Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα τούμπανα!

 

Ένα σετ αλτήρων στα 10 κιλά σε τι ποσό περίπου το βρίσκω?

(Όχι δεν κάνω 10κιλα ακόμα, αλλά δεν συμφέρει να αγοράσω τα 2kg που κάνω και λέω να αγοράσω 10κιλα για futureproof)

 

Στα 60 ευρώ περίπου παίζει?

 

Ευχαριστώ!

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=118000256&ref=skroutz

Ρούφα το. Έχω ένα τέτοιο από τα 14 μου...πρόσφατα αγόρασα και κάτι 5άρηδες δίσκους και είμαι οκ.Βολεύει γιατί έχει βάλε-βγάλε δίσκους οπότε το προσαρμόζεις όπως γουστάρεις.

Yannis27gr

Εδώ άλλοι στο συγκεκριμένο thread αγοράζουν εξοπλισμό και συμπληρώματα που δεν χρησιμοποιούν καν τι να λέμε. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λοιπόν, η χθεσινή ποδηλασία ξεκίνησε ιδανικά.

 

Ήμασταν 3 ποδηλάτες, φύγαμε στην ώρα μας (07:00), θερμοκρασία γύρω στους 16οC. Όλα καλά, μέχρι την στιγμή, μετά από σχεδόν 2 ώρες, που το μπροστινό μου λάστιχο αποφάσισε να τρυπήσει. Ευτυχώς, το πήρα είδηση νωρίς, πριν να κάνω ζημιά στη ζάντα. Σταματάμε λοιπόν, να το αλλάξω με τη ρεζέρβα (σαμπρέλα) που είχα μαζί μου. Βγάζουμε το ελαστικό, βάζουμε την καινούρια σαμπρέλα, ξεκινάω να την φουσκώνω και... δεν φούσκωνε με τίποτα. Ρε γ@μώτο, τι συμβαίνει; Ε, τι να συμβαίνει; Η καινούρια σαμπρέλα ήταν κι αυτή τρύπια - από κατασκευής! Jesus, την γκαντεμιά μου μέσα! Είμαι στη μέση του πουθενά (στην κυριολεξία, απείχαμε 20χλμ από το πλησιέστερο χωριό), με δύο λάστιχα τρυπημένα, τι ωραία! Ευτυχώς, ο ένας από την παρέα, θυμήθηκε ότι έχει μαζί του κιτ επιδιόρθωσης ελαστικών (YES!!!), οπότε κολλήσαμε επί τόπου και τις δύο σαμπρέλες, εφαρμόσαμε τη μία, τη φουσκώσαμε (YES!!!) και ξεκινήσαμε εκ νέου τη διαδρομή. Χάσαμε σχεδόν μία ώρα, αλλά ΟΚ, shit happens. Την επόμενη φορά ή θα κουβαλάω 2 σαμπρέλες ή κιτ επιδιόρθωσης.

 

Φτάνοντας στην Αγία Νάπα, κάναμε την απαραίτητη στάση για ανεφοδιασμό (δείτε photo, φοράω το ποδηλατικό μπλουζάκι RUSH) και πιάσαμε το δρόμο της επιστροφής.

 

Μας έπιασε λίγο η νύχτα, ευτυχώς είχαμε προβλέψει να έχουμε μαζί μας πισινά φώτα, έφτασα στο σπίτι μου σώος, αβλαβής, πολύ, μα πάρα πολύ κουρασμένος αλλά και πολύ πολύ ευτυχισμένος που τα κατάφερα! Μέχρι την επόμενη φορά...

 

Συνολική απόσταση: 199,89χλμ

Θερμίδες: 6888

Μέση ταχύτητα: 22,35χλμ/ώρα

Διάρκεια ποδηλασίας (yannis27gr κάθεσαι?): 8 ώρες, 55 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα

 

Απορία. Ηταν τόσο κουραστικό να κανεις μια βολτα το τετράγωνο για να γράψεις 200κμ; :-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε βάρη με πράγματα σπιτιού (π.χ. με μπουκάλια νερού σε σακούλες) μέχρι να δυναμώσεις αρκετά ώστε να πας σε 10κιλα. Όταν φτάσεις με το καλό εκεί, τα αγοράζεις.

 

Τι να τα πάρεις από τώρα, σα να θέτεις στόχο να 'ουμε; όπως αυτοί που θέλουν να αδυνατίσουν και αγοράζουν νέα τζιν σε πιο μικρό νούμερο ένα πράμα; :)

 

Με παρακολουθείς? :P

Αυτό έκανα όταν ήμουν στους δικούς μου και δεν πήγαινα gym (αλλά όχι μέσα σε σακούλες) :P

 

Μην με υποτιμάς.Για τα 2κιλα που είπα παραπάνω ότι κάνω, έκανα πλάκα.3κιλα κάνω στο gym. :P

 

Ψάχνω να πάρω δώρο ρε συ. Κάτι πρέπει να πάρω στον εαυτό μου.

Μπορεί την άλλη βδομάδα να μου έρθει κάτι άλλο να πάρω :P

 

 

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=118000256&ref=skroutz

Ρούφα το. Έχω ένα τέτοιο από τα 14 μου...πρόσφατα αγόρασα και κάτι 5άρηδες δίσκους και είμαι οκ.Βολεύει γιατί έχει βάλε-βγάλε δίσκους οπότε το προσαρμόζεις όπως γουστάρεις.

Yannis27gr

Εδώ άλλοι στο συγκεκριμένο thread αγοράζουν εξοπλισμό και συμπληρώματα που δεν χρησιμοποιούν καν τι να λέμε. :shock:

 

thnx revo.

Ωραίο αυτό.

Έχει λέει όμως 2*2.5kg και 2*1.25kg.Με τα λίγα μαθηματικά που ξέρω αυτά δεν κάνουν 10 :P

Εκτός αν εννοεί κάτι άλλο που δεν το πιάνω.Ή εκτός αν το αλτηράκι είναι από μόνο του 2.5 κιλά.

Στα χαρακτηριστικά το γράφει.

Το κατάστημα αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το πολυπάω.Ίσως γιατί με σπαμμάρει στα mail :P

Θα ψάξω τι παίζει και σε φυσικά καταστήματα, απλά να έχω μια ιδέα τώρα (πόσο φτηνά βρίσκω κτλπ).

 

Υ.Γ.Από τα 14 με 10 ρε τρελέ? :shock: ---->(trelobite emoticon)

 

Για πες, ποιοι;

 

Ονόματα δε λέμε.

Υπολήψεις δεν θίγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει λέει όμως 2*2.5kg και 2*1.25kg.Με τα λίγα μαθηματικά που ξέρω αυτά δεν κάνουν 10 :P

Εκτός αν εννοεί κάτι άλλο που δεν το πιάνω.Ή εκτός αν το αλτηράκι είναι από μόνο του 2.5 κιλά.

Έχεις δίκαιο.Ο αλτήρας είναι 2,5 τον είχα ζυγίσει και γω γιατί είχα αμφιβολίες.

Κάτι παρόμοιο θα σε βολέψει(σαν παράδειγμα έθεσα τα συγκεκριμένα βάρη).Για το κατάστημα δεν γνωρίζω τίποτα :P

Μπορείς πάντως να αγοράσεις και πρόσθετους δίσκους σε ότι βάρος επιθυμείς.

Πχ για τo alpine που έχω έχει ποικιλία

http://sport-fitness.gr/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1_%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%91_79/ALPINE%20%CE%94%CE%99%CE%A3%CE%9A%CE%9F%CE%99%20%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%99%20%CE%A6%2030,5mm

Να το χωρίς τους πρόσθετους δίσκους.

post-240251-0-44631300-1417530605_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη υποτιματε πολυ τα 2κιλα και τα 3κιλα  , θα σας δωσω μια ασκηση για τρικεφαλα δωρακι για τα χριστουγεννα :) με πολυ λιγα κιλα και οποιος την καταλαβει και την κανει σωστα θα δει τα χερια του με 2-3 σετακια να πρηζονται οπως δεν εχουν πρηστει ποτε !
λοιπον καθηστε σε εναν απλο παγκο γυμναστικης σαν και αυτον με κλειστα τα ποδαρακια

9D_RP.jpg

φερτε το σωμα σας μπροστα  , να ερθει το στηθος δηλαδη πολυ κοντα στα ποδια , πιαστε δυο αλτηρες 2κιλους το πολυ 3 κιλους , κολληστε τα χερια σας στο κορμο  και καντε κανονικα τρικεφαλα και τα δυο χερια μαζι οχι ενα ενα ! αργα και σταθερα  ανα 4 επαναληψεις τα κραταμε τεντωμενα πισω τα χερια 7-8 δευτερολεπτα !  4 επαναληψεις αργα και σταθερα και  ξανα κρατημα 7-8 δευτερα ! μεχρι να καουμε ..   οποιος την καταλαβε και την κανει σωστα ας στειλει ενα μηνυμα να πει αποτελεσματα ! παρτε αυτην την σταση οπως καθεστε τωρα , τεντωστε το χερι πισω και κρατηστε το λιγο ετσι  χωρις κιλα  χωρις τιποτα και θα καταλαβετε !
αυτη η ασκηση δεν υπαρχει στο ytube  ουτε την δειχνει κανειες γυμναστης ,  εγω την προτεινω παντα σε ολους γιατι με δυο σετακια γινεται το χερι τουμπανο ! δοκιμαστε ..

 

οποιος παρει 5κιλους και 10κιλους αλτηρες θα κανει μια τρυπα στο νερο ! τα 3κιλακια σε αυτην την ασκηση ειναι υπεραρκετα για ολους εδω
 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με τα δυο χερια μαζι και τον κορμο - το στηθος - κοντα στα ποδια !

αργα και σταθερα ! το μυστικο ειναι ανα 4 επαναληψεις το κρατημα για καμμια 5ρια δευτερα και τα χερια να ειναι εντελως κολλημενα στον κορμο να μην πηγαινουν βαρκα γυαλο !

 

 

 edit

νταξει μπος υποκλινομαι  :)

βαλτε την υποχρεωτικα μεσα στις ασκησεις τρικεφαλων  κανει τρομερη δουλεια αν την κανεις σωστα .. και δειτε τον τυπο  στην φωτο με ποσα κιλακια την κανει και πως γινονται τα χερια του μετα απο καθε επαναληψη  ... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη υποτιματε πολυ τα 2κιλα και τα 3κιλα  , θα σας δωσω μια ασκηση για τρικεφαλα δωρακι για τα χριστουγεννα :) με πολυ λιγα κιλα και οποιος την καταλαβει και την κανει σωστα θα δει τα χερια του με 2-3 σετακια να πρηζονται οπως δεν εχουν πρηστει ποτε !

λοιπον καθηστε σε εναν απλο παγκο γυμναστικης σαν και αυτον με κλειστα τα ποδαρακια

9D_RP.jpg

 

φερτε το σωμα σας μπροστα  , να ερθει το στηθος δηλαδη πολυ κοντα στα ποδια , πιαστε δυο αλτηρες 2κιλους το πολυ 3 κιλους , κολληστε τα χερια σας στο κορμο  και καντε κανονικα τρικεφαλα και τα δυο χερια μαζι οχι ενα ενα ! αργα και σταθερα  ανα 4 επαναληψεις τα κραταμε τεντωμενα πισω τα χερια 7-8 δευτερολεπτα !  4 επαναληψεις αργα και σταθερα και  ξανα κρατημα 7-8 δευτερα ! μεχρι να καουμε ..   οποιος την καταλαβε και την κανει σωστα ας στειλει ενα μηνυμα να πει αποτελεσματα ! παρτε αυτην την σταση οπως καθεστε τωρα , τεντωστε το χερι πισω και κρατηστε το λιγο ετσι  χωρις κιλα  χωρις τιποτα και θα καταλαβετε !

αυτη η ασκηση δεν υπαρχει στο ytube  ουτε την δειχνει κανειες γυμναστης ,  εγω την προτεινω παντα σε ολους γιατι με δυο σετακια γινεται το χερι τουμπανο ! δοκιμαστε ..

 

οποιος παρει 5κιλους και 10κιλους αλτηρες θα κανει μια τρυπα στο νερο ! τα 3κιλακια σε αυτην την ασκηση ειναι υπεραρκετα για ολους εδω

 

Πολυ δυνατη ασκηση εχω χρονια να την κανω ,βασικα την ειχα ξεχασει γιατι δεν ετυχε να την ξαναδω και να την θυμηθω θα την ενταξω στο προγραμμα   γιατι  κανω αρκετο καιρο τις ιδιες στα τρικεφαλα .

Οταν λεω εγω δεν γινεται να λειπεις απο αυτο το τοπικ κατι ξερω  αφου εισαι γνωστης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία. Ηταν τόσο κουραστικό να κανεις μια βολτα το τετράγωνο για να γράψεις 200κμ; :-D

 

Χαχαχα, καλό! Ε, ΟΚ, ήθελα να πάω σπίτι μου σε κάποια φάση, την στιγμή που έστριψα στο στενό, με 199 πόσα χλμ στα πόδια, ένας γύρος του τετραγώνου φάνταζε απίστευτα δύσκολο task...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατη ασκηση εχω χρονια να την κανω ,βασικα την ειχα ξεχασει γιατι δεν ετυχε να την ξαναδω και να την θυμηθω θα την ενταξω στο προγραμμα   γιατι  κανω αρκετο καιρο τις ιδιες στα τρικεφαλα .

Οταν λεω εγω δεν γινεται να λειπεις απο αυτο το τοπικ κατι ξερω  αφου εισαι γνωστης.

θενξ φωτη !

την κανουν μονο οσοι ξερουν - γι αυτο και δεν  βλεπεις σχεδον ποτε κανεναν να την κανει στα gym , ουτε οι γυμναστες την δειχνουν ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατη ασκηση εχω χρονια να την κανω ,βασικα την ειχα ξεχασει γιατι δεν ετυχε να την ξαναδω και να την θυμηθω θα την ενταξω στο προγραμμα   γιατι  κανω αρκετο καιρο τις ιδιες στα τρικεφαλα .

Οταν λεω εγω δεν γινεται να λειπεις απο αυτο το τοπικ κατι ξερω  αφου εισαι γνωστης.

 

Ναι ρε φίλε, έτσι είναι. Έχω κολλήσει εδώ και καιρό με τους τρικέφαλους και ζορίζομαι κυρίως γιατί η κατασκευή που έχω φτιάξει για βυθίσεις ειναι εκτός κι είμαι έκθετος σε κρύο-βροχή.

 

Κι έρχεται το αφεντικό τσουπ! πάρτη τη ζόρικη άσκηση. Εισαι μεγάλο αλάνι Μαους ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μεσα τα κανουμε! μιλα!

 

χαχα να σου πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα ακριβώς ποιους εννοεί.

Αλλά και να ήξερα, σιγά μην σου έλεγα :P :P

 

@revo

Thnx αγορίνα!Θα το κοιτάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...