Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πόσες ασκήσεις σε κάθε μυϊκή ομάδα να κάνω και αν πρέπει να κάνω διαφορετικές ασκήσεις την κάθε μέρα.

1 άσκηση/ομάδα εκτός κι αν το χωρίσεις σε 2 ασκήσεις από 2 σετ ξέρω γω. Αλλά και πάλι, ανάλογα τις αδυναμίες σου ή όχι. Σε μερικές ομάδες μπορεί να μην χρειάζεσαι και τις 3 μέρες και σε άλλες ομάδες να θες από 2 ασκήσεις.

 

Μπορείς να κάνεις διαφορετικές ασκήσεις...και αφού είσαι του bodybuilding δεν έχεις κανά θέμα να κολλάς σε συγκεκριμένες κινήσεις. Στα πόδια π.χ. μπορείς 1η μέρα squat, 2η προβολές και κανά leg extension για σχετική ξεκούραση και 3η μέρα front squat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ωραίος. Σκέφτομαι Δεύτερα και Παρασκευή να κρατήσω deadlift-squat-πάγκο στήθος βασικές και Τετάρτη να τις αλλάζω με μονόζυγο-προβολές-επικληνή με αλτήρες.Πως σου ακούγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Σκέφτομαι Δεύτερα και Παρασκευή να κρατήσω deadlift-squat-πάγκο στήθος βασικές και Τετάρτη να τις αλλάζω με μονόζυγο-προβολές-επικληνή με αλτήρες.Πως σου ακούγεται;

Άμε...έχε τις βασικές τις μέρες που είπες και την Τετάρτη είτε μην βάλεις καθόλου παραλλαγές τους και παίζεις σε isolation είτε βάλε παραλλαγές τους με μεγαλύτερο ROM έτσι ώστε να παίξεις με ελαφρύτερα κιλά (front squat και close grip bench press π.χ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά  τους κώλους και τα βυζιά που λέγατε χθες ας πω και γω την άποψη μου

 

 

attachicon.gif10413299_921764611183641_6085108115618695539_n.jpg

 

Μικροσκοπικό βυζάκι έχει , σωστά  ??

ε και ??

το πρόσεξε κάνεις ?? πήγε κανενός το μάτι  εκεί ??  :)

 

 

Δεν θα μπορουσα να διαφωνησω.

 

 

 

 Tενιστρια  giorgi4.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπερααααα! :-)

 

Χτες παιχτηκε προπονηση αλα λιτζιον στο γνωστο γηπεδακι.. ετρεξα πρωτη φορα λιγο, πλακωθηκα στο ψυκτικο πριν φυγω κ προσ το παρων ειναι οκ τα γονατα. Δε θα βιαστω καθολου, σκοπευω να το παω σιγα σιγα

 

και μια φωτο

Μαργαριτονι ωραια γυαλια  τι ειναι ? Αυτο  το γηπεδο  του Αγ.Κοσμα ειναι ?

 

Γιαννη εχω βαρεθει εσυ να καθεσαι και εγω να δουλευω το βαρεθηκα ,ποτε θα γινει το αντιθετο?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες είχα "αυτοκτονικές" διαθέσεις...

 

Είπα το Σάββατο ότι την Κυριακή θα πάω μια μεγάλη ποδηλασία (60χλμ+) και για να μην με "φάει" η ζέστη, θα ξεκινούσα πρωί. Μέχρις εδώ όλα μια χαρά. Ξυπνάω Κυριακή, 05:00, ελαφρύ πρωινό, ετοιμασία, στις 05:40 ξεκίνησα. Έβαλα στόχο λοιπόν, να ανέβω στα Λεύκαρα (ένα γραφικό χωριό, διάσημο για τα παραδοσιακά κεντήματα που φτιάχνουν οι γυναίκες του χωριού), το οποίο είναι σκαρφαλωμένο σε υψόμετρο 607μ, το οποίο απέχει 35,4χλμ από το σημείο εκκίνησης. Τα κατάφερα, έφτασα εκεί σε λιγότερο από 2 ώρες (01:56:22 συγκεκριμένα), με τα τελευταία 6χλμ να είναι η ανηφόρα που οδηγεί στο χωριό - ένας δρόμος με ελάχιστη κλίση 5% και μέγιστη 9%, με ένα ελάχιστο μέρος (30-40μ) στο οποίο ο δρόμος είναι επίπεδος. Μετά από ένα ολιγόλεπτο break, ξεκίνησα την κάθοδο, αποφασίζοντας στο ενδιάμεσο να μην επιστρέψω από τον δρόμο που ήρθα αλλά να κάνω έναν "κύκλο" για να αυξήσω τα χλμ που θα διένυα, υπό το σκεπτικό ότι είναι "νωρίς" ακόμα, άρα δεν θα έχει τόση ζέστη.

 

Αποδείχθηκε κάπως λανθασμένη απόφαση, διότι παρόλο που η επιστροφή ξεκίνησε γύρω στις 07:30, ο καιρός με διέψευσε πανηγυρικά... Ρίχνοντας τακτικά ματιές στο bike computer, διαπίστωσα ότι ποδηλατούσα με την θερμοκρασία να φτάνει τους 29οC (!!!) και η υγρασία να είναι αρκετή έτσι ώστε η επιστροφή να καταντήσει "αγώνας". Θεωρητικά, τα χλμ μέχρι τα Λεύκαρα θα ήταν το "δύσκολο" κομμάτι της διαδρομής, αλλά όπως ήρθαν τα πράγματα, η επιστροφή ήταν εξαντλητική (και λίγα λέω)! Πολύς ιδρώτας και πολλή προσπάθεια (περισσότερη από την αναμενώμενη), οπότε έπρεπε να διαχειριστώ διαφορετικά τα αποθέματα ηλεκτρολυτών και τροφής που είχα μαζί μου. Ευτυχώς, τα πήγα καλά στο κομμάτι αυτό, οπότε δεν αντιμετώπισα σχετικά προβλήματα. Έφτασα στο σημείο εκκίνησης μετά από 4 ώρες και 13 λεπτά, έχοντας διανύσει 84,18χλμ, φανερά εξαντλημένος από την προσπάθεια.

 

Παρόλα αυτά, βρήκα το κουράγιο κι έκανα κάποιες ασκήσεις αποθεραπείας στο foam roller. Ένα έχω να πω: ευλογία αυτό το foam roller και μαλακία μου που δεν είχα αγοράσει ένα νωρίτερα.

 

Εάν το καλοκαίρι συνεχιστεί έτσι (υπό αυτές τις συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας), μάλλον θα διατηρήσω την πρωινή ώρα εκκίνησης, αλλά θα περιορίσω τη διάρκεια και τα χλμ των ποδηλασιών.

 

Υ.Γ.: Αποχαιρέτησα 2746 θερμίδες, not bad...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαργαριτονι ωραια γυαλια τι ειναι ? Αυτο το γηπεδο του Αγ.Κοσμα ειναι ?

 

Γιαννη εχω βαρεθει εσυ να καθεσαι και εγω να δουλευω το βαρεθηκα ,ποτε θα γινει το αντιθετο?

Το γυαλι ειναι ray ban το χα παρει πριν λιγους μηνες και το γηπεδακι ειναι στη γλυφαδα κοντα στο γυμναστηριο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσα να διαφωνησω.

 

 

 

 Tενιστρια  giorgi4.jpg

 

Μονο εμενα δε μαρεσει καθολου αυτο το σωμα?

Ειναι λιγο σαν να την ισιωσε οδοστρωτηρας απο αυτο το angle :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...