Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αύριο για πρώτη φορά θα πάω για 90 χλμ ποδήλατο στο δρόμο. Αρναία και πίσω από Θεσσαλονίκη. Θα ποστάρω πόσα κιλά ζουμιά θα χάσω. 

 

Μέχρι 73χλμ έχω κάνει, με τροποποιημένο ΜΤΒ σε δρόμο, τα 90χλμ είναι ο επόμενος στόχος. Καλή επιτυχία από μένα και να προσέχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν αυτό το πρόγραμμα κάνω εδώ και 14 μέρες, μετά από ένα μήνα απουσίας τον Αύγουστο.

 

Όπου έχω βάλει "Μ" δίπλα από την άσκηση σημαίνει ότι είναι σε μηχάνημα. Ξέρω τι θα μου πείτε, ότι έχει πολλά μηχανήματα και δεν είναι καλό αλλά ακόμα ανεβάζω κιλά αρκετά γρήγορα οπότε αφού δουλεύει ακόμα δεν θέλω να το αλλάξω.

 

Σκοπός είναι να το κρατήσω έτσι ένα-ενάμισο μήνα και μετά να το αλλάξω ριζικά στις μπάρες. Να βάλω σκουότ, ντεντλιφτς, πάγκο με μπάρα κλπ.

 

 

 

Το καλοκαίρι λόγω κακών συνηθειών(σουβλάκια πατάτες κτλ παγωτά με το κιλό) πήρα κιλά που έκατσαν στην μπάκα, δεν ξέρω πόσα αλλά φαινόντουσαν.

 

Με το που τα έκοψα αυτά τις τελευταίες 2,5 βδομάδες και κάνοντας λίγο καλύτερη διατροφή γενικά, τα έχω χάσει σχεδόν όλα(με το μάτι), θα ήταν 3-4 κιλά. Επίσης αυτές τις βδομάδες έκανα κάθε μέρα γύρω στα 12 χιλιόμετρα με το ποδήλατο(άλλη ώρα από το γυμναστήριο). Όταν χειμωνιάσει για τα καλά και πιάσουν και οι βροχές δυστυχώς θα κοπεί το περισσότερο.

 

 

Πριν την προπόνηση κάνω ελλειπτικό >10 λεπτά για ζέσταμα. Ύψος 1,765 και βάρος 84 κιλά όπως μετρήθηκα εχτές, και γενικά το τρώω όλο το φαΐ μου. Και ίσως και του διπλανού άμα δεν κοιτάει.

 

Σκοπός μου είναι να χτίσω μύες για λόγους εμφανισιακούς και να νιώθω τους μύες μου ότι υπάρχουν(είναι ωραία η αίσθηση). Χωρίς όμως να γίνω μπιλντέρι και να αναρωτιούνται οι άλλοι τι παίρνω, ή να βαρύνω υπερβολικά επειδή μπορεί να παίξω και κανα άθλημα μπάσκετ - τέννις.

 

Το λίπος που έχω στην κοιλιά(πάντα είχα) σκοπεύω να το διώξω πολύ αργά σε βάθος χρόνου πχ μισό κιλό το μήνα. Δεν μετράω θερμίδες, ελπίζω να μην χρειαστεί.

 

 

Το μόνο που σκέφτομαι να αλλάξω πιο νωρίς είναι τις επαναλήψεις στα πόδια, να τις κάνω 12.

 

Τι λέτε;

 

attachicon.gifπρογ.jpg

Αφού θες να το κρατήσεις το πρόγραμμα τι να σου πούμε εμείς ? 

 

Όσο για τους στόχους σου αν έχεις υπομονή θα δεις αποτελέσματα σε βάθος χρόνου...φυσικά αυτά μπορούν να επιταχυνθούν και να είναι καλύτερα κάνοντας μία σοβαρή διατροφή. Μπορείς να αρχίσεις κόβοντας ό,τι βρώμικο έχει η διατροφή σου αντικαθιστόντας το με ποιοτικότερες τροφές. 

 

Το αν θα χάνεις μισό κιλό το μήνα ξέρω γω για να γίνει πρέπει είτε να μετράς θερμίδες είτε να είσαι αρκετά κωλόφαρδος ώστε αυτά που τρως να είναι λίγο κάτω από τις θερμίδες συντήρησής σου...ελπίζω να κατάλαβες τι χρειάζεται να κάνεις...

Επεξ/σία από bosei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα χτίσεις μύες αν το βασικό σου διατροφολόγιο κυμαίνεται από κακής ποιότητας λίπος και υδατάνθρακες;
Σωστή γυμναστική είναι ισοδύναμη με σωστή διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες να το κρατήσεις το πρόγραμμα τι να σου πούμε εμείς ? 

 

Όσο για τους στόχους σου αν έχεις υπομονή θα δεις αποτελέσματα σε βάθος χρόνου...φυσικά αυτά μπορούν να επιταχυνθούν και να είναι καλύτερα κάνοντας μία σοβαρή διατροφή. Μπορείς να αρχίσεις κόβοντας ό,τι βρώμικο έχει η διατροφή σου αντικαθιστόντας το με ποιοτικότερες τροφές. 

 

Το αν θα χάνεις μισό κιλό το μήνα ξέρω γω για να γίνει πρέπει είτε να μετράς θερμίδες είτε να είσαι αρκετά κωλόφαρδος ώστε αυτά που τρως να είναι λίγο κάτω από τις θερμίδες συντήρησής σου...ελπίζω να κατάλαβες τι χρειάζεται να κάνεις...

Ε, ρωτάω μήπως μου έχει ξεφύγει τίποτα, ή καμιά γνώμη γενικότερα.

 

Τα αποτελέσματα θέλω να τα δω σε βάθος χρόνου κυρίως. Αυτό που έχω αποτύχει να κάνω είναι να γυμναστώ για τουλ. ένα χρόνο συνεχόμενα. Όλο κάτι συνέβαινε και σταμάταγα το γυμναστήριο στους 2 - 3 μήνες. Αυτή τη φορά θέλω να το τηρήσω επ αορίστον και το περιττό λίπος να το χάσω το περισσότερο σε βάθος 6 με 9 μηνών.

 

Τώρα για την διατροφή πέρα από κάποιες γουρουνιές άμα τύχει 1 φορά την εβδομάδα(εχτές πχ είχα μεμονωμένο περιστατικό) είναι καλή. Δεν τρώω πίτσες, σουβλάκια, πατάτες τηγανιτές, πατατάκια και σοκολάτες τάχω κόψει. Μαχαίρι όλα αυτά τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Το πιο ανθυγιεινό είναι η μαγιονέζα λάιτ που βάζω λίγο σε κανα τοστ καμιά φορά.

 

Πρωτείνες τρώω πολλές από κοτόπουλο, αβγό, κανα κρέας, και άλλα.

 

 

 

Πως θα χτίσεις μύες αν το βασικό σου διατροφολόγιο κυμαίνεται από κακής ποιότητας λίπος και υδατάνθρακες;

Για μένα μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει συνεπεια και υπομονη φιλε μου..

 

Η διατροφη ειναι το 70% της προσπαθειας. Αν δεν κλεισουμε το στομα μας στα λιπαρα και στους υπερβολικους υδατανθρακες δεν κανουμε τιποτα..

 

Μικρα τακτα γευματα να κανεις εφοσον μπορεις..

 

Πριν την προπονηση να τρως γευμα πλουσιο σε υδατανθρακες για να εχεις δυναμη και μετα πρωτεινουχο γευμα...

 

Ο σωστος υπνος βοηθαει πολυ το σωμα μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω γυμναστήριο με στόχο γράμμωση. Δεν έχω και τρελούς στόχους απλά θέλω να προσαρμόσω σωστά την επιλογή των τροφων μου και όχι να τρώω ότι να ναι όπως ναι και ότι ώρα να ναι...

 

Η ηλικία μου έιναι 29 χρονών, ύψος: 1,79 Βάρος 67 κιλά..

 

Έχω ένα κάρο απορίες μιας και αρχάριος έχοντας διαβάσει αρκετά άρθρα περί διατροφής...

 

1) Πώς θα χωρέσουν στη διατροφή μου κοτόπουλο, ρύζι, ψάρι, κόττατζ, γιαούρτι, ασπράδια αβγού, γάλα, ξηρή καρποί, πράσινες σαλάτες, βρώμη,whey;;

 

2) Ποιες ώρες θα πρέπει να προσαρμοστεί κάθενα γεύμα απο αυτά;

 

3) Μετά την προπόνηση έχω ακούσει ότι είναι καλό να τρως μια μπανάνα για να διατηρείται σταθερή η πεσμένη ινσουλίνη μετά την προπόνηση που έχει ως αποτέλεσμα την έκκριση κορτιζόλης  η οποία με τη σειρά της "καταστρεφει" μύες κάτι πο υδεν θέλουμε... ισχύει αυτό;; (το ίδιο κάνει και η δεξτρόζη)

 

4) Το whey πότε είναι καλό να το παίρνουμε; Πρωινές ώρες ή μισή ώρα πριν την προπόνηση;;;

 

5) Για βραδυνό δλδ μετά την προπόνηση μόνο τα ασπράδια αβγού ενδείκνυνται;;;

 

6) Γλυκά,τηγανητά, κουλούρια,σοκολάτες και πιτόγυρα να υποθέσω παρόλο του ότι είμαι αδύνατος  ότι απαγορεύονται και πάλι ετσι;

 

Ενδεικτικά μπορεί κάποιος να μου γράψει ένα πλάνο διατροφής;;; Προπόνηση αναγκαστικά μπορώ μόνο απογευματινές ώρες (μετά τις 6). Επίσης τα πρωινά ξυπνάω στις 10 περίπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι αδύνατος είναι η αλήθεια. Εγώ είμαι 176 και 73-74 κιλά και είμαι αδύνατος αλλά ειμαι και μυώδης .

Η γράμμωση στη δική σου κατηγορία κιλών και βάση ύψους θα σου έρθει σχετικά γρήγορα.

Η διατροφή σου θα είναι ισορροπημένη και χωρίς υπερβολές.

Δεν θα κάνεις πολύ διάδρομο είναι το μόνο σίγουρο. Λίγα λεπτά και θα επικεντρωθείς στα βάρη.

 

το 6 το ξεχνάς για την υγεία σου όχι για το γυμναστήριο. Αν φάς μια φορά το μήνα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Ισα ισα μου έχει πεί διατροφολόγος οτι καλό είναι να μπερδεύεις τον μεταβολισμου σου μια στο τόσο και να τρώς "σαβούρα"

οποιος μπορεί να μας το τεκμηριώσει κιόλλας θα ηταν καλό.

 

θα κοιμάσαι καλά (ποιοτικός ύπνος)

οχι ξενύχτια ποτό τσιγάρο απαγορεύονται για κάποιον που γυμνάζεται.

Ξεχνάς επίσης τις σεξουαλικές επαφές ( αυτό είναι αστείο)

 

Οσον αφορά τη διατροφή μικρά γεύματα και ποιοτικά.

 

εγώ τρώω πρωινό γάλα με λίγα δημητριακά βρώμη σταφίδες φουντούκια ή φυστίκια και με κρατάει χωρίς δεκατιανό έως τις 2¨30 που τρώω μεσημεριανό

Καλό είναι το κυρίως γεύμα σου να είναι πλούσιο σε υδατάνθακες και πρωτείνη

Φυσικά θα τρώς και όσπρια και ότι άλλο έτρωγες μια και τα χρειάζεται ο οργανισμός. Το πολύ κόκκινο κρέας δεν κάνει καλό στην υγεία το γνωρίζουμε όλοι αυτό.

 

Πριν το γυμναστήριο θα τρώς κάτι ελαφρί . Ενα τόστ μάυρο ψωμί με γαλοπούλα και τυρί ή μια μπανάνα εξαρτάται . Ακόμη και φυστικοβούτυρο σου δίνει καλή ενέργεια.

 

Μετά το γυμναστήριο προσωπικά τρώω 2 ασπράδια γαλοπούλα και μια χούφτα ξηρούς καρπους, μαζί με ενα χυμό.

Αναλόγως τη μέρα μπορεί να φάω και ενα μοσχαρίσιο μπιφτέκι αμέσως μόλις επιστρέψω.

Μετα το γυμνστήριο χρειάζεσαι υδατάνθρακες και πρωτείνη αν κάνεις πολλά βάρη.

 

Και το βραδάκι γιαούρτι με δημητριακά. ή γάλα με λίγα δημητριακά.

 

αυτη τη διατροφή ακολουθώ εγώ . είμαι στα κιλά μου και αρκετά γραμμωμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ρωτάω μήπως μου έχει ξεφύγει τίποτα, ή καμιά γνώμη γενικότερα.

 

Τα αποτελέσματα θέλω να τα δω σε βάθος χρόνου κυρίως. Αυτό που έχω αποτύχει να κάνω είναι να γυμναστώ για τουλ. ένα χρόνο συνεχόμενα. Όλο κάτι συνέβαινε και σταμάταγα το γυμναστήριο στους 2 - 3 μήνες. Αυτή τη φορά θέλω να το τηρήσω επ αορίστον και το περιττό λίπος να το χάσω το περισσότερο σε βάθος 6 με 9 μηνών.

 

Τώρα για την διατροφή πέρα από κάποιες γουρουνιές άμα τύχει 1 φορά την εβδομάδα(εχτές πχ είχα μεμονωμένο περιστατικό) είναι καλή. Δεν τρώω πίτσες, σουβλάκια, πατάτες τηγανιτές, πατατάκια και σοκολάτες τάχω κόψει. Μαχαίρι όλα αυτά τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Το πιο ανθυγιεινό είναι η μαγιονέζα λάιτ που βάζω λίγο σε κανα τοστ καμιά φορά.

 

Πρωτείνες τρώω πολλές από κοτόπουλο, αβγό, κανα κρέας, και άλλα.

 

 

 

Για μένα μιλάς;

Επειδη εισαι υπερβαρος με μεγαλο ποσοστο λιπους για αρχη κοψε τις σαβουρες για ευλογο χρονικο διαστημα(οι 2 εβδομαδες ειναι πολυ μικρο διαστημα),μετα συνεχισε 3 μηνες συνεχομενα gym που θα ειναι το ατομικο σου ρεκορ .

Αφου τα κανεις ολα αυτα  που ειναι και τα πιο δυσκολα εδω ειμαστε να ξανασυζητησουμε.  Το τι  προγραμμα θα κανεις  στο γυμναστηριο ειναι επι μερους στην φαση που εισαι  ,παιζει και να μην χρειαζεται να κανεις βαρη  καθολου για αρχη η' ελαχιστα αλλα μονο αεροβια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω γυμναστήριο με στόχο γράμμωση. Δεν έχω και τρελούς στόχους απλά θέλω να προσαρμόσω σωστά την επιλογή των τροφων μου και όχι να τρώω ότι να ναι όπως ναι και ότι ώρα να ναι...

 

Η ηλικία μου έιναι 29 χρονών, ύψος: 1,79 Βάρος 67 κιλά..

 

Έχω ένα κάρο απορίες μιας και αρχάριος έχοντας διαβάσει αρκετά άρθρα περί διατροφής...

 

1) Πώς θα χωρέσουν στη διατροφή μου κοτόπουλο, ρύζι, ψάρι, κόττατζ, γιαούρτι, ασπράδια αβγού, γάλα, ξηρή καρποί, πράσινες σαλάτες, βρώμη,whey;;

 

2) Ποιες ώρες θα πρέπει να προσαρμοστεί κάθενα γεύμα απο αυτά;

 

3) Μετά την προπόνηση έχω ακούσει ότι είναι καλό να τρως μια μπανάνα για να διατηρείται σταθερή η πεσμένη ινσουλίνη μετά την προπόνηση που έχει ως αποτέλεσμα την έκκριση κορτιζόλης  η οποία με τη σειρά της "καταστρεφει" μύες κάτι πο υδεν θέλουμε... ισχύει αυτό;; (το ίδιο κάνει και η δεξτρόζη)

 

4) Το whey πότε είναι καλό να το παίρνουμε; Πρωινές ώρες ή μισή ώρα πριν την προπόνηση;;;

 

5) Για βραδυνό δλδ μετά την προπόνηση μόνο τα ασπράδια αβγού ενδείκνυνται;;;

 

6) Γλυκά,τηγανητά, κουλούρια,σοκολάτες και πιτόγυρα να υποθέσω παρόλο του ότι είμαι αδύνατος  ότι απαγορεύονται και πάλι ετσι;

 

Ενδεικτικά μπορεί κάποιος να μου γράψει ένα πλάνο διατροφής;;; Προπόνηση αναγκαστικά μπορώ μόνο απογευματινές ώρες (μετά τις 6). Επίσης τα πρωινά ξυπνάω στις 10 περίπου...

Φίλε είσαι 8 κιλά κάτω από το ύψος σου και δεν ξέρω και πόσο χρόνο γυμνάζεσαι...πιστεύεις κάνωντας γράμμωση (δηλαδή αναδεικνύεις τους μύες σου) αντικειμενικά τώρα θα βγάλεις τίποτα? Εγώ αμφιβάλω.

 

Η γνώμη μου είναι είτε να αρχίζεις να ανεβαίνεις κιλά σιγά σιγά και σταματάς όπου σου αρέσει το αποτέλεσμα. 

 

Όσο για τις απορίες σου διάβασε για αρχή Link.png Site: αυτό και Link.png Site: αυτό τα θέματα και βασικά διάβασε τα περισσότερα stickies της ενότητας της διατροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επαναλήψεις? Tries. Είναι απλά προσπάθειες. Δοκίμασε να δεις τι γλυκιά άσκηση που είναι.Πάντως, χωρίς λάστιχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εισαι υπερβαρος με μεγαλο ποσοστο λιπους για αρχη κοψε τις σαβουρες για ευλογο χρονικο διαστημα(οι 2 εβδομαδες ειναι πολυ μικρο διαστημα),μετα συνεχισε 3 μηνες συνεχομενα gym που θα ειναι το ατομικο σου ρεκορ .

Αφου τα κανεις ολα αυτα  που ειναι και τα πιο δυσκολα εδω ειμαστε να ξανασυζητησουμε.  Το τι  προγραμμα θα κανεις  στο γυμναστηριο ειναι επι μερους στην φαση που εισαι  ,παιζει και να μην χρειαζεται να κανεις βαρη  καθολου για αρχη η' ελαχιστα αλλα μονο αεροβια .

Μαλάκωσες. Οι συνεχόμενες νίκες σε έκαναν χαρούμενο, ε; :)

 

...Αν δεν κοιμηθείς καλά το βράδυ η πρωινη προπόνηση είναι σκατά. 

 

...Dakon, τα πόδια μου σε μισούνε. Πολύ. Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μου άσκηση είναι το σκουοτ και μου την έβαλες 3 φορές την εβδομάδα με διαρκείς αυξήσεις. 

Το pr μου είναι μπάρα +20 κι είμαι στα +15. Άρα την ερχόμενη Τετάρτη θα φτάσω στο peak. Να δούμε αν την Παρασκευη θα καταφέρω να ανεβώ ένα βήμα ψηλότερα ή θα πάω 4 πίσω.

Μήπως να κάνω καμιά επιπλέον άσκηση στο τέλος για ενδυνάμωση, όπως τα russian leg curls που αναφέρθηκαν παραπάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επαναλήψεις? Tries. Είναι απλά προσπάθειες. Δοκίμασε να δεις τι γλυκιά άσκηση που είναι.Πάντως, χωρίς λάστιχα. 

Μα γι' αυτό σε ρώτησα, για να την δοκιμάσω! :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 




Φίλε είσαι 8 κιλά κάτω από το ύψος σου και δεν ξέρω και πόσο χρόνο γυμνάζεσαι...πιστεύεις κάνωντας γράμμωση (δηλαδή αναδεικνύεις τους μύες σου) αντικειμενικά τώρα θα βγάλεις τίποτα? Εγώ αμφιβάλω.

 

Η γνώμη μου είναι είτε να αρχίζεις να ανεβαίνεις κιλά σιγά σιγά και σταματάς όπου σου αρέσει το αποτέλεσμα. 

 

Όσο για τις απορίες σου διάβασε για αρχή Link.png Site: αυτό και Link.png Site: αυτό τα θέματα και βασικά διάβασε τα περισσότερα stickies της ενότητας της διατροφής.

 

Ναι οκ είμαι αδύνατος αλλά ρε παιδιά έτσι είναι ο μεταβολισμός μου γενικά. Παλιότερα ήμουν 72 κιλά έτυχε και μια περίοδο και έκανα τρέξιμο και έχασα... Γενικά δεν κάνω γυμναστική αλλά είμαι υπερκινητικός...

 

Δηλαδή προτείνεις να αρχίσω να τρώω πολύ φαγητό και να βάλω και μετά να πάω για γράμμωση... Και που να σταματήσω; Εγώ και τώρα μ αρέσω αλλά γράμμωση δεν παίζει να δω; Επίσης για να πάρω κιλά με κοτόπουλα, γαλοπούλες, ρύζια και αβγά πρέπει να ξεκωλωθώ (σόρρυ κιόλας) στο φαγητό ρε παιδιά... Για ψάρια και όσπρια ούτε λόγος γραμμάριο δεν βάζω με 2 φέτες σολωμό την ημέρα και πατάτες... Όλη τη ψαροκασέλα πρέπει να φάω; Με πιτόγυρα γλυκά και ψωμιά κάτι γίνεται έχω παρατηρήσει αλλά δεν θέλω να γεμίζω τον οργανισμό μου μπαρούφες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...