Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τα βαρη αναφερομουν περι σκουατ κτλ που ελεγες πριν οχι για την φιλη σου!

πιθανο σεναριο ξεκινησε γυμναστικ,ετρωγε λιγο, εμεινε στον τοπο! οποιος κανει μαιμουδιες εκει καταληγει! 

Ετσι ειναι αν κανει καποιος οτι του κατεβει αυτα παθαινει.

 

Σχετικα με τα βαρη,ναι εγω ειμαι κατα των πολυ μεγαλων βαρων. Ελεγχομενο βαρος και ωραια Rock μουσικη με ακουστικα σαν αυτη που μολις εβαλα στο status. Και εχω πολυ καλα αποτελεσματα,αλλα ενταξει καθενας μας ειναι διαφορετικος.

Παντως πολλοι ειναι αυτοι που λενε οχι στα πολυ μεγαλα βαρη και οτι training to failure δεν ειναι το καλυτερο. :)

 

Επισης οσοι στο γυμναστηριο που παω σηκωνουν πολυ βαρια ειναι συχνα με τραυματισμους. Μιλαμε για συγκεκριμενες περιπτωσεις ,τωρα τυχαιο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

κανω βαρη 8 χρονια περιπου! εχω περασει απο ολα τα σταδια! για μενα το καλυτερο ειναι λιγα σχετικα κιλα πολλες επαναληψεις (τωρα κανω σουπερ σετ 4χ20). 

 

εγω εχω ως στοχο ενα δυνατο σωμα που να μπορει να σηκωσει ενα λογικο βαρος + αντοχη ωστε να μπορω να κανω πραγματα χωρις να κουραζομαι (γενικα τρεχω αν και τωρα ειμαι εκτος λογο τραυματισμου - γαμημενο γονατο- )

 

δεν μπορω να πω ομως στον μπος/αλεξ/λιβε/ντακον/φωτη/μαους οτι κανουν κακο ή οτι δεν δουλευει αυτο που κανουν γιατι εχουμε αλλους στοχους και το βλεπουμε διαφορετικα! ειτε αυτοι ειτε εγω αν κανουν/κανω τις ασκησεις οπως να ναι αργα η γρηγοραη ζημια θα γινει. Σιγουρα αυτοι που κανουν πιο πολλα κιλα θα το εμφανισουν πιο γρηγορα χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι εγω που κανω λιγοτερα και περισσοτερες επαναληψεις δεν θα παθω τιποτα. 

 

Οσο για αυτους με τους τραυματισμους ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μιλας για αουγκανους βοδι-μπιλνταραδερς που πανε κανουν προπονηση και σπιτι εχουν μια συλλογη του ΕΟΦ για φαγητο οι οποιο δεν ξερουν τι παει να πει τεχνικη. 

 

οτι και να κανεις αν το κανεις λαθος ειτε ζορισεζεσαι ειτε οχι η μαλακια θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω βαρη 8 χρονια περιπου! εχω περασει απο ολα τα σταδια! για μενα το καλυτερο ειναι λιγα σχετικα κιλα πολλες επαναληψεις (τωρα κανω σουπερ σετ 4χ20). 

 

εγω εχω ως στοχο ενα δυνατο σωμα που να μπορει να σηκωσει ενα λογικο βαρος + αντοχη ωστε να μπορω να κανω πραγματα χωρις να κουραζομαι (γενικα τρεχω αν και τωρα ειμαι εκτος λογο τραυματισμου - γαμημενο γονατο- )

 

δεν μπορω να πω ομως στον μπος/αλεξ/λιβε/ντακον/φωτη/μαους οτι κανουν κακο ή οτι δεν δουλευει αυτο που κανουν γιατι εχουμε αλλους στοχους και το βλεπουμε διαφορετικα! ειτε αυτοι ειτε εγω αν κανουν/κανω τις ασκησεις οπως να ναι αργα η γρηγοραη ζημια θα γινει. Σιγουρα αυτοι που κανουν πιο πολλα κιλα θα το εμφανισουν πιο γρηγορα χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι εγω που κανω λιγοτερα και περισσοτερες επαναληψεις δεν θα παθω τιποτα. 

 

Οσο για αυτους με τους τραυματισμους ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μιλας για αουγκανους βοδι-μπιλνταραδερς που πανε κανουν προπονηση και σπιτι εχουν μια συλλογη του ΕΟΦ για φαγητο οι οποιο δεν ξερουν τι παει να πει τεχνικη. 

 

οτι και να κανεις αν το κανεις λαθος ειτε ζορισεζεσαι ειτε οχι η μαλακια θα γινει

Λαθος καταλαβες,εγω απλα ειπα την γνωμη μου και τιποτε παραπανω. Δεν εκανα πουθενα υποδειξεις σε κανεναν ποσο βαρος να σηκωνει που το ειδες αυτο?

 

Μονο στον bosei ειπα οτι τα κιλα κατα την γνωμη μου ηταν πολλα και παλι αν διαβασεις πιο προσεκτικα,νομιζα λανθασμενα οτι μιλαγε για squats ενω εκεινος αναφεροταν σε dead lifts.Το δε κινητρο μου ηταν φιλικο ενδιαφερον,το παιδι ξεκαθαρισε οτι του αρεσει και αισθανεται καλα,end of story. :)

 

Εγω κανω bodybuilding ερασιτεχνικα εδω και 10 χρονια ,ειμαι 1,82 υψος και 95 κιλα. Αλλαζω καθε 6 μηνες μεθοδους προπονησης για να μην συνηθισει το σωμα μου και δεν εχω μετα βελτιωση.Κιλα σηκωνω καλα,αλλα οχι  πολυ βαρια και δεν κανω παρα πολλα σετς. Αυτη την περιοδο κανω προθερμανση 4 σετ και μετα παω κατευθειαν στο 90% αυτου που μπορω να σηκωσω μαξιμουμ στην καθε ασκηση αλλα να μην χρειαζομαι βοηθο.Κανω 3 σετ σε αυτο το βαρος και μετα παω σε αλλο σετ στην ιδια μυικη ομαδα. Πεντε φορες την ημερα ,καθε μερα διαφορετικη μυικη ομαδα.Διαβαζω συμβουλες απο το site του Dave Draper γιατι μου αρεσουν αυτα που λεει και κυριως απηχουν την καθημερινοτητα μου στην γυμναστικη.

Οσο για αυτους με τους τραυματισμους ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μιλας για αουγκανους βοδι-μπιλνταραδερς που πανε κανουν προπονηση και σπιτι εχουν μια συλλογη του ΕΟΦ για φαγητο οι οποιο δεν ξερουν τι παει να πει τεχνικη. 

 

 

Οχι ,καθε αλλο,ειναι συνηθισμενοι ανθρωποι που υπερεκτιμουν τις δυνατοτητες τους.

 

Οι μονοι bodybuilders που ξερω προσωπικα(2 συγκεκριμενα)ειναι τρομερα γνωστες στα παντα,διατροφη ,γυμναστικη,τεχνικη,κ.τ.λ..Ερχονται ,κανουν το πολυ 40 λεπτα βαρη,ελαφρη αεροβικη και φευγουν. Δεν ειχαν ποτε προβλημα και το ξερω γιατι ειναι πολυ τακτικοι,δεν χανουν προπονηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειπε οτι το 5*5 δεν μπορουν να το εφαρμοσουν σαρανταριδες, ηλικιωμενοι...

 

Ολοι μπορουν να το εφαρμοσουν, αρκει να υπαρχει συνεπεια και στοχος.

 

Εμενα δεν με λεει τιποτα ενα σπιλτ συνιθισμενο, που πολυ κανουνβτραζανιες παιρνουν σβαρνα τα μηχανηματα, που ακομα σε αυτα κανουν λαθος την ασκηση.

 

Για μενα αν δεν κανει καποιος αρχαριος πρωτα ενα προγραμμα δυναμης με αυξομείωση κιλων, να ξερει που βρισκεται, να μαθει σωστη τεχνικη, να αγαπησει τα ελευθερα βαρη, τοτε θα παραμενει στασιμος.

 

Στα δικα μου σημερα ημερα ποδιων.

 

Βασικη ασκηση σκουοτ 1*5@90 1*3@95 1*[email protected] γαμησαμε...

 

Ελπιζω να μπορεσω και την αλλη εβδομαδα να τα ξανα κανω.

 

Πρεπει να αξιωθω να αγορασω κιλα, εκλεισε ενα γυμναστηριο εδω αλλα δεν γουσταρω να παω να παρω απο δω και σιγα να μην εχει εικοσακιλους δισκους.

Μπος απλα γαμας....θα σηκωσεις και μας στο.τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

 

ξεκινησα και εγω με τη σειρα μου το γυμναστηριο. Πριν το καλοκαιρι πηγα 3 μηνες και Σεπτεμβρη ξανα ξεκινησα, χρειαστηκα γυρω στον ενα μηνα προσαρμογη και τωρα συνεχιζω κανονικα.

Τοσο καιρο εκανα διαφορα προγραμματα που μου εβγαζε ο γυμναστης, 3 μερες την εβδομαδα.

Το τελευταιο προγραμμα που μου εβγαλε σαν να ναι λιγο περιεργο.

πχ. Δευτερα στηθος-δικεφαλα

πιεσης με μπαρα 3x8

πιεσης με μπαρα σε επικλινη 3x8 

εκτασεις στηθους σε επικλινη 3x8

πεκ ντεκ 3x8

 

αρσεις με μπαρα ανοιχτη λαβη 2x8

σφυρια 3x8

μηχανημα δικεφαλων 3x8

 

60' διαλειμμα σε καθε σετ

και μου ειπε να φορτωσω κιλα να παρω ογκο

 

Πως σας φαινεται? Χθες που το εκανα δεν με πολυ επιασε..

 

Τον προηγουμενο μηνα που εκανα 4 μερες την εβδομαδα, για στηθος (ειχα δει στο ιντερνετ ενα προγραμμα) και το δοκιμασα και νομιζω ηταν καλυτερα, γενικα ειμαι λιγο στο ψαξιμο με ασκησεις και προγραμμα.

 

εκανα :

πιεσης με μπαρα σε οριζοντιο, πυραμιδα 12,10,6,8,12

εκτασεις στηθους σε επικλινη 4x10

πιεσεις στηθους σε επικλινη 12,10,6,8

πεκ ντεκ 4x10

crossover 4x10

cablecrossoverchestworkout300x240.png

Ενα παρομοιο μου ειχε βγαλει και ο γυμναστης αλλα χωρις το crossover και ολα 4x10

 

1.84 70κιλα, στοχος να παρω κιλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

αδύνατον το clark front squat κάνει μέχρι 110 και όχι 5. Λίγο μακριά πέφτουν τα 200

 

front 110 ειναι πολλα  και αφου κανει και >5 επαξια φερει τον τιτλο clark.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

front 110 ειναι πολλα  και αφου κανει και >5 επαξια φερει τον τιτλο clark.

ακριβως !  σε καθε ασκηση εχει διαφορετικο ''βαρος'' το καθε κιλο που σηκωνουμε !

θυμαμαι  περυσι ενα φαντασμα εδω που σχολιασε ενα κτηνος που επαιζε σε βιντεο 150 κιλα δικεφαλα σε φαση ''ελα μωρε σιγα το πραγμα ,  κλεβει!'' και οταν του ειπα οτι αυτα τα κιλα ειναι απλησιαστα ακομη και για κτηνη αυτου του επιπεδου μου απαντησε ''ναι καλα 150αρες χτυπαω στις αρσεις για πλακα''

αντε να του δωσεις να καταλαβει αυτουνου τωρα τι διαφορα εχουν τα 150κιλα στις αρσεις με 150 κιλα οταν τα βαλεις στα χερακια σου και προσπαθησεις να τα φερεις οχι μια αλλα μιση  επαναληψη !

απλα απο τα λεγομενα πολλων καταλαβαινεις και την σχεση τους με το αντικειμενο !

στην προκειμενη συμφωνω 100% με φωτη  για front ειναι παρα πολλα τα κιλα κ οταν φορτωνεις αυτα τα κιλα  πρεπει οποσδηποτε να ξερεις τι κανεις  και πως το κανεις ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες φορες δημητρα και η γκαυλα καλη ειναι.

 

Εγω κανω μονος.μου προπονηση.

 

Αν δεν ρισκαρα ποτε δεν θα ανεβαινα.

 

Αλλα δεν παω να κανω με την μια τα κιλα που εχω σαν στοχο.

 

Σιγα σιγα.

 

Πρωτα καλο ζεσταμα, μετα δοκιμαζεις.

 

Καλο φαι, πολυ υπνο.

 

Τωρα αν βλεπουμε καποιον τουμπανο, να μας λεει κανε πολλες επαναληψεις και λιγα κιλα, εμεις τον ζηλευοε και νομιζουμε οτι αυτο πρεπει να κανουμε ειναι αλλο θεμα.

 

Το οτι δουλεψε σε αυτον δεν σημαινει οτι δουλευει σε μας

 

Δεν ξερουμε, ουτε θα μαθουμε τι κανει ο καθενας μας παραεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως παιδια,ας ειμαστε πιο διαλεκτικοι και ανεκτικοι και με τις αλλες αποψεις.Εχω την εντυπωση και ζητω συγνωμη αν κανω λαθος οτι μερικοι αντιδρουν καπως αρνητικα αν ενας αλλος ανθρωπος εχει διαφορετικη αποψη και την εκφραζει.Στο κατω κατω φορουμ ανταλλαγης απόψεων δεν ειναι? :)

 

Παντως οι δυο γνωστοι που εχω και ειναι προχωρημενοι στο bodybuilding δεν κανουν λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις,απλα δεν κανουν πολυ μεγαλα βαρη οπως οι strong lifters για να αποφυγουν τραυματισμους αλλα και γιατι επικρατει η αποψη οτι μεγαλα βαρη+λιγες επαναληψεις=strength gains. Ενω αν θες να κτισεις μυς τοτε κανεις καλα βαρη,αρκετα μεγαλα,αλλα οχι στα ορια σου και περισσοτερες επαναληψεις.Για παραδειγμα αν εγω,μπορω μαξιμουμ να σηκωσω στο παγκο για στηθος 110 κιλα 4 η 5 φορες,το συστημα ειναι να κανω 95 κιλα η 100 κιλα αλλα με 8-12  επαναληψεις,να βαλω αυτο που λενε volume στην ασκηση μου.

 

Maus εσυ το ξερεις αυτο? :) Τι γνωμη εχεις?

 

Κατι αλλο παιδια,τι γνωμη εχετε για την Κετογονικη διαιτα? Παλιοτερα την σνομπαραν,μιλαω παντα για αυτους που κανουν βαρη,γιατι θεωρουσαν οτι η σωστη διατροφη ειναι αρκετη πρωτεινη,μετρια ποσοτητα υδατανθρακων και χαμηλα λιπαρα.Τωρα ερχεται συχνα στο προσκηνιο ακομη και απο επιστημονες. Επειδη μου αρεσει πολυ να διαβαζω για αυτα,τι νομιζετε?Εχετε καποιον γνωστο που την εχει κανει?

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια αποψη στο περιπου εχουμε καθηγητα,  και γω στις περισσοτερες προπονησεις 10αρες παιζω, δε φτανω πλεον στις μονες και στις 5 επαναληψεις ! δικιο εχεις και για τους τραυματισμους , υπαρχει ομως ενας πολυ βασικος παραγοντας που ειναι η ηλικια !  οσο σωστα και να κανεις την ασκηση δηλαδη  τα πολλα κιλα με τον καιρο επιβαρυνουν ολο το συστημα !  οταν εισαι πιτσιρικας αντεχεις δεν εχεις θεματα αν ξερεις τι κανεις και το κανεις σωστα  , οσο μεγαλωνεις ομως ειναι ολα διαφορετικα ! δεν ειναι μονο οι μυες στον ανθρωπο , ειναι τα κοκαλα ειναι οι αρθρωσεις ειναι οι τενοντες και ενα σωρο αλλα πραγματα που οσο μεγαλωνουμε μας φωναζουν να μην  υπερβαλουμε!
εγω πχ μπορει στο ματι σωματικα - μυικα  να ειμαι οκ  ομως απο τα τοσα χρονια προπονησης με βαρη -τα βαρη δεν ειναι παιχνιδι θα το λεω συνεχεια- ολο το συστημα μου  την εχει ψιλοακουσει κ λογικο ειναι να θελει πολυ περισσοτερο προσοχη απο του μπος πχ που τωρα φορτωνει αβερτα κ αν το κανει σωστα τοτε καλα κανει !
ρεζουμε ..  ενας που ασχολειται  σοβαρα με το θεμα για πολλα χρονια ,  το σωμα του ειναι  σαν ενα αριστα καλοδιατηρημένο αμαξι που  μπορει στο  ματι να φαινεται  τζαμι - η μηχανη του ομως εχει τα χιλιομετρακια της και ο σκελετος - το σασι του κτλ  εχουν υποστει την ταλαιπωρια τους και θελουν ιδιαιτερη προσοχη στην ''οδηγηση τους'' για να πω ετσι απλα  να το καταλαβουν ολοι .. οδηγαμε με ασφαλεια λοιπον εμεις οι βρωμογεροι :-)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Μαους, μυαλωμένε και πάνσοφε γέροντα! Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγειται, να ξες δεν ειρωνεύομαι :)

 

Σωστά υποθέτω ότι πιτσιρικάς έκανες ουκ ολίγες ταρζανιές; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ μόνο στο squat ασχολούμαι να παίζω με 5 reps στο όριο. Όλα τα άλλα ... ηρεμία. Επίσης τα κιλά τα αφήνω να ανέβουν μόνα τους.. δεν το πιέζω.

 

Εχει διαφορά επικινδυνότητας αν η νοοτροπία είναι "τα κιλά είναι αυτοσκοπός" η αν έρχονται μόνα τους. Αν πχ αλλάζεις σε low bar squat αντί για high bar squat με την ελπίδα να κάνεις παραπάνω κιλα.. αν κάνεις συνέχεια με βοήθεια απο πίσω να σου κάνει την μισή επανάληψη κτλ.

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...