Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ μπλέξιμο χωρίς λόγο. Δεν μας λες και τίποτα για εσένα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το trx γ@μαει ρε Φωτη, θανατος και σ εμενα;;;

 

@pintsie ειναι λογικο η κωπηλατικη στο μηχανημα (low row) να σε πιεζει στο σημειο. Μπορεις να δοκιμασεις κωπηλατικη με αλτηρα στον παγκο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανατος στο  trx λεμε !!    εξαιρειται η Μαργαριτα χααχααχαχα  :-D :-)

 

10258024_1382616112062125_77788534678622

 

τι πραγμα ειναι αυτο να μην χορταινουμε με τιποτα ρεεεεεε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μπλέξιμο χωρίς λόγο. Δεν μας λες και τίποτα για εσένα κιόλας.

1,76 , 75 κιλά.

 

2-3 κιλά μαξ θα ήθελα να χάσω αλλά έχω λίπος στην κοιλιά, αυτό είναι που με σκοτώνει..

Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για 5/εβδ. προπόνηση, νομιζω ότι είναι και το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,76 , 75 κιλά.

 

2-3 κιλά μαξ θα ήθελα να χάσω αλλά έχω λίπος στην κοιλιά, αυτό είναι που με σκοτώνει..

Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για 5/εβδ. προπόνηση, νομιζω ότι είναι και το σωστό.

Τα κιλά που θες να χάσεις είναι ανεξάρτητα από το γυμναστήριο. Την διατροφή σου πρέπει να κοιτάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, συγνώμη εκ των προτέρων για τυχών λάθος αν αυτό το thread δεν είναι κατάλληλο για τις ερωτήσεις μου.

 

Λοιπόν, έχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα γυμναστική (body weight fitness), τρόπους διατροφής (keto diet, paleo diet) και γενικά θέματα της κατηγορίας αυτής.

 

Τους τελευταίους 6 μήνες έχασα πάνω από 10kg κάνοντας καθημερινή σχεδόν γυμναστική και προσεγμένη όσο μπορώ διατροφή. Από ~82kg έφτασα τα 70kg, μέση 84cm, οπίσθια 94cm, 24 χρονών 1,77 ύψος.

 

 

Έχουμε και λέμε, πρωινό ξύπνημα στις 7:20-7:30 ώστε να ξεκινάω κατά τις 7:45 σκοινάκι και ποδήλατο για μια ώρα περίπου. Τον 1ο μήνα το πήγαινα χαλαρά, 300-500 άλματα με το σκοινάκι και τα υπόλοιπα 30-40 λεπτά ποδήλατο. Μετά το άλλαξα και σταμάτησα το σκοινάκι και έκανα μόνο ποδήλατο και κοιλιακούς. Όσο πέρναγε ο καιρός ανέβαζα την δυσκολία στο ποδήλατο και αύξανα τις επαναλήψεις στους κοιλιακούς. Τώρα έφτασα να κάνω με το ποδήλατο 20km σε 60 λεπτά χωρισμένα σε: 5' επίπεδο 1, 5' επίπεδο 2, 20' επίπεδο 3 και 30' επίπεδο 4, καθώς με τους κοιλιακούς 5 σετ των 30, κάνοντας 3 διαφορετικές ασκήσεις (ξαπλωμένος στον πάγκο να σπρώχνω τα πόδια μου οριζόντια, να τα σηκώνω 90° και τους κλασικούς να σηκώνεις το σώμα σου μπροστά. Πίνω περίπου 1-1.5lt νερό όσο κάνω γυμναστική.

 

Σχετικά με τη ζωή/διατροφή:

 

Δεν καπνίζω, δεν πίνω. Άντε καμία μπύρα κάθε 20 μέρες και αν!

Για πρωινό στις ~09:00 μετά τη γυμναστική μια κούπα φρέσκο γάλα (το πράσινο) και μια μπανάνα.

Περίπου στις 12:00 που αρχίζει και με πιάνει μια πείνα τρώω 1-2 καρότα και πίνω νερό.

Μεσημεριανό* +φρούτο 1-2 μήλα.

Απόγευμα συνήθως δεν πολυ-πεινάω, άντε να φάω 1 μήλο στις 19:00.

Βράδυ μετά τις 21:00 γιαούρτι στραγγιστό 10%, ή μια μπανάνα και γάλα.

 

Σαν μεσημεριανό μενού μαγειρεύω διάφορα όπως: (κάπως έτσι είναι το εβδομαδιαίο μενού, 1-2 φορές κοτόπουλο, 1 φορά κόκκινο κρέας, 4-5 όσπρια-λαχανικά. Δεν τρώω επίσης ψωμί.)

-Φασολάδα με καρότα, ντομάτα (αλάτι, πιπέρι χωρίς λάδι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο. 

-Σούπα μινεστρόνε με κολοκυθάκια, ντομάτες, μελιτζάνες, καρότα και φασολάδα που περισσεύει από την προηγούμενη μέρα. (2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι)

-Κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι) 

-Φασολάκια με πατάτες, καρότα, ντομάτα(2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο.

-Φακές με ντομάτα (αλάτι, χωρίς λάδι).

-Γιουβαρλάκια, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι)

-Ψάρι στο φούρνο με πατάτες και ελιές, αλλιώς στο τηγάνι χωρίς λάδι συν βραστά λαχανικά μπρόκολο, καρότα, πατάτες.

-Κόκκινο κρέας στη κατσαρόλα, κοκκινιστό τις περισσότερες φορές συν σαλάτα. Μπορεί να φάω και ζυμαρικά σαν 1ο αλλά σπάνια. (1 φορά το μήνα)

 

Έχω κόψει γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια κλπ. Καφέδες δεν πολύ πίνω, άντε μια φορά τη βδομάδα με μισή κουταλιά ζάχαρη (αν και προσπαθώ να τον κάνω πικρό)

 

Προσπαθώ να κοιμάμαι σχετικά νωρίς, 22:45-23:00, άντε 23:30.

 

Στα κιλά που βρίσκομαι τώρα είμαι μια χαρά, μιας και ο στόχος μου ήταν να μπορέσω να μπαίνω στα ρούχα μου και γενικά να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση. Να διώξω τα χερούλια της αγάπης, καθώς και να τονώσω λίγο τον θώρακα, κοιλιακούς, πλάτη κλπ.

 

Ανακάλυψα το body weight fitness, να κάνω γυμναστική με το σώμα μου κυρίως.

 



Θα ξεκινήσω με το 2ο μιας και με το πρώτο με πόνεσαν τα παΐδια μου! :P

 

Βρήκα επίσης και κάτι δίαιτες όπως η Paleo diet(πως τρεφόταν ο άνθρωπος των σπηλαίων) και Keto diet (λίπη και πρωτεϊνες με ελάχιστους υδατάνθρακες).

 

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτές.



 

Η Paleo απαγορεύει και τα γαλακτοκομικά, μου φαίνεται λίγο extreme γιατί μου αρέσει το γάλα και το τυρί (αν και το έχω ελλατώσει πολύ τον τελευταίο καιρό) καθώς επίσης τρώω που και που λίγο τυρόπιτα/σπανακόπιτα που φτιάχνει η μάνα μου.

 

Αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε μου να συμπληρώσω. Ευπρόσδεκτες είναι και οι συμβουλές σας και παρατηρήσεις στις επιλογές μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωινο σου πρεπει να βαλεις κατι ακομα, ειδικα αφου ειναι μετα τη γυμναστικη θες εξτρα πρωτεινη. Μπορεις να προσθεσεις ασπραδια.

Δεκατιανο πχ αμυγλαδα με cottage ή φρουτο.

Μεσημεριανο χωρις φρουτο. Εδω βγαλε το κοκκινιστο. Ψαρι, κοτοπουλο, μοσχαρι, το μοσχαρι ομως χωρις σαλτσες.

Απογευμα φρουτο ή σαλατα με κοτατζ, κανα αμυγδαλο (αναλατο)

Βραδυ βγαλε τη μπανανα

 

Αυτα θα αλλαζα σε γενικες γραμμες. Επισης θα τρωγα πιο πολλες φορες τη βδομαδα κρεας.

 

Για τυρι παιρνε καποιο χαμηλων λιπαρων και παλι καταναλωνε με μετρο.

Σαν πηγη υδατανθρακα γενικα ειναι προτιμοτερη η πατατα απο μακαρονια/ρυζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μπράβο καταρχάς για ό,τι πέτυχες.

 

Στα υπόλοιπα τώρα πέρα από τις διατροφές δεν βλέπω κάποια ερώτηση. Οκ...αν σου αρέσει η γυμναστική που ήδη κάνεις συνέχισέ την. Για παραπάνω πληροφορίες για τις bodyweight ασκήσεις περίμενε είτε τον Γιάννη να σου απαντήσει είτε 1-2 παιδιά ακόμα που ασχολούνται με αυτό το στυλ.

 

Για paleo, keto κτλπ δεν σου προτείνω καμία από αυτές. Δηλαδή τι έχει μία διατροφή χωρίς περιορισμούς και που καλύπτει όλα τα μακροσυστατικά και δεν σε κάνει να την προτιμήσεις έναντι μία με περιορισμούς ? Διάλεξε κάτι που θα μπορείς να διατηρήσεις σε όλη σου την ζωή...αυτό είναι διατροφή.

 

 

Σαν πηγη υδατανθρακα γενικα ειναι προτιμοτερη η πατατα απο μακαρονια/ρυζια.

Γιατί ρε συ μαργαρίτα ? Γιατί να περιοριστεί έτσι ο άνθρωπος ? Λες και θα χάσει κάποιον από τους στόχους του αν φάει ρύζι...που και να είχε πιό μεγάλους στόχους πάλι δεν θα τους έχανε αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωινο σου πρεπει να βαλεις κατι ακομα, ειδικα αφου ειναι μετα τη γυμναστικη θες εξτρα πρωτεινη. Μπορεις να προσθεσεις ασπραδια.

Δεκατιανο πχ αμυγλαδα με cottage ή φρουτο.

Μεσημεριανο χωρις φρουτο. Εδω βγαλε το κοκκινιστο. Ψαρι, κοτοπουλο, μοσχαρι, το μοσχαρι ομως χωρις σαλτσες.

Απογευμα φρουτο ή σαλατα με κοτατζ, κανα αμυγδαλο (αναλατο)

Βραδυ βγαλε τη μπανανα

 

Αυτα θα αλλαζα σε γενικες γραμμες. Επισης θα τρωγα πιο πολλες φορες τη βδομαδα κρεας.

 

Για τυρι παιρνε καποιο χαμηλων λιπαρων και παλι καταναλωνε με μετρο.

Σαν πηγη υδατανθρακα γενικα ειναι προτιμοτερη η πατατα απο μακαρονια/ρυζια.

Μπορώ να βάλω και βραστό αυγό για πρωινό, αλλιώς νυφάδες βρώμης (πίτουρα όπως τα λέω εγώ) με μια μπανάνα και καρύδια ίσως.

 

Δεκατιανό τι άλλο φρούτο να προσθέσω; Δεν με τρελαίνουν τα πορτοκάλια, γενικά προτιμώ τα εύκολα στο καθάρισμα φρούτα.

 

Κοκκινιστό εννοώ ποντίκι μοσχαρίσιο μαγειρεμένο σε σάλτσα πουμαρό, τσιγαρισμένο με λίγο ελαιόλαδο και κρεμμύδι.

 

Για βράδυ κάτι διαφορετικό για να σπάσει η μονοτονία του γιαουρτιού;

 

Μακαρόνια τα αποφεύγω όσο μπορώ, 1 φορά κάθε 10 μέρες μιας και οι υπόλοιποι στο σπίτι σκούζουν που τους τα έχω κόψει! :P

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Φίλε μπράβο καταρχάς για ό,τι πέτυχες.

 

Στα υπόλοιπα τώρα πέρα από τις διατροφές δεν βλέπω κάποια ερώτηση. Οκ...αν σου αρέσει η γυμναστική που ήδη κάνεις συνέχισέ την. Για παραπάνω πληροφορίες για τις bodyweight ασκήσεις περίμενε είτε τον Γιάννη να σου απαντήσει είτε 1-2 παιδιά ακόμα που ασχολούνται με αυτό το στυλ.

 

Για paleo, keto κτλπ δεν σου προτείνω καμία από αυτές. Δηλαδή τι έχει μία διατροφή χωρίς περιορισμούς και που καλύπτει όλα τα μακροσυστατικά και δεν σε κάνει να την προτιμήσεις έναντι μία με περιορισμούς ? Διάλεξε κάτι που θα μπορείς να διατηρήσεις σε όλη σου την ζωή...αυτό είναι διατροφή.

 

 

Γιατί ρε συ μαργαρίτα ? Γιατί να περιοριστεί έτσι ο άνθρωπος ? Λες και θα χάσει κάποιον από τους στόχους του αν φάει ρύζι...που και να είχε πιό μεγάλους στόχους πάλι δεν θα τους έχανε αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση

Κυρίως θέλω να κάνω γράμμωση στο σώμα, παρά να είμαι σφίχτης! 

 

Μου αρέσει βέβαια και το Calisthenics και όλα αυτά τα ακροβατικά που κρεμιούνται σαν τα πιθήκια! :P

 

Το θέμα με τις 2 δίαιτες που ανέφερα είναι πως εξαρτάται και ο τρόπος ζωής σου από αυτόν. Είπαμε να προσέχουμε την γραμμή μας αλλά όχι να τα κόψουμε όλα τελείως.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε φρουτο μπορεις να φας δεν ειναι θεμα...εμενα μ αρεσουν κ τα μηλα, αχλαδια. Εφοσον δε το παρακανεις να τρως πολλα μεσα στη μερα, ειναι μια χαρα.

 

Καλυτερα ασε τη σαλτσα πουμαρο :P οχι οτι θα γινει και κατι αν το φας μια φορα τη βδομαδα αλλα αφου μπαινεις στη λογικη της καλης διατροφης μπορεις να το αποφυγεις.

 

Βραδυ μπορεις να φας κοτοπουλο, τονο σε νερο, ομελετα (χωρις λαδι με ασπραδια κυριως) με σαλατα... Αλλα μη φας κ πας σε μια ωρα για υπνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις 2 δίαιτες που ανέφερα είναι πως εξαρτάται και ο τρόπος ζωής σου από αυτόν. Είπαμε να προσέχουμε την γραμμή μας αλλά όχι να τα κόψουμε όλα τελείως.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Γι αυτό σου είπα καμία από τις δύο. Μία διατροφή χωρίς περιορισμούς αλλά με moderation είναι το κλειδί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε φρουτο μπορεις να φας δεν ειναι θεμα...εμενα μ αρεσουν κ τα μηλα, αχλαδια. Εφοσον δε το παρακανεις να τρως πολλα μεσα στη μερα, ειναι μια χαρα.

 

Καλυτερα ασε τη σαλτσα πουμαρο :P οχι οτι θα γινει και κατι αν το φας μια φορα τη βδομαδα αλλα αφου μπαινεις στη λογικη της καλης διατροφης μπορεις να το αποφυγεις.

 

Βραδυ μπορεις να φας κοτοπουλο, τονο σε νερο, ομελετα (χωρις λαδι με ασπραδια κυριως) με σαλατα... Αλλα μη φας κ πας σε μια ωρα για υπνο :P

 

Την σάλτσα μπορώ να την αντικαταστήσω με φρέσκια ντομάτα τριμμένη αν χρειαστεί. Να σου πω την αλήθεια βαριέμαι να μαγειρεύω το βράδυ, θα προτιμούσα κάτι γρήγορο αν και το κοτόπουλο ψήνεται γρήγορα. χεχε

 

Γι αυτό σου είπα καμία από τις δύο. Μία διατροφή χωρίς περιορισμούς αλλά με moderation είναι το κλειδί. 

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τονος σε νερο απλα ανοιγεις τη κονσερβα , ομελετα ειναι ετοιμη σε ουτε 10' και κοτοπουλακι οπως ειπες γινεται γρηγορα ;)

Ναι μωρε τριψε ντοματουλα φρεσκια ωραια , οπου μπορουμε ας γλιτωνουμε και κανα χημικο. Αν και να σου πω εγω το μοσχαρι (νουά συνηθως) απλα το πεταω στο τεφαλ με πιπερι και λιγακι αλατι. Στη δε μπριζολα (που δε τη παιρνω συχνα λογω λιπους) βαζω και ριγανη.

Τωρα θελω ν αρχισω να βαζω και κανα λαχανικο στο τεφαλ με λιγο βαλσαμικο, να τρωγονται πιο ευκολα γιατι δε τα πολυσυμπαθω.

Γενικα βαριεμαι απειρα το φουρνο :P

 

Αν σ αρεσουνε τα λαχανικα ειναι καλη καβατζα γιατι μπορεις να φας αρκετα ωστε να χορτασεις, αν δε νιωθεις να χεις καλυφθει απο το κυριως γευμα.

 

@bos ειδες μιλησε για γραμμωση ουτε μαντης να μουν :P νταξει προφανως και μακαρονια να τρωγε 2 φορες τη βδομαδα δε θα χαλαγε ο κοσμος. Αλλα αμα του αρεσουν οι πατατες ας τις προτιμησει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bos ειδες μιλησε για γραμμωση ουτε μαντης να μουν :P νταξει προφανως και μακαρονια να τρωγε 2 φορες τη βδομαδα δε θα χαλαγε ο κοσμος. Αλλα αμα του αρεσουν οι πατατες ας τις προτιμησει :)

Καλά...δεν μου λέει και κάτι που μιλάει για γράμμωση. Πριν κάτι σελίδες τα συζητάγαμε αυτά για τον Αεκτζή. Εδώ του λέγαμε τι να γραμμώσει με 1 χρόνο ενασχόλησης με βάρη...εδώ για τι γράμμωση να πούμε ?

 

Η ένστασή μου για την πατάτα είναι ότι προτείνουμε (κι εγώ μέσα εννοείται το έκανα παλαιότερα) χωρίς να ξέρουμε 1002 πράγματα για τον άνθρωπο και την συνολική διατροφή και τους στόχους. Γι αυτό ρωτάω γιατί πατάτα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τονος σε νερο απλα ανοιγεις τη κονσερβα , ομελετα ειναι ετοιμη σε ουτε 10' και κοτοπουλακι οπως ειπες γινεται γρηγορα ;)

Ναι μωρε τριψε ντοματουλα φρεσκια ωραια , οπου μπορουμε ας γλιτωνουμε και κανα χημικο. Αν και να σου πω εγω το μοσχαρι (νουά συνηθως) απλα το πεταω στο τεφαλ με πιπερι και λιγακι αλατι. Στη δε μπριζολα (που δε τη παιρνω συχνα λογω λιπους) βαζω και ριγανη.

Τωρα θελω ν αρχισω να βαζω και κανα λαχανικο στο τεφαλ με λιγο βαλσαμικο, να τρωγονται πιο ευκολα γιατι δε τα πολυσυμπαθω.

Γενικα βαριεμαι απειρα το φουρνο :P

 

Αν σ αρεσουνε τα λαχανικα ειναι καλη καβατζα γιατι μπορεις να φας αρκετα ωστε να χορτασεις, αν δε νιωθεις να χεις καλυφθει απο το κυριως γευμα.

 

@bos ειδες μιλησε για γραμμωση ουτε μαντης να μουν :P νταξει προφανως και μακαρονια να τρωγε 2 φορες τη βδομαδα δε θα χαλαγε ο κοσμος. Αλλα αμα του αρεσουν οι πατατες ας τις προτιμησει :)

Αυτες οι λεπτομερειες σου στα φαγητα μας κατεστρεψαν βραδιατικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...