Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όταν λες υποθερμιδική δίαιτα, τι περιλαμβάνει? Γιατί ήδη προσέχω αρκετά τη διατροφή μου..!

Πες μας τι τρως καθημερινα, υψος/βαρος σου, την καθημερινη σου δραστηριοτητα, γυμναζεσαι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το recomp δουλεύει. Αργά αλλά δουλεύει. Σταθερά κιλά, -2 με 3 πόντοι στην κοιλιά. Κάπου 4 μήνες χρειάστηκε.

 

Υ.Γ. Έλα ρε arct1c, και γω κότα με πατάτες λεμονάτες με μουστάρδα ετοίμασα για σήμερα. Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται :P

Δεν καταλαβες τζον   ,  ο arct1c δεν εφτιαξε κοτοπουλο με μουσταρδα , εφτιαξε μουσταρδα  με κοτοπουλο  :)

 

ιζαμπελα κοτσαρε μια φωτο να τελειωνουμε  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις τώρα, έτσι; Έχεις θέμα με την καρδιά και ζητάς συμβουλές από φόρουμ στο ιντερνετ; Μίλα καλύτερα με το γιατρό σου και συζήτα μαζί του ποιες ασκήσεις προτείνει/επιτρέπει.

 

Όπως είπα, ο γιατρός μου μου είπε να μην σηκώνω βάρη που δεν αντέχω και ό,τι πιέζει πνεύμονα. 

Για αυτό ρωτάω εδώ εάν γυμνάζομαι με το ίδιο βάρος συνέχεια και αν η κωπηλατική πιέζει κάπου (που λογικά δεν πιέζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πιανω τα μαλλια μου :-D

ακουστικα ειναι Δημητρα  , απ το ενα αυτι το ψιλοβγαζω καμμια φορα  για να εχω το νου μου .. 

φιλε και η κοπηλατικη πιεζη αν βαλεις κιλα .. κανε οτι σου εχει πει ο γιατρος χωρις να ζοριζεσαι , εννοειται πως και οι πολλες επαναληψεις με λιγα κιλα γυμναζουν μια χαρα ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πιανω τα μαλλια μου :-D

ακουστικα ειναι Δημητρα  , απ το ενα αυτι το ψιλοβγαζω καμμια φορα  για να εχω το νου μου .. 

φιλε και η κοπηλατικη πιεζη αν βαλεις κιλα .. κανε οτι σου εχει πει ο γιατρος χωρις να ζοριζεσαι , εννοειται πως και οι πολλες επαναληψεις με λιγα κιλα γυμναζουν μια χαρα ..

φίλη   :P  

Την άτιμη δεν την φτάνω (είμαι κοντή) οπότε βάζω πολύ λίγα κιλά για να τα σηκώνω και με το ένα χέρι οπότε δεν μου φαινόταν ποτέ ότι πίεζε. Σε αυτή με το στήθος πάντως, νιώθω την πίεση από την πρώτη κίνηση :P 

 

Άρα αν κάνω παραπάνω επαναλήψεις με τα ίδια κιλά, είναι το ίδιο; Ωραία. thank you, dear! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άρα αν κάνω παραπάνω επαναλήψεις με τα ίδια κιλά, είναι το ίδιο; Ωραία. thank you, dear! 

το ιδιο και καλυτερο ειναι , γιατι κανοντας περισσοτερες επαναληψεις δουλευεις περισσοτερο την αντοχη σου !

ολα αυτα σε συνεννοησημε τον γιατρο σου βεβαια , αυτο το θεωρω δεδομενο  φιλη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, ο γιατρός μου μου είπε να μην σηκώνω βάρη που δεν αντέχω και ό,τι πιέζει πνεύμονα. 

Για αυτό ρωτάω εδώ εάν γυμνάζομαι με το ίδιο βάρος συνέχεια και αν η κωπηλατική πιέζει κάπου (που λογικά δεν πιέζει).

αν σηκώνεις συνέχεια το ίδιο φορτίο ο οργανισμός θα τον συνηθίσει οπότε ... 

και με τα cardio workout τα ίδια θέματα δεν θα είχες; μήπως να την δεις με bw ασκήσεις; δοκίμασε κανένα trx (αλλά πάρε έγκριση ιατρού πρώτα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σηκώνεις συνέχεια το ίδιο φορτίο ο οργανισμός θα τον συνηθίσει οπότε ... 

και με τα cardio workout τα ίδια θέματα δεν θα είχες; μήπως να την δεις με bw ασκήσεις; δοκίμασε κανένα trx (αλλά πάρε έγκριση ιατρού πρώτα) 

trx για κανέναν λόγο. Δεν αντέχω :P όχι ότι δεν κάνει. Απλά δεν αντέχω ως αγύμναστο πλάσμα που είμαι. 

 

Σε γενικές γραμμές μου έχει πει να μην κάνω τίποτα που δεν αντέχω. 

Απλά η απορία μου ήταν αν με το να αντέχεις τις ασκήσεις, γυμνάζεσαι. 

 

Τον είχα ρωτήσει ποιες ασκήσεις απαγορεύονται είτε τις αντέχω είτε όχι και μου είχε πει βάρη με μπάρα. Όλα τα άλλα επιτρέπεται να τα κάνω απλά να μπορώ να τα αντέξω. Να μην ζορίζω το πάνω μέρος δηλαδή. 

Πχ, στα πόδια μπορώ να σηκώσω τα διπλάσια-τριπλάσια από ότι στα χέρια χωρίς κανένα πρόβλημα. Βαράκια μπορώ να κάνω άφοβα. Ουσιαστικά τα πάντα κάνω, αρκεί να μην πιέζεται ο θώρακας τόσο πολύ. Παλιά που έκανα γιόγκα/πιλάτες κάποιες ασκήσεις μου έλεγε ο γυμναστής να μην τις κάνω καθόλου όσο τις έκαναν οι υπόλοιποι παρόλο που δεν έχουν βάρη εκεί και απλά περίμενα να πάμε στην επόμενη άσκηση. Αλλά δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι οι γυμναστές τι να σε βάλουν να κάνεις! Δεν ξέραν καν το πρόβλημα που έχω τι είναι εκεί που πάω. τεσπα.

Γενικά, γυμναστική κάνω καθαρά για να αυξήσω αντοχή. Δεν κάνω τόσο για μύες κτλ. 

Προσπαθώ να κάνω ποδήλατο/διάδρομο όσο μπορώ παραπάνω και γενικά, εκτός γυμναστηρίου, λιώνω στο περπάτημα καθημερινά. Αλλά, δεν θα με χάλαγε να γίνω και λίγο πιο... φιτ :P να μπει και κανένα παλιό τζιν. γκούχου γκούχου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς δεν αντέχει με κάτι όταν ασχολείται για αρχή μαζί του.... 


βασικά ούτε και μεις έχουμε καταλάβει το πρόβλημα που έχεις. 
Λογικά δεν σε αφήνει και να τρέξεις; σωστά; να λαχανιάζεις και έτσι!
Κάνε βάρη και μετά αερόβιο min 30', καθάρισε τη διατροφή σου από μαλακίες. 5 μικρά και σταθερά γεύματα που να αποτελούνται από μια πηγή πρωτεινης, μια υδατάνθρακα και καλά λιπαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να τρέξω. Να πιέζω το θώρακα με βάρη κτλ δεν κάνει. 

 

Δεν μου πολυαρέσει η "φιλοσοφία" του trx και όλων αυτών των προγραμμάτων. θέλω να είμαι μόνη μου χωρίς να μου μιλάνε όταν κάνω γυμναστική και να πηγαίνω ό,τι ώρα θέλω. Ευτυχώς είμαι σε 24ωρο γυμναστήριο. Αν και μακριά από το σπίτι, είναι βολικό να πηγαίνεις ό,τι ώρα θες! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...