Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1,76 , 75 κιλά.

 

2-3 κιλά μαξ θα ήθελα να χάσω αλλά έχω λίπος στην κοιλιά, αυτό είναι που με σκοτώνει..

Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για 5/εβδ. προπόνηση, νομιζω ότι είναι και το σωστό.

 

To άγχος σε σκοτώνει φιλαράκι. Το λίπος θα το χρειαστείς για θα πέσει πείνα με τους μλκς που μας κυβερνάνε τόσα χρόνια. Να τους χαιρόμαστε κιόλας, γιορτάζουν σήμερα  :-D

 

Πέρα από την πλάκα, το λίπος θα φύγει είτε αργά-αργά με recomp είτε γοργά-γοργά -παίρνοντας όμως μαζί και μυς- με cut. Διάλεξε και πάρε.

 

Υ.Γ. 5 προπονήσεις τη βδομάδα παραμένουν too much. Είτε είσαι σούπερ γυμνασμένος είτε δε βγάζεις πολύ πόνο και έχεις κουράγιο για τόσες πολλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν είναι too much , ούτε 6 είναι too much εφόσον το split είναι σωστό και κάνεις περί το 45 λεπτο. Πόνο πρέπει να βγάζεις πάντα καθώς τα κιλά πρέπει να ανεβαίνουν..

 

Αυτό που χρειάζεται με τέτοιο πρόγραμμά οπωσδήποτε είναι επιπλέον ύπνος. Θέλει 8ωρο κάθε μέρα, και τα ΣΚ παραπάνω για να στρώνεις. Αν υπάρχει πρόβλημα με τον ύπνο θα τα βρεις σκούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υ.Γ. 5 προπονήσεις τη βδομάδα παραμένουν too much. Είτε είσαι σούπερ γυμνασμένος είτε δε βγάζεις πολύ πόνο και έχεις κουράγιο για τόσες πολλές. 

 

Γιαννη 7/7 εδω και παααρα πολυ καιρο. Το σωμα μαθαινει! Αλλα σιγουρα δεν ειναι για αρχαριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω αλλαξε πακι το ωραριο σε 14:00-22:00, αν και η ωρα παιρναει γρηγορα γυρναω πιο κουρασμενος και ξυπναω σαν ζομπι...

 

Σε λιγο εχω προπονηση... να δουμε τι θα βγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι too much , ούτε 6 είναι too much εφόσον το split είναι σωστό και κάνεις περί το 45 λεπτο. Πόνο πρέπει να βγάζεις πάντα καθώς τα κιλά πρέπει να ανεβαίνουν..

 

Αυτό που χρειάζεται με τέτοιο πρόγραμμά οπωσδήποτε είναι επιπλέον ύπνος. Θέλει 8ωρο κάθε μέρα, και τα ΣΚ παραπάνω για να στρώνεις. Αν υπάρχει πρόβλημα με τον ύπνο θα τα βρεις σκούρα.

Το πρόγραμμα μου βγαίνει 1 ώρα και 15 λεπτά τοπ, με το ζέσταμα. Τώρα για τα κιλά που λες, αυτό δεν εξαρτάται και λίγο πολύ στον καθένα; Προσωπικά εγώ μπήκα στα βαθιά γρήγορα ξεκίνησα με 8κιλα και δεν με βλέπω να ανεβαίνω πολύ σύντομα..

 

To άγχος σε σκοτώνει φιλαράκι. Το λίπος θα το χρειαστείς για θα πέσει πείνα με τους μλκς που μας κυβερνάνε τόσα χρόνια. Να τους χαιρόμαστε κιόλας, γιορτάζουν σήμερα  :-D

 

Πέρα από την πλάκα, το λίπος θα φύγει είτε αργά-αργά με recomp είτε γοργά-γοργά -παίρνοντας όμως μαζί και μυς- με cut. Διάλεξε και πάρε.

 

Υ.Γ. 5 προπονήσεις τη βδομάδα παραμένουν too much. Είτε είσαι σούπερ γυμνασμένος είτε δε βγάζεις πολύ πόνο και έχεις κουράγιο για τόσες πολλές. 

Θα προτιμήσω το αργά-αργά :D

 

Όχι δεν είμαι σουπερ γυμνασμένος αλλά πόνο δίνω στο πάγκο, στα σίγουρα :D

 

 

Μιας και έχουμε πάρει αμπάριζα το internet, πείτε μου την άποψη σας γι'αυτή τη διατροφή. Πολλή πρωτεΐνη νομίζω.

http://www.muscleandfitness.com/nutrition/meal-plans/28-days-lean-meal-plan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάποιοι στο γυμναστήριο που γίνονται κατακόκκινοι και δεν μπορούν να αναπνεύσουν από τα βάρη. Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά; 
Εγώ μόνο το βλέπω υπερβολικό; 

Είναι πρακτικά η πρώτη φορά που πάω σε γυμναστήριο και μου κάνει εντύπωση αυτό το πράγμα. Παλιά έκανα πάνω από 4 ώρες τη μέρα γυμναστική λόγω δουλειάς, αλλά έκανα "κάτι σαν" personal (λέω σαν, γιατί ήμουν και με άλλους τις περισσότερες φορές) χωρίς μηχανήματα/βάρη κτλ. ένα μιξ γιόγκα, πιλάτες, αεροβικής κτλ κτλ και ποτέ κανείς δεν ήταν κόκκινος κατά τη διάρκεια της γυμναστικής. Είναι λογικό αυτό το πράγμα, να πιέζουν στα άκρα τον εαυτό τους μερικοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ένα μιξ γιόγκα, πιλάτες, αεροβικής κτλ κτλ και ποτέ κανείς δεν ήταν κόκκινος κατά τη διάρκεια της γυμναστικής. 

 

και ποτέ κανείς δεν έκανε σώμα me αυτά  :)

 

Είναι κάποιοι στο γυμναστήριο που γίνονται κατακόκκινοι και δεν μπορούν να αναπνεύσουν από τα βάρη. Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά; 

Εγώ μόνο το βλέπω υπερβολικό; 

 

 

Υπερβολικό οτι δίνουν 100% για να εκτελέσουν την άσκηση, όχι καθόλου. Συνήθως 100% δίνεις στα βάρη. Υπερβολικό ότι δεν αναπνέουν? Ναι, κάποιοι ίσως κρατάνε την αναπνοή τους παραπάνω από ότι πρέπει, θέλει συνεχης αναπνοή κατά την εκτέλεση ασκήσεων, με εξαίρεση  κάποια 1-2 rep maxαρίσματα. 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα μου βγαίνει 1 ώρα και 15 λεπτά τοπ, με το ζέσταμα. Τώρα για τα κιλά που λες, αυτό δεν εξαρτάται και λίγο πολύ στον καθένα; Προσωπικά εγώ μπήκα στα βαθιά γρήγορα ξεκίνησα με 8κιλα και δεν με βλέπω να ανεβαίνω πολύ σύντομα..

 

Θα προτιμήσω το αργά-αργά :D

 

Όχι δεν είμαι σουπερ γυμνασμένος αλλά πόνο δίνω στο πάγκο, στα σίγουρα :D

 

 

Μιας και έχουμε πάρει αμπάριζα το internet, πείτε μου την άποψη σας γι'αυτή τη διατροφή. Πολλή πρωτεΐνη νομίζω.

http://www.muscleandfitness.com/nutrition/meal-plans/28-days-lean-meal-plan

 

To ζήτημα δεν είναι μόνο τα κιλά. Το σώμα προσαρμόζεται και ακόμη κι αν αυξάνεις τα κιλά δεν καταπονείται αρκετά ώστε να δημιουργήσει νέο μυικό ιστό -ή αν το κάνει το κάνει πολύ αργά.

 

Προσωπικά μου αρέσει να αλλάζω ασκήσεις αλλά και είδη ασκήσεων -σούπερ σετ, drop set, 3*8, 5*5- ώστε και διαφορετικούς μυς να χτυπάω αλλά και τους ίδιους με άλλα ερεθίσματα. Βέβαια έτσι είμαι με μόνιμα doms σε διαφορετικά μέρη του σώματος.

 

Όσο για το recomp, θέλει υπομονή και επιμονή. Ίσως να σου φανεί στασιμότητα μια και θα χάσεις 1 εκατοστό από την περιφέρεια της μέσης σε 6-8 βδομάδες -ίσως και λιγότερο αν δεν προπονείσαι αρκετά σκληρά ή δεν τρέφεσαι "σωστά". Ίσως θα προτιμούσες να κάνεις cut για αρχή, να χάσεις 2-3 πόντους για να πάρεις θάρρος και μετά να πας σε recomp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποτέ κανείς δεν έκανε σώμα me αυτά  :)

 

 

Υπερβολικό οτι δίνουν 100% για να εκτελέσουν την άσκηση, όχι καθόλου. Συνήθωεε 100% δίνεις στα βάρη. Υπερβολικό ότι δεν αναπνέουν? Ναι, κάποιοι ίσως κρατάνε την αναπνοή τους παραπάνω από ότι πρέπει, θέλει συνεχείς αναπνοή κατά την εκτέλεση ασκήσεων, με εξαίρεση  κάποια 1-2 rep maxαρίσματα. 

Εγώ είχα κάνει μια χαρά σώμα. Έχασα πάνω από 15 κιλά σε ένα καλοκαίρι και διατηρήθηκα έτσι. 

Και κοιλιακούς κάναμε και απ'όλα. Μόνο βάρη δεν κάναμε. Που πλέον δεν τα κάνω ούτε στο γυμναστήριο αυτά οπότε δεν υπάρχει διαφορά. :P 

Μου φαίνεται περίεργο όμως. Ένας σταμάτησε ξαφνικά κι έσκυψε για να αναπνεύσει! Είχε γίνει κατακόκκινος! Σα να πάθαινε έμφραγμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζήτημα δεν είναι μόνο τα κιλά. Το σώμα προσαρμόζεται και ακόμη κι αν αυξάνεις τα κιλά δεν καταπονείται αρκετά ώστε να δημιουργήσει νέο μυικό ιστό -ή αν το κάνει το κάνει πολύ αργά.

 

Προσωπικά μου αρέσει να αλλάζω ασκήσεις αλλά και είδη ασκήσεων -σούπερ σετ, drop set, 3*8, 5*5- ώστε και διαφορετικούς μυς να χτυπάω αλλά και τους ίδιους με άλλα ερεθίσματα. Βέβαια έτσι είμαι με μόνιμα doms σε διαφορετικά μέρη του σώματος.

 

Όσο για το recomp, θέλει υπομονή και επιμονή. Ίσως να σου φανεί στασιμότητα μια και θα χάσεις 1 εκατοστό από την περιφέρεια της μέσης σε 6-8 βδομάδες -ίσως και λιγότερο αν δεν προπονείσαι αρκετά σκληρά ή δεν τρέφεσαι "σωστά". Ίσως θα προτιμούσες να κάνεις cut για αρχή, να χάσεις 2-3 πόντους για να πάρεις θάρρος και μετά να πας σε recomp.

Σύμφωνω 100%.

 Και ειδικότερα στο να αλλάζεις ασκήσεις, εδώ εγώ που θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου αρχάριο μου αρέσει να δοκιμάζω καινούργιες ασκήσεις (πάντα με αρκετή προσοχή στην τεχνική). Δεν βαριέσαι κιόλας.

 

Το μόνο που θα ήθελα είναι να μου διευκρινήσεις είναι το σημείο που λες ''προπονείσαι σκληρά''. Τελικά σκληρά είναι η πολύ ώρα, τα πολλά σετ, ή μέχρι τελικής πτώσεως ή ένας συνδυασμός των παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυ ωρα παντως με.την καμια δεν ειναι σκληρη προπονηση..ειναι καταπονηση απλα....

 

 

Μπορει να ειναι διοφορα πχ drop set δισετ super set, παραλλαγες των παραπανω, βαρια κιλα...

 

Αλλα να.ξες το πολυ δεν.ειναι παντα καλο... διορθωσε την διατροφη σου, στρεψου σε ενα βατο προγραμμα με κωπηλατικες, πιεσεις στηθους, ωμων, σκουοτ, αρσεις και θα σαι μια χαρα... τα λεω αυτα αλλα πρεπει να τα προσαρμοσεις, πχ μην εχει κανενα προβλημα στην μεση και πας να αρχισεις σκουοτ αρσεις με βαρια κιλα παει σακαταυτηκες, ουτε κατευθειαν πχ ξεκινησα με 80-90 κιλα αρσεις αλλα δεν ανεβαινω... σιγα σιγα αλλα με καλη τεχνικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση για ωμους

κανω αυτες τις ασκησεις :στρατιωτικες πιεσεις με αλτηρες ανοιγματα και μαλλον θα προσθεσω και facepulls

η ερωτηση ειναι με αυτες τις ασκησεις γυμναζονται ολοι οι μυς των ωμων;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κανω προπονηση 5 φορες τη βδομαδα απ οταν τελειωσα την εξεταστικη. Συνηθως βαζω ενα ρεπο μες τη βδομαδα (τεταρτη) και το δευτερο Κυριακη.

οι 4 ειναι βαρη (με 2 φορες διαδρομο μετα) και η 5η μονο αεροβιο ο,τι θελω. αλλες φορες κανω τραμπολινο (ενα ομαδικο που μ αρεσει πολυ) αλλες ελλειπτικο κλπ . Τωρα που ανοιγει ο καιρος μαλλον αυτη τη μερα θα τη κανω πισινα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τονος σε νερο απλα ανοιγεις τη κονσερβα , ομελετα ειναι ετοιμη σε ουτε 10' και κοτοπουλακι οπως ειπες γινεται γρηγορα ;)

Ναι μωρε τριψε ντοματουλα φρεσκια ωραια , οπου μπορουμε ας γλιτωνουμε και κανα χημικο. Αν και να σου πω εγω το μοσχαρι (νουά συνηθως) απλα το πεταω στο τεφαλ με πιπερι και λιγακι αλατι. Στη δε μπριζολα (που δε τη παιρνω συχνα λογω λιπους) βαζω και ριγανη.

Τωρα θελω ν αρχισω να βαζω και κανα λαχανικο στο τεφαλ με λιγο βαλσαμικο, να τρωγονται πιο ευκολα γιατι δε τα πολυσυμπαθω.

Γενικα βαριεμαι απειρα το φουρνο :P

 

Αν σ αρεσουνε τα λαχανικα ειναι καλη καβατζα γιατι μπορεις να φας αρκετα ωστε να χορτασεις, αν δε νιωθεις να χεις καλυφθει απο το κυριως γευμα.

 

@bos ειδες μιλησε για γραμμωση ουτε μαντης να μουν :P νταξει προφανως και μακαρονια να τρωγε 2 φορες τη βδομαδα δε θα χαλαγε ο κοσμος. Αλλα αμα του αρεσουν οι πατατες ας τις προτιμησει :)

 

Γενικά το ψάχνω με τη μαγειρική, αναζητώ νέες συνταγές κλπ.

 

Όσο και να μου αρέσουν τα μακαρόνια είναι μεγάλο βάσανο να αντισταθώ, κουράγιο...

 

Ο κύριο στόχος μου είναι να ξεφορτωθώ το λίπος στην κοιλιά και τα love handles και να μπορώ να κάνω μονόζυγο, κατακόρυφα και τέτοια ακροβατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...