Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωκρατη ωραιος... εγω θα εμενα εται και θα κοιταζα να κανω τις επαναληψεις τρεις δυο+... δεν θα επεφτα σε δυναμη για να χασω το μηδαμινο λιπος

 

θα κοψω σιγουρα.Δεν σημαινει οτι θα πεσω και σε δυναμη 100%[εκει θα καταλαβω και τι εχω κοψει,μυ ή μονο λιπος].Γενικα εχω ογκοδης σωματοτυπο και επειδη ειμαι 1,72 μολις ,δεν μπορω να παω πολυ παραπανω,γιατι θα φαινομαι σαν μπαλα.Μου αρεσουν πιο πολυ τα aesthetic σωματοτυπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

θα κοψω σιγουρα.Δεν σημαινει οτι θα πεσω και σε δυναμη 100%[εκει θα καταλαβω και τι εχω κοψει,μυ ή μονο λιπος].Γενικα εχω ογκοδης σωματοτυπο και επειδη ειμαι 1,72 μολις ,δεν μπορω να παω πολυ παραπανω,γιατι θα φαινομαι σαν μπαλα.Μου αρεσουν πιο πολυ τα aesthetic σωματοτυπα

Αν δεν κόψεις πάρα πολύ και για όχι μεγάλο διάστημα μιά χαρά θα είσαι. Δεν ξέρω και τι πρόγραμμα ακολουθείς και με τι ρυθμό έχεις progression στα κιλά αλλά αν είσαι ακόμα σε φάση με linear progression ανά κάθε προπόνηση τότε ίσως να τα βρεις σκούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εχω προγραμμα 6 φορες την εβδομαδα.Push δυναμη -pull δυναμη-leg δυναμη και μετα παλι push hypertrophy-pull hypertrophy-legs hypertrophy.Οταν με το καλο το τελειωσω το προγραμμα αυτο ,θα ξεκινησω προγραμμα με πολλα drop sets ,40 δευτερα διαλειμα και μιας και θα εχει ανοιξει ο καιρος θα λιωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εχω προγραμμα 6 φορες την εβδομαδα.Push δυναμη -pull δυναμη-leg δυναμη και μετα παλι push hypertrophy-pull hypertrophy-legs hypertrophy.Οταν με το καλο το τελειωσω το προγραμμα αυτο ,θα ξεκινησω προγραμμα με πολλα drop sets ,40 δευτερα διαλειμα και μιας και θα εχει ανοιξει ο καιρος θα λιωσω.

Οκ. Αν αυξάνεις κιλά σε κάθε προπόνηση δύναμης και έχεις μπει για τα καλά στο cut ίσως έχεις θεματάκι. 

 

Μόλις τελειώσεις το cutting μπες σε κάτι αυστηρά για δύναμη...νομίζω θα πας πολύ ψηλά τα lifts σου αν σε νοιάζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά έπεσα πρόσφατα πάνω του ενώ παλιότερα είχα παρακολουθήσει τον Κούρο σε ένα ντοκιμαντερ

 

Όποτε έτρεχε σε αγώνα υπεραπόστασης ο Γιάννης Κούρος έσπαζε συνήθως και ένα (ή και περισσότερα) ρεκόρ. Αυτή τη φορά ασχοληθήκαμε με το 24ωρο, και ελέγξαμε τη λίστα που περιλαμβάνει τις καλύτερες επιδόσεις που έχουν γίνει παγκοσμίως στο 24ωρο σε ανοιχτό στιβο. Διαπιστώνουμε ότι ο Κούρος έχει τις 9 καλύτερες επιδόσεις που έχουν γίνει ποτέ σε όλο τον κόσμο, φτάνοντας μάλιστα στη συνέχεια στο 11 στα 12, ενώ συνολικά 18 φορές βρίσκεται το όνομά του στη λίστα, απο 18 διαφορετικά 24ωρα που έχει τρέξει εντός σταδίου.

 

Τα 303 χιλιόμετρα και 506 μέτρα που κάλυψε το 1997 στην Αδελαΐδα, είναι άγνωστο πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να το πλησιάσει κάποιος. Ο ρυθμός αντιστοιχεί σε 4'44 και 67 εκατοστά του δευτερολέπτου ανά χιλιόμετρο, για 24 συνεχείς ώρες! Άλλες δύο φορές ο Κούρος ξεπέρασε τα 288 χιλιόμετρα σε 24ωρο εκτός σταδίου, σπάζοντας δηλαδή το φράγμα του 5'00 ανα χιλιόμετρο, που οδηγεί σε αυτή την απόσταση.

 

Ο Κούρος έχει και τις 9 καλύτερες επιδόσεις της λίστας, ώσπου ακολουθεί στην 10η θέση ως 2ος καλύτερος στον κόσμο στο 24ωρο, ο Ρώσος Anatoliy Kruglikov με 275,982 χιλιόμετρα (ρυθμός 5'13''06/χλμ).

 

Το ρεκόρ των γυναικών βρίσκεται στα 255,303 χιλιόμετρα, και το κατέχει η Γιαπωνέζα Mamiko Kudo από το 2011. Ο ρυθμός αντιστοιχεί σε 5'38''42 μέσο όρο για κάθε χιλιόμετρο.

 

Ακολουθεί η λίστα με τις 48 καλύτερες επιδόσεις στο 24ωρο εκτός σταδίου για τους άνδρες, και με τις 12 καλύτερες γυναικείες επιδόσεις. Για τις αλλαγές που θα γίνονται μελλοντικά, μπορείτε να συμβουλεύεστε το λινκ http://www.arrs.net/AllTime/AL_O24H.htm Σημειώνεται ότι ο Κούρος βρίσκεται στη κορυφή και στο 24ωρο δρόμου, όπως θα δούμε σε προσεχές άρθρο.

 

 

All-Time Performances- 24 Hour Outdoor Track

 

World Men

303.506 ( 1) Yiannis Kouros (AUS) 13 Feb 1956 04 Oct 1997 Adelaide AUS

295.030 ( 1) Yiannis Kouros- 2 13 Feb 1956 01 Mar 1997 Canberra AUS

294.504 ( 1) Yiannis Kouros- 3 13 Feb 1956 13 Apr 1996 Melbourne AUS

285.362 ( 1) Yiannis Kouros- 4 13 Feb 1956 06 May 1995 Surgeres FRA

285.002x ( 1) Yiannis Kouros- 5 13 Feb 1956 03 May 1996 Surgeres FRA

284.070 ( 1) Yiannis Kouros- 6 13 Feb 1956 02 Mar 2002 Soochow TPE

283.600x ( 1) Yiannis Kouros- 7 13 Feb 1956 15 Mar 1985 Montauban FRA

282.981 ( 1) Yiannis Kouros- 8 13 Feb 1956 08 Apr 1995 Melbourne AUS

280.469 ( 1) Yiannis Kouros- 9 13 Feb 1956 04 Aug 1990 Melbourne AUS

275.982 ( 1) Anatoliy Kruglikov (RUS) 09 Oct 1957 24 Jun 1995 Podolsk RUS

10

275.828 ( 1) Yiannis Kouros- 10 13 Feb 1956 22 Sep 2001 Verona ITA

275.357 ( 1) Yiannis Kouros- 11 13 Feb 1956 09 May 1997 Surgeres FRA

274.480 ( 1) Dave Dowdle (ENG) 19 Nov 1954 22 May 1982 Gloucester ENG

273.828 ( 1) Valmir Nunes (BRA) 16 Jan 1964 10 Mar 2003 Soochow TPE

272.624 ( 1) Jean-Gilles Boussiquet (FRA) 26 Jul 1944 02 May 1981 Lausanne SUI

272.619 ( 2) Eduard Khirov (RUS) 17 Jul 1961 24 Jun 1995 Podolsk RUS

271.750 ( 1) Masayuki Otaki (JPN) 05 Jun 1965 27 Mar 2004 Soochow TPE

271.200 ( 1) Anatoliy Kruglikov- 2 09 Oct 1957 27 Aug 1994 Podolsk RUS

270.337 ( 2) Lubomir Hrmo (SVK) 25 Feb 1961 22 Sep 2001 Verona ITA

270.224 ( 1) Yiannis Kouros- 12 13 Feb 1956 28 May 2004 Surgeres FRA

20

270.200 ( 1) Valmir Nunes- 2 16 Jan 1964 25 May 2002 Campinas BRA

268.975 ( 2) Eduard Khirov- 2 17 Jul 1961 27 Aug 1994 Podolsk RUS

268.251 ( 1) Donald Ritchie (SCO) 06 Jul 1944 26 Oct 1991 Barnet ENG

267.510 ( 1) Yiannis Kouros- 13 13 Feb 1956 02 May 2003 Surgeres FRA

........

 

 

 

 

Λίγο περίεργος τύπος αλλά τρελό ρησπεκτ για τα κατορθώματα του.

 

Ντάξει τρελό δεν τον λες. Και πολύ προσγειωμένο/λογικό/σκεπτόμενο άνθρωπο τον είδα στο βίντεο ενώ παράλληλα κάνει τόσο απάνθρωπα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@socratis εξαιρετικες οι φωτο!

 

Εγω ειχα παρει ενα ψαρολαδο για τα ω αλλα ηταν τοσο αθλιο σε γευση που το δωσα. Εχω ενταξει πια το σολωμο στη διατροφη μου οποτε θεωρω πως ειμαι οκ σ αυτο τον τομεα.

 

Εκανα σχεδον ολη τη προπονηση μου κανονικα αυτες τις μερες μονο ακομα θελω να μπω προσεκτικα στους κοιλιακους. Τους δουλεψα αλλα οχι φουλ.

Επισης αντι για low row μηχανημα εκανα κωπηλατικη με αλτηρες στον παγκο. Ωραιοτατη.

Ενοχλησεις στο σημειο του τραυματισμου = 0

(Φτου φτου)

 

Τελειωνω με τη κωλοεξεταστικη κ μπαινω παλι σε φουλ ρυθμους. Αυτο το μηνα κατι λογω της ελλειψης ασκησης κατι με το αγχος των εξετασεων πιο πολυ τσιτ εκανα παρα διατροφη.. Και αν και η ζυγαρια δειχνει οτι δε παχυνα, εγω βλεπω "λιπωση" & ταυτοχρονα μυικη πτωση..

 

Τελοσπαντων αυτα διορθωνονται!! Θα δωσω εμφαση στα βαρη και τη διατροφη... Βαρη και καθαρο φαγητο με πολλα γευματα.. Την αεροβια θα την εχω περιορισμενη. Σκοπος ειναι να μεγαλωσουν τα μυακια, να βαλω "κρεας" πανω μου , ποιοτικο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κραμπες μπορει να ειναι και απο υπερβολικη κουραση των μυων! επισης φαε μπανανες!

 

ξεκινα να τρως φρουτα! τοσο απλο! τρωγε 1-2 φορες τη βδαομαδα ψαρι αντι για κοτοπουλο και θα σαι κομπλε!

 

τι ειναι η ανακλητικη ικανοτητα? 

 

πραγματικα καθε φορα που ξεκιναει καποιος γυμναστηριο και πεταει πραγματα που εχει διαβασει νοιωθω λες και κανω γυμναστικη σε αλλη εποχη!

 

Τι φρούτα σπέκτ; Όσο θυμάμαι λένε όλοι μόνο για μπανάνες και φράουλες οτι κάνουν δουλειά. Τέσπα φρούτα δεν ψωνίζω καθώς όσες φορές έχω πάρει δεν τα χω φάει και λυπάμαι να τα πετάω.

Ανακλητική ικανότητα είναι αυτό που λέμε "μνήμη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υψος - κιλα - ηλικια φιλε ? καιρος που γυμναζεσαι ?

δεν εχω  διαβασει το θεμα σου αλλα αν παιζουν κραμπες πινε και  πολυ -  παρα πολυ νερο  !

επισης κοβεται η φετα γιατι δεν κοβεται ρε φιλε ολα στο μυαλο ειναι , ειναι φουλ στα λιπαρα και σε παει πισω στην προσπαθεια που κανεις ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασα 10 κιλα κ επεσα αυτοματα σε δυναμη κατα 10 κιλα περιπου στον παγκο και σε αρκετες αλλες ασκησεις κ ξενερωσα.

Τα εχασα βεβαια μεσα σε 3 βδομαδες γτ ειχα τρελαθει (εφτασα 92 κιλα με 1,75 υψος) και μαλλον εχασα και μυϊκη μαζα η πολλη ενεργεια.

Αυτη τη γ@μημενη τη γραμμωση ομως ποτε δε θα την καταφερω (να φανουν ολοι μου οι κοιλιακοι, φλεβες κλπ).Μεχρι στιγμης φαινονται μονο οι πλαγιοι και αρχισε να σχηματιζεται καλα καλα ο τρικεφαλος παλι αλλα τρωω πολυ junk ξανα.

Θα κανω την τελευταια μου προσπαθεια τον Μαρτιο προς Απριλη για μια καλη γραμμωση και αν δε πετυχει θα το ριξω στα πιτογυρα παλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και κοβεται η φετα. Κι εγω τη λατρευω αλλα την εχω εκτος διατροφης... Διατροφη και φετα δε πανε μαζι.

Ολα στο μυαλο ειναι. Χτες ημουν fridays κι ενα περναγαν απο μπροστα μου burgers κλπ εγω εφαγα ψητο σολομο ο οποιος μαλιστα ηταν γευστικοτατος.

 

@mikeas η γραμμωση δεν ειναι θεμα βαρους μονο αλλα και ποσοστου λιπους. Μπορει να κανω διαιτα και να χασω καποια κιλα αλλα το λιπος μου να ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα γιατι διαιτα με διαιτα διαφερει. 10 κιλα μεσα σε 3 βδομαδες με σωστη διατροφη δε χανεις για κανενα λογο. Οποτε μαλλον απλα σοκαρες τον οργανισμο σου.

Τωρα για τα πιτογυρα τι να πω ο καθενας κανει ο,τι θεωρει καλυτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ μιά χαρά τρώγεται η φέτα. Moderation ρε παιδιά. Αν πάω να φάω μία στάνη φέτα σε κάθε γεύμα θα γίνω αχταρμάς (και δεν θα φταίει και η φέτα). Εγώ που τρώω 35 ψωρό γραμμάρια 3-4 φορές/βδομάδα τι θα γίνει ?


Εχασα 10 κιλα κ επεσα αυτοματα σε δυναμη κατα 10 κιλα περιπου στον παγκο και σε αρκετες αλλες ασκησεις κ ξενερωσα.

Τα εχασα βεβαια μεσα σε 3 βδομαδες γτ ειχα τρελαθει (εφτασα 92 κιλα με 1,75 υψος) και μαλλον εχασα και μυϊκη μαζα η πολλη ενεργεια.

Αυτη τη γ@μημενη τη γραμμωση ομως ποτε δε θα την καταφερω (να φανουν ολοι μου οι κοιλιακοι, φλεβες κλπ).Μεχρι στιγμης φαινονται μονο οι πλαγιοι και αρχισε να σχηματιζεται καλα καλα ο τρικεφαλος παλι αλλα τρωω πολυ junk ξανα.

Θα κανω την τελευταια μου προσπαθεια τον Μαρτιο προς Απριλη για μια καλη γραμμωση και αν δε πετυχει θα το ριξω στα πιτογυρα παλι :P

Φίλε λογικά είναι αυτά που αναφέρεις. Γράμμωση καλή κανείς δεν πέτυχε σε 3 βδομάδες. Θέλεις πλάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα προσωπικα αν ειναι να φαω θα το φχαριστηθω να φαω ενα μεγαλο κομματι. Τωρα τα λιγα γραμμαρια δε θα μου προσφερουν κατι.. Προτιμω να βαλω τον οργανιςμο μου να τη "ξεχασει". Και βασικα αυτο ειναι παγιδα για καποιους..εσυ δλδ μπορεις να το ελεγξεις αλλα αλλος κατα το ιδιο σκεπτικο θα πει τι εγινε για λιγα γραμμαρια σοκολατας πχ και γι αλλες "λιχουδιες".

 

Τωρα..εξαρταται απ το τι στοχο εχεις κ αν βλεπεις αυτο να σε επηρεαζει ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα προσωπικα αν ειναι να φαω θα το φχαριστηθω να φαω ενα μεγαλο κομματι. Τωρα τα λιγα γραμμαρια δε θα μου προσφερουν κατι.. Προτιμω να βαλω τον οργανιςμο μου να τη "ξεχασει".

Γι αυτό λέω moderation. Μετά καταλήγουμε σε νοοτροπίες cheat meal αν φάμε μεγάλες ποσότητες. 

 

 

Και βασικα αυτο ειναι παγιδα για καποιους..εσυ δλδ μπορεις να το ελεγξεις αλλα αλλος κατα το ιδιο σκεπτικο θα πει τι εγινε για λιγα γραμμαρια σοκολατας πχ και γι αλλες "λιχουδιες".

 

Τωρα..εξαρταται απ το τι στοχο εχεις κ αν βλεπεις αυτο να σε επηρεαζει ή οχι.

Κι εγώ τώρα αυτό θα σου πω. Αν αυτά τα λίγα γραμμάρια σε κρατάνε εντός στόχων και σε αποτρέπουν να δημιουργήσεις μία άσχημη σχέση με το φαγητό τότε fine by me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...