Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλικάρια δεν υπάρχει λόγος να "αντιστέκεστε" στα μακαρόνια, είναι ιδανική τροφή για το άθλημα. Περιέχουν υδατάνθρακα και αρκετή πρωτεΐνη με πολύ λίγο λίπος, μάλιστα αν είναι ολικής έχουν και πολύ fiber. Το πρόβλημα είναι στο μαγείρεμα, αν μαγειρευτούν με βούτυρο και μετά πέσει από πάνω κρέμα γάλακτος και μπέικον μη λέμε ότι φταίει το μακαρόνι. 

 

Εγώ τρώω μακαρόνια ολικής σχεδόν κάθε μέρα είτε με σως ελεόλαδο/μουστάρδια/λεμόνι είτε με φυσική σάλτσα ντομάτας. Τα συνοδεύω πάντα με κρέας χαμηλό σε λίπος (κοτόπουλο, χοιρινό χαμηλού λίπους, μοσχάρι κτλ). Δεν βρίσκω καμιά τρελή διαφορά με τα "άσπρα" σε γεύση.

 

Και η πατάτα είναι εξίσου καλή φυσικά, αλλά ποιος τρώει πατάτα φούρνου κάθε μέρα.. μανίκι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παλικάρια δεν υπάρχει λόγος να "αντιστέκεστε" στα μακαρόνια, είναι ιδανική τροφή για το άθλημα. Περιέχουν υδατάνθρακα και αρκετή πρωτεΐνη με πολύ λίγο λίπος, μάλιστα αν είναι ολικής έχουν και πολύ fiber. Το πρόβλημα είναι στο μαγείρεμα, αν μαγειρευτούν με βούτυρο και μετά πέσει από πάνω κρέμα γάλακτος και μπέικον μη λέμε ότι φταίει το μακαρόνι. 

 

Εγώ τρώω μακαρόνια ολικής σχεδόν κάθε μέρα είτε με σως ελεόλαδο/μουστάρδια/λεμόνι είτε με φυσική σάλτσα ντομάτας. Τα συνοδεύω πάντα με κρέας χαμηλό σε λίπος (κοτόπουλο, χοιρινό χαμηλού λίπους, μοσχάρι κτλ). Δεν βρίσκω καμιά τρελή διαφορά με τα "άσπρα" σε γεύση.

Για πες για τις σως γιατί εγώ δεν τρώω μακαρόνια επειδή δεν μπορώ να το φάω χωρίς τυρί τριμμένο ή κάποια σαλτσούλα. Τυρί δεν βάζω επειδή θέλω πάααρα πολύ τύπου >100γρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μακαρόνια μια χαρά είναι, εγώ παίρνω αυτά που έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη (ειδικά για διαβητικούς, επειδή δεν παράγουν ινσουλίνη και μπλα μπλα)  και τα καταναλώνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για πες για τις σως γιατί εγώ δεν τρώω μακαρόνια επειδή δεν μπορώ να το φάω χωρίς τυρί τριμμένο ή κάποια σαλτσούλα. Τυρί δεν βάζω επειδή θέλω πάααρα πολύ τύπου >100γρ. 

 

 

Κοίτα γούστα είναι αυτά φίλε, εγώ τρελαίνομαι, άλλος που έχει συνηθίσει σε πιο βαριά διατροφή μπορεί να πει τι "αηδία είναι αυτή".. Για κάτι γρήγορο τέρμα υγιεινό και πολύ γευστικό αυτό που κάνω είναι:

 

  • Μακαρόνια νερόβραστα. Για την "σως" βάζεις ελαιόλαδο ανάλογα με την ποσότητα του μακαρονιού, μουστάρδα (περίπου μισό μικρό κουτάλι) και λεμόνι (θέλει προσοχή με το λεμόνι ανάλογα με τα γούστα σου). Ανακατεύεις την σάλτσα με το πιρούνι και τα μακαρόνια ζεστά και τέλος. Μπορείς να βάλεις και σκορδάκι πάει φοβερά και είσαι full Ιταλιάνος, ή και peperoccino (και δεν είναι απαραίτητη η μουστάρδα). (Link.png Site: olivoil pasta ειναι κλασικό receipe για ελαφρύ γεύμα στην Ιταλια παραδοσιακά) Αυτό είναι το αγαπημένο μου γιατί γίνεται σε 10 λεπτά όσο κάνω μπάνιο από το gym και δεν λερώνει τίποτα (βασικό αν δεν έχεις την μαμά / γυναίκα να σου πλένει τα πιάτα :D)
  • Για την ντομάτα είναι αυτονόητη, λιώνεις 2-3 ντομάτες στο τηγάνι τις ψήνεις με νερό, βάζεις λίγο λάδι και κρεμμύδι και είσαι οκ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

Κοίτα γούστα είναι αυτά φίλε, εγώ τρελαίνομαι, άλλος που έχει συνηθίσει σε πιο βαριά διατροφή μπορεί να πει τι "αηδία είναι αυτή".. Για κάτι γρήγορο τέρμα υγιεινό και πολύ γευστικό αυτό που κάνω είναι:

 

  • Μακαρόνια νερόβραστα. Για την "σως" βάζεις ελαιόλαδο ανάλογα με την ποσότητα του μακαρονιού, μουστάρδα (περίπου μισό μικρό κουτάλι) και λεμόνι (θέλει προσοχή με το λεμόνι ανάλογα με τα γούστα σου). Ανακατεύεις με το πιρούνι και τα μακαρόνια ζεστά και τέλος. Μπορείς να βάλεις και σκορδάκι πάει φοβερά και είσαι full Ιταλιάνος, ή και peperoccino. (olivoil pasta ειναι κλασικό receipe για ελαφρύ γεύμα στην Ιταλια παραδοσιακά http://www.food.com/recipe/pasta-with-olive-oil-and-garlic-8634)
  • Για την ντομάτα είναι αυτονόητη, λιώνεις 2-3 ντομάτες στο τηγάνι τις ψήνεις με νερό, βάζεις λίγο λάδι και κρεμμύδι και είσαι οκ

 

Μερσί. Μάλλον την πρώτη θα κάνω γιατί είναι και πιο απλό και γουστάρω τρελά λεμόνι. Το άλλο θα το δοκιμάσω όποτε έχω όρεξη για πιο hardcore μαγείρεμα μπας και προσθέσω και καμία μαλακιούλα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παίξεις με την μουστάρδα και το λεμόνι σίγουρα θα βρεις μια αναλογία που θα γουστάρεις. Ανάλογα πόσο θα βάλεις παίζουν διαφορετικές γεύσεις. Το ελαιόλαδο είναι στάνταρ ποσότητα. (2 μεγάλα κουτάλια περίπου για μισό πακέτο μακαρόνια - 250γ)

 

Προφανώς θέλει και αλάτι ανάλογα με τα γούστα δεν το αναφέρω αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα αποφευγω ακριβως γι αυτο επειδη δε μπορω να τα φαω νεροβραστα με τιποτα. Θα δοκιμασω αυτο που προτεινει η αλεξ αλλα δε νομιζω να μ αρεσει..θα δειξει. Παντα γουσταρα τις μακαροναδες με φουλ σαλτσα, με κρεμα γαλακτος μανιταρια 4 τυρια και τετοιες φασεις.

Θα το δοκιμασω κ θα δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρόνια ρε φίλε... Το μόνο φαγητό που μου λείπει, γαμημένη δυσανεξία. Ντάξ, υπάρχουν και μακαρόνια χωρίς γλουτένη αλλά κάνουν 4-5€ το κιλό -λες και αγοράζεις κρέας ένα πράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα αποφευγω ακριβως γι αυτο επειδη δε μπορω να τα φαω νεροβραστα με τιποτα. Θα δοκιμασω αυτο που προτεινει η αλεξ αλλα δε νομιζω να μ αρεσει..θα δειξει. Παντα γουσταρα τις μακαροναδες με φουλ σαλτσα, με κρεμα γαλακτος μανιταρια 4 τυρια και τετοιες φασεις.

Θα το δοκιμασω κ θα δω

 

Γράψαμε μια συνταγή και γίναμε "η Αλεξ". Γιαυτό αποφεύγω να μιλάω για αυτά, ας μείνουμε στα βάρη.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω 100%.

 Και ειδικότερα στο να αλλάζεις ασκήσεις, εδώ εγώ που θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου αρχάριο μου αρέσει να δοκιμάζω καινούργιες ασκήσεις (πάντα με αρκετή προσοχή στην τεχνική). Δεν βαριέσαι κιόλας.

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να μου διευκρινήσεις είναι το σημείο που λες ''προπονείσαι σκληρά''. Τελικά σκληρά είναι η πολύ ώρα, τα πολλά σετ, ή μέχρι τελικής πτώσεως ή ένας συνδυασμός των παραπάνω;

 

Κοίτα να δεις. Όταν ξεκινάς συνήθως ζορίζεσαι αρκετά. Σταδιακά οι μυς συνηθίζουν και εκεί που το γυμναστηριο ήταν μια "ζόρικη" κατάσταση, πλέον είναι νορμάλ.

 

Εκεί την πάτησες! Η μεγαλύτερη παγίδα είναι το βόλεμα. Πρέπει να χεις το νου σου όταν συμβεί αυτό να αλλάξεις κάτι -είδος άσκησης, κιλά, κτλ. 

 

Για να καταλάβεις αντίστοιχα ότι έχεις πάει στο άλλο άκρο, υπερπροπόνηση, είτε θα φτάσεις σε τραυματισμό είτε θα είσαι τυχερός και θα το προλάβεις νωρίτερα όταν το σώμα θα φωνάζει για ξεκούραση αφού θα νιώθεις κόπωση και κακή διάθεση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πιω καφε (μια στις τοσες δηλ) μπορει να μην εχω ορεξη να φαω απολυτως τιποτα για ολη την υπολοιπη μερα
και ας λιμοκτονουσα 10 λεπτα πριν . Συμβαινει σε κανεναν σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...