Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ρε Λίβε...σε έχει φάει η δουλειά. Ούτε τα πρωταπριλιάτικα του maus δεν πιάνεις  :-D

δεν θα μου έκανε εντύπωση να ηταν πραγματικά τα νούμερα , το μόνο που με έκανε να πιστέψω τελικά οτι ηταν πρωταπριλιάτικο ηταν οτι ο maus δεν κάνει πλέων ταρζανιές , κατα τα άλλα μυικότητα έχει για 3 χ 160 πάγκο

 τα νούμερα δεν μου κάνουν καμία εντύπωση αφου ειδα πως δουλευοντας 2 προπονήσεις στήθους την εβδομάδα με την μια να ειναι δύναμης με έκανε να φτάσω 110kg πάγκο , στο χειρότερο σημείο μου, σκέψου οτι αυτός γυμνάζεται πολλάααα χρόνια κ ειναι και η δουλειά του. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

καλος !!

ας γραψω και γω τις σημερινες μου επιδοσεις ..

 

παγκος επικληνης      10χ100 -

                                     8 χ 120

                                     6 χ 140

                                     3 χ 160

                                     1χ200

αρσεις                         10 χ180

                                     8χ  220

                                     6χ 250

                                     1χ 300 (εδω ζοριστηκα λιγο)

σκουωτ                        12χ120

                                     8χ150

                                     6χ 180

 

ε μετα καμμια 1000αρα κοιλιακους -ραχιαιους και 1 ωρα ελλειπτικο !

βγηκαν ολα αψογα με πολυ καλη τεχνικη , θα ειχα φαει καλα φαινεται ..

 

  ενα χρονο ακριβως περιμενα να σπασω τα περσινα ρεκορ του ντακον χαχααχαχα

αντε και χρονια πολλα !!  :-)  :ph34r: 

 

αχαχα τι μλκς εισαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα μου έκανε εντύπωση να ηταν πραγματικά τα νούμερα , το μόνο που με έκανε να πιστέψω τελικά οτι ηταν πρωταπριλιάτικο ηταν οτι ο maus δεν κάνει πλέων ταρζανιές , κατα τα άλλα μυικότητα έχει για 3 χ 160 πάγκο

 τα νούμερα δεν μου κάνουν καμία εντύπωση αφου ειδα πως δουλευοντας 2 προπονήσεις στήθους την εβδομάδα με την μια να ειναι δύναμης με έκανε να φτάσω 110kg πάγκο , στο χειρότερο σημείο μου, σκέψου οτι αυτός γυμνάζεται πολλάααα χρόνια κ ειναι και η δουλειά του. :P

Πως δεν σου έκαναν εντύπωση ρε ? Πέρα από το squat τα υπόλοιπα τα χτυπάνε elite lifters και αν. Άλλο να φτάσεις από τα 100 στα 110 και άλλο από τα 140 στα 145 ξέρω γω. Σε αυτά τα νούμερα το programming των αθλητών είναι για pr φάσης 2,5-5 κιλα/χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δλδ τωρα καταριπτουμε και το "τι να τη κανεις το γυμναστηριο αμα μετα πλακωνεις τα σουβλακια για να συνελθεις"?

 

Η αληθεια ειναι οτι και γω το τελευταιο καιρο λογω ελλειψεις whey και προβληματα για προετοιμασια φαγητου βρωμιζα μετα τη προπονηση. Δεν ειδα κατι τραγικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τωρα καταριπτουμε και το "τι να τη κανεις το γυμναστηριο αμα μετα πλακωνεις τα σουβλακια για να συνελθεις"?

 

Η αληθεια ειναι οτι και γω το τελευταιο καιρο λογω ελλειψεις whey και προβληματα για προετοιμασια φαγητου βρωμιζα μετα τη προπονηση. Δεν ειδα κατι τραγικο

Αναπλήρωση γλυκογόνου τέσταρε η έρευνα. Όχι πρωτεϊνοσύνθεση κτλπ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν σου έκαναν εντύπωση ρε ? Πέρα από το squat τα υπόλοιπα τα χτυπάνε elite lifters και αν. Άλλο να φτάσεις από τα 100 στα 110 και άλλο από τα 140 στα 145 ξέρω γω. Σε αυτά τα νούμερα το programming των αθλητών είναι για pr φάσης 2,5-5 κιλα/χρόνο.

δεν μου κάνει εντύπωση γιατι έχω δει φυσικούς μεγάλης σχετικά ηλικίας (όχι ο maus που ειναι νεός :P ) που βγάζουν pr στα 150kg etc 

αλλα τώρα που ξανακοιτάζω τα νούμερα προσεκτικά ...

το 200 δεν το είδα  αχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχαχα, όπα να κ ενα 300ρι 

χαχαχααχαχ 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα μου έκανε εντύπωση να ηταν πραγματικά τα νούμερα , το μόνο που με έκανε να πιστέψω τελικά οτι ηταν πρωταπριλιάτικο ηταν οτι ο maus δεν κάνει πλέων ταρζανιές , κατα τα άλλα μυικότητα έχει για 3 χ 160 πάγκο

 τα νούμερα δεν μου κάνουν καμία εντύπωση αφου ειδα πως δουλευοντας 2 προπονήσεις στήθους την εβδομάδα με την μια να ειναι δύναμης με έκανε να φτάσω 110kg πάγκο , στο χειρότερο σημείο μου, σκέψου οτι αυτός γυμνάζεται πολλάααα χρόνια κ ειναι και η δουλειά του. :P

Για explain λιγο :P  Τι ακριβως κανετε στις προπονησεις δυναμης γιατι εχω ακουσει διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ τωρα καταριπτουμε και το "τι να τη κανεις το γυμναστηριο αμα μετα πλακωνεις τα σουβλακια για να συνελθεις"?

 

Η αληθεια ειναι οτι και γω το τελευταιο καιρο λογω ελλειψεις whey και προβληματα για προετοιμασια φαγητου βρωμιζα μετα τη προπονηση. Δεν ειδα κατι τραγικο

 

 

Αναπλήρωση γλυκογόνου τέσταρε η έρευνα. Όχι πρωτεϊνοσύνθεση κτλπ. 

 

Αυτό που λέει ο bosei. Στα δικά μου δεδομένα (ποδηλασίες μέσων/μεγάλων αποστάσεων), η αναπλήρωση γλυκογόνου γίνεται κατά τη διάρκεια της ποδηλασίας. Η λήψη πρωτεΐνης γίνεται μετά το τέλος της ποδηλασίας (το πολύ 30' λεπτά μετά το τέλος της) και σίγουρα δεν αντικαθίσταται με junk/fast food.

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για explain λιγο :P  Τι ακριβως κανετε στις προπονησεις δυναμης γιατι εχω ακουσει διαφορα.

κιλά κ όχι reps 

δηλαδή αντι πχ να βγάλω σετ των 10-8 βγάζω 6-3-2-1 etc (καθαρές reps , χωρίς να αγγίζει κάποιος) αναλόγως τα kg στην μια και max reps/kg το λιγότερο 6 reps στην κανονική 

αλλα αυτά ειναι ψιλά γράμματα , οι προπονήσεις μου προσαρμόζονται στο πως νιώθω εκείνη τη στιγμή 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιλά κ όχι reps 

δηλαδή αντι πχ να βγάλω σετ των 10-8 βγάζω 6-3-2-1 etc (καθαρές reps , χωρίς να αγγίζει κάποιος) αναλόγως τα kg στην μια και max reps/kg το λιγότερο 6 reps στην κανονική 

αλλα αυτά ειναι ψιλά γράμματα , οι προπονήσεις μου προσαρμόζονται στο πως νιώθω εκείνη τη στιγμή 

 

Αυτο ακριβως κανει και ενας φιλος μου και εχει ξεκωλοθει να ανεβαζει κιλα στον παγκο.Πηγε απο 100 στα 140 μεσα σε ενα εξαμηνο..

Προσπαθω να το κανω κ γω και δε μου βγαινει ποτε.Δηλαδη κανω πυραμιδα αλλα δε ξεπερναω τις 5-6 επαναληψεις και σε κιλα μενω εκει που νιωθω πως μπορω να κανω αρκετα σετ των 3-5 επαναληψεων αλλα δεν εχει καμια σχεση στο πιασιμο που θα εχω αν κανω κανονικη προπονηση στηθους.

 

Δε ξερω τι κανω λαθος! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως κανει και ενας φιλος μου και εχει ξεκωλοθει να ανεβαζει κιλα στον παγκο.Πηγε απο 100 στα 140 μεσα σε ενα εξαμηνο..

Προσπαθω να το κανω κ γω και δε μου βγαινει ποτε.Δηλαδη κανω πυραμιδα αλλα δε ξεπερναω τις 5-6 επαναληψεις και σε κιλα μενω εκει που νιωθω πως μπορω να κανω αρκετα σετ των 3-5 επαναληψεων αλλα δεν εχει καμια σχεση στο πιασιμο που θα εχω αν κανω κανονικη προπονηση στηθους.

 

Δε ξερω τι κανω λαθος! :mad:

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο...μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους.

 

Και για το bold επειδή βαριέμαι να γράφω σε κάνω copy paste τα λόγια ενός που "knows his shit"

 

Training close to failure on each working set and pyramiding up in weight as you do each set. Starting with a set of 15 reps and working down over 5 sets or so to a heavy triple.

If I had to design a paradigm that FATIGUED THE SHIT OUT OF YOU so that your heavy work was MAXIMALLY FUCKED and overload MOST INTERFERED WITH, I'd design something like that.

Forget about incompatibility of doing vastly different rep ranges in the same workout... if you do that, AT LEAST START HEAVY and work your way DOWN. That way you can train your HEAVIEST and STILL GET IN ALL THE VOLUME.

"But, but, but... PYRAMIDS, BRO!!!""

UGUUGHGHBGKLBSAIUBASDFIUBGF(P*Y$#

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως κανει και ενας φιλος μου και εχει ξεκωλοθει να ανεβαζει κιλα στον παγκο.Πηγε απο 100 στα 140 μεσα σε ενα εξαμηνο..

Προσπαθω να το κανω κ γω και δε μου βγαινει ποτε.Δηλαδη κανω πυραμιδα αλλα δε ξεπερναω τις 5-6 επαναληψεις και σε κιλα μενω εκει που νιωθω πως μπορω να κανω αρκετα σετ των 3-5 επαναληψεων αλλα δεν εχει καμια σχεση στο πιασιμο που θα εχω αν κανω κανονικη προπονηση στηθους.

 

Δε ξερω τι κανω λαθος! :mad:

 

Μπορείς να συνδυάσεις μια "βαριά" άσκηση σε κάθε μυική ομάδα με μια πιο "ελαφριά". Π.χ. για στήθος 5*5 σε πάγκο με μπάρα και πολλά κιλά (βάζεις τόσα κιλά ώστε η 5η επανάληψη να βγαίνει με το ζόρι, να μην έχεις δύναμη για 6η και λογικά μετά το 3ο σετ να δυσκολεύεσαι να φτάσεις σε 5 επαναλήψεις και να κάνεις 3 ή 4, δηλαδή κάτι σαν 1*5+1*5+1*5+1*4+1*3, μόλις κάνεις ένα καθαρό 5*5 αυξάνεις κιλά) κι έπειτα 5*10 ή 10*10 με αλτήρες. 

 

Πες μου μετά άμα πιάστηκες ή όχι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...