Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ,μην είσαι σίγουρος.... κάποιες ελλείψεις θα τις έχεις..

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να κατεβάσει αυτό το πρόγραμμα,να βάλει για 2-3 μέρες τι τρώει και να δει τι ακριβώς του λείπει.. http://sourceforge.net/projects/cronometer/

Δεν έχω δει ούτε ένα γνωστό μου που να μην έχει τουλάχιστον 2-3 ελείψεις βιταμινών ή μετάλλων.

Επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη. Το ανθρώπινο σώμα είναι εξαιρετικά προσαρμοστικό και πιστεύω ότι έχω σούπερ ισορροπημένη διατροφή ώστε οι διακυμάνσεις γύρω απο τις βέλτιστες ποσότητες βιταμινών, ιχνοστοιχείων και μετάλλων να είναι τοςο χαμηλές ωςτε να μην απαιτούν φαρμακευτική υποστήριξη. Άμα έτσι όπως τρέφομαι έχω πρόβλημα, τότε κάποιοι γνωστοί μου που βάζουν στο στόμα τους ότι σαβούρα υπάρχει θα έπρεπε να έχουν κλατάρει εδώ και χρόνια...

-------------------

 

Βρε τα ντομς, και πάνω που είχα πάει να τα ξεχάσω. Τα ωμακια μου που λέει και η Δήμητρα... ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

βρε οκ κρεατινη ! οκ  φατε την !  αλλα αγυμναστοι  ?  ειναι ποτε δυνατον ? κρεατινη αγυμναστοι ?

να μην ξερω εγω λεξη αγγλικα και να παω να δωσω για Proficiency  στεκει ?? οχι ρε δεν στεκει .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για θεωρητική υπερβιταμίνωση το καταλαβαίνω..Πολλές πολυβιταμίνες έχουν παραπάνω ποσότητες απο την rda..

Αλλά πραγματική υπερβιταμίνωση με εμφάνιση συμπτωμάτων δεν είναι εύκολο..Πρέπει να πάρεις πολλά χάπια για να συμβεί..

Εκτός και αν εννοείτε κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

 

Και ο φυλάτος λέει οτι ΟΛΟΙ παθαίνουν..Εγώ έπαιρνα πολυβιταμίνες και δεν έπαθα τίποτα.Άρα αυτομάτως είναι λάθος αυτό που λέει.

Έκανες καθημερινή χρήση πολυβιταμινης για χρόνια και δεν έχεις κάνει υπερβιταμινωση;

Καθαρά ιατρικά δεν υπάρχει λόγος ένα άτομο που τρώει καθημερινά ισορροπημένα να πάρει πολυβιταμινη. Πέραν αυτού πολλές και κυρίως οι λιποδιαλυτες δεν απορροφόνται.

http://m.theatlantic.com/health/archive/2013/07/the-vitamin-myth-why-we-think-we-need-supplements/277947/

Ένα εκλαϊκευμενο άρθρο με σωστές πηγές. Αν θέλει κάποιος ιατρική συζήτηση ευχαρίστως μέσω pm. Spect δεν πεθαίνεις από υπερβιταμίνωση αλλά επιδρά στο προσδοκιμο σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την ισορροπημένη διατροφή έχω κουραστεί να το ακούω..

μια ισορροπημένη διατροφή για κάποιον που αθλείται είναι κάπως έτσι.

πρωι κ δεκατιανό
μπανάνα 250γ
αμύγδαλα 25γ
3 αυγά
300ml γάλα

μεσημεριανό
150γ κοτόπουλο
150γ καφέ ρύζι
σαλάτα με καρρότο και πρασινα φυλλώδη λαχανικά
1 παστέλι χωρίς ζάχαρη
 

250γ μήλα
25γ καρύδια
25γ whey
 

βράδυ

100γ καφέ ρύζι
50γ τοφού
150ml πορτοκαλάδα
λίγο λάδι ή μερικές ελιές
Προσφέρει σχεδόν πλήρη κάλυψη σε βιταμίνες και μέταλλα, 3000θερμίδες 170πρωτείνη 342 υδατ 109 λίπος
Αν καταφέρεις να μαγειρέψεις και να φας όλα αυτά και αν δε σε θερίσουν  :-D  τότε θα έχεις κάνει ισορροπημένη διατροφή..
Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να τρώει τόσο καλά.

post-50211-0-84848800-1424726040_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια προσφατη φωτο μου.Εχω παρει 2 κιλακια,εχω ανεβει σε ποσοστο λιπους στανταρ[καπου στα 13]αλλα εχω ανεβει σε μαζα

πλεον αρσεις 160 κιλα x 2

στηθος            110 χ 2

squat               140 x 2

Overhead press 60x 5

22 χρονων  1,72  -78 κιλα .Ωρα για γραμμωση

 

post-125473-0-06196100-1424727349_thumb.jpg

post-125473-0-66136100-1424727366_thumb.jpg

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα αλάνια, σήκωσα βι φλάγκ, πάμε 1-1,

Προπόνηση κάνω 5μερο σπλίτ φάση τρέιν ινσέιν ορ ριμέιν δε σέιμ 6-7 ασκήσεις 4 σέτς 8-12 ρέπς μάξ κιλά, στο τελευταίο ρέπ τριπλό ντρόπ (30σέκ διάλειμα μεταξύ των σέτ και 60σεκ ανάμεσα στις ασκήσεις). Μόνο βάρη καθώς διάδρομο δεν προλαβαίνω.

Μαγνήσιο άρχισα να παίρνω για τις κράμπες και φαίνεται να κάνει δουλειά, εκτός αν είναι πλασίμπο.

Μάλτις παίρνω, γιατί δεν τρώω φρούτα και με τα λαχανικά δεν νομίζω να παίρνω αρκετές βιταμίνες.

Εξετάσεις, μου έκαναν σχεδόν τα πάντα για την δουλειά και είμαι υπέρκομπλέ -φτού φτού φτού-.

Δεν έχω χρόνο για μαγείρεμα γι 'αυτό κιόλας ψάχνω ένα φαγητό γρήγορο να το κάνω κάθε μέρα να ξεμπερδεύω. Θα σπάσω το κοτόπουλο στη μέση (2 γεύματα) αλλά έτσι δεν θα χορτάσω, δεν πειράζει. Μάους το τυρί (διάβαζε φέτα) δεν κόβεται.

Μπός Ω3 πόσο να παίρνω; Εγω νόμιζα ότι μια χάπα φτάνει.

Κρεατίνη θέλω να πάρω σαφώς για το μπούστ, αλλά και γιατί διάβασα ότι ενισχύει την ανακλητική ικανότητα, κάτι που χρειάζομαι πολύ αυτή την περίοδο. Βέβαια τελευταία  πληροφορήθηκα ότι και οι βιταμίνες Β βοηθάνε σε αυτό, θα πάρω κανα σκεύασμα από φαρμακείο αύριο.

Απο Τετάρτη παίρνω μεταγραφή σε 24/7 όπεν γυμναστήριο, οπότε θα πηγαίνω κατά τις 2300 θα γυρνάω, βαλεριάνα και νάνι.

Δημ πολύ κλισέ το κόμμεντ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κι εσύ έχουμε άλλη άποψη για τις βιταμίνες. Επίσης άλλη άποψη για τα σωστά μακροδιατροφικα στοιχεία και τέλος αγνόησες πλήρως ότι δεν είπα ότι επειδή έχεις υπερβιταμίνωση θα πεθάνεις από αυτό αλλά ότι οι έρευνες δείχνουν (και έχουν γίνει τεράστιες έρευνες που η μία επιβεβαιώνει την άλλη) ότι δεν είναι απαραίτητη η λήψη έξτρα βιταμινών και ότι πολλές φορές μειώνει το προσδοκιμο επιβίωσης. Το γιατί συνοπτικά και απλά το γράφει το άρθρο παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια λυστε μου μια απορια του φουκαρα και ασχετου, ειναι μερικοι οι οποιοι εχουνε κατι κοιλιακους πολυ φουσκωτους. Αυτοι να φανταστω δεν ειναι μονο απο μπροκολο και φακη και τονο και κρεας :P. Ειναι και απο ενεσεις η απο συμπληρωματα διατροφης ? :D

Μην μπερδεύεις τα φάρμακα με τα συμπληρώματα. Τα συμπληρώματα αυτά καθέ αυτά δεν σου δίνουν τίποτα. Τα φάρμακα το κάνουν (εκτός και αν ειναι κάποιος τέρμα στόκος). 

 

 

βρε οκ κρεατινη ! οκ  φατε την !  αλλα αγυμναστοι  ?  ειναι ποτε δυνατον ? κρεατινη αγυμναστοι ?

να μην ξερω εγω λεξη αγγλικα και να παω να δωσω για Proficiency  στεκει ?? οχι ρε δεν στεκει .. 

Γι αυτό είπα maus στον άλλον αν είσαι αρχάριος τσάμπα θα την πάρεις. Ένας αρχάριος έχει τρομερό potential αύξησης δύναμης.

μια προσφατη φωτο μου.Εχω παρει 2 κιλακια,εχω ανεβει σε ποσοστο λιπους στανταρ[καπου στα 13]αλλα εχω ανεβει σε μαζα

πλεον αρσεις 160 κιλα x 2

στηθος            110 χ 2

squat               140 x 2

Overhead press 60x 5

22 χρονων  1,72  -78 κιλα .Ωρα για γραμμωση

 

 

Με τέτοιους κοιλιακούς 13άρι δεν είσαι. Εκτός και αν πέτυχες τον τέλειο φωτισμό ή/και πέτυχες το στομάχι σου μετά το φαγητό που είναι στα πολύ καλά του...ούτε φουσκομένος αλλά ούτε και άδειος.

 

Τα νούμερα εξαιρετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οι κραμπες μπορει να ειναι και απο υπερβολικη κουραση των μυων! επισης φαε μπανανες!

 

ξεκινα να τρως φρουτα! τοσο απλο! τρωγε 1-2 φορες τη βδαομαδα ψαρι αντι για κοτοπουλο και θα σαι κομπλε!

 

 

τι ειναι η ανακλητικη ικανοτητα? 

 

πραγματικα καθε φορα που ξεκιναει καποιος γυμναστηριο και πεταει πραγματα που εχει διαβασει νοιωθω λες και κανω γυμναστικη σε αλλη εποχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειμαι λιγοτερο,απλα στηθος εχω πραμα πανω μου,και σε δικεφαλα ισα που φαινονται οι φλεβες.Νομιζω οτι στο 10% φαινονται καργα οι φλεβες,για αυτο το λενv.Δεν εχω κανει μετρηση.Στην προηγουμενη φωτο που ειχα ανεβασει εδω ημουν στα 10 ,τωρα λεω πουθ πηρα 2 κιλα να πηγα 12-13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κι εσύ έχουμε άλλη άποψη για τις βιταμίνες. Επίσης άλλη άποψη για τα σωστά μακροδιατροφικα στοιχεία και τέλος αγνόησες πλήρως ότι δεν είπα ότι επειδή έχεις υπερβιταμίνωση θα πεθάνεις από αυτό αλλά ότι οι έρευνες δείχνουν (και έχουν γίνει τεράστιες έρευνες που η μία επιβεβαιώνει την άλλη) ότι δεν είναι απαραίτητη η λήψη έξτρα βιταμινών και ότι πολλές φορές μειώνει το προσδοκιμο επιβίωσης. Το γιατί συνοπτικά και απλά το γράφει το άρθρο παραπάνω.

 

Συμφωνώ σε πολλά απο αυτά ,άλλωστε πλέον παίρνω σε συμπλήρωμα μόνο οτι μου λείπει..

Εκεί που έχουμε μεγάλη διαφωνία είναι στην πίστη σου οτι είναι εύκολο να πάρεις όλα τα στοιχεία με μια απλή διατροφή που απλώς έχει ποικιλία τροφών...Αυτό που με ευκολία όλοι λένε ισορροπημένη.Θέλει ειδικό σχεδιασμό για να μην υπάρχει καμία έλλειψη.

Πες μου αν θες τη διατροφή σου(και όποιος άλλος θέλει) να την αναλύσω..Θα έχει τουλάχιστον 3-4 ελλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωκρατη ωραιος... εγω θα εμενα εται και θα κοιταζα να κανω τις επαναληψεις τρεις δυο+... δεν θα επεφτα σε δυναμη για να χασω το μηδαμινο λιπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρόνο για μαγείρεμα γι 'αυτό κιόλας ψάχνω ένα φαγητό γρήγορο να το κάνω κάθε μέρα να ξεμπερδεύω. Θα σπάσω το κοτόπουλο στη μέση (2 γεύματα) αλλά έτσι δεν θα χορτάσω, δεν πειράζει. Μάους το τυρί (διάβαζε φέτα) δεν κόβεται.

Μπός Ω3 πόσο να παίρνω; Εγω νόμιζα ότι μια χάπα φτάνει.

Κρεατίνη θέλω να πάρω σαφώς για το μπούστ, αλλά και γιατί διάβασα ότι ενισχύει την ανακλητική ικανότητα, κάτι που χρειάζομαι πολύ αυτή την περίοδο. Βέβαια τελευταία  πληροφορήθηκα ότι και οι βιταμίνες Β βοηθάνε σε αυτό, θα πάρω κανα σκεύασμα από φαρμακείο αύριο.

Απο Τετάρτη παίρνω μεταγραφή σε 24/7 όπεν γυμναστήριο, οπότε θα πηγαίνω κατά τις 2300 θα γυρνάω, βαλεριάνα και νάνι.

Δημ πολύ κλισέ το κόμμεντ σου.

Το κοτόπουλο και πάλι πολύ είναι ! σου λέω στο περίπου στόχευε κοντά στα 100γρ./γεύμα.

 

Ω3 στόχευε για ~2000 mg EPA+DHA

 

Για κρεατίνη είπα την γνώμη μου. Μην πάρεις.

 

μπορει να ειμαι λιγοτερο,απλα στηθος εχω πραμα πανω μου,και σε δικεφαλα ισα που φαινονται οι φλεβες.Νομιζω οτι στο 10% φαινονται καργα οι φλεβες,για αυτο το λενv.Δεν εχω κανει μετρηση.Στην προηγουμενη φωτο που ειχα ανεβασει εδω ημουν στα 10 ,τωρα λεω πουθ πηρα 2 κιλα να πηγα 12-13.

11-12 είσαι. Εκτός και αν έχεις πολύ πράμα στην μέση και κάτω κοιλιά. Αν είσαι όπως πάνω κάπου εκεί είσαι.

 

Για τις φλέβες δεν είναι στάνταρ...μπορεί να έχεις πιό "παχύ" δέρμα και να χρειάζεται ακόμη λιγότερο bodyfat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@johnbond

 

διαφορετικοι οργανισμοι,διαφορετικες αναγκες, διαφορετικος μεταβολισμος, διαφορετικη λειτουργεια ολοκληρου του συστηματος!

 

καλυτερα να τρωω τα φρουτακια μου και τις σαλατες μου και να εχω μερικα μγ λιγοτερα παρα να παιρνω οτι μαλακια βγαζουν οι εταιρειες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...