Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εντωμεταξύ Δήμητρα ηρθες στο gym σήμερα και δεν μας μίλησες ε ? έκανες πως δεν μας γνώρισες

 

 

 

χααχαχααχαχ την είδα και σε σκέφτηκα , καλά εννοείται καμια σχέση μεταξύ σας αλλά οκ  

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ Δήμητρα ηρθες στο gym σήμερα και δεν μας μίλησες ε ? έκανες πως δεν μας γνώρισες

 

 

 

χααχαχααχαχ την είδα και σε σκέφτηκα , καλά εννοείται καμια σχέση μεταξύ σας αλλά οκ  

 

attachicon.gifασσ.jpg

 

 

πωπω την δει ο Φώτης, σοκ θα πάθει !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το διαστημα μετραω θερμιδες με το myfitnesspal, πιανω πρωτεινη, λιπη, αλλα στον υδατανθρακα ξεφευγω, μπορει και 300/400θερμιδες.

 

Να το αφησω και να το κοψω πιο μετα; δευτερα που εφαγα οσο υδατανθρακα ελεγε, ξυπνησα και η κοιλια μου γουργουριζε ολη την μερα, ενω εφαγα πρωινο.

 

Ασχετα που απο τοτε που αρχισα να μετραω θερμιδες με το προγραμμα, γυρναω απο την προπονηση και θελω μονο να κοιμηθω.

 

Επεσα σε μερικες ασκησεις κατα πεντε κιλα, ενω δυο συνεχενες εβδομαδες ανεβαινα συν πεντε κιλα, συνολο σε δυο εβδομαδες 10 κιλα σε καθε ασκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπουστακια Nike φοραω. Εχει διαφορετικούς τύπους για μικροτερο-μεγαλυτερο κράτημα. Ισως στο καταστημα που πηγες να μη τα ειχε ολα!

 

Φωτη αφαίρεσε μου εναν, δε θα τ αγόραζα :P

 

 

Εκανα μια μικρή συζητηση σημερα με τη γυμναστρια-και φιλη μου. Θα τα πουμε πιο αναλυτικα οταν τελειωσω την εξεταστικη μου ..

Ειμαι αρκετα προβληματισμένη ως προς το πως θα συνεχισω.

Αυτη τη στιγμη αυτο που κανω δε με ικανοποιεί. Ειμαι σ ενα επιπεδο , οπως ημουν τον Μαϊο. Μεχρι τοτε τα πραγματα πηγαιναν καλα. Αν και περασα ενα δυσκολο διμηνο με τα ποδια μου, παρολαυτα το υπολοιπο σωμα ανεβαινε και γενικα εκανα σοβαρη προπονηση και πηγαινα καλα.

Ηρθε ο Ιούνιος , ηρθε η εξεταστικη και εκει ηρθε και το εγκεφαλικο του μπαμπα μου. Μετα χρειαστηκε να κανει μια σοβαρη εγχειρηση η μαμά μου, μετα εφυγα μια βδομαδα διακοπες, μετα Σεπτέμβρης παλι εξεταστικη , μετα ο πατερας μου αντιμετώπισε θεμα καρδιολογικο, μετα η γιαγιά μου κόντεψε να πεθανει..

 

Γενικα ζήσαμε πολυ δυσκολες καταστασεις, επεσαν πανω μου πολλα βαρη, πολλη κουραση... Οπως ειχα γραψει και εδω το τζιμ ηταν η ψυχοθεραπεια μου, αλλα δε μπορουσα να το βαλω σ ενα προγραμμα. Πανω που το ξεκινούσα εντατικά παλι κατι γινοταν και σταματαγα. Αντιμετώπισα κ εγω ενα θεμα υγειας, περιμενω τωρα αρχες Μαρτίου να δω αν περασε ή αν θα μπω χειρουργειο -ελπιζω το πρωτο :P

 

Τελοσπαντων ισως αυτα ακουγονται δικαιολογιες, ισως επρεπε να πιεστω περισσοτερο. Το αποτελεσμα ειναι οτι νιωθω πως τοσοι μηνες εχουν παει χαμένοι. Δεν εχω καποια προοδο, αλλα ισως καποιος να λεγε κιολας οτι..και η καλη προπονηση ειναι καλυτερη απο καθολου προπονηση.

 

Εχω απιστευτη ξενερα τωρα και σκεφτομαι πολλα. Το σωμα μου ειναι αδυναμο, οπως εχω ξαναπει ξεκινησα απο το απολυτο 0 και θελει πολλη υπομονη και σταδιακά να δυναμωσει.. Γιατι καθε φορα που ανεβάζαμε ενταση, ολο και κατι παραπονιόταν.

 

Δε ξερω τι να κανω και πως να συνεχισω...και σημερα πηγα προπονηση με το ζορι. Δεν

Ειχα καμια ορεξη και βαριόμουν. Γιατι; Γιατι νιωθω οτι παω και ξαναπαω κι ολο στα ιδια μενω. Και δεν ειναι θεμα...προγραμματος ή γυμναστη. Εγω ειμαι το θεμα

Βεβαια σημερα μεσα στη προπονηση ενιωσα παλι γαματα και γουσταρα πολυ.

 

Τον Μαιο λήγει η συνδρομη μου.. Το θεμα

Ειναι.. 23 τελειωνω εξεταστικη. Τι κανω; Αφου θα χω πια χρονο, ξεκιναω ακομα μια απόπειρα; Ξεκιναω παλι τη προσπαθεια να βρω τον "γυμναστηριακο" εαυτο μου και σιγα σιγα να προοδεύσω;

Δε ξαναγράφομαι γυμναστηριο αλλα ψαχνω για λιγο ν αρχισω ενα αθλημα για ν αλλαξω λιγο παραστάσεις;

 

Δε ξερω πραγματικα, νιωθω πολυ μπερδεμένη .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να αλλαξεις προπονηση αν δεν το εχεις κανει ηδη.Βρες παρεα να γυμναζεσαι για να ειναι πιο ωραια τα workouts, απο πολλες αποψεις.Αθλημα να αρχισεις αν σε τραβαει κατι, εγω προσωπικα βαριεμαι οτιδηποτε αλλο περα απο το γυμναστηριο αυτο τον καιρο :P

 

Παντως νομιζω πως εισαι σκληρη με τον εαυτο σου.Ειναι καποιες περιοδους που δεν τραβαει ρε παιδι μου πως το λενε.Ολοι μας το παθαινουμε καποια στιγμη για διαφορους λογους.Τι και αν δεν ανεβαινεις? Θα πας σε κανα διαγωνισμο και αγχωνεσαι? Τη γυμναστικη υποτιθεται την κανεις γιατι γουσταρεις.Ενταξει δε λεω, καλο ειναι και οταν ανεβαινεις και οπτικα αλλα και στη δυναμη, αλλα αν δεν ερχεται μην απογοητευεσαι αμεσως, απλα συνεχισε τη γυμναστικη σου χαλαρα χωρις να σκεφτεσαι "πρεπει να γινει αυτο κ αυτο μεσα σε 2-3 μηνες" η οτι εισαι στο ιδιο σημειο οπως πριν καιρο..Τι να πει και ο bos που τωρα κανει γερμανικο και θα συνεχισει για αλλους 8 μηνες χωρις να το θελει και ολες αυτες οι μαλακιες θα τον στειλουν πισω στο προγραμμα του :P

 

Εχει τα ups εχει και τα down του.Τωρα νιωθεις stagnation μαλλον, αλλαξε προπονηση και βρες κανα φιλο/φιλη να γυμναζεστε μαζι και να ανταγωνιζεστε και θα δεις πως θα αποκτησει ενδιαφερον το πραγμα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ξεκινας κατι που χρειαζεται αρκετη αποφασιστικότητα, αν θελεις να συνεχισεις και να μην σταματας οσο δυσκολο και να ειναι πρεπει να θυμιζεις στον εαυτο σου γιατι ξεκινησες και τι θες να πετυχεις. Το ιδιο ισχυει για την γυμναστικη, το ιδιο ισχυει και για το διαβασμα γενικα ετσι λειτουργει η ζωη. Αμα εξαρτιοταν το sh1t done απτην ορεξη μας, αστο παιζει να χω ορεξη να σηκωθω γενικοτερα απτο κρεβατι 1 φορα τον μηνα.

 

Και παντα να θυμασαι οτι υπαρχει καποιος που ειναι σε χειροτερη φαση απο σενα και θα ηθελε πολυ να ειναι εκει που βρισκεσαι εσυ. Δεν γυμναζεσαι παντα αναγκαστικα για να ανεβεις, γυμναζεσαι για την ψυχολογια σου και προφανως για να κρατησεις αυτο που εχεις. Πρωτα πρεπει να εκτιμησεις αυτο που εχεις, υστερα αν θες να καλυτερεψεις, που ολοι θελουμε να καλυτερευουμε καθε μερα ετσι και αλλιως ειναι ο ultimate στοχος της ανθρωποτητας, δες τι θες να κανεις και πως θα το κανεις. Και τι θα χρειαστει. Και τοτε ξεκινα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ολα..

 

Το οτι δε παω για αγωνες μου το λεει και η γυμναστρια..

Οκ δεν ανεβασες τωρα κιλα στη χ ασκηση, so what? δεν ειναι οτι δεν εχω αλλαξει προγραμμα. Και προγραμμα εχω αλλαξει , και ασκησεις και στη πισινα εχω παει.. Αλλα εχω μεγαλη ατυχία και καθε φορα που ανεβαινω κατι γινεται. Ή θεμα υγειας δικο μου, ή συγγενη ή ξερω γω εξεταστικη. Κι ετσι η πρόοδος μενει ανολοκλήρωτη. Και οσο τ αφηνεις σ αφηνει, δυστυχως ισχυει αυτο.

 

Ειναι και η κολλητη μου γραμμένη τωρα δεν ερχεται γιατι εχει διαβάσματα και αυτη, αλλα γεμικα προτιμω να κανω μονη μου

Προπονηση για να τη κανω σωστα. Θα ταν ενα καλο κινητρο για να παω γυμναστηριο, να κερω δηλαδη οτι θα τη δω, οτι μετα θα παμε μια βολτα κλπ

 

Ισως ειμαι πολυ αυστηρη με τον εαυτο μου, ισως βιαζομαι να δω παραπνω πραγματα.. Ισως ειναι και μια "φυσιολογικη κοιλια" επειδη αλλαξα τροπο ζωης μεσα σε μια μερα

 

Το γιατι ξεκινησα ειναι αυτο που με πηγε και σημερα. Θυμηθηκα πως ημουν, θυμηθηκα οτι δε θελω να ξαναγινω ετσι, και πηγα.

 

Πολυ ωραια τα λογια σας, ευχαριστω

 

(Ο boss οντως ειναι σε χειροτερη φαση :P :p απο αθλημα θα μ

Ευχαριστούσε το μπασκετ, θα γουσταρα πολυ το τεννις. Αλλα ειδικα το δευτερο, για τα γονατα μου, μαλλον δε θα ταν ο,τι καλυτερο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επί μήνες γυρναγα από τη δουλειά στα όρια ν σκοτώσω άνθρωπο η πίεση π δεχομουν με είχε ωθήσει στο ν παρατησω τα πάντα.δν είχα όρεξη γ τίποτα.με αρκετή παρότρυνση όμως από το έτερον ήμισυ γράφτηκα στο gym.στην αρχή πήγαινα με το ζόρι αλλά δν σταμάτησα κατάφερα κ ξαναβρηκα τη παλιά δίψα αν κ μόλις ένα μήνα που πηγαίνω έχω δει διαφορα κ ξαναβαζω στόχους.

 

τεσπα αυτό π θέλω ν κατάληξω είναι ότι όλοι για διάφορους λόγους βγαίνουμε off ο σκοπός είναι ν ξαναβρίσκεις αυτα π σε εμπνέουν για ν ξαναγύρισεις.ίσως ένα νέο πρόγραμμα μια διάφορετικη προσέγγιση ειναι αυτο π θες κ φυσικά με μια ποιο ήρεμη ροη τα αποτελέσματα πάντοτε έρχονται δν υπάρχει λόγος ν πιέσεις τον εαυτό έξω από τα κανονικα.

 

σχετικα με τα σουτιεν από βδομάδα θ κοιτάξω κ στο κέντρο μήπως βρω μεγαλύτερη ποικιλία.πήρα τώρα ένα medium impact γ ν το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πηγαινε γυμνασου και μην αναλυεις τις καταστασεις στο μυαλο σου.Εκτος και αν το κανεις σαν αγγαρεια πλεον.Τοτε καλυτερα να το σταματησεις και να ψαξεις κανα αθλημα οπως ειπες κ εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω την δει ο Φώτης, σοκ θα πάθει !! 

 

Δε νομίζω, φοράει γουστόζικα παπούτσια :P

 

Μαργαρίτα, πρέπει να αλλάξεις κάτι. Άθλημα; Προπόνηση; Απόλυτη διακοπή; 

 

Στο γυμναστήριο πάντως τα οφέλη είναι πολύ λίγα αν δεν δίνεις το 101% στις προπονήσεις. Το να μην ξαναγίνεις έτσι όπως ήσουν είναι και για μένα τεράστιο κίνητρο. Αλλά αυτό μπορείς να το πετύχεις με πολλούς τρόπους.

 

Στη θέση σου θα έκανα 1-2 δοκιμαστικές προπονήσεις σε διάφορα πραγματούδια (ζούμπα, αεροβική, γιόγκα) τόσο για να αλλάξεις παραστάσεις όσο και να αποκτήσεις μια πιο σφαιρική εικόνα των διαφόρων προπονήσεων. Ίσως να δεις πράγματα που παλιότερα δεν τα χες δει. Και είτε θα βρεις κάτι άλλο είτε θα εκτιμήσεις/γουστάρεις περισσότερο την προπόνηση με βάρη.

 

Να το ακούς το σώμα σου. Αφού φωνάζει βαρέθηκα, δώσ του νέα ερεθίσματα.

 

Υ.Γ. Μάους, σβήσε τη φώτο -εκτός κι αν έχεις την άδεια από τα κορίτσια. Ποτέ δεν ξέρεις, ζούμε σε περίεργους καιρούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω την δει ο Φώτης, σοκ θα πάθει !! 

επαθα σοκ ισχυει .

 

Εχω μπουστακια Nike φοραω. Εχει διαφορετικούς τύπους για μικροτερο-μεγαλυτερο κράτημα. Ισως στο καταστημα που πηγες να μη τα ειχε ολα!

 

Φωτη αφαίρεσε μου εναν, δε θα τ αγόραζα :P

 

 

Εκανα μια μικρή συζητηση σημερα με τη γυμναστρια-και φιλη μου. Θα τα πουμε πιο αναλυτικα οταν τελειωσω την εξεταστικη μου ..

Ειμαι αρκετα προβληματισμένη ως προς το πως θα συνεχισω.

Αυτη τη στιγμη αυτο που κανω δε με ικανοποιεί. Ειμαι σ ενα επιπεδο , οπως ημουν τον Μαϊο. Μεχρι τοτε τα πραγματα πηγαιναν καλα. Αν και περασα ενα δυσκολο διμηνο με τα ποδια μου, παρολαυτα το υπολοιπο σωμα ανεβαινε και γενικα εκανα σοβαρη προπονηση και πηγαινα καλα.

Ηρθε ο Ιούνιος , ηρθε η εξεταστικη και εκει ηρθε και το εγκεφαλικο του μπαμπα μου. Μετα χρειαστηκε να κανει μια σοβαρη εγχειρηση η μαμά μου, μετα εφυγα μια βδομαδα διακοπες, μετα Σεπτέμβρης παλι εξεταστικη , μετα ο πατερας μου αντιμετώπισε θεμα καρδιολογικο, μετα η γιαγιά μου κόντεψε να πεθανει..

 

Γενικα ζήσαμε πολυ δυσκολες καταστασεις, επεσαν πανω μου πολλα βαρη, πολλη κουραση... Οπως ειχα γραψει και εδω το τζιμ ηταν η ψυχοθεραπεια μου, αλλα δε μπορουσα να το βαλω σ ενα προγραμμα. Πανω που το ξεκινούσα εντατικά παλι κατι γινοταν και σταματαγα. Αντιμετώπισα κ εγω ενα θεμα υγειας, περιμενω τωρα αρχες Μαρτίου να δω αν περασε ή αν θα μπω χειρουργειο -ελπιζω το πρωτο :P

 

Τελοσπαντων ισως αυτα ακουγονται δικαιολογιες, ισως επρεπε να πιεστω περισσοτερο. Το αποτελεσμα ειναι οτι νιωθω πως τοσοι μηνες εχουν παει χαμένοι. Δεν εχω καποια προοδο, αλλα ισως καποιος να λεγε κιολας οτι..και η καλη προπονηση ειναι καλυτερη απο καθολου προπονηση.

 

Εχω απιστευτη ξενερα τωρα και σκεφτομαι πολλα. Το σωμα μου ειναι αδυναμο, οπως εχω ξαναπει ξεκινησα απο το απολυτο 0 και θελει πολλη υπομονη και σταδιακά να δυναμωσει.. Γιατι καθε φορα που ανεβάζαμε ενταση, ολο και κατι παραπονιόταν.

 

Δε ξερω τι να κανω και πως να συνεχισω...και σημερα πηγα προπονηση με το ζορι. Δεν

Ειχα καμια ορεξη και βαριόμουν. Γιατι; Γιατι νιωθω οτι παω και ξαναπαω κι ολο στα ιδια μενω. Και δεν ειναι θεμα...προγραμματος ή γυμναστη. Εγω ειμαι το θεμα

Βεβαια σημερα μεσα στη προπονηση ενιωσα παλι γαματα και γουσταρα πολυ.

 

Τον Μαιο λήγει η συνδρομη μου.. Το θεμα

Ειναι.. 23 τελειωνω εξεταστικη. Τι κανω; Αφου θα χω πια χρονο, ξεκιναω ακομα μια απόπειρα; Ξεκιναω παλι τη προσπαθεια να βρω τον "γυμναστηριακο" εαυτο μου και σιγα σιγα να προοδεύσω;

Δε ξαναγράφομαι γυμναστηριο αλλα ψαχνω για λιγο ν αρχισω ενα αθλημα για ν αλλαξω λιγο παραστάσεις;

 

Δε ξερω πραγματικα, νιωθω πολυ μπερδεμένη .

Μαργαριτονι καταρχην ηρεμησε ρε .

Σκεφτεσαι 1428512 πραγματα ταυτοχρονα εισαι και σε emo mode, επισης αυτα που σου ετυχαν με τα οικογενειακα θεματα υγιειας ειναι πολυ σοβαρα οι περισσοτεροι στην θεση σου θα ειχαν "σπασει".

Το να εισαι σε αυτη την φαση ειναι απολυτως φυσιολογικο ολοι ετσι θα ηταν .Δεν χρειαζεται να τρελαινεσαι με το θεμα gym   εχει τα πανω του και τα κατω του δεν ειναι παντα ανοδικη η πορεια αλλιως  ο μαους θα ηταν mr Υφηλιος...

Το σημαντικο ειναι να συνεχισεις να πηγαινεις ,βγαζε το προγραμμα οπως σου βγαινει  δεν παιζει ρολο ,τα προβληματα καποια στιγμη θα φυγουν , αν εχεις καταφερει να μην τα παρατησεις η σωματικη βελτιωση μεσα απο το γυμναστηριο εκει θα ειναι και θα σε περιμενει .

Εδω καταφερες απο το μηδεν οπως λες και με  πολλα προβληματα τραυματισμων να γυμναζεσαι ,τι να σου πουν αυτα .

Μην μασας .

 

 

Δεν συμφωνω με αυτα που ειπε ο Γιαννης !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γυμναστηριο δεν ειναι μονο παω γαμιεμαι στα βαρη. Και αν δεν το κανειςς 101% παρατατα. Ειναι πολυ απλο πραγμα αλλα με πειθαρχία, δηλαδη πας, συντονιζεσαι σε αυτο, διωχνεις οτι σε προβληματιζει.

 

Μπορει μια εποχη να μην εισαι στα πανω σου, να μην εχεις την ιδια ορεξη. Δεν σημαινει οτι δεν θα πας, πανε μπορειι να σου φτιαξει τι μερα.

 

Εγω προτίμησα να παω στο γυμμναστηριο να πιω καφε να μιλησω με το γυμμναστη, μια μερα που δεν ειχα προπονηση, παρα να παω σε μια καφετερια, συνεχεια και συνεχεια.

 

Υπομονη μαργαριτα, μας εχουν κανει ναα μην εχουμε οχι ορεξη, θεληση για εργασια, για βολτα. Απλα υπαρχουν πραγματα που σε κανουν να λες παλι ειμαι μια χαρα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...