον καθρέφτη κάνεις τις ανάλογες αυξήσεις ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν 68 κιλα και εχω φτασει τα 70! Εαν θυμαμαι καλα οταν εβγαλα τα macros, τις θερμιδες που μπορουσα να φτασω ηταν 1-2 κιλα το μηνα. Τωρα να καθομαι να ζυγιζω μου φαινεται καπως..Το εχω κανει μερικες φορες για τη βρωμη , το γιαουρτι για να ξερω στο περιπου τι ποσοτητες πρεπει να τρωω. Ας πουμε το πρωι τρωω 80γρ βρωμη και το βραδυ 200γρ γιαουρτι με αμυγδαλα πριν κοιμηθω.

 

Οποτε συνεχιζω με φαγητο και το προγραμμα που μου χει δωσει.

 

Απλα εχω δει τοσες διαφορετικες νοοτροπιες ως προς τα σετ που λιγο το χασα.. 

Πυραμιδα,λιγες επαναληψεις, κατι αλλους που φτανουν τα max κιλα και μετα τα μειωνουν σταδιακα και κανουν μεχρι οσο μπορουν..

Και προσπαθω να δω τι πρεπει να ακολουθησω για το επιπεδο μου!

Μετα ειχα διαβασει οτι οι εκτασεις στηθους ειναι "κακες" ασκησεις αφου δεν βαζεις περισσοτερα κιλα απ'οτι στις πιεσεις και για την μυικη υπερτροφια θες max κιλα..Διαφορα τετοια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι να βάζεις καθαρά κιλά. 

ναι, υπάρχουν πολλές διαφορετικές πορείες για να φτιάξεις το σώμα που θες. Η καλύτερη πορεία είναι try and fail. Δες τι ταιριάζει σε σένα και πόσο ερεθίζεται το σώμα σου ώστε να αναπτυχθεί.

Φρόντισε αυτά που διαβάζεις να μην είναι ράδιο αρβύλα. Αλλά να τεκμηριώνονται με ορθή επιχειρηματολογία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο προσπαθω, να ειναι καθαρα.Αλλα και λιγο λιπος να παρω δεδομενου του οτι ειμαι λιποβαρης κακο δεν ειναι αφου δεν θελω να ειμαι στο οριο. Δηλαδη εαν μια βδομαδα δεν φαω τοσο καλα να εχω και λιγο λιπος να καιγεται..χαχαχα.

Δεν ξερω εαν ειναι σωστο το σκεπτικο μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις κανα μήνα να ζυγίζεις, να δεις σε τι ποσότητες το σώμα σου προοδεύει και μετά τα σταματάς. 
Απλά να έχεις έναν μπούσουλα βρε παιδάκι μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απλα εχω δει τοσες διαφορετικες νοοτροπιες ως προς τα σετ που λιγο το χασα.. 

Πυραμιδα,λιγες επαναληψεις, κατι αλλους που φτανουν τα max κιλα και μετα τα μειωνουν σταδιακα και κανουν μεχρι οσο μπορουν..

Και προσπαθω να δω τι πρεπει να ακολουθησω για το επιπεδο μου!

Μετα ειχα διαβασει οτι οι εκτασεις στηθους ειναι "κακες" ασκησεις αφου δεν βαζεις περισσοτερα κιλα απ'οτι στις πιεσεις και για την μυικη υπερτροφια θες max κιλα..Διαφορα τετοια..

Έχεις διαβάσει τόσα διαφορετικά πράγματα επειδή πάνω κάτω όλα δουλέυουν...ειδικά στο επίπεδο αρχαρίων δεν έχει νόημα να συζητάμε για καλύτερο. Διάλεξε ό,τι σου αρέσει...και δεν χρειάζεται να περιορίζεσαι σε ένα είδος. Μπορείς να κάνεις σε μία άσκηση πυραμίδα, στην επόμενη straight sets και στην παραεπόμενη ανάποδη πυραμίδα. 

 

Και μία συμβουλή, επειδή είδα το πρόγραμμα που πόσταρες πριν, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις π.χ. 4 ασκήσεις για το στήθος. Γενικά προσπάθησε να κάνεις όσο λιγότερα πράγματα μπορείς ενώ βλέπεις αποτελέσματα. Το λέω αυτό γιατί δεν έχει νόημα να κάνεις π.χ. 60 reps σε ασκήσεις στήθους όταν θα έβλεπες αποτελέσματα με 40 ξέρω γω. Γι αυτό κάνεις όσο πιό λίγα γίνεται ενώ προοδεύεις για να έχεις καβάτζα να προσθέτεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε παθαμε αυχενικο και δε το λεμε;;;!! :P

χαχα καμμια σχεση , πρεπει να δυναμωσω του μυς του λαιμου να αντεχουν τα G στις αποτομες αλλαγες κατευθυνσης ωστε να μην εχω προβλημα .

 

Sent from my iPhone 6 plus using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να το βρεις το εξάρτημα κάνε αυτή: Neck-Harness-Extension.jpg

 

Αλλιώς αυτή: Από την θέση αυτή εκτείνεις την κεφάλα όπως στην πάνω φωτογραφία. Weighted-Lying-Neck-Extension.jpg

Entαξει το πρωτο εξαρτημα και να το ειχε τo gym που παω δεν παιζει να   το εκανα αυτο εκει μεσα για κανενα λογο καλυτερα να σπασει ο σβερκος μου :P.H δευτερη ασκηση ναι ανετα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για μέτρηση macros πλέον την έχω καταβρεί με την εφαρμογή myfitnesspal.

1,72 , 72 κιλά και στοχεύω σε περίπου 110-150g πρωτείνης καθημερινά με 2000 περίπου θερμίδες σύνολο (ίσως είναι λίγες, το ξέρω)

Τόνος και φακές κάνουν θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν 68 κιλα και εχω φτασει τα 70! Εαν θυμαμαι καλα οταν εβγαλα τα macros, τις θερμιδες που μπορουσα να φτασω ηταν 1-2 κιλα το μηνα. Τωρα να καθομαι να ζυγιζω μου φαινεται καπως..Το εχω κανει μερικες φορες για τη βρωμη , το γιαουρτι για να ξερω στο περιπου τι ποσοτητες πρεπει να τρωω. Ας πουμε το πρωι τρωω 80γρ βρωμη και το βραδυ 200γρ γιαουρτι με αμυγδαλα πριν κοιμηθω.

 

Οποτε συνεχιζω με φαγητο και το προγραμμα που μου χει δωσει.

 

Απλα εχω δει τοσες διαφορετικες νοοτροπιες ως προς τα σετ που λιγο το χασα.. 

Πυραμιδα,λιγες επαναληψεις, κατι αλλους που φτανουν τα max κιλα και μετα τα μειωνουν σταδιακα και κανουν μεχρι οσο μπορουν..

Και προσπαθω να δω τι πρεπει να ακολουθησω για το επιπεδο μου!

Μετα ειχα διαβασει οτι οι εκτασεις στηθους ειναι "κακες" ασκησεις αφου δεν βαζεις περισσοτερα κιλα απ'οτι στις πιεσεις και για την μυικη υπερτροφια θες max κιλα..Διαφορα τετοια..

 

Για μενα δοκιμασε τα ολα και προσπαθησε να ακουσεις το σωμα σου. Ο καθενας ειναι διαφορετικος και το οτι κατι δουλεψε για μενα δεν σημαινει οτι θα δουλεψει και για σενα.

 

Σημαντικο: σε περιπτωση που δοκιμασεις αναποδη πυραμιδα, κανε πολυ σοβαρο ζεσταμα μην παθεις καμια ζημια. Γνωστος μου εχει σκισει δικεφαλα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και λεμε.

 

Τεταρτη 

 

Στρατιωτικες 1*5@47,5 1*5@50 1*4@52,5

 

Σημερα 

 

Αρσεις θανατου 1*5@100 1*5@110 1*3@117,5

 

 

Αυτη την εβδομαδα πρεπει να αγορασω επειγοντος κιλα...

 

Και να τρωω σαν βοδι και μισο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να αγοράσεις κιλά ή να αλλάξεις μοτίβο και να πας σε 8-12 επαναλήψεις ώστε να δουλέψεις και σε αντοχή τον μυ. Τόσο καιρό μόνο για δύναμη πας.

---------------------------------------

 

Ανέλαβα ένα τεράστιο πρότζεκτ και τα πρωινά θα είναι κλεισμένα. Μετά δουλειά, οπότε προπονήσεις κατά τις 10+ που γυρίζω από δουλειά. Μέχρι πριν ήμουν τόσο κομμάτια που απλώς ξεραινόμουν κανά εικοσάλεπτο στον καναπέ πριν πάω για ύπνο, τώρα θα πρέπει να βγάζω προπόνηση. Ω, ρε, θα την ακούσουν τα γέρικά μου κόκκαλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...