Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά είσαι τώρα; Έκανες κι άλλη προπόνηση;

 

:fear: αυτό φοβάμαι ότι θα πάθω κι εγώ...λέω σήμερα να ξαναρχίσω γυμναστήριο μετά από 2 χρόνια [+θα ρωτήσω αν δημιουργηθεί και τμήμα krav maga να συνεχίσω κι αυτό που τό'χα σταματήσει από Γενάρη].

Θα πω στον γυμναστή να μην μου φτιάξει όμως πολύ πιεστικό πρόγραμμα, δεν θέλω να πέσω και κάτω. Εσύ δεν του τό'χες εξηγήσει; Μου φαίνεται σε φόρτωσε πολύ για πρώτη μέρα...

 

Ουφφφ αγχώθηκα τώρα. Έχω φορέσει το αθλητικό outfit και είμαι 50-50 να πάω γυμναστήριο μετά τη δουλειά. Θα γίνω ρεζίλι, σίγουρα δεν θα καταφέρω σε κανένα μηχάνημα να σηκώσω τα κιλά που σήκωνα κάποτε. Κλαψ.

 

[και μην πει κανείς τώρα ότι 'πουλάω' το anti-fitness :devil:  η διατροφή μου θα παραμείνει ως έχει, πιστή στα κρεατικά κ στα σοκολατογλυκά]

απλά πριν την προπόνησή σου, μην φας γλυκό, υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργήσει επεισόδιο υπογλυκαιμίας. 

εδώ μέσα, σεβόμαστε τις επιλογές του άλλου. αφού δεν θες να κινηθείς σε διαφορετικό διατροφικό μοντέλο από ότι τώρα, είναι απολύτως σεβαστό και θεμιτό. 

άπαξ και είσαι εσύ καλά με την εικόνα σου, εμείς περιττεύουμε. Αν θες να αλλάξεις οτιδήποτε, πάλι είμαστε εδώ, ο καθένας με τις εμπειρίες του και τις γνώσεις του, να σε βοηθήσουμε το καταδύναμην, 

 

στο προκείμενο, επειδή έχεις μια Χ διακοπή από την άσκηση καλό θα ναι να του πεις να σου βάλει ένα κυκλικό σε περιορισμένη ένταση τουλ 3-4 σετ και με διάλειμμα τουλ 60''. τα κιλά σου θα ναι τόσα ώστε να δουλέψεις σε ένα εύρος 12-15επαναλήψεων. 

ακόμα και αν τα αισθανθείς "άνετα" τα κιλά, μη μπεις ακόμα στο τριπάκι να τα αυξήσεις. αυτό το μοτίβο κράτησε το για 2 εβδομάδες το ελάχιστο. Δώσε χρόνο και τόπο στους μύες σου να προσαρμοστούν. 

 

Καλή αρχή :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για να καταλάβω, όταν λες 'κυκλικό' εννοείς όλες τις μυϊκές ομάδες σε μία προπόνηση; Προλαβαίνω να το κάνω αυτό σε 1 ώρα; [γιατί παραπάνω δεν μπορώ να διαθέσω κάθε φορά]

Επαναλήψεις 10 με βλέπω να βγάζω το πολύ :P και θα το προσέξω αυτό με την αύξηση των κιλών...σταδιακά και όσο πάει.

 

Διατροφή δεν αλλάζω γιατί αν αρχίσω να στερούμαι τ'αγαπημένα μου φαγητά κ σνακ τα νεύρα μου θ'αυξηθούν κατακόρυφα [και αυτός είναι ο βασικός λόγος που ξαναρχίζω γυμναστική...τα βάρη καλμάρουν τα νεύρα μου, τα οποία ήδη είναι πολλά..ας μην τ'αυξήσω κι άλλο]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, όταν λες 'κυκλικό' εννοείς όλες τις μυϊκές ομάδες σε μία προπόνηση; Προλαβαίνω να το κάνω αυτό σε 1 ώρα; [γιατί παραπάνω δεν μπορώ να διαθέσω κάθε φορά]

Επαναλήψεις 10 με βλέπω να βγάζω το πολύ :P και θα το προσέξω αυτό με την αύξηση των κιλών...σταδιακά και όσο πάει.

 

Διατροφή δεν αλλάζω γιατί αν αρχίσω να στερούμαι τ'αγαπημένα μου φαγητά κ σνακ τα νεύρα μου θ'αυξηθούν κατακόρυφα [και αυτός είναι ο βασικός λόγος που ξαναρχίζω γυμναστική...τα βάρη καλμάρουν τα νεύρα μου, τα οποία ήδη είναι πολλά..ας μην τ'αυξήσω κι άλλο]

Ναι από 1 με 2 ασκήσεις ανάλογα την ομάδα για κάθε μυική ομάδα. ναι το μαξ που θα διαθέσεις είναι μια ώρα και μπορείς να τα κάνεις όλα σε μια ώρα. 

καλύτερα για αρχή να κινηθείς σε μεγαλύτερο εύρος επαναλήψεων από τα 10

στα 12-15 ουσιαστικά είναι σαν ζέσταμα με στόχο την υπεραιμάτωση του μυ (το θες αυτό) 

όσο για τη διατροφή είναι its up to you και το τι θες εσύ πραγματικά. Δεν επεμβαίνω, αν θες το οτιδήποτε απλά μας λες. 

Και γω θέλω να ξεκινήσω πολεμική τέχνη, akido, να δέρνω γκομενάκια :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snik ειχες μια σκοτοδυνη απο μια ελαφρια υπογλυκαιμια απο την καταναλωση του γλυκογονου

και με τους ραχαιους ζαλιστηκες σν να σου κατεβηκε το αιμα στο κεφαλι

δεν ειναι τπτ

εισαι απλα αγυμναστος,αρκει να μπεις σε ρυθμο

φροντισε να μην τρως γλυκα 3 ωρες πριν την γυμναστικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ουφφφ αγχώθηκα τώρα. Έχω φορέσει το αθλητικό outfit και είμαι 50-50 να πάω γυμναστήριο μετά τη δουλειά.

Νενυ ποντάρω στο οτι δεν πηγες , το άφησες για 'απο δευτέρα' :-)

--------

snik ειναι τελείως διαφορετικό το να ζαλιστείς λίγο με το να σβήσεις και να χρειαστεί να ξαπλώσεις για να μην λιποθυμήσεις, όπως και να έχει μην αφήσεις τον καρδιακό έλεγχο, ειναι απαραίτητος και απορώ πως δεν σας τον ζητάνε  στα γυμναστήρια δεν βρισκόμαστε πλέον στο 1950 έχουν ευθύνη θα βρουν τον μπελά τους ..

------

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νενυ ποντάρω στο οτι δεν πηγες , το άφησες για 'απο δευτέρα' :-)

--------

snik ειναι τελείως διαφορετικό το να ζαλιστείς λίγο με το να σβήσεις και να χρειαστεί να ξαπλώσεις για να μην λιποθυμήσεις, σε καμιά περίπτωση μην αφήσεις τον καρδιακό έλεγχο ειναι απαραίτητος και απορώ πως δεν σας τον ζητάνε  στα γυμναστήρια δεν βρισκόμαστε πλέον στο 1950 έχουν ευθύνη θα βρουν τον μπελά τους ..

------

 

Daaaamn! Σχεδόν το πέτυχες! Θα πάω αύριο τελικά :D και θα σας πω την εμπειρία πόνου που σίγουρα θα ζήσω.

[Κανονίστηκε D'n'D για σήμερα οπότε άκυρο το gym.]

 

 

Monkey με κολακεύεις και θα κοκκινήσουν τα μαγουλάκια καλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daaaamn! Σχεδόν το πέτυχες! Θα πάω αύριο τελικά :D και θα σας πω την εμπειρία πόνου που σίγουρα θα ζήσω.

[Κανονίστηκε D'n'D για σήμερα οπότε άκυρο το gym.]

τι είναι D/n/D, τρώγεται;να ετοιμάσω σαλιάρα !?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dungeons and Dragons ;) μαζευόμαστε σε σπίτι φίλου once a week συνήθως και παίζουμε μέχρι τα ξημερώματα.

άρα θα χει και φαγάκι !! ετοιμάζομαι για σιελόρροια, μην με ξεχάσεις <3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...