Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Αν απλώς μειώσεις την ποσότητα τροφής αλλά δεν αλλάξεις διατροφικές συνήθειες, αρχικά θα αδυνατίσεις αλλά γρήγορα θα επιστρέψεις στα ίδια. Κι είναι κρίμα.

Ναι συμφωνω εχεις δικιο ...ειχα ξεκινησει πριν κατι μηνες και ειχα χασει 7-8 κιλα σε ενα μηνα με μειωμενη και ''καθαρη''-γυμν. 

 

Απλα θελω ενα μπουσουλα να δω περιπου που κινειται ο βασικος μεταβολισμος μου εστω και για δικη μου γνωση .

Καθως τοσα χρονια ποτε δεν ειχα οργανωμενη διατροφη να ξερω περιπου τις θερμιδες μου κτλ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Είχα πει να μην ξαναγράψω εδώ μέχρι να φτάσω το squat μου πάλι στα 60 kg ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ.

 

Ε. Το έφτασα. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΓΑΤΑΚΙΑ; Μου λείψατε.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

veinz 
post-212651-0-91205300-1427276272_thumb.jpg

και στα καπάκια ύπνος. Θέλω να δω στη γράμμωση τι φλέβα θα πετάξω 
 

Είχα πει να μην ξαναγράψω εδώ μέχρι να φτάσω το squat μου πάλι στα 60 kg ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ.

 

Ε. Το έφτασα. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΓΑΤΑΚΙΑ; Μου λείψατε.

νιάου ! πρρρρ πρρρρ 
καλά είμαστε , u?

μην ασχολησε με κακοπροαίρετους , τα likes δεν δίνουν αποτέλεσμα  :-D
αν και εδω μέσα δεν νομίζω να έχει τέτοιους , είμαστε λίγοι κ καλοί 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάη δε γούεη, επειδή μεγαλώνουμε κιόλας, είχα που είχα φλωροεπιδόσεις στο military press ο δεξής ώμος έχει παραδόσει τους τελευταίους μήνες. Αυτή τη βδομάδα το ξεκούρασα και είναι κάπως καλυτερα - γενικά μου μυρίζει τενοντίτιδα. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση με το πρόγραμμα; Ντάκον σ'εσένα το λέω (κυρίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει να μην ξαναγράψω εδώ μέχρι να φτάσω το squat μου πάλι στα 60 kg ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ.

 

Ε. Το έφτασα. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΓΑΤΑΚΙΑ; Μου λείψατε.

Μόλις πέρασες τον average gym rat. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρναω απο την προπονηση, μου λεει ο αδερφος μου, θα πας να κανεις γυμναστικη; λεω εκανα, μου κανεις εσυ χαζος εισαι.

 

Λεω απο μεσα μουεγω τωρα νιωθω γαματα, δεν αγκομαχαω λεγοντας χτες ηπια και σημερα εχω ενα κεφαλι καζανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάη δε γούεη, επειδή μεγαλώνουμε κιόλας, είχα που είχα φλωροεπιδόσεις στο military press ο δεξής ώμος έχει παραδόσει τους τελευταίους μήνες. Αυτή τη βδομάδα το ξεκούρασα και είναι κάπως καλυτερα - γενικά μου μυρίζει τενοντίτιδα. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση με το πρόγραμμα; Ντάκον σ'εσένα το λέω (κυρίως).

το ίδιο είχα κ εγώ με τον δεξί μου ώμο κυρίως ^

για κανα 2 μήνες μέχρι αυτή την εβδομάδα που σταμάτησε , είχα τέτοιους πόνους που σταμάταγα στη μέση της προπόνησης ώμων και ακούμπαγα κάπου ,κάτι που δεν το αντιμετώπισα σε κανένα άλλο σημείο παρά τις ταρζανιές κ τα πειράματα

δεν άντεχα ούτε να κρέμονται τα χέρια μου στο τέλος αν και στην αρχή ένιωθα απλά οτι τους έχω κουράσει , αν το αφήσεις ίσως γίνει πολύ χειρότερα. Η λύση ήταν να κάνω 2-3 προπονήσεις lightweight (για τα δικά μου δεδομένα πχ αντι για press με 80kg να πάω στα 40max) και να μην τους ζορίσω καθόλου, απλά έκανα τις επαναλήψεις μου αργά κ σταθερά , λες και πρόσεχα μη σπάσω το αυγό ;p

 

Επίσης άλλαξα στις chest days τον επικλινή πάγκο που με χτύπαγε στους ώμους και οποιαδήποτε άλλη άσκηση τους κούραζε

αν συνέχιζα να προπονούμε κανονικά πιστευω ακόμα κ τώρα δεν θα μ είχε περάσει 

καμια φορά θέλει λιγο backoff όταν βλέπεις οτι κάτι δεν πάει καλά για να μπορέσεις να συνεχίσεις χωρίς πόνους και ανούσια βάσανα 

 

πήγαινε βέβαια και σε doctor να σε δει αν νιώθεις μεγάλη ενόχληση just to be sure 

 

αλλα σε γενικές γραμμές το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να τους ξεκουράσεις και να αλλάξεις λίγο τις ασκήσεις σου , όποια βλέπεις οτι στους κουράζει πολύ να την αλλάξεις με μια άλλη , μέχρι να νιώσεις καλύτερα τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχ, military press, dips (αυτό τους καταπονεί λιγότερο) και στον επικλινή είναι που με πιάνει. Αλλά γαμώτο έχω που έχω αδύναμα χέρια τι θα γίνει. Θα γίνω εντελώς φλώρος δηλαδή; =(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το ξέχασα , dips ούτε καν , ηταν απ τις αγαπημένες μου ασκήσεις , κρέμαγα +25kg και έβγαζα set και πάλι μας χαιρέτησε , ούτε χωρίς βάρος δεν την κάνω τώρα. 
Θα την επαναφέρω στην γράμμωση κάποια στιγμή, ίσως σε κανα μήνα,  αλλα καλύτερα να αποφύγεις οτι σου προκαλεί προβλήματα στους ώμους γιατι ειναι άσχημο σημείο να την πάθεις , μετά δεν θα μπορείς να κάνεις προπόνηση και θα αρκεστείς στα πόδια ..μλκια.

όσο για το φλώρος λολ ... τα κιλά δεν φτιάχνουν σώμα , θα βάλεις κιλά να πιεστείς αλλα τα κιλά που θα φτιάξουν σε εσένα σωματάρα μπορεί σε έναν άλλο να μην κάνουν ούτε για ζέσταμα και αυτό δεν ειναι αρνητικό, κάθε άλλο , μακάρι να μπορούσα να κάνω πάγκο 80kg και να έχω ενα στήθος έτοιμο να σκάσει όπως βλέπω σε άλλους , μακάρι να μπορούσα να αναπτύσσομαι γενικότερα με μεσαία προς χαμηλά κιλά , κανένας τραυματισμός , τι λέμε τώρα :P. Το θέμα ειναι να εξαντλήσεις τον μυ , οι μυς δεν καταλαβαίνουν νούμερα.  Αν θες να κάνεις προπονήσεις δύναμης δεκτό αλλα δεν έχει σχέση με το καλύτερο μυικό αποτέλεσμα και αυτά ειναι που προκαλούν αργότερα τα προβλήματα. 

Προσωπικά βάζω μερικές προπονήσεις low rep δύναμης καθαρά όταν βαρέσω πλατό και δεν έχω ανάπτυξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στα χέρια είχα ανέκαθεν μία δυσκολία να ανεβάσω. Δηλ. military press το μαξ που έχω φτάσει είναι 30 κιλά και μιλάμε ήταν ΑΘΛΟΣ. Τώρα ξεκίνησα από 20 και είμαι στα 25 και είναι μέρες που απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ.

 

Εδώ και κανα εξάμηνο καταπονήθηκα πολύ στη δουλειά και εκεί άρχισε να με ενοχλεί ο ώμος, δεν ήταν αποτέλεσμα γυμναστηρίου δλδ. 

Για το θέμα της εμφάνισης - δεν κάνω γι'αυτό γυμναστική. Προφανώς δε με χαλάει ότι έχει άμεσο αποτέλεσμα και εκεί, αλλά ο λόγος που κάνω είναι ότι νιώθω ότι έχω πιο ικανό σώμα, νιώθω ευεξία και ότι είναι πολύ σημαντικός αγχολυτικός παράγοντας για εμένα. Ειδικά από τη στιγμή που έχω κόψει το κάπνισμα. Οπότε η δύναμη είναι ένας γνώμονας στην περίπτωσή μου.

 

Τα χέρια μου και οι ώμοι, αν χάσω και κανά κιλο και φύγει το λιπάκι, είναι οκ και ως έχουν - θέλω να πω, τα κιλά που κάνω λειτοργούν και τώρα, αν αποφασίσω να κάνω και καμιά δίαιτα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σημερα πετυχα την πρωτη σοβαρη bb γυναικα! αν και δεν μου αρεσε το σωμα της -δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους σωματα- παραδεχτηκα -και της το ειπα- οτι εχει ωραιο σωμα!

Πριν πει κατι καποιος αλλο το να λες οτι ενω σωμα ειναι αντικειμενικα ωραιο για αυτο που κανει και αλλο να σου αρεσει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...