Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλά εσύ έχεις και το κλαρκ...μπορεί καμιά μέρα να το δεις από κοντά   :-D

 

 

αδύνατον το clark front squat κάνει μέχρι 110 και όχι 5. Λίγο μακριά πέφτουν τα 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Θα γράψω κάτι που μου συμβαίνει τη τελευταία βδομάδα, όχι τόσο σχετικό, αλλά όχι και άσχετο επί του θέματος.
Με την άθληση δεν έχω και την καλύτερη σχέση, πήγαινα για κανα τρέξιμο το καλοκαίρι, έπαιζα μπάσκετ, αλλά μέχρι εκεί. Πριν από μιάμιση βδομάδα γύρισα από εξωτερικό, όπου έλιωσα στο περπάτημα.  Από όταν γύρισα παρατήρησα ότι όταν περπατάω και μιλάω ταυτόχρονα ψιλολαχανιάζω και με ανησύχησε. Να πω ότι είμαι 25 χρονών 1,82 και περίπου 70 κιλά.

Παρατήρησα επίσης ότι το δεξί ρουθούνι είναι μπουκωμένο, δεν αναπνέω καλά δηλαδή χωρίς όμως να είμαι συναχωμένος.

Να πω επίσης ότι περπατάω αρκετά γρήγορα. Πολύ πιο γρήγορα από το συνηθισμένο

Το παραπάνω συμβαίνει 
1) επειδή με πήραν τα χρόνια απότομα; :P

2) Λόγω του ρουθουνιού όπου δεν παίρνω καλές ανάσες;
3)Λόγω κούρασης του οργανισμού από το ταξίδι;
4) Είναι φυσιολογικό λόγω περπατήματος + ομιλίας; 

Σκέφτηκα να γραφτώ γυμναστήριο επίσης για να βελτιώσω την αντοχή μου και γενικότερα το θεωρώ σημαντικό για την γενικότερη υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπαχαρικα αν και δεν εχουν θερμιδες, υπαρχει καποιος λογος για περιορισμενη χρηση τους? ΠΧ αλατι ανεβαζει πιεση ειδικα αν εχεις και ιστορικο. Πιπερια, τσιλια, παπρικες, κτλ σου προξενουν τπτ αν τα χτησιμοποιεις σε καθε γευμα και με αλογιστες ποσοτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι στο πρότειναν κάποιοι δεν μου λέει και τίποτα...ευτυχώς και λόγω αντικειμένου σπουδών έχω (ή τέλος πάντων αναπτύσω) τις γνώσεις να διαβάσω και καμία έρευνα και δεν χρειάζομαι κάποιους να μου πουν τι να μην κάνω...
 
1,75, 75 κιλά.

 

Αυτο θελω να το απαντησω γιατι εδω εισαι λάθος.Δεν μου το προτειναν ''καποιοι'' ενας Δοκτωρ ορθοπεδικης και ενας εμπειρος επαγγελματιας φυσιοθεραπευτης δεν ειναι ''καποιοι''. Ασφαλως σε τομεις που δεν γνωριζω σε βαθος γιατι δεν γινεται να τα ξερει κανεις ολα ,ακουω με σεβασμο την αποψη οσων εχουν αφιερωσει μεγαλο μερος της ζωης τους και δεν προσποιουμαι οτι τα ξερω ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ας πουμε στο γυμναστηριο που πηγαινω ειναι ενας συμπαθης κυριος που σηκωνει και αυτος πολυ μεγαλα βαρη 5Χ5 αλλα ειναι με κοιλιες παρολο οτι ειναι δυνατος.Δεν εχει δηλαδη ομορφο σωμα ουτε εχει καταφερει να ειναι ripped...

 

Το λίπος βρίσκεται μπροστά από τους μυς. Έτσι, χρειάζεται γυμναστική με αντίσταση για να χτίσει κάποιος μυικό σύστημα αλλά διατροφή προσανατολισμένη στην καύση λίπους για τη μείωση της λιπώδους μάζας=ανάδειξη της από κάτω μυικότητας. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

Στον 1 μήνα που πήγα πέρσι γυμναστήριο συνάντησα κι εγώ έναν τέτοιο κύριο. Θηρίο ανήμερο αλλά με τεράστια κοιλιά. Παρεπιπτόντως, δεν ήταν καθόλου συμπαθής :)

 

------------------------------------------------------------

Με τυραννα τροφική δηλητηρίαση από χτες, δεν μπόρεσα να κάνω προπόνηση σήμερα. Κρίμα, και μου έχουν τύχει πολλές έκτακτες δουλειές που συχνά με αναγκάζουν να χάνω προπονήσεις.

 

Άσχετο, ζυγίστηκα σήμερα. Ειναι μια βδομάδα που έχω παρατήσει την προσπάθεια να παχύνω, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ. Τρώγοντας λιγότερο λεπόν και στεγνός από την διάροια όλη νύχτα, ήμουν +1,5 κιλό. Τρατζικ ζυγαριά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπαχαρικα αν και δεν εχουν θερμιδες, υπαρχει καποιος λογος για περιορισμενη χρηση τους? ΠΧ αλατι ανεβαζει πιεση ειδικα αν εχεις και ιστορικο. Πιπερια, τσιλια, παπρικες, κτλ σου προξενουν τπτ αν τα χτησιμοποιεις σε καθε γευμα και με αλογιστες ποσοτητες?

Εννοοειται οτι αν το παρακανεις υπαρχουν συνεπειες σε ολα. Το υπερβολικο αλατι κανει κακο αλλα μερικοι ανθρωποι εχουν δυσανεξια η αλλεργια σε καποια τροφιμα. Προσωπικα βαζω πολυ λιγα μπαχαρικα γιατι αλλοιωνουν την γευση των τροφων που μου αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα βαζω πολυ λιγα μπαχαρικα γιατι αλλοιωνουν την γευση των τροφων που μου αρεσουν.

 

ντροπη! τα μπαχαρικα μπορουν να κανουν το φαγητο απιστευτα γευστικο αν ξερεις να τα χρησιμοποιεις βλεπε Ινδικη κουζινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω κάτι που μου συμβαίνει τη τελευταία βδομάδα, όχι τόσο σχετικό, αλλά όχι και άσχετο επί του θέματος.

Με την άθληση δεν έχω και την καλύτερη σχέση, πήγαινα για κανα τρέξιμο το καλοκαίρι, έπαιζα μπάσκετ, αλλά μέχρι εκεί. Πριν από μιάμιση βδομάδα γύρισα από εξωτερικό, όπου έλιωσα στο περπάτημα.  Από όταν γύρισα παρατήρησα ότι όταν περπατάω και μιλάω ταυτόχρονα ψιλολαχανιάζω και με ανησύχησε. Να πω ότι είμαι 25 χρονών 1,82 και περίπου 70 κιλά.

Παρατήρησα επίσης ότι το δεξί ρουθούνι είναι μπουκωμένο, δεν αναπνέω καλά δηλαδή χωρίς όμως να είμαι συναχωμένος.

Να πω επίσης ότι περπατάω αρκετά γρήγορα. Πολύ πιο γρήγορα από το συνηθισμένο

Το παραπάνω συμβαίνει 

1) επειδή με πήραν τα χρόνια απότομα; :P

2) Λόγω του ρουθουνιού όπου δεν παίρνω καλές ανάσες;

3)Λόγω κούρασης του οργανισμού από το ταξίδι;

4) Είναι φυσιολογικό λόγω περπατήματος + ομιλίας; 

 

Σκέφτηκα να γραφτώ γυμναστήριο επίσης για να βελτιώσω την αντοχή μου και γενικότερα το θεωρώ σημαντικό για την γενικότερη υγεία.

Να ξεκινησεις γυμνασηριο αλλα πρωτα να κανεις μια γενικη αιματος ,που ετσι κι αλλιως τα περισσοτερα σοβαρα γυμναστηρια την ζητανε για να σε γραψουν. Με τα στοιχεια που παραθετεις δεν ειναι λογικο να εχεις κατι,αλλα δεν ηταν καλο που καταπονησες αποτομα πολυ τον οργανισμο σου απο εκει που δεν γυμναζοσουν τακτικα. Μια φιλη μου ,σχετικα αδυνατη (28 χρονων) ξεκινησε γυμναστηριο πριν 4 μηνες κατοπιν προτροπης μου και επειδη δεν ακουγε τι της ελεγαν οι γυμναστες ,εκανε υπερπροπονηση με αποτελεσμα να αισθανεται πτωμα.Εκανε εξετασεις αιματος και της βρηκαν υπερκοπωση και αυξημενη την CPK και μαλιστα της εκαναν εισαγωγη στο νοσοκομειο για 2 μερες και μετα την αφησαν αφου της εδωσαν πολλα υγρα να πιει.

ντροπη! τα μπαχαρικα μπορουν να κανουν το φαγητο απιστευτα γευστικο αν ξερεις να τα χρησιμοποιεις βλεπε Ινδικη κουζινα

Δεν μου αρεσει πολυ η Ινδικη κουζινα. :P  Χρησιμοποιω μπαχαρικα συχνα αλλα οχι σε μεγαλες ποσοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

benign χωρις παρεξηγηση αλλα νομιζω οτι λες οτι να ναι! το οτι ειχε ανεβασμενη ηταν απολυτως λογικο και δεν ειναι θεμα υγειας για καποιον που γυμναζεται! εγω σε ολες μου τις εξεασεις ειχα cpk 300+ αλλα αυτο ειναι γιατι κανω προπονησεις για κανενα αλλο λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign χωρις παρεξηγηση αλλα νομιζω οτι λες οτι να ναι! το οτι ειχε ανεβασμενη ηταν απολυτως λογικο και δεν ειναι θεμα υγειας για καποιον που γυμναζεται! εγω σε ολες μου τις εξεασεις ειχα cpk 300+ αλλα αυτο ειναι γιατι κανω προπονησεις για κανενα αλλο λογο

12.000 μου ειπε οτι της ειπαν οι γιατροι οτι ειχε η φιλη μου. Σε ποιο συγκεκριμενο σημειο λεω οτι να ναι? Οι γιατροι την εισηγαγαν,εσπευσμενα μαλιστα,οχι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γυμνάζεσαι τακτικά και πας για εξετάσεις αίματος χωρίς κενό από τη γυμναστική, πχ την επόμενη ή την ίδια μέρα από προπόνηση τότε η CPK βαράει κόκκινο και είναι λογικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γυμνάζεσαι τακτικά και πας για εξετάσεις αίματος χωρίς κενό από τη γυμναστική, πχ την επόμενη ή την ίδια μέρα από προπόνηση τότε η CPK βαράει κόκκινο και είναι λογικό....

Αυτη δεν ειχε γυμναστει για 10 χρονια καθολου και οταν ξεκινησε (εδω και 4 μηνες οπως εγραψα πριν)εκανε υπερπροπονηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

12.000 μονο αν μιλαμε για ποδια γιατι για cpk δεν υπαρχει περπτωση!

για καποιον αθλητη για να παρει σωστη μετρηση της cpk πρεπει να κατσει κοντα 10-15 μερες χωρις προπονηση!

 

στο κομματι που αναφερεις τη cpk + αυτο για τα βαρη προηγουμενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12.000 μονο αν μιλαμε για ποδια γιατι για cpk δεν υπαρχει περπτωση!

για καποιον αθλητη για να παρει σωστη μετρηση της cpk πρεπει να κατσει κοντα 10-15 μερες χωρις προπονηση!

 

στο κομματι που αναφερεις τη cpk + αυτο για τα βαρη προηγουμενος!

Δεν λεω πουθενα για βαρη γενικα στο συγκεκριμενο ποστ. Ξαναδιαβασε το αν δεν σου κανει κοπο.Αναφερω οτι φιλικο μου ατομο που ηταν εντελως αγυμναστο ξεκινησε να κανει γυμναστηριο και επαθε υπερκοπωση.

 

Εκανε απο οτι μου ειπε,και βαρη και αεροβικη,αλλα βαρη μου ειπε οτι εκανε οχι πολυ μεγαλα.Αλλα το παρακανε και στους 4 μηνες επανω αρχισε μια μερα να αισθανεται χαλια και να σερνεται.Πηγε σε νοσοκομειο εκανε εξετασεις και της εκαναν εσπευσμενα εισαγωγη.Της εβαλαν ορο και πηγαινε καθε λιγο και λιγακι προς νερου της,πραγμα που επιδιωκαν και οι γιατροι γιατι της ειπαν οτι αν δεν εκαναν συγκεκριμενη αγωγη γρηγορα, κινδυνευαν τα νεφρα της.Αυτα που μου ειπε προχτες στο γυμναστηριο αυτα μεταφερω.Τωρα αν εχει κατι αλλο,που δεν το διεγνωσαν οι γιατροι δεν το ξερω,απλα μεταφερω τι μου ειπωθηκε πιστα,οποτε δεν γραφω οτι να ναι,εκτος αν εκανε λαθος στα στοιχεια που μου ειπε,αλλα η εισαγωγη εγινε.Δεν μου ανεφερε παντως οτι εχει καποιο αλλο προβλημα υγειας.

 

Να προσθεσω οτι και εμενα μου φανηκε τρελλο και της ειπα οτι δεν εχω ξανακουσει ποτε παρομοια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για τα βαρη αναφερομουν περι σκουατ κτλ που ελεγες πριν οχι για την φιλη σου!

πιθανο σεναριο ξεκινησε γυμναστικ,ετρωγε λιγο, εμεινε στον τοπο! οποιος κανει μαιμουδιες εκει καταληγει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...