Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Upright row... Τι ωραια ασκηση.. Την ειχα πρωτη φορα στο τελευταιο μου προγραμμα.

Και μιας που μιλαμε για ωμους, λεω να δοκιμασω ξανα μετα απο καιρο τις πιεσεις

 

Αυριο γυρναω, και παρασκευη τζιμ να κλαψω με τα κιλα :P

 

 

που πας για ώμους χωρίς upright row. 

 

Για μένα οι 2 ασκήσεις όμων είναι upright row και side lateral. 

 

Οi πιέσεις τύπου OHP είναι υποδεέστερες (για πρηξίματα) 

 

Σχετικά με upright rows, αυτός διαφωνεί. Πώς αντικρούονται τα επιχειρήματά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με upright rows, αυτός διαφωνεί. Πώς αντικρούονται τα επιχειρήματά του;

 

το έχω δει το βίντεο του. 

 

κάνει την άσκηση με ίσια μπάρα, ενώ πρέπει να την κάνει με στραβόμπαρα για να μην έχει τα περισσότερα από τα προβλήματα τα οποία αναφέρει. Πως να μην πονάνε οι καρποί του με αυτό που κάνει..

 

that said ο ώμος είναι η πιο πολύπλοκη άρθρωση στο ανθρώπινο σώμα, και επειδή ο καθένας είναι λίγο διαφορετικός είναι επόμενο ότι δεν είναι όλες οι ασκήσεις κατάλληλες για όλους. Εγώ έχω άλλες ασκήσεις που δεν κάνω που κάνει αυτός γιατί με ενοχλούν. 

 

380_olymbiaki_stravobara.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω δει το βίντεο του. 

 

κάνει την άσκηση με ίσια μπάρα, ενώ πρέπει να την κάνει με στραβόμπαρα για να μην έχει τα περισσότερα από τα προβλήματα τα οποία αναφέρει. Πως να μην πονάνε οι καρποί του με αυτό που κάνει..

 

that said ο ώμος είναι η πιο πολύπλοκη άρθρωση στο ανθρώπινο σώμα, και επειδή ο καθένας είναι λίγο διαφορετικός είναι επόμενο ότι δεν είναι όλες οι ασκήσεις κατάλληλες για όλους. Εγώ έχω άλλες ασκήσεις που δεν κάνω που κάνει αυτός γιατί με ενοχλούν. 

 

380_olymbiaki_stravobara.jpg

 

Εάν ισχύει αυτό που λες (μαζί σου είμαι, υπόθεση κάνω), δηλαδή ότι η άσκηση πρέπει να γίνεται με στραβόμπαρα προς αποφυγήν προβλημάτων, τότε η πληροφόρηση που κυκλοφορεί π.χ. στο internet είναι τελείως λάθος. ΟΚ, δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό, αλλά όταν το 99% των εικόνων που απεικονίζουν upright rows δείχνουν ίσια μπάρα, τότε "κάτι βρωμάει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας"...

 

Υ.Γ.: Αποφάσισες εάν θα έρθεις στους Kreator; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι αυθεντία για να πω αν η πληροφόρηση στο internet είναι σωστή η λάθος. Εγώ ποτέ δεν θα έκανα την άσκηση αυτή με ίσια μπάρα λόγω της λάθος θέσης των καρπών. 

 

ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. 

 

Δεν πρόλαβα να ακούσω πολυ Kreator και συναυλία χωρίς να ξες τα τραγούδια δεν λέει. 

 

και ρε γαμώτο το πράμα που μου λείπει περισσότερο στην Κύπρο είναι τα metal bars και οι συναυλίες ειλικρινά... τελείως νέκρα. Κάθε φορά που γυρνάω Ελλάδα την βγάζω σε καταγώγια για να στανιάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Δεν πρόλαβα να ακούσω πολυ Kreator και συναυλία χωρίς να ξες τα τραγούδια δεν λέει. 

 

και ρε γαμώτο το πράμα που μου λείπει περισσότερο στην Κύπρο είναι τα metal bars και οι συναυλίες ειλικρινά... τελείως νέκρα. Κάθε φορά που γυρνάω Ελλάδα την βγάζω σε καταγώγια για να στανιάρω

Παλιότερα κι εγώ αυτό έκανα.

 

Κάποια metal bars ανοίγουν (και κλείνουν) κατά καιρούς στη Λευκωσία, αλλά στην τελική, το καλύτερο metal bar, είναι το σπίτι μου! Έλα μια βόλτα να γουστάρουμε! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την εβδομαδα μονο κοιμαμαι τρωω και προπονηση.

 

Κοιμαμαι το βραδυ κατα της 2:00 ξυπναω με το ζορι 12:30 τρωω, πινω καφε κατα της 14:00 προπονηση

 

Γυρναω ξανατρωω. Κοιμαμαι 17:00_19:30 σηκωνομαι πινω μιλκσεικ μαζι με μια κουταλια της σουπας κακαο, πινω καφε, τρωω κατι να μου κοψει την πεινα.

 

Το βραδυ ξανατρωω.

 

Σημερα σαν να ξαναβρηκα το παλιο μου εαυτο.

 

Σε ολες τις ασκησεις σημερα ντροπ σετ και σε αλλες σουπερ σετ μαζι με ντροπ σετ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω δει power lifter,

Προσπαθω να κανω μαστερ power snatch-snatch-clean .Πολυ γαματη φαση,γουσταρω παρα πολυ το weightlifting .

Σημερα εκλασα λιγο πανω μου στο wod .30 pull ups-10 snatches-30ball walls-40 burpees-50 box jumps-40 KBs swings[18 kg]-15 front squat-20 pull ups  και μετα μου ηρθε να κανω λιγο εμετο  αφου ολα αυτα ηταν με χρονο.Πρεπει να τα βγαλεις ολα αυτα ,σε οποια σειρα θες οσο πιο γρηγορα μπορεις.

Αυριο θα παμε gym να κανουμε λιγο στηθος ,γιατι εχω εβδομαδες να παιξω παγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει την Παρνηθα δευτερο σπιτι μου, ανεβαινω απο το παρκινγκ του Τελεφερικ μεχρι πανω σε 45' με 9 κιλα σακιδιο .Παρασκευη θα ειμαι Λιτοχωρο και σουκου Ολυμπο για Μυτικα .Θα μεινω για τριτη φορα στην ζωη μου σε σκηνη διοτι ολα τα καταφυγια ειναι γεματα κοσμο και δεν εχουν θεσεις .

Οι αλλες 2 φορες που εμεινα ηταν θεμα επιβιωσης και δεν υπηρχαν αλλες εναλλακτικες .Ειναι το χειροτερο μου το σιχαινομαι απορω πως το επιλεγουν μερικοι σαν τροπο διακοπων τους .

Τους εχω καταταξει στις ανωμαλαρες με μεγαλη διαφορα .

Έχεις χειμερινή; Είχα μείνει μέσα Σεπτέμβρη οροπέδιο σε καλοκαιρινή, κοντά μηδέν βαθμοί και τέλος αέρας να κατεβάζει τη σκηνή στα κεφάλια μας, εννοείται κομβικά με ότι ρούχο είχα, κουβέρτα μέσα από το καταφύγιο και σλιπινγκ μπαγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα! Ο φωτης με ματιασε ειχε το τελευταιο τριημερο εναν αερα...σημερα στο πλοιο χαπακωθηκα, το δα που ερχοταν απο μακρια και πηγαινε μονοπατα λεω ε ρε γλεντιαααα

 

Αυριο γυμναστηριο να δουμε τι χασαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...