Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πιο λόγο θα σταματήσει να ειναι αερόβια η αεροβικη άσκηση αν αυξηθούν οι παλμοί Σέλερς;

 

Με διαλλειματικη και σπριντ μπορείς να πάρεις με δέκα λεπτά έντονης άσκησης όσα οφέλη σου δίνουν 60 λεπτά αεροβικής σε χαμηλό τέμπο. Υπάρχει κι αυτή η επιλογή. Προσωπικά εναλλάσσω τους δυο τρόπους ανάλογα τα κέφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για πιο λόγο θα σταματήσει να ειναι αερόβια η αεροβικη άσκηση αν αυξηθούν οι παλμοί Σέλερς;

 

Απο τα λιγα που ξερω, κάνεις αερόβια όταν κρατάς τους παλμούς σε ενα x ποσοστό που συνηθως αυτο βγαίνει κάπου αναμεσα στο 120 με 140. Όταν οι σφυγμοί σου ξεφύγουν, τότε το γυρνάς σε αναερόβια. Αν οποτε με μια x ένταση εισαι στους επιθυμητούς, αν την ανεβάσεις θα ξεφύγεις και θα πας στην αναερόβια.

 

Το HIIT που λες, το εκανα κι εγω για πολυ μεγαλο διαστημα και ήταν όντως πολύ καλό και με βοήθησε πολύ και στο να διώξω βάρος και στο να χάσω λίπος. Και όντως πολλές φορές ειναι πιο καλό απο το βαρετο περπάτημα. Αλλά, με ορισμούς μιλώντας, δεν ειναι αερόβια. Ή εστω είναι αναερόβια και διαλλείματα αερόβιας, αλλά σε μένα ποτε δεν δούλεψε έτσι, ακομα και στα διαλλειματα οι σφυγμοί ήταν πάντα πάνω απο 150. Οπότε δεν λέω ότι δεν μπορείς να χάσεις λιπος και βαρος και με άλλους τρόπους πέραν του απλου περπατήματος, απλά αυτοι οι τρόποι δεν ανηκουν στην αερόβια άσκηση.

 

Φυσικά, μην παραβλέπεις το γεγονός ότι μπορει να λέω βλακείες.

Για εμένα όταν το παρακάνεις με την αερόβια καταντάει counterproductive 

 

Αυτο ειναι απο τις μεγαλύτερες αδικίες στην ζωη. Αν το παρακάνεις στην γυμναστική, θα δεις αντίθετα αποτελέσματα, αλλά ποτε κανένας που εφραξε τις αρτηριες του με μπεικον, δεν ξυπνησε μια μερα με sixpack.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμη ιστοσελίδα αν μη τι άλλο.

http://examine.com/faq/is-semen-high-in-protein/

Άλλη μια πηγή πρωτεΐνης για τα κορίτσια και λοιπές δυνάμεις(και άτακτα αγόρια).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μπωλ μία στρώση βρώμη, λίγο μέλι και λίγο ταχίνι από πάνω, και τέλος full γιαούρτι. Νοστιμότατο.

 

Το ταχινι με το γιαουρτι δεν μου αρέσει. Εγω σημερα γυρισα από τη δουλεια κατά τις 4 επεσα για υπνο (αν και πεινουσα καπως)καμια ωρα σηκωθηκα εφαγα μαυρομάτικα με λαχανικά (πριν τον υπνο το φαγητο είναι ανθυγιεινο πιέζεις το στομάχι) μετα κατά τις 8 πηγα για τρεξιμο εκανα το εξης ξεκινησα 10 λεπτά πολύ χαλαρο τζοκιν για να "ζεστανω" τις μηχανές. Μετα 3 λεπτά περπάτημα μετά 10 λεπτά κανονικο τρέξιμο αλλα 2 λεπτά περπάτημα και ένα τριτο δεκάπεντάλεπτο που τα έδωσα όλα τρέξιμο γρήγορο μετα διατάσεις κανα 5 λεπτο. Γυρισα σπιτι εβαλα κουάκερ σε ένα μπώλ και έστιψα2 πορτοκάλια μέσα έβαλα σταφιδες και ανακάτεψα πηρα και μια Αμιτα ειχα και ένα γιαουρτι εβαλα και μια χουφτα κεράσια και πιστευω είμαι οκ για βραδυ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχα οικογένεια pull-ups. Πλάτη-δικέφ. Δε θυμάμαι πόσα σετ & επαναλήψεις έκανα, οπότε δε σημειώνω τίποτα. Rest day λοιπόν σήμερα. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα κι εγώ push/pull split για 2 βδομάδες αλλά δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος, έχεις καλό πρήξιμο μεν αλλά λόγω κούρασης καταλήγεις στο χέρι αργότερα να σηκώνεις το μισό βάρος και δε ξέρω τι gains μπορεί να έχεις από αυτό, άσε που έτσι τα γυμνάζεις και μια φορά μόνο τη βδομάδα.. Το γύρισα στο κλασικό στήθος/δικέφαλοι, πλάτη/τρικέφαλοι για τώρα, ίσως κάποια σιτγμή δοκιμασω και το στήθος/δικέφαλοι, πλάτη/ώμοι, πόδια/τρικέφαλοι, όρεξη να χουμε για πειράματα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Αύριο θα κάνω 80χλμ, Λεμεσός-Λευκωσία, συμμετέχοντας σε ποδηλασία για φιλανθρωπικό σκοπό (παρόμοια με εκείνη που συμμετείχα πέρσι, τέλη Ιουνίου).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Εγω αν  και "δεν ειμαι αθλητης" ©  

φευγω αυριο τριημερο για Κεφαλλονια . Θα κανουμε μια  καταδυση σε ενα υποβρυχιο του Β' Παγκοσμιου τον Περσεα στα -52m  και μια σπηλια .

Μου σπαει βεβαια το προγραμμα της προπονησης  τωρα που ειμαι σε full προετοιμασια  αλλα δεν γινοταν να το χασω ειναι σπανιες  και δυσκολες βουτιες .

θα αναπληρωσω τις χαμενες προπονησεις οταν θα γυρισω γιατι εκει δεν μπορω να παω gym  απαγορευται λογω των καταδυσεων  πρεπει να εχει περασει κανα 12ωρο τουλαχιστον απο την τελευταια .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα. Αύριο θα κάνω 80χλμ, Λεμεσός-Λευκωσία, συμμετέχοντας σε ποδηλασία για φιλανθρωπικό σκοπό (παρόμοια με εκείνη που συμμετείχα πέρσι, τέλη Ιουνίου).

Ωραίος. Εγώ είχα ετοιμαστεί για το brevet Παλαμάς

http://www.openrunner.com/index.php?id=6104485

 

αλλά μια γαμωβροχίτιδα από το πουθενά μου έκοψε την φόρα.

Εγω αν και δεν "ειμαι αθλητης" ©

φευγω αυριο τριημερο για Κεφαλλονια . Θα κανουμε μια καταδυση σε ενα υποβρυχιο του Β' Παγκοσμιου τον Περσεα στα -52m και μια σπηλια .

Μου σπαει βεβαια το προγραμμα της προπονησης τωρα που ειμαι σε full προετοιμασια αλλα δεν γινοταν να το χασω ειναι σπανιες και δυσκολες βουτιες .

θα αναπληρωσω τις χαμενες προπονησεις οταν θα γυρισω γιατι εκει δεν μπορω να παω gym απαγορευται λογω των καταδυσεων πρεπει να εχει περασει κανα 12ωρο τουλαχιστον απο την τελευταια .

Οι εικόνες πρέπει να είναι υπέροχες. Σε πιάνει ρίγος σε τέτοια ιστορικά μέρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εικόνες πρέπει να είναι υπέροχες. Σε πιάνει ρίγος σε τέτοια ιστορικά μέρη;

Με πιανει ριγος ναι   γιατι ειναι σαν time machine   βλεπεις πραγματα  που τα εχουν δει απο κοντα πολυ λιγοι .

Αλλα εκει που ανατριχιαζει η σπονδυλικη μου στηλη ειναι στο  cave diving   ειναι αποκοσμα μερη  δεν μοιαζουν καν γηινα ,στην ουσια μεταφερεσαι χιλιαδες χρονια πισω στον χρονο  πριν πλυμμυρισουν η'καταρευσουν .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...