Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα πετυχα την πρωτη σοβαρη bb γυναικα! αν και δεν μου αρεσε το σωμα της -δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους σωματα- παραδεχτηκα -και της το ειπα- οτι εχει ωραιο σωμα!

 

Πριν πει κατι καποιος αλλο το να λες οτι ενω σωμα ειναι αντικειμενικα ωραιο για αυτο που κανει και αλλο να σου αρεσει!

 

Eχω κι εγω κολλητη που ασχολειται σοβαρα με το θεμα. Παροτι δεν μου αρεσει το σωμα της, εχει ριξει απειρη δουλεια στο γυμναστηριο και την παραδεχομαι γι αυτο. Σηκωνει squat/dl/παγκο κιλα που τα βλεπουν κατι "τουμπανα" στο γυμναστηριο και στριβουν.

 

Κατα τα αλλα, χαιρετω το τοπικ υστερα απο πολυ καιρο αδρανειας. Η καταραμενη δουλεια με εχει παει πολυ πισω και σε συνδιασμο με κατι διαβασματα κλπ, ο χρονος για γυμναστικη ειναι πολυ λιγος.

 

Ερωτηση, τι μπορω να φαω μετα την δουλεια και κανα 2ωρο πριν την γυμναστικη για να με boostαρει λιγο? Ειναι φορες που παω γυμναστηριο/κολυμβητηριο μετα την δουλεια και νιωθω εντελως αδειος.

 

Προγραμμα: Ξυπνημα 5:20 - ποτηρι γαλα, στις 7:30 γιαουρτι ή oatmeal, στις 10 φρουτο, μεσημεριανο κατα τις 1, φρουτο στις 3. Τελειωνω δουλεια 3:30 και μεχρι τις 5 περιπου οδηγαω. Εκεινη την ωρα, μεσα στο αμαξι, τι μπορω να φαω ωστε να μου δωσει ενεργεια στις 6:30? Aμα περιμενω να φτασω σπιτι, παει αργα και δεν μπορω να φαω οποτε αναγκαστικα πρεπει να φαω κατι την ωρα που οδηγαω.

 

Ιδεες?

 

ντανκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ερωτηση, τι μπορω να φαω μετα την δουλεια και κανα 2ωρο πριν την γυμναστικη για να με boostαρει λιγο? Ειναι φορες που παω γυμναστηριο/κολυμβητηριο μετα την δουλεια και νιωθω εντελως αδειος.

 

Προγραμμα: Ξυπνημα 5:20 - ποτηρι γαλα, στις 7:30 γιαουρτι ή oatmeal, στις 10 φρουτο, μεσημεριανο κατα τις 1, φρουτο στις 3. Τελειωνω δουλεια 3:30 και μεχρι τις 5 περιπου οδηγαω. Εκεινη την ωρα, μεσα στο αμαξι, τι μπορω να φαω ωστε να μου δωσει ενεργεια στις 6:30? Aμα περιμενω να φτασω σπιτι, παει αργα και δεν μπορω να φαω οποτε αναγκαστικα πρεπει να φαω κατι την ωρα που οδηγαω.

 

Ιδεες?

 

ντανκε.

Πως την παλεύεις με τόσο μικρά γεύματα καταρχάς ? Δεν θες να τρως κάθε μισάωρο έτσι ?

 

Στην ερώτησή σου καλή λύση για το αμάξι κιόλας είναι να έχεις βάλε σε ένα shaker whey+βρώμη (να την έχεις κάνει σκόνη στο blender πρώτα). Όταν θέλεις προσθέτεις νερό στο shaker και το πίνεις. Αλλιώς θα μπορούσες φρούτο + whey. Γενικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορείς να βολέψεις στο αμάξι από πηγή πρωτεΐνης εκτός από whey.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στα χέρια είχα ανέκαθεν μία δυσκολία να ανεβάσω. Δηλ. military press το μαξ που έχω φτάσει είναι 30 κιλά και μιλάμε ήταν ΑΘΛΟΣ. Τώρα ξεκίνησα από 20 και είμαι στα 25 και είναι μέρες που απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ.

 

Εδώ και κανα εξάμηνο καταπονήθηκα πολύ στη δουλειά και εκεί άρχισε να με ενοχλεί ο ώμος, δεν ήταν αποτέλεσμα γυμναστηρίου δλδ. 

Για το θέμα της εμφάνισης - δεν κάνω γι'αυτό γυμναστική. Προφανώς δε με χαλάει ότι έχει άμεσο αποτέλεσμα και εκεί, αλλά ο λόγος που κάνω είναι ότι νιώθω ότι έχω πιο ικανό σώμα, νιώθω ευεξία και ότι είναι πολύ σημαντικός αγχολυτικός παράγοντας για εμένα. Ειδικά από τη στιγμή που έχω κόψει το κάπνισμα. Οπότε η δύναμη είναι ένας γνώμονας στην περίπτωσή μου.

 

Τα χέρια μου και οι ώμοι, αν χάσω και κανά κιλο και φύγει το λιπάκι, είναι οκ και ως έχουν - θέλω να πω, τα κιλά που κάνω λειτοργούν και τώρα, αν αποφασίσω να κάνω και καμιά δίαιτα :Ρ

Το θέμα της εμφάνισης το αναφέρω (παρέα με το θέμα της υγείας) "vs" powerlifting( δεν με νοιάζει πως είμαι - δεν με νοιάζουν οι τραυματισμοί τα δίνω όλα για να γίνω δυνατότερος-η)

απλά μια σωστή διατροφή που να μπορείς να την κρατήσεις για "πάντα" <- εντός εισαγωγικών γιατι το πάντα ειναι σχετικό , δεν ξέρουμε τι θα αλλάξει στην ζωή μας απ τη μια στιγμή στην άλλη.. απλά να έχει διάρκεια θέλω να πω ,ακόμα κ αν χρειαστεί να σταματήσεις να γυμνάζεσαι για χ διάστημα να συνεχίζεις να τρως σωστά και όταν μπορείς παρέα με γυμναστική που δεν σε πεθαίνει αλλα και δεν ειναι "κοροϊδία" θα ήταν το ιδανικό. Δηλαδή και να προσέξεις τι να φας κ πόσο αλλα όχι να πεινάσεις τρώγοντας υπερβολικά λίγο (όπως κάνουν αρκετοί-ες πριν το καλοκαίρι)γιατι το σώμα δε γουστάρει καταστάσεις yoyo και μας το δίνει να το καταλάβουμε με άσχημο τρόπο , να γυμνάζεσαι έχοντας στο μυαλό σου να πιεστείς κ λίγο , να γίνεις καλύτερη αλλα όχι να κινδυνέψεις να τραυματιστείς σοβαρά, 

 

αυτό που λες πως θες ειναι κάτι φυσιολογικό και λογικό για εμένα , dont get me wrong ,

δεν θεωρώ αυτό που κάνω εγώ φυσιολογικό και λογικό ούτε περιμένω να το κάνουν οι άλλοι , δεν θεωρώ τον εαυτό μου πρότυπο ,  ειμαι yolo κ ξέρω πως ίσως μου βρεθεί στη μάπα σαν τοίχος αργά η γρήγορα αλλα κλαιν , thats just me. :P

 

 

καλή συνέχεια ! powaaaaaa!! :"3

σημερα πετυχα την πρωτη σοβαρη bb γυναικα! αν και δεν μου αρεσε το σωμα της -δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους σωματα- παραδεχτηκα -και της το ειπα- οτι εχει ωραιο σωμα!

 

Πριν πει κατι καποιος αλλο το να λες οτι ενω σωμα ειναι αντικειμενικα ωραιο για αυτο που κανει και αλλο να σου αρεσει!

takeoff-clipart-gg58648194.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YiN, νομίζω είναι τα μόνο 60 για τα οποία πανηγυρίζουμε....
αυτό με τα χέρια ξαναπες το....φοβάμαι ότι θα αναπτυχθεί το υπόλοιπο συμμετρικά σώμα και αυτά θα μείνουν στην άκρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ 2-3 ώρες πριν την προπόνηση χτυπάω 2 γιαουρτάκια και ένα μήλο. Από ενέργεια είμαι οκ και δεν χαλάνε το στομάχι καθόλου να βαρύνω. Το θέμα ύπνου με επηρεάζει πολύ περισσότερο αν δεν κοιμηθώ καλά δεν γίνεται δουλειά. 

 

Εδώ και 2 μήνες κάνω 8ρες ρεπς σε όλες τις ασκήσεις εκτός squat που μένω στις 5 (χωρίς drop set). Έχω την εντύπωση από αυτά που έχω δοκιμάσει ότι οι 7-8 ρεπς σε εμένα έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα κόπου / αποτελέσματος / ρίσκου. 

 

Δεν τραυματίζεσαι, δεν κουράζουν πολύ (όπως drop set px), δυναμώνουν πολύ περισσότερο από ότι οι παραπάνω ρεπς και ανεβαίνουν τα κιλά, ενώ τουμπανιάζουν παραπάνω από τα λίγα ρεπς (χωρίς drop set). Διάλειμμα κοντά στο λεπτό.  

 

 

 
απλά μια σωστή διατροφή που να μπορείς να την κρατήσεις για "πάντα" <- εντός εισαγωγικών γιατι το πάντα ειναι σχετικό , δεν ξέρουμε τι θα αλλάξει στην ζωή μας απ τη μια στιγμή στην άλλη..  

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Τα μακρος και οι μαλακίες είναι για να περνάει η ώρα. Το θέμα είναι να είναι κομμένη η ζάχαρη, το άχρηστο λίπος (τηγανητά και λαδερά φαγητά), να περιορίζουμε τις συσκευασμένες τροφές όσο μπορούμε, αλάτι με μέτρο και σαλάτα και φρούτο κάθε μέρα έστω και λίγο.

 

Ασχέτως αν γυμναζόμαστε η όχι η σωστή διατροφή πρέπει να είναι τρόπος ζωής. Δεν είναι δύσκολο απλά πρέπει στο σπίτι μας να έχουμε μόνο σωστές τροφές, να μην αγοράζουμε μαλακίες (πχ σοκολάτες κτλ, αν τα αγοράσεις θα τα φάς). Γίνεται συνήθεια πολύ σύντομα. 

 

Τώρα όποιος σου πει, "γιατί να ζώ αν δεν μπορώ να φάω πυτόγυρά" (ο bro πχ) απλά δεν γνωρίζει πως νιώθει τον οργανισμό του όταν τρώει σωστά ... Εγώ όταν είμαι σε φάση "όγκου" που τρώω ότι να ναι μετά από κάνα μήνα αηδιάζω και ανυπομονώ να κόψω τις μαλακίες.. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ 2-3 ώρες πριν την προπόνηση χτυπάω 2 γιαουρτάκια και ένα μήλο. Από ενέργεια είμαι οκ και δεν χαλάνε το στομάχι καθόλου να βαρύνω. Το θέμα ύπνου με επηρεάζει πολύ περισσότερο αν δεν κοιμηθώ καλά δεν γίνεται δουλειά. 

 

Εδώ και 2 μήνες κάνω 8ρες ρεπς σε όλες τις ασκήσεις εκτός squat που μένω στις 5 (χωρίς drop set). Έχω την εντύπωση από αυτά που έχω δοκιμάσει ότι οι 7-8 ρεπς σε εμένα έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα κόπου / αποτελέσματος / ρίσκου. 

 

Δεν τραυματίζεσαι, δεν κουράζουν πολύ (όπως drop set px), δυναμώνουν πολύ περισσότερο από ότι οι παραπάνω ρεπς και ανεβαίνουν τα κιλά, ενώ τουμπανιάζουν παραπάνω από τα λίγα ρεπς (χωρίς drop set). Διάλειμμα κοντά στο λεπτό.  

 

Κι εγω ετσι ακριβως παιζω εδω και καιρο. Εχω δει τα καλυτερα αποτελεσματα σε αυτο το ευρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, στα squat ότι είναι πάνω από 6+ το αντιπαθώ. Έκανα 2 προπονήσεις με 8άρες τις τελευταίες 6 εβδομάδες και εκεί που log-άρω τις προπονήσεις στο κινητό, στα notes για την άσκηση έγραφα cardio  :-D.

 

Σας καταλαβαίνω βέβαια...οι 8άρες με 3-4 σετ μαζεύουν μεγάλο volume οπότε λογική η υπερτροφία...κι εγώ γι αυτό τις έβαλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

 

Τώρα όποιος σου πει, "γιατί να ζώ αν δεν μπορώ να φάω πυτόγυρά" (ο bro πχ) απλά δεν γνωρίζει πως νιώθει τον οργανισμό του όταν τρώει σωστά ... Εγώ όταν είμαι σε φάση "όγκου" που τρώω ότι να ναι μετά από κάνα μήνα αηδιάζω και ανυπομονώ να κόψω τις μαλακίες.. 

αυτό , έτσι κ εγώ 

ανυπομονώ να αρχίσω γράμμωση τώρα να νιώσω λιγο ποιο "φρέσκος" , ήδη περιορίστηκα στις 3000 μόνο απο καθαρό φαΐ και τρώω ελεγχόμενα , σε 1-2 εβδομάδες πιστευω αρχίζω κ εγώ 

 

αυτό π έκανα τώρα ηταν τόσο extreme που κ αποτέλεσμα είχα αλλα και έμαθα ΠΟΛΛΑ πράγματα , ποιο πολύ πράγμα που ήξερα αλλα φοβόμουν να δεχθώ και να ακολουθήσω

για παράδειγμα ,  γράμμωση ξανά χωρίς φρούτα? λελ 

το αποτέλεσμα θα δείξει , φέτος χωρίς χειρουργεία κ μαλακίες θα το πάω στα extreme το θέμα γράμμωση 

ένα πείραμα όγκου κ ένα γράμμωση , μετά θα ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να έχω εγώ το αποτέλεσμα που θέλω 4 life 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, στα squat ότι είναι πάνω από 6+ το αντιπαθώ. Έκανα 2 προπονήσεις με 8άρες τις τελευταίες 6 εβδομάδες και εκεί που log-άρω τις προπονήσεις στο κινητό, στα notes για την άσκηση έγραφα cardio  :-D.

 

Μαζί σου είμαι, αν προσέξεις έγραψα "εκτός squat". Στο squat μόνο κάνω 5 επαναλήψεις, εκεί πιστεύω είναι το τέλειο range. Στις 8 στο squat χαλάει η τεχνική μετά την 6η και επίσης δεν δυναμώνω όσο θα ήθελα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της εμφάνισης το αναφέρω (παρέα με το θέμα της υγείας) "vs" powerlifting( δεν με νοιάζει πως είμαι - δεν με νοιάζουν οι τραυματισμοί τα δίνω όλα για να γίνω δυνατότερος-η)

απλά μια σωστή διατροφή που να μπορείς να την κρατήσεις για "πάντα" <- εντός εισαγωγικών γιατι το πάντα ειναι σχετικό , δεν ξέρουμε τι θα αλλάξει στην ζωή μας απ τη μια στιγμή στην άλλη.. απλά να έχει διάρκεια θέλω να πω ,ακόμα κ αν χρειαστεί να σταματήσεις να γυμνάζεσαι για χ διάστημα να συνεχίζεις να τρως σωστά και όταν μπορείς παρέα με γυμναστική που δεν σε πεθαίνει αλλα και δεν ειναι "κοροϊδία" θα ήταν το ιδανικό. Δηλαδή και να προσέξεις τι να φας κ πόσο αλλα όχι να πεινάσεις τρώγοντας υπερβολικά λίγο (όπως κάνουν αρκετοί-ες πριν το καλοκαίρι)γιατι το σώμα δε γουστάρει καταστάσεις yoyo και μας το δίνει να το καταλάβουμε με άσχημο τρόπο , να γυμνάζεσαι έχοντας στο μυαλό σου να πιεστείς κ λίγο , να γίνεις καλύτερη αλλα όχι να κινδυνέψεις να τραυματιστείς σοβαρά, 

 

αυτό που λες πως θες ειναι κάτι φυσιολογικό και λογικό για εμένα , dont get me wrong ,

δεν θεωρώ αυτό που κάνω εγώ φυσιολογικό και λογικό ούτε περιμένω να το κάνουν οι άλλοι , δεν θεωρώ τον εαυτό μου πρότυπο ,  ειμαι yolo κ ξέρω πως ίσως μου βρεθεί στη μάπα σαν τοίχος αργά η γρήγορα αλλα κλαιν , thats just me. :P

 

 

καλή συνέχεια ! powaaaaaa!! :"3

 

 

Σύμφωνοι σε όλα - και μεταξύ μας με τη γυμναστική πάει και λίγο πακέτο η σωστή διατροφή. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω καταφέρει να κάνω εντατικά γυμναστική χωρίς να φτιάξω τη διατροφή μου έστω και χωρίς να το καταλάβω. Αν δεν τρως σωστά δεν έχεις αντοχές. Αυτή τη στιγμή δεν τρώω μαλακίες, απλώς θα μπορούσα να τρώω ένα κλικ λιγότερο και να χάνω και κανά κιλό παραπάνω (έχω πάρει την κατιούσα έτσι κι αλλιώς, αλλά αργάαααααααα), παλεύω με τη λαιμαργία μου :Ρ

Το θέμα του powerlifting που λες είναι λίγο ακραίο, έχω πρόγραμμα δύναμης αλλά δεν κάνω ακραία πράγματα. 

 

YiN, νομίζω είναι τα μόνο 60 για τα οποία πανηγυρίζουμε....

αυτό με τα χέρια ξαναπες το....φοβάμαι ότι θα αναπτυχθεί το υπόλοιπο συμμετρικά σώμα και αυτά θα μείνουν στην άκρη..

 

Ντάξει η αλήθεια είναι ότι πάιρνουμε αέρα από τα πόδια και συγκρίνουμε τους μικρούς μύες των χεριών με τον τετρακέφαλο και τον μηριαίο δικέφαλο ξέρω γω. Είναι και λίγο λογικό να μην ανεβαίνει τόσο εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάη δε γούεη, επειδή μεγαλώνουμε κιόλας, είχα που είχα φλωροεπιδόσεις στο military press ο δεξής ώμος έχει παραδόσει τους τελευταίους μήνες. Αυτή τη βδομάδα το ξεκούρασα και είναι κάπως καλυτερα - γενικά μου μυρίζει τενοντίτιδα. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση με το πρόγραμμα; Ντάκον σ'εσένα το λέω (κυρίως).

καθολου ζορι οταν σε ποναει και παγο , πολυ παγο !

 

gel-eb920.jpg
 
επισης η βγαλτην απο το προγραμμα η  βγαλε τελειως τα βαρια κιλα απο την military press ! 
αν θελεις να την κανεις  παρε πολυ μικρα αλτηρακια και κανε 20αρες πολυ γρηγορες επαναληψεις ! κ παγο μην ξεχνας τον παγο
 
---------------------------------------------------------------
 
ασχετο αλλα μ αρεσε :)
 
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε πεσει το ματι πριν λιγο καιρο για τα καθισματα

 

http://breakingmuscle.com/strength-conditioning/the-20-rep-squat-routine-old-school-strength-training

Βαριέμαι να το διαβάζω αλλά αν εννοεί αυτό που λέει ο τίτλος, να ανεβάσεις δύναμη τότε οκ. Οτιδήποτε κάνεις με progressive overload θα αυξήσεις δύναμη. Προφανώς όμως για έναν powerlifter δεν είναι ιδανικό. Παραείναι non-specific για κάτι που στο powerlifting τεστάρει 1 rep max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...