Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει οτι τον χειμωνα πεφτει η αποδωση στην γυμναστικη η οχι? Η ενεργεια γενικως? Νομιζω πως το παθαινω καθε χειμωνα και καθε ανοιξη ξαναπαιρνω μπρος.

 

αν με το που αλλάζει ο καιρός πονάει το μισό σου σώμα σαν να είσαι ανάπηρος πολέμου εξηγείται. Το καλοκαίρακι δεν πονάει τιποτα. Επίσης θές και παραπάνω ζέσταμα τον χειμώνα που είναι βαρετο. Κατα τα άλλα τα κιλά πρέπει να είναι ιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

απο τις αγαπημένες μου μέρες η Δευτέρα 
ιδικά η κραυγή πολέμου για να βγει η τελευταία επανάληψη και να μη σε πλακώσει η μπάρα καμια φορά ειναι όλα τα λεφτά χαχαχα
σπάνια ζητάω να κάτσει κάποιος απο πάνω , δηλαδή μόνο αν δεν νιώθω στα καλά μου , αλλα γενικά πάντα βρίσκονται άτομα γύρω γύρω 
λες και άλλαζα σε super saiyan ένιωσα σήμερα  :-D 
και είμαι και αθόρυβος στην προπόνηση μου 99%
αλλα τις περισσότερες φορες σφίγγω υπερβολικά τα δόντια και μετά να με πονάνε  :shock: 

τώρα που χειμωνιάζει γουστάρω περισσότερο γιατι ελαττώνετε ο ιδρώτας
πρέπει να θυμηθώ όμως όταν μπουν τα κρύα να κάνω κανα ζέσταμα γιατι δε με βλέπω καλά 
ιδικά αν παίξω σε μεγαλύτερες κατηγορίες (kg) θα έχω πρόβλημα 

εσείς κάνετε ζέσταμα και το καλοκαίρι ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω παντα ζεσταμα...

 

Καλοκαιρι, χειμωνα...

 

Σημερα ξεκιναμε με προγραμμα Β κατα της 18:30.

 

Να ξεκουραστουμε λιγο απο την δουλεια και μετα θα λιωσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζέσταμα κάνω πάντα ειδικά στην ημέρα ποδιών και στήθους-ώμων το ζέσταμα μου παίρνει 15-20 λεπτά.

 

Ισχυει οτι τον χειμωνα πεφτει η αποδωση στην γυμναστικη η οχι? Η ενεργεια γενικως? Νομιζω πως το παθαινω καθε χειμωνα και καθε ανοιξη ξαναπαιρνω μπρος.

 

Συνήθως το αντίθετο γίνεται...τον χειμώνα οι περισσότεροι είναι σε υπερθερμιδικές διατροφές οπότε η ενέργεια πάει σύννεφο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πρεπει να κανεις ζεσταμα.. Αλλιως πας να κανεις αγκαρια μονο..

 

Τον χειμωνα οντως εχεις πιο πολυ ενεργεια. Αλλα επηρεαζεσαι και απο αλλους παραγοντες πχ ψυχολογια, τι εκανες την προηγουμενη ή το πρωι. Τα γευματα που κανεις πριν πας για προπονηση κι'αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PR σε άρσεις θανάτου σήμερα 6 reps @ 115 χωρίς straps κι είχα κι άλλα 5 κιλά νομίζω ακόμα.

 

Εντωμεταξύ πρώτη φορά βάζω τις άρσεις πρώτη άσκηση στο πρόγραμμα και μετά όταν ήταν να κάνω κωπηλατική με μπάρα λόγω του τρέμουλου στα πόδια μπαλάτζαρα λιγάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα η προπονηση πηγε που καλα...Κοιλιακοι-ραχαιοι ζεσταμα. Σε καθε ασκηση ζεσταμα τα 3 σετακια των 5,5,3 επαναληψεων...

 

55 λεπτα γεματα..

 

Σκοουτ 30 κιλα

 

Στρατιωτικες 25 κιλα

 

Ορθια κωληλατικη 27.5 κιλα

 

Καμψεις δικεφαλων 25 κιλα μεριπου 3 σετ των 15 επαναληψεων.

 

Εκανα καμια 300 επαναληψεις στο τελος με το σχοινακι ετσι για ξεμουδιασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω καπου ειχε παρει το ματι μου για εναν οδηγο για το τρεξιμο σε συνδυασμο με τους παλμους, οτι δηλαδη οταν τρεχεις σε ευρος 115-125 καις λιπος σε πιο μεγαλες κλιμακες χτιζεις αντοχη κ στους 150-160 φτιαχνεις ταχυτητα κ  εκρηξη ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω καπου ειχε παρει το ματι μου για εναν οδηγο για το τρεξιμο σε συνδυασμο με τους παλμους, οτι δηλαδη οταν τρεχεις σε ευρος 115-125 καις λιπος σε πιο μεγαλες κλιμακες χτιζεις αντοχη κ στους 150-160 φτιαχνεις ταχυτητα κ  εκρηξη ισχυει?

Το εύρος παλμών που χρησιμοποείται περισσότερο λίπος απ'οτι γλυκογόνο είναι ~63% του MHR. Αντοχή παίζεις σε ~70-80%. Και για επιδόσεις 80-90 %.

 

Όλα αυτά χοντρικά...το καθένα από αυτά εξαρτάται από και από άλλα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άντεξα και μετρήθηκα σήμερα το πρωί. Λοιπόν, μετά από δύο εβδομάδες προσεκτικής διατροφής (τίποτα ιδιαίτερο, απλά δεν έτρωγα σαν να μην υπάρχει αύριο!), τακτική γυμναστική (2-3 φορές την εβδομάδα) και για bonus μια ποδηλασία 35χλμ (με ανηφορικό τουλάχιστον το 50% της διαδρομής) χτες το πρωί, έχουμε τα εξής αποτελέσματα: 81 κιλά (-2 από τα 83 που ήμουν), ποσοστό λίπους (σύμφωνα με τη ζυγαριά): 29,7% (-2% από το 31.7%) και περιφέρεια 95εκ (-3εκ, ουάου!).

 

Σήμερα ξεκίνησα πιο συστηματικά προπόνηση με βάρη στο γυμναστήριο, σε δύο εβδομάδες θα μετρηθώ ξανά.

 

Δύο εβδομάδες χτες, αποτελέσματα:

78.8 κιλά (-2,2 από τις 09/09)

29,1% ποσοστό λίπους (σύμφωνα με τη ζυγαριά, -0,06% από τις 09/09) και 

90εκ περιφέρεια (-5εκ!!! από τις 09/09)

 

Άρχισα να "παίρνω τα πάνω μου" από πλευράς αυτοπεποίθησης, τα αποτελέσματα φαίνονται (ειδικά η μείωση στην περιφέρεια είναι ορατή και αισθητή). Έχω στα σχέδια να εντάξω και λίγη αερόβια (τρέξιμο, γύρω στα 30') τις μέρες που δεν πάω γυμναστήριο, είμαι περίεργος να δω τι αποτελέσματα θα έχω. "Ραντεβού" σε δύο εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε παιδια.Παλιος στο αθλημα κυριως με κοιλιακους και πολυοργανα.Σημερα ειπα να παραγγειλω μπαρα/παγκο και να αρχισω εντατικη γυμναστικη για το χειμωνα να τουμπανιασουμε λιγακι.Παρακατω παραθετω μια εικονα οπως την εκανα copy paste απο αυτα που προκειται να παραγγειλω να μου πειτε τη γνωμη σας.To καταστημα που προτιμησα ειναι το http://www.christinsport.gr/ μιας και παραδιδει με δωρεαν μεταφορικα και οπως τα υπολογισα εβγαινε αρκετα παραπανω απο αλλα καταστηματα.Επισης και οι τιμες τους ειναι σε πολυ καλα επιπεδα συμφωνα με το skroutz.

 

p480.png

 

Παρακαλω οι εμπειροι καντε τα ενα τσεκαρισμα να μου πειτε αν εχω καλυτερες επιλογες.Τα χρηματα ειναι αυστηρα στα 250-260 ευρο παραπανω πολυ δυσκολα.Αυτα που εχω βαλει στο καλαθι για να παραγγειλω αυριο ειναι μια μπαρα amila με μηκος 1.60cm στα 8 κιλα που ειναι η μεσαια.Απο βαρη 2 10κιλα 4 5κιλα και 4 2.5κιλα.50 κιλα συνολο μαζι με την μπαρα παμε στα 58 που πιστευω ειναι αρκετα καλα.Μετα απο 1-2 μηνες αγοραζω και αλλα να δω πως θα παει.Ο παγκος ειναι amila και αυτος και πιστευω οπως τον ειδα στα χρηματα του ειναι τοπ.Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα..

 

Προσεξε ομως μην χανεις μυικο ιστο.. Ποσο υψος εχεις;

 

Διατηρησε τα κιλα. Απλα να φροντισεις να τα μετατρεψεις σε μυικο ιστο.. Ή να χασεις περιτους ποντους..

 

Ο καλυτερος κριτης ειναι ο καθρεφτης σου.. Μην κοιτιεσαι ομως καθε μερα και μια μεζουρα να μετριεσαι..

 

Μπορει να ησουν στα ιδια κιλα, αλλα να εχανες ποντους. Αυτο με την ζυγαρια δεν θα το καταλαβαινες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε παιδια.Παλιος στο αθλημα κυριως με κοιλιακους και πολυοργανα.Σημερα ειπα να παραγγειλω μπαρα/παγκο και να αρχισω εντατικη γυμναστικη για το χειμωνα να τουμπανιασουμε λιγακι.Παρακατω παραθετω μια εικονα οπως την εκανα copy paste απο αυτα που προκειται να παραγγειλω να μου πειτε τη γνωμη σας.To καταστημα που προτιμησα ειναι το http://www.christinsport.gr/ μιας και παραδιδει με δωρεαν μεταφορικα και οπως τα υπολογισα εβγαινε αρκετα παραπανω απο αλλα καταστηματα.Επισης και οι τιμες τους ειναι σε πολυ καλα επιπεδα συμφωνα με το skroutz.

 

p480.png

 

Παρακαλω οι εμπειροι καντε τα ενα τσεκαρισμα να μου πειτε αν εχω καλυτερες επιλογες.Τα χρηματα ειναι αυστηρα στα 250-260 ευρο παραπανω πολυ δυσκολα.Αυτα που εχω βαλει στο καλαθι για να παραγγειλω αυριο ειναι μια μπαρα amila με μηκος 1.60cm στα 8 κιλα που ειναι η μεσαια.Απο βαρη 2 10κιλα 4 5κιλα και 4 2.5κιλα.50 κιλα συνολο μαζι με την μπαρα παμε στα 58 που πιστευω ειναι αρκετα καλα.Μετα απο 1-2 μηνες αγοραζω και αλλα να δω πως θα παει.Ο παγκος ειναι amila και αυτος και πιστευω οπως τον ειδα στα χρηματα του ειναι τοπ.Ευχαριστω..

Η μπάρα είναι πολύ κοντή...πάρε μία μεγαλύτερη, τουλάχιστον 1.80 Τα βάρη είναι λίγα αλλά για αρχή μάλλον εντάξει...αργότερα θα θες σίγουρα κι άλλα. Επίσης πρόσθεσε και 2 δίσκους των 1.25 Kg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...