Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μαργαρίτα εννοεί προφανώς ότι το να σηκώνεις τρελά κιλά κάποια στιγμή στα 50+ θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Κυρίως η μέση τρώει το μεγαλύτερο ζόρι σε πολλά κιλά. Μπορεί τώρα να είμαστε 25 αλλά μετά από κάποια ηλικία θα φανούν όλα όσα κάναμε παλιότερα. Μιλάω για πολλά κιλά έτσι αναλογικά με το βάρος του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το παραδειγμα το γραψα επειδη μιλησες για πρωταθλητες που δε μπορεις να τους το κοψεις. Το οτι γενικα ειναι αλλη κουβεντα, σιγουρα

 

Η ασκηση φυσικα και εχει πολλα πλεονεκτηματα εννοειται, μπορει ομως οπως ξερουμε να δημιουργησει κ προβληματα εφοσον δε γινεται σωστα. Γι αυτο και τοσοι και τοσοι λενε ξερω γω για το κροσφιτ που πανε αρχαριοι και σακατευονται.

 

Οσο για το που το ξερω δεν εχω καποια ερευνα που να το αποδεικνυει, απλως τα βλεπω μπροστα μου. Οχι παραδειγματα powerlifting αναγκαστικα αλλα ανθρωπων που το παρακαναν με τον εναν ή με τον αλλο τροπο.

 

 

Εμενα μου φαινεται πολυ επιβαρυντικο μακροχρονια εσενα προφανως οχι γι αυτο και ασχολεισαι με το θεμα.

 

Ε δε μπορουμενα συμφωνουμε ολοι σ ολα :)

 

Edit: αυτο που λεει ο king

Η μαργαρίτα εννοεί προφανώς ότι το να σηκώνεις τρελά κιλά κάποια στιγμή στα 50+ θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Κυρίως η μέση τρώει το μεγαλύτερο ζόρι σε πολλά κιλά. Μπορεί τώρα να είμαστε 25 αλλά μετά από κάποια ηλικία θα φανούν όλα όσα κάναμε παλιότερα. Μιλάω για πολλά κιλά έτσι αναλογικά με το βάρος του καθενός.

Ε ναι ρε συ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαργαρίτα εννοεί προφανώς ότι το να σηκώνεις τρελά κιλά κάποια στιγμή στα 50+ θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Κυρίως η μέση τρώει το μεγαλύτερο ζόρι σε πολλά κιλά. Μπορεί τώρα να είμαστε 25 αλλά μετά από κάποια ηλικία θα φανούν όλα όσα κάναμε παλιότερα. Μιλάω για πολλά κιλά έτσι αναλογικά με το βάρος του καθενός.

Παιδιά η μέση μας κατά πάσα πιθανότητα όσο μεγαλώνουμε θα βγάλει "θέματα"...βάζω εισαγωγικά γιατί πόσο θέμα μπορεί να είναι κάτι που δεν βγάζει συμπτώματα?. Κοιτάξτε καλά τι λέει η εικόνα παρακάτω (την έκανα extract από Link.png Site: αυτή την έρευνα). 

 

image.png

 

Παρόμοιες έρευνες υπάρχουν και για ώμους, γόνατα, αυχένες. Είναι δύσκολο να δείξεις υπαιτιότητα και σίγουρα δεν γίνεται με το να λέμε Α σηκώνεις πολλά κιλά άρα θα έχεις θέματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η μέση μας κατά πάσα πιθανότητα όσο μεγαλώνουμε θα βγάλει "θέματα"...βάζω εισαγωγικά γιατί πόσο θέμα μπορεί να είναι κάτι που δεν βγάζει συμπτώματα?. Κοιτάξτε καλά τι λέει η εικόνα παρακάτω (την έκανα extract από Link.png Site: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25430861">αυτή την έρευνα).

 

image.png

 

Παρόμοιες έρευνες υπάρχουν και για ώμους, γόνατα, αυχένες. Είναι δύσκολο να δείξεις υπαιτιότητα και σίγουρα δεν γίνεται με το να λέμε Α σηκώνεις πολλά κιλά άρα θα έχεις θέματα.

Αρκετά ενδιαφέρον ερευνα. Και σίγουρα παίζουν πολλά ρόλο στο αν θα βγάλει πρόβλημα κάποιο μέρος του σώματος μας. Απλά πχ δουλειές όπως γραφείο όλη μέρα και μια άλλη με τρελό βάρος στην πρώτη θα βγάλεις πρόβλημα στην πλάτη αν καμπουριαζεις στην δεύτερη η μέση θα έχει προβλήματα μετά τα 30-35. Τα παραδείγματα πολλα με πολλούς bb που σηκώνουν τα άντερα τους και οι επακολουθες συνέπειες μετά από κάποια ηλικία. Απλά για αυτούς είναι η δουλειά τους οπότε ξέρουν τις συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πχ δουλειές όπως γραφείο όλη μέρα και μια άλλη με τρελό βάρος στην πρώτη θα βγάλεις πρόβλημα στην πλάτη αν καμπουριαζεις στην δεύτερη η μέση θα έχει προβλήματα μετά τα 30-35.

Χαχα δεν σε θέλει σήμερα...να ποστάρω έρευνα που κοιτάζει το association μεταξύ spinal curves και πόνου ?

 

 

No association

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα δεν σε θέλει σήμερα...να ποστάρω έρευνα που κοιτάζει το association μεταξύ spinal curves και πόνου ?

 

 

No association

 

Για κάνε μια προσπάθεια. Εγώ ξέρω ότι ένα διάστημα πριν 5 χρόνια που ημουν αρκετές ώρες σε μια οθόνη αν και καλή η καρέκλα είχα αρκετό πόνο στην πλάτη λόγο του καμπουριασματος. Όπως και όταν έχουμε δουλειά με πολύ βάρος όλη μέρα με πιάνει η μέση 2-3 μέρες. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πολλά βάρη απλά βγαίνουν αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε μια προσπάθεια. Εγώ ξέρω ότι ένα διάστημα πριν 5 χρόνια που ημουν αρκετές ώρες σε μια οθόνη αν και καλή η καρέκλα είχα αρκετό πόνο στην πλάτη λόγο του καμπουριασματος. Όπως και όταν έχουμε δουλειά με πολύ βάρος όλη μέρα με πιάνει η μέση 2-3 μέρες. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πολλά βάρη απλά βγαίνουν αργότερα.

Επειδή την κάνω σου κάνω ένα copy paste από ένα μικρό review της βιβλιογραφίας.

 

Posture is a complex issue, the definition frequently vague, and multiple variables are relevant when considering the issue. Posture is with us all the time and is generally ignored, but we know it affects anatomy and physiology. The most important variables are probably related to sustained postures and the effect these might have on an individual. The evidence about its role in provoking musculoskeletal symptoms and as a risk factor for back pain is weak. However it is clear that specific postures, most commonly ones of flexion, commonly aggravate back pain when present. The inconclusiveness of previous research about the relevance of posture and back pain may relate to the heterogeneous back pain population. Aggravating postures may be particular to certain sub-groups of the low back pain population.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παμε....

 

post-223961-0-36221200-1434221276_thumb.jpg

 

Εχω δυο μερες κανω μιλκ σεικ ενα σκουπ πρωτεινη γαλα μπανανα παγακια.

 

Παλια εβγαινε πηχτο, τωρα σαν νερο , τι μπορει να φταιει. καμια ιδεα;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παμε....

 

IMG_20150613_202625.jpg

 

Εχω δυο μερες κανω μιλκ σεικ ενα σκουπ πρωτεινη γαλα μπανανα παγακια.

 

Παλια εβγαινε πηχτο, τωρα σαν νερο , τι μπορει να φταιει. καμια ιδεα;

Πόσο γαματο αυτό με τη ρόδα. Μπροστινή η πίσω είναι? Την έχεις ζυγισει ξέρεις πόσα κιλά είναι? Τώρα με τις ζεστες που θα κάνει 2 λεπτά με τη ρόδα και είσαι μουσκεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάθεσαι και βαράς την ρόδα μετην βαριοπούλα λιβε ?  έμενα καταναγκαστικα έργα μου θυμίζει το σκηνικό σε φύλακες στις ταινίες που ανεβάζει ο κινγκ ! ωραίος ρε μπράβο

 

πάντως χάνετε που δεν κάνετε προπόνηση με λάστιχο !

παρε ενα λαστιχο φιλε πέρασε το κάτω απο την ρόδα που ειναι βαριά και κανε δικέφαλα τρικέφαλα ωμούς συνεχόμενα χωρίς σταμάτημα τούμπανο θα γίνεις !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να φτιαξω τσιμεντενια kettlebells σε διαφορα μεγεθη να χω? Με νοιαζει ομως να πετυχω ακριβες βαρος, αν τα φτιαξω σε ζευγαρια μη βγαινει πχ 9.5 κιλα το ενα 11 το αλλο

 

Ποσο τσιμεντο, αμμο, υλικα χρησιμοποιω

 

Αυτα το αλτηρακι με τη λαβη ειναι καλη ευκολη λυση, αλλα δε θελω να λυνω συνεχεια και να βαζω δισκους

 

Επισης πειτε τωρα που χω μαστορα σπιτι αυτες τις μερες αν αξιζει τπτ αλλο σε DIY φαση μπας και τον χωσω να μου τα κανει

Αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...