Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει σοβαρεψει η φαση επικινδυνα... Πολυ ωραια κιλα!

Μεγαλη προσοχη και keep going!

Όντως στις άρσεις έχουν πάει καλά τα κιλά. Τα άλλα lifts είναι λίγο πίσω αλλά θα βρουν και αυτά τον δρόμο τους. 

 

Εννοείται πάντα με προσοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εχω αυξησει συχνοτητα πλεον,τελος 1ου μηνα στο gym .

Last week πηγα 4 μέρες σερί,λεω ΣΚ ας κανω ρεπό,θα κλαταρω αν παω ΚΑΙ Σάββατο .

 

ΤΣΟΥΠ Δευτεριατικα με ψιλογριπη και πονο σε γονατα και δερμα .

 

Μπορω να παναντολιαστω και να παω αλλα λεω να μη το ρισκαρω.

Απο Τεταρτη και παλι.

 

Ισα ισα για να μου κοψει τη φορα ρε πουστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3 * 5 @ 157,5 στις άρσεις σήμερα.

 

Το έχω απορία πότε θα έρθει το fail γιατί μέχρι τώρα πηγαίνω στον αυτόματο.

Γιατι τοσo πολυ βαρος? Λιγο επικινδυνο μου φαινεται.Δεν ειναι καλυτερο λιγοτερο βαρος και πιο πολλες επαναληψεις?

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοσα πολυ βαρος? Λιγο επικινδυνο μου φαινεται.Δεν ειναι καλυτερο λιγοτερο βαρος και πιο πολλες επαναληψεις?

Γιατί δόξα τον θεό έχω δυναμώσει  :-D

 

Την επικινδυνότητα δεν την καθορίζει το βάρος αλλά η εκτέλεση της άσκησης. Η διαφορά απλά με τα μεγαλύτερα φορτιά είναι ότι δεν συγχωρούν κακή τεχνική σε σχέση με τα μικρότερα φορτιά που είναι λίγο πιό ανεκτικά σε ταρζανιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω τοίχο για την ώρα στα 6km, αν σταματήσω και περπατησω 2-3 λεπτά μετά μπορώ να συνεχίσω για περιπου 1,5km ακομα.. Καμια συμβουλη για να μπορέσω να φτάσω τα 8 συνεχόμενα και έπειτα τα 10km? Τρέχω περίπου με 9km/h, θέλω να το αυξήσω και αυτό τουλάχιστον στα 10km/h για αρχή. Τι είναι καλύτερο να κάνω; Να προσπαθήσω αρχικά να φτάσω τα 8-10km όπως όπως και μετά να κοιτάξω να βελτιώσω την ταχύτητα ή το αντίθετο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δόξα τον θεό έχω δυναμώσει  :-D

 

Την επικινδυνότητα δεν την καθορίζει το βάρος αλλά η εκτέλεση της άσκησης. Η διαφορά απλά με τα μεγαλύτερα φορτιά είναι ότι δεν συγχωρούν κακή τεχνική σε σχέση με τα μικρότερα φορτιά που είναι λίγο πιό ανεκτικά σε ταρζανιές.

Εννοειται οτι η σωστη εκτελεση ειναι κλειδι για την ασφαλεια,οπως και να εχεις εναν βοηθο διπλα σου ,βοηθα ψυχολογικα και ουσιαστικα στο να σηκωσεις τα βαρη. Επισης ειναι πολυ καλο που δυναμωσες.

 

Ομως,και απλως την εμπειρια μου καταθετω για να γινεται συζητηση,ειναι και αλλοι παραγοντες οπως,το βαρος ενος αθλουμενου,το υψος, ο σκελετος του και οι στοχοι του.Ας πουμε στο γυμναστηριο που πηγαινω ειναι ενας συμπαθης κυριος που σηκωνει και αυτος πολυ μεγαλα βαρη 5Χ5 αλλα ειναι με κοιλιες παρολο οτι ειναι δυνατος.Δεν εχει δηλαδη ομορφο σωμα ουτε εχει καταφερει να ειναι ripped.Επισης γιατι καποιος να καταπονα το σωμα του οταν σε βαθος χρονου δεν θα μπορει,απο μια ηλικια και επειτα να κανει τα ιδια βαρη?Απο οτι ξερω το στυλ 5Χ5 στοχευει περισσοτερο στην δυναμη παρα στο να καψει κανεις λιπος η να εχει ωραιο,μυωδες και συμμετρικο σωμα γενικα.Ουτε bodybuilders δεν σηκωνουν τοσο μεγαλα βαρη.

 

Εσυ ποιο στοχο εχεις συγκεκριμενα?:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι η σωστη εκτελεση ειναι κλειδι για την ασφαλεια,οπως και να εχεις εναν βοηθο διπλα σου ,βοηθα ψυχολογικα και ουσιαστικα στο να σηκωσεις τα βαρη. Επισης ειναι πολυ καλο που δυναμωσες.

 

Ομως,και απλως την εμπειρια μου καταθετω για να γινεται συζητηση,ειναι και αλλοι παραγοντες οπως,το βαρος ενος αθλουμενου,το υψος, ο σκελετος του και οι στοχοι του.Ας πουμε στο γυμναστηριο που πηγαινω ειναι ενας συμπαθης κυριος που σηκωνει και αυτος πολυ μεγαλα βαρη 5Χ5 αλλα ειναι με κοιλιες παρολο οτι ειναι δυνατος.Δεν εχει δηλαδη ομορφο σωμα ουτε εχει καταφερει να ειναι ripped.Επισης γιατι καποιος να καταπονα το σωμα του οταν σε βαθος χρονου δεν θα μπορει,απο μια ηλικια και επειτα να κανει τα ιδια βαρη?Απο οτι ξερω το στυλ 5Χ5 στοχευει περισσοτερο στην δυναμη παρα στο να καψει κανεις λιπος η να εχει ωραιο,μυωδες και συμμετρικο σωμα γενικα.Ουτε bodybuilders δεν σηκωνουν τοσο μεγαλα βαρη.

Σωστά λες για τους παράγοντες και γι αυτό πρέπει να προσαρμόζουμε ό,τι κάνουμε πάνω στους εαυτούς μας. Για τον κύριο που λες, πίστεψέ με μόνο το 5*5 δεν ευθύνεται για την εμφάνισή του. Είναι πάνω στον καθένα αν θέλει να αφιερώσει κάποιον χρόνο για την διατροφή του και τις συνήθειές του.

 

Για την καταπόνηση, με αυτή την λογική να μην κάνουμε καν βάρη αφού κάποτε δεν θα κάνουμε αυτά που κάναμε. Όσον αφορά την υγεία αν συνεχίζεις να ασκείσαι τα οφέλη τη μένουν...άσε από έξω τις επιδόσεις και την εμφάνιση.

 

Το 5*5 είναι ένα υβρίδιο δύναμης και υπερτροφίας. Από την μία σου δίνει αρκετό volume όπου είναι σημαντικός παράγοντας για την υπερτροφία και από την άλλη παίζεις σε reps που αποφέρουν μεγαλύτερα κέρδη σε δύναμη απ' ότι οι περισσότερες reps. Για το λίπος και γενικά για την εμφάνιση τον κύριο λόγο τον έχει η διατροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι η σωστη εκτελεση ειναι κλειδι για την ασφαλεια,οπως και να εχεις εναν βοηθο διπλα σου ,βοηθα ψυχολογικα και ουσιαστικα στο να σηκωσεις τα βαρη. Επισης ειναι πολυ καλο που δυναμωσες.

 

Ομως,και απλως την εμπειρια μου καταθετω για να γινεται συζητηση,ειναι και αλλοι παραγοντες οπως,το βαρος ενος αθλουμενου,το υψος, ο σκελετος του και οι στοχοι του.Ας πουμε στο γυμναστηριο που πηγαινω ειναι ενας συμπαθης κυριος που σηκωνει και αυτος πολυ μεγαλα βαρη 5Χ5 αλλα ειναι με κοιλιες παρολο οτι ειναι δυνατος.Δεν εχει δηλαδη ομορφο σωμα ουτε εχει καταφερει να ειναι ripped.Επισης γιατι καποιος να καταπονα το σωμα του οταν σε βαθος χρονου δεν θα μπορει,απο μια ηλικια και επειτα να κανει τα ιδια βαρη?Απο οτι ξερω το στυλ 5Χ5 στοχευει περισσοτερο στην δυναμη παρα στο να καψει κανεις λιπος η να εχει ωραιο,μυωδες και συμμετρικο σωμα γενικα.Ουτε bodybuilders δεν σηκωνουν τοσο μεγαλα βαρη.

 

Εσυ ποιο στοχο εχεις συγκεκριμενα?:)

Οι compound ασκήσεις καίνε το περισσοτερο λίπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καταπόνηση, με αυτή την λογική να μην κάνουμε καν βάρη αφού κάποτε δεν θα κάνουμε αυτά που κάναμε. Όσον αφορά την υγεία αν συνεχίζεις να ασκείσαι τα οφέλη τη μένουν...άσε από έξω τις επιδόσεις και την εμφάνιση.

Η λογικη μου,δεν ειναι να μην κανουμε βαρη,αφου και εγω κανω,αλλα να κανουμε μεχρι ενα σημειο που να μας κρατα δυνατους ,υγιεις και να μπορουμε μεχρι μια μεγαλη ηλικια να τα κανουμε αν οχι βεβαια ακριβως το ιδιο βαρος γιατι καποτε θα γινουμε παπουδες,οσο γινεται πιο κοντα στο ιδιο βαρος. Για μενα επιδοσεις και εμφανιση ειναι συνδεδεμενα γιατι ποιος o λογος να γυμναζομαι αν ειμαι σαν κατι τυπους stronglifters που ειναι σαν χοντρομπαλλες? Δεν ειναι λογικο να θελω ο κοπος μου να μεταφραζεται περα απο δυναμη και υγεια και σε καλη εμφανιση?

 

Εμενα η ενσταση μου ειναι οτι κανεις πολυ μεγαλο βαρος,δεν ξερω ποιος και με τι επιστημονικα κριτηρια στο προτεινε και αν ειναι αθλητης και φοβαμαι μη παθεις καποια στιγμη κατι.Εγω squats δεν κανω ποτε πανω απο 80 κιλα ,8 επαναληψεις και ουτε θελω να κανω περισσοτερο. Μερικοι εμπειροι αθλητες που εχει τυχει να συναντησω,ενας φιλος μου που αθληται  και ειναι και Δοκτορ ορθοπεδικος αλλα και ενας κυριος που ειναι φυσιοθεραπευτης για μια γνωστη ομαδα μπασκετ της Α'(δεν θελω να πω ονομα) μου εχουν συστησει ποτε να μην το παρακανω σε βαρη στα squats γιατι μακροπροθεσμα θα τους επικεπτομαι συχνα.

Οποτε δεν θελω να σε ριξω ψυχολογικα,ισα ισα χαιρομαι που αισθανεσαι δυνατος και καλα,απλα απο φιλικο ενδιαφερον διατυπωνω την ενσταση.(Μην παρεξηγηθω.) :)

 

Ποσο υψος και βαρος εχεις?Εδω ο παγκοσμιος πρωταθλητης στα 69 κιλα κανει 5Χ200.

 

Οι compound ασκήσεις καίνε το περισσοτερο λίπος.

Δεν διαφωνω σε αυτο,για το υγιες βαρος συζητω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα επιδοσεις και εμφανιση ειναι συνδεδεμενα γιατι ποιος o λογος να γυμναζομαι αν ειμαι σαν κατι τυπους stronglifters που ειναι σαν χοντρομπαλλες? Δεν ειναι λογικο να θελω ο κοπος μου να μεταφραζεται περα απο δυναμη και υγεια και σε καλη εμφανιση?

 

 

Είναι θέμα επιλογής. Εσύ θες εμφάνιση και επιδόσεις, ο powerlifter θέλει να κάνει μεγαλύτερο total σε squat,deadlift, bench press...δεν τον νοιάζει η εμφάνιση...δεν τον νοιάζει αν ο αριστερός δικέφαλος είναι μικρότερος από τον δεξί κτλπ.

 

Επίσης ένας μεγάλος παράγοντας για να πετύχουμε τους στόχους μας είναι το specificity. Πράγμα που σημαίνει ότι όσο πιό συγκεκριμένος είναι ο στόχος μας τόσο πιό συγκεκριμένες πρέπει να είναι και η ενεργείες που χρειάζονται. Γι αυτό και το μεγαλύτερο μέρος του volume των powerlifter μοιράζεται στις big 3. Φαντάσου π.χ. να είχε ο powerlifter να κάνει X volume την βδομάδα σε squat και να το μοίραζε μεταξύ squat και leg extension...

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μπορεί εσύ να θες επιδόσεις και εμφάνιση αλλά δυστυχώς και τα δύο δεν μπορείς να τα έχεις σε βαθμό που θα τα είχες αν ασχολιόσουν μόνο με ένα αποκλειστικά.

 

 

Εμενα η ενσταση μου ειναι οτι κανεις πολυ μεγαλο βαρος,δεν ξερω ποιος και με τι επιστημονικα κριτηρια στο προτεινε και αν ειναι αθλητης και φοβαμαι μη παθεις καποια στιγμη κατι.

 

Το αν είναι μεγάλο το βάρος είναι τελείως σχετικό. Για το αν θα πάθω κάτι όλα στο παιχνίδι είναι. Καταρχάς εδώ τραυμάτισα τον ώμο μου το καλοκαίρι βγάζοντας την μπλούζα μου! Θέλω να πω είναι και θέμα τύχης. Επίσης με βάρη ασχολούμαστε...δεν πλέκουμε...και τις ανακατοσούρες μας θα τις έχουμε καμιά φορά και ο ώμος μας θα πονάει από τον ύπνο και και και.

 

 

 

Εγω squats δεν κανω ποτε πανω απο 80 κιλα ,8 επαναληψεις και ουτε θελω να κανω περισσοτερο. Μερικοι εμπειροι αθλητες που εχει τυχει να συναντησω,ενας φιλος μου που αθληται  και ειναι και Δοκτορ ορθοπεδικος αλλα και ενας κυριος που ειναι φυσιοθεραπευτης για μια γνωστη ομαδα μπασκετ της Α'(δεν θελω να πω ονομα) μου εχουν συστησει ποτε να μην το παρακανω σε βαρη στα squats γιατι μακροπροθεσμα θα τους επικεπτομαι συχνα.

Οποτε δεν θελω να σε ριξω ψυχολογικα,ισα ισα χαιρομαι που αισθανεσαι δυνατος και καλα,απλα απο φιλικο ενδιαφερον διατυπωνω την ενσταση.(Μην παρεξηγηθω.)  :)

 

Ποσο υψος και βαρος εχεις?Εδω ο παγκοσμιος πρωταθλητης στα 69 κιλα κανει 5Χ200.

 

Το ότι στο πρότειναν κάποιοι δεν μου λέει και τίποτα...ευτυχώς και λόγω αντικειμένου σπουδών έχω (ή τέλος πάντων αναπτύσω) τις γνώσεις να διαβάσω και καμία έρευνα και δεν χρειάζομαι κάποιους να μου πουν τι να μην κάνω...
 
1,75, 75 κιλά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ποσο υψος και βαρος εχεις?Εδω ο παγκοσμιος πρωταθλητης στα 69 κιλα κανει 5Χ200.

 


 

 
 
 
φιλε το 5x150 στο deadlift δεν έχει καμια σχέση με το 5x200 front squat
 
5x200 front squat δεν πρόκειται να κάνει ποτε κανεις εδώ μέσα ανεξάρτητα αν είναι 70 η 120 κιλά
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5x200 front squat δεν πρόκειται να κάνει ποτε κανεις εδώ μέσα ανεξάρτητα αν είναι 70 η 120 κιλά

 

Καλά εσύ έχεις και το κλαρκ...μπορεί καμιά μέρα να το δεις από κοντά  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 
 
 
φιλε το 5x150 στο deadlift δεν έχει καμια σχέση με το 5x200 front squat
 
5x200 front squat δεν πρόκειται να κάνει ποτε κανεις εδώ μέσα ανεξάρτητα αν είναι 70 η 120 κιλά

 

Νομιζα οτι μιλαμε για squats! Sorry παιδια,τουλαχιστον ειπαμε καποια χρησιμα πραγματα για newbies. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...