Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^^Δοκιμάστε καρότα. Δεν υπάρχει λαχανικό που να προσφέρει καλύτερη αίσθηση κορεσμού.


@arct1c: Χρειάζεσαι ποικιλία τροφών. Αντικατέστησε κάποια από τα γεύματά σου με:

 

1. Πιτάκια βρώμης με ολόκληρα αυγά, ασπράδι και γάλα.

2. Μπάρες ενέργειας με ταχίνι

3. 60γρ μιξ ξηροί καρποί (ψημένοι ναι, αλατισμένοι όχι)

4. φρουτοσαλάτες 

 

Καλή δύναμη φίλε. Η αρχή είναι εύκολη γιατί έχεις ενθουσιασμό. Η συνέχεια είναι δύσκολη όταν θα αρχίσεις να βαριέσαι και θα θες να επιστρέψεις στις παλιές συνήθειες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σήμερα έσπασα το προσωπικό μου record. Ποδηλασία απόστασης 214.8χλμ! Λεπτομέρειες αύριο, καληνύχτα σας.

 

Για πάμε:

 

Λοιπόν, ξεκινήσαμε 13 ποδηλάτες. Το "πνεύμα" της ποδηλασίας ήταν ξεκάθαρο από την αρχή: Πάμε για να "γράψουμε" τα χλμ χωρίς βιασύνες και χαζή σπατάλη δυνάμεων - κάτι το οποίο σήμαινε ότι η ποδηλασία θα ήταν "χαμηλής έντασης", ήτοι μέσος όρος ταχύτητας περίπου 21χλμ/ώρα. Προγραμματισμένες στάσεις 5 λεπτών στις 2 και στις 4 ώρες, στάση 20 λεπτών στις 5 ώρες ή στα 100χλμ (όποια συνθήκη ικανοποιόταν πρώτη), στάσεις 5 λεπτών στις 6 και στις 8 ώρες.

 

Η ποδηλασία ήταν περιπετειώδης! Από τους 13 που ξεκινήσαμε, τερματίσαμε 9. Ένας ποδηλάτης στα 40χλμ έπρεπε να γυρίσει πίσω, ένας δεύτερος μόλις φτάσαμε Λάρνακα αποφάσισε ότι πηγαίναμε πολύ αργά (τον καταλαβαίνω, ο άνθρωπος προπονείται για τρίαθλο, οπότε εφόσον δεν πηγαίναμε με την συνηθισμένη για αυτόν ταχύτητα προπόνησης, μας εγκατέλειψε), μια τρίτη ποδηλατούσε για αρκετή ώρα με πονοκέφαλο και τάσεις για εμετό (μας ενημέρωσε λίγο μετά τις 6 ώρες...), οπότε "ξεστρατήσαμε" λίγο μέχρι να την φέρουμε πιο κοντά στο σπίτι της (κάπου στη Λάρνακα) και ο τελευταίος, μιας και περνούσαμε από το σπίτι του πριν να καταλήξουμε στο σημείο εκκίνησης, έμεινε πίσω για να πάει σπίτι του.

 

Σε αρκετά σημεία. στο πρώτο μέρος της διαδρομής, είχαμε αντίθετο αέρα για αρκετό διάστημα, τον οποίον - ευτυχώς - δεν "παλέψαμε" διότι θα μας "διέλυε" (κοινώς, θα κουραζόμασταν αρκετά προσπαθώντας να διατηρήσουμε το ρυθμό μας κόντρα στον αέρα, κάτι το οποίο θα έκανε την επιστροφή πολύ δύσκολη). Παρόλα αυτά, τερμάτισα με 22.2χλμ/ώρα μέσο όρο ταχύτητας κάλυψα τα 214.87χλμ σε 9 ώρες και 41 λεπτά, καίγοντας 6087 (!!!) θερμίδες! Θεωρώ ότι όλοι είχαμε δυνάμεις για να πηγαίναμε πιο γρήγορα και να καλύπταμε την απόσταση σε λιγότερη ώρα, αλλά ας όψεται ο χαρακτήρας προετοιμασίας της συγκεκριμένης ποδηλασίας. Βλέπετε προετοιμαζόμαστε το τριήμερο της Πρωτομαγιάς, θα πάμε Πάφο μέσω Τροόδους (βουνό) την πρώτη μέρα, θα ποδηλατήσουμε περίπου 6 ώρες τη δεύτερη μέρα και την τρίτη θα επιστρέψουμε Λευκωσία μέσω Λεμεσού.

 

Αυτό το Σ/Κ προβλέπονται βροχές πανταχόθεν, οπότε μάλλον θα κάτσω σπίτι... Ούφ!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καροτα εχω αρχισει να τρώω και γω, τι γαματο λαχανικο.. ασε που νιωθω μια φρεσκαδα στο στομα μου.

 

Δεν θα σχολεοασω οτι οποια σαλατα και να φαω απο ξενα χερια μου φαινεται τελεια, αν τις κανω εγω με το ζορι της τρωω.. το παθαινα και με το τοστ οταν μου το εκαναν αλλοι οπως η μανα μου ο μικρος μου αδερφος τα ετρωγα με μια λαχταρα, ασχετα αν ηταν ιδιο ψωμι ιδοα υλικα

wizzy μονος σου αυτες οι διαδρομες να τις κανεις ειναι επικινδυνες ε;;

 

Παντως μπραβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράσινη σαλάτα τι εννοούμε? Μαρούλι/ρόκα/iceberg? Είναι κάποιο άλλο? Baby spinach τρώει κανείς?
Εγώ πετάω μέσα και μισό αβοκάντο, καρύδια και παξιμάδια (αν και θέλω να αποφεύγω τυποποιημένα αρτοσκευάσματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wizzy μονος σου αυτες οι διαδρομες να τις κανεις ειναι επικινδυνες ε;;

 

Παντως μπραβο..

 

Καταρχάς, ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για την εκτίμηση που δείχνετε όλοι στο thread για την προσπάθειά μου.

 

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, οι διαδρομές είναι επικίνδυνες είναι είτε είμαι μόνος μου είτε όχι. Οι οδηγοί αυτοκινήτων στην Κύπρο είναι εντελώς απαίδευτοι στο να "μοιράζονται" τον δρόμο με άλλα τροχοφόρα οχήματα - και ιδιαίτερα δίκυκλα, οπότε το να βγω να κάνω μια διαδρομή 40-50-60 χλμ και να επιστρέψω σπίτι μου σώος και αβλαβής, είναι "κορώνα-γράμματα" κάθε φορά. Μπορεί να φαίνεται ότι μεγαλοποιώ τα πράγματα, αλλά ενώ στην Αθήνα, πόλη στην οποία επί χρόνια ποδηλατούσα μεγάλες αποστάσεις δια μέσου κεντρικών λεωφόρων (για να καταλάβουν οι Αθηναίοι: Αγία Παρασκευή-Μοναστηράκι και πίσω) δεν μου είχε συμβεί το παραμικρό, στη Λευκωσία, το 2012 και το 2013 είχα δύο ατυχήματα από τα οποία το γεγονός ότι εξακολουθώ να στέκομαι στα δύο μου πόδια είναι καθαρά θέμα τύχης.

 

Η ουσία είναι ότι προτιμάμε, ειδικά σε τόσο μεγάλες αποστάσεις, να είμαστε πολλοί ποδηλάτες (4 και πάνω), έτσι ώστε με τον τρόπο που ποδηλατούμε να "γεμίζουμε" το μάτι των οδηγών έτσι ώστε να μας δίνουν λίγη παραπάνω σημασία, a.k.a. να μην μας προσπερνάνε με τόση ταχύτητα έτσι ώστε το ρεύμα αέρος που δημιουργούν να μας χαλάει την ισορροπία ή/και να μας ρίχνει κάτω (ναι, έχει συμβεί κι αυτό...). Αν με ρωτούσες αν θα έκανα τη διαδρομή μόνος μου, θα σου απαντούσα ότι "πριν 10 χρόνια ναι, θα την έκανα, τώρα όχι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω  παιδια αυτες ολες τις πρασιναδες τις λεω με μια φραση "χαρτια εφημεριδας"  καταβαλω υπερανθρωπες προσπαθειες να τα φαω ...

 

εγώ αγγουροντομάτα / μαρούλι με βαλσάμικο ξύδι την τσακίζω και μου αρέσει πολύ. Με αυτή αλλάζω άλλα φαγητά κυρίως γιατί φτιάχνεται πολύ εύκολα. Αλλιώς θα μου άρεσε και καροτοσαλάτα αλλά σπαει αρχίδια με το καθάρισμα καρότου. 

 

Νομίζω υπάρχει κάποιο είδος σαλάτας για όλους, δεν γίνεται όλα να σου φένονται σανός. 

 

 

Καταρχάς, ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για την εκτίμηση που δείχνετε όλοι στο thread για την προσπάθειά μου.

 

 

Το κάνουμε για ψυχολογική υποστήριξη. Είναι ξεκάθαρο ότι όποιος κάνει 9 ώρες ποδήλατο σε μια μερα (και μάλιστα το ΣΚ) έχει ψυχολογικά προβλήματα. :D

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αγγουροντομάτα / μαρούλι με βαλσάμικο ξύδι την τσακίζω και μου αρέσει πολύ. Με αυτή αλλάζω άλλα φαγητά κυρίως γιατί φτιάχνεται πολύ εύκολα. Αλλιώς θα μου άρεσε και καροτοσαλάτα αλλά σπαει αρχίδια με το καθάρισμα καρότου. 

 

Νομίζω υπάρχει κάποιο είδος σαλάτας για όλους, δεν γίνεται όλα να σου φένονται σανός. 

Οχι ρε  συ σαλατα    ντοματα και τετοια τρωω ,με τα μαρουλια εχω προβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το κάνουμε για ψυχολογική υποστήριξη. Είναι ξεκάθαρο ότι όποιος κάνει 9 ώρες ποδήλατο σε μια μερα (και μάλιστα το ΣΚ) έχει ψυχολογικά προβλήματα. :D

 

Αυτό μου το λένε κι άλλοι, λες να το κοιτάξω; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικα αν δεν κανω 2-3 μερες γυμναστικη χαλαρωνω και βαριεμαι να ξεκινησω... "ελα μωρε κανεις αυριο" ακουγεται η φωνουλα.
Αν την αγνοησεις ομως το αισθημα που νιωθεις μολις ολοκληρωσεις το προγραμμα ανεκτιμητο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να νιώσεις το αίσθημα να κατεβαίνεις από τη σέλα του ποδηλάτου μετά από σχεδόν 10 ώρες ποδηλασία... Priceless! :D  :D  :D

εχω νιωσει το αισθημα να κουνιεσαι απο το καναπε μετα απο 10 ωρες,  πολακις...

πιανεται?? :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πήρα με τη στασιμότητα στα βυθίσματα. Χτες έβαλα +10 κιλά από την προηγούμενη προπόνηση. Οι τετρακέφαλοι με έβριζαν αλλά τα έβγαλα.

 

Η γυναίκα μου τσατίζεται όταν τοποθετούμαι δημόσια για ένα στόχο που θέτω γιατί αν δεν τον πετύχω θα γίνω ρεζίλι. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που το κάνω βέβαια καθώς "εγκλωβίζομαι" έτσι κι αυτό είναι ακόμη μία παρακίνηση για να μην τα παρατήσω.

 

Δηλώνω λοιπόν ευθαρσώς ότι τη Δευτέρα 1 Ιουνίου θα κάνω 3*5 σκουότ με τα κιλά μου, με άρτια τεχνική και 1 λεπτό διάλειμμα αναμεσα στα σετ. Αν δεν το πετύχω -που θα το πετύχω-, απλά λέμε τώρα, αν δεν το πετύχω -που θα το πετύχω- θα βγω με κασκόλ του μπάοκ.

 

Ο θεός, αν υπάρχει, βοηθός :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PR σήμερα στον πάγκο με κιλά που πρώτη φορά έπιασα και μετά από δύο μονές στα ίδια κιλα.

 

Bench press: 2 x 1 @ 100

+ 1 x 3 @ 100 (AMRAP set)

+ 1 x 6 @ 90 (AMRAP set)

 

Μιάς και λέμε για σαλάτες εγώ τρώω τουλάχιστον 1 σαλάτα με: 5-6 φύλλα μαρούλι + 1 καρότο + 1 πιπεριά Φλωρίνης + 1 ντομάτα μαζί με λάδι και βαλσάμικο. Η προετοιμασία της είναι βαρετή όσο δεν πάει αλλά γαμεί.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...