Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα.

Απο πρωτείνη πως ξέρω πόσο θα πρέπει να λαμβάνω καθημερινά;

Διαβάζω διάφορα με λίγο ψάξιμο που έκανα. Τον τελευταίο καιρό είμαι στα 100-120g, είναι καλά; Είμαι 72 κιλά περίπου.

http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

διαβασε αυτο αν θες...

πρωτεινη χρειαζεσαι το διπλασιο του σωματικου σου βαρους σε γραμμαρια...

δηλαδη για παραδειγμα αν εισαι 70 κιλα θα χρειαστης 70*2 δηλαδη 140γρ πρωτεινης

όταν κάνεις προπόνηση σε μια Χ μυική ομάδα και νιώθεις αυτό το κάψιμο σε συνδυασμό με το πρήξιμο, τι γίνεται; 

τιποτα ισα ισα που προσπαθεις να πρηζεσαι οσο περισσοτερο μπορεις :P... συν το καψιμο

σημαινει οτι κανεις καλη δουλεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λοιπόν, η χθεσινή ποδηλασία ξεκίνησε ιδανικά.

 

Ήμασταν 3 ποδηλάτες, φύγαμε στην ώρα μας (07:00), θερμοκρασία γύρω στους 16οC. Όλα καλά, μέχρι την στιγμή, μετά από σχεδόν 2 ώρες, που το μπροστινό μου λάστιχο αποφάσισε να τρυπήσει. Ευτυχώς, το πήρα είδηση νωρίς, πριν να κάνω ζημιά στη ζάντα. Σταματάμε λοιπόν, να το αλλάξω με τη ρεζέρβα (σαμπρέλα) που είχα μαζί μου. Βγάζουμε το ελαστικό, βάζουμε την καινούρια σαμπρέλα, ξεκινάω να την φουσκώνω και... δεν φούσκωνε με τίποτα. Ρε γ@μώτο, τι συμβαίνει; Ε, τι να συμβαίνει; Η καινούρια σαμπρέλα ήταν κι αυτή τρύπια - από κατασκευής! Jesus, την γκαντεμιά μου μέσα! Είμαι στη μέση του πουθενά (στην κυριολεξία, απείχαμε 20χλμ από το πλησιέστερο χωριό), με δύο λάστιχα τρυπημένα, τι ωραία! Ευτυχώς, ο ένας από την παρέα, θυμήθηκε ότι έχει μαζί του κιτ επιδιόρθωσης ελαστικών (YES!!!), οπότε κολλήσαμε επί τόπου και τις δύο σαμπρέλες, εφαρμόσαμε τη μία, τη φουσκώσαμε (YES!!!) και ξεκινήσαμε εκ νέου τη διαδρομή. Χάσαμε σχεδόν μία ώρα, αλλά ΟΚ, shit happens. Την επόμενη φορά ή θα κουβαλάω 2 σαμπρέλες ή κιτ επιδιόρθωσης.

 

Φτάνοντας στην Αγία Νάπα, κάναμε την απαραίτητη στάση για ανεφοδιασμό (δείτε photo, φοράω το ποδηλατικό μπλουζάκι RUSH) και πιάσαμε το δρόμο της επιστροφής.

 

Μας έπιασε λίγο η νύχτα, ευτυχώς είχαμε προβλέψει να έχουμε μαζί μας πισινά φώτα, έφτασα στο σπίτι μου σώος, αβλαβής, πολύ, μα πάρα πολύ κουρασμένος αλλά και πολύ πολύ ευτυχισμένος που τα κατάφερα! Μέχρι την επόμενη φορά...

 

Συνολική απόσταση: 199,89χλμ

Θερμίδες: 6888

Μέση ταχύτητα: 22,35χλμ/ώρα

Διάρκεια ποδηλασίας (yannis27gr κάθεσαι?): 8 ώρες, 55 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να είσαι με ποδήλατο και να παθαίνεις φούιτ ...

 

1 φορά ήμουν με το ποδήλατο κοντά στο καρφούρ στην Πυλαία , και σκέψου γύρισα με τα πόδια και ενα ποδηλατο να το σέρνω , απο Καρφούρ μέχρι Μπότσαρη .

 

Ευτυχώς είχα κουρσάκι και ήταν ελαφρύ , αλλά δεν έβρισκα και ποδηλατάδικο .... Είναι να μη σε θέλει η μέρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες




Καταρχήν, καλημέρα σας κι ευχαριστώ όλους για τα likes - η αναγνώριση και η εκτίμηση της προσπάθειας μετράει πολύ για μένα.



 

Απορίες προς όσους γνωρίζουν: Διαβάζω στα μπουκαλάκια των ηλεκτρολυτών ότι σε 750ml νερού προσθέτεις 1 tablet ηλεκτρολυτών ή εάν θέλεις πιο "δυνατή" (strong) γεύση, προσθέτεις 2 tablets.

 

Δηλαδή, η διαφορά είναι μόνο στη γεύση;

 

Εάν προσθέσω 2 tablets ηλεκτρολυτών σε 750ml νερού, δεν αυξάνω και την ποσότητα των ηλεκτρολυτών που λαμβάνω;

 

Εάν ισχύει το πιο πάνω, υπάρχει threshold; Δηλαδή, μέχρι πόσα tablets ηλεκτρολυτών μπορώ να προσθέσω σε 750ml νερού;

 

Βασικά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αναπληρώνω επαρκώς τα στοιχεία που χάνω κατά τη διάρκεια της ποδηλασίας. Έχω βρει ότι με 1.5 tablet ηλεκτρολυτών σε 750ml νερού, είμαι ΟΚ, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάρκεια ποδηλασίας (yannis27gr κάθεσαι?): 8 ώρες, 55 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα

 

Όχι, με έχω τιμωρία και διαβάζω όρθιος :P

 

Ωραίος, εύγε. Το επόμενο βήμα φουλ 24ωρο και μετά πάμε για γύρο της Γαλλίας. Στο βάθος του μυαλού, γύρο του κόσμου. Ολοκληρώνουμε με πιτόγυρο (οκ, το γαμήσα :))

 

Για τους γκρινιαρηδες 1-2 σελίδες πίσω, χτες το βράδυ ήμουν κι εγώ κομμάτια από την κούραση της μέρας συν τη νύστα καθώς δεν είχα κοιμηθεί καθόλου καλά το προηγούμενο βράδυ. Όχι μόνο δεν παράτησα την προπόνηση αλλά αντιθέτως οι δυσκολίες με πείσμωσαν κι έβγαλα μεγαλύτερο πάθος (όπως κάνει ο λίβε όταν έχει νεύρα, σχεδόν σε κάθε προπόνηση δηλαδή).

 

When the going gets tough, the tough get going.

 

Καλημέρες από τη βροχερή Χαλκδική (τέτοια μούχλα φέτος, μάντσεστερ γίναμε). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wizzy εισαι δυναμη!!

 

Γιαννη μια χαρα κι εσυ παουερ! Σπασδικο να μενεις πισω αλλα με προσπαθεια επανερχεσαι :)

 

Ας βαλω κι εγω μια σημερινη φωτο. Βγηκε για πλακα αλλα αποκαλυψε κατι που δεν ειχα παρατηρησει.. No more μπουτι χλαπατσα και ο τετρακεφαλος εχει παρει τα πανω του. Και αυτο χωρις εντατικη/δυνατη προπονηση.

 

Θεωρω οτι μετα τον ενα μηνα με το νεο προγραμμα (που δινει εμφαση σε ποδια-γλουτους-κοιλιακους -ραχιαιους κατοπιν οδηγιας φυσικοθεραπευτη) και σωστη διατροφη, θα δω ωραια πραγματακια :)

 

 

 

attachicon.gif:

 

(Δε σφιγγομαι στη φωτο)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ποδαρες Μαργαριτα !Για το gym style αψογο εισαι δικια μου αλλωστε δεν θα μπορουσε αλλιως :D

Θελει να δωσεις βαση στην διατροφη με εμφαση στις πρωτεινικες τροφες ωστε να αναδειξεις τα σημεια  και να τονισεις αυτα που θες.  Αστους να λενε εσυ ξερεις ποση προσπαθεια χρειαζεται να καταβαλεις οταν εχεις προβληματα τραυματισμων .

Συμφωνω με οσα ειπα ο Alex στο τι πρεπει να προσεχεις .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, με έχω τιμωρία και διαβάζω όρθιος :P

 

Ωραίος, εύγε. Το επόμενο βήμα φουλ 24ωρο και μετά πάμε για γύρο της Γαλλίας. Στο βάθος του μυαλού, γύρο του κόσμου. Ολοκληρώνουμε με πιτόγυρο (οκ, το γαμήσα :))

When the going gets tough, the tough get going.

 

 

Ξέρω ότι δεν θα εκπλαγείς, αλλά αυτός είναι ο στόχος μου για τον Μάιο! Βασικά, ένας φίλος ποδηλάτης, διοργανώνει κάθε χρόνο κάπου στις αρχές Μαΐου, τον ποδηλατικό γύρο της ελεύθερης Κύπρου σε 24 ώρες συνεχόμενης ποδηλασίας! Για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς και κάνουν στάσεις για ανεφοδιασμό κτλ, απλά ο όρος "συνεχόμενη" έχει να κάνει με το ότι δεν κοιμούνται καθόλου για όλη τη διάρκεια της ποδηλασίας!

 

Φέτος δεν ήμουν έτοιμος για να πάω (ούτε από φυσική κατάσταση ούτε από ψυχολογία), του χρόνου σκέφτομαι να το επιχειρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα whey της optimum Φωτη κι επιτελους θ αρχισω να τη χρησιμοποιω σοβαρα.

Οσο για το στυλ χαιρομαι που ακομα εγκρινεται :P Πρεπει να δεις και το τρεξιματικο καμια μερα με τα κολλαν και το τζακετ :P

 

@wizzy παρομοιο ειναι κι αυτο που κες απλα συνηθως δε χρειαζονται δυο δισκια σε μια δοση, ειναι του ματς. Και δυο να παιρνες παντως δεν απαγορευεται αρκει να μη σου δημιουργουν γαστρεντερικες διαταραχες.

 

Αν το σκευασμα που εχεις ειναι της high5, εγω που εχω το zero , το καλοκαιρι εβαζα 1 δισκιο σε 400-500ml οταν ετρεχα.

Απλα παντα προσοχη να πινεις οσο νερο χρειαζεται. Οι ηλεκτρολυτες δε το αντικαθιστουν, το εμπλουτιζουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@margaritagr: Της high5 έχω τα Zero, ναι. Όταν έτρεχα (και σε λίγες μέρες που θα ξεκινήσω εκ νέου) έβαζα δισκία (να, αυτή είναι η λέξη, όχι tablets που χρησιμοποιούσα, thanks!) μαγνησίου, ήμουν ΟΚ. Νομίζω, θα μείνω με τη δόση που είμαι, εφόσον "δουλεύει" για μένα.

 

Την πρόσληψη νερού, ιδιαίτερα μετά τις μεγάλες ποδηλασίες, την προσέχω ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τούμπανα!

 

Ένα σετ αλτήρων στα 10 κιλά σε τι ποσό περίπου το βρίσκω?

(Όχι δεν κάνω 10κιλα ακόμα, αλλά δεν συμφέρει να αγοράσω τα 2kg που κάνω και λέω να αγοράσω 10κιλα για futureproof)

 

Στα 60 ευρώ περίπου παίζει?

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε βάρη με πράγματα σπιτιού (π.χ. με μπουκάλια νερού σε σακούλες) μέχρι να δυναμώσεις αρκετά ώστε να πας σε 10κιλα. Όταν φτάσεις με το καλό εκεί, τα αγοράζεις.

 

Τι να τα πάρεις από τώρα, σα να θέτεις στόχο να 'ουμε; όπως αυτοί που θέλουν να αδυνατίσουν και αγοράζουν νέα τζιν σε πιο μικρό νούμερο ένα πράμα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...