Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα νιώθω όταν κάνω 2 λεπτά(δεν το έχω μετρήσει, εμπειρικά το λέω) διότι αυτό μου βγαίνει πιο φυσικά μιας και στο τζιμ το μυαλό ταξιδεύει πολύ εύκολα και ξεχνιέμαι.

 

Όμως όσο λιγότερο διάλειμμα κάνω τόσο νοιώθω ότι δούλεψα καλύτερα. Ίσως είναι ότι δεν προλαβαίνει ο μυς να ξεκουραστεί τόσο οπότε το σώμα αντιλαμβάνεται τον φόρτο μαζεμένο και δίνει την αίσθηση αυτή, αν και ψευδής.

 

 

Αν κάνω πχ διάλειμμα 10(υποθέτοντας ότι δεν κρυώνω) θα αλλάξει κάτι στην εκγύμναση του μυ; Θα είναι άλλους είδους προπόνηση ή δεν παίζει ρόλο;



Με trial and error. Καθε σώμα είναι διαφορετικό , κάθε επίπεδο ασκούμενου είναι διαφορετικό κτλ έχει σημασία να κάνουμε προπόνηση που γουστάρουμε και νιώθουμε καλά στο σώμα μας

 

Πάνε μια μέρα κάνε μια προπόνηση με 30 σεκ με ρολόι. Πάνε μια άλλη κάνε με 1 λεπτό πάλι με ρολόι θα δεις ποια ένιωσες καλύτερα , μπορείς να δοκιμάσεις και μια 45 σεκ αλλά το βρίσκω τραβηγμένο.

 

Μπορεί να σου φανούν και λίγο και να θες παραπάνω να δοκιμάσεις και 1.30. 

Άρα δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό κριτήριο, άρα θα το βάλω περίπου στο 1 λεπτό. thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι 3 μέρες βάρη και 1 μέρα 45' διαλειμματικής έντασης αναερόβιο.
τέσπα, θα κρατήσω τα 15' αερόβιο μετά τα βάρη και τα 7-10 αερόβιο για ζέσταμα πριν. Αφού δεν καίω τον μυικό ιστό είμαι οκ. Και πάλι θενξ.


Ε αφού είσαι εντάξει από θέμα λίπους καλύτερα βάλε σε μία ξεχωριστή ημέρα 3 τεταρτάκια αερόβια έτσι για γενικότερη υγεία γιατί 15 λεπτά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο...



Νομίζω είσαι ο πρώτος που το αναφέρει αυτό, όλοι μιλούν για συγκέντρωση και για το πόσο οφέλιμη είναι

Καλύτερα νιώθω όταν κάνω 2 λεπτά(δεν το έχω μετρήσει, εμπειρικά το λέω) διότι αυτό μου βγαίνει πιο φυσικά μιας και στο τζιμ το μυαλό ταξιδεύει πολύ εύκολα και ξεχνιέμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 3 μέρες βάρη και 1 μέρα 45' διαλειμματικής έντασης αναερόβιο.

τέσπα, θα κρατήσω τα 15' αερόβιο μετά τα βάρη και τα 7-10 αερόβιο για ζέσταμα πριν. Αφού δεν καίω τον μυικό ιστό είμαι οκ. Και πάλι θενξ.

Ρε συ πας και κάνεις 45 λεπτά HIIT 45 λεπτά ? είναι υπερβολή...αν σου αρέσει τόσο η διαλλειματική κράτα την 20 λεπτά αλλιώς κάνε αερόβια χαμηλής ή μέτριας έντασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news

 

Εδώ κι έναν μήνα έχω βάλει ηχοσύστημα στο γυμναστήριο και είναι μπόμπα...έχω βαρεθεί να ακούω metallica βέβαια αλλά οκ...

 

Πάντως είπα για αλλαγή σήμερα να βάλω post rock να παίζει και μου βγήκε με μεγάλο focus η προπόνηση σε σχέση με τα metal που έβαζα και ήμουν στην τσίτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλύτερα νιώθω όταν κάνω 2 λεπτά(δεν το έχω μετρήσει, εμπειρικά το λέω) διότι αυτό μου βγαίνει πιο φυσικά μιας και στο τζιμ το μυαλό ταξιδεύει πολύ εύκολα και ξεχνιέμαι.

 

Όμως όσο λιγότερο διάλειμμα κάνω τόσο νοιώθω ότι δούλεψα καλύτερα. Ίσως είναι ότι δεν προλαβαίνει ο μυς να ξεκουραστεί τόσο οπότε το σώμα αντιλαμβάνεται τον φόρτο μαζεμένο και δίνει την αίσθηση αυτή, αν και ψευδής.

 

 

Αν κάνω πχ διάλειμμα 10(υποθέτοντας ότι δεν κρυώνω) θα αλλάξει κάτι στην εκγύμναση του μυ; Θα είναι άλλους είδους προπόνηση ή δεν παίζει ρόλο;



Άρα δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό κριτήριο, άρα θα το βάλω περίπου στο 1 λεπτό. thanks

 

 

 

 

 νιώθω καλύτερα εννοούμε "γυμνάζομαι πιο σκληρά χωρίς να νιώθω οτι το παρακάνω και θα τραυματιστώ" όχι καλύτερα ψυχολογικά :P Το πόσο σκληρά γυμνάζεσαι φυσικά έχει πολύ σημασία. Οταν είπες πριν "εκανα προπόνηση και ένιωσα πιο πρησμένος και την άλλη μέρα πιο πιασμένος" αυτό εννοούμε. 

 

Φυσικά υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια αλλά θέλουν κοντά στον μήνα για μετρήσιμα αποτελέσματα. (μέτρηση ποσοστού λίπους και υπολογισμός μυικής μάζας κάθε ευδομάδα, μέτρημα διαστάσεων , φωτογραφίες κτλ). Θες να πλέξεις με αυτά? Για να τα κάνεις αυτά σωστά θέλει μεγάλη πειθαρχεία σωστό πρόγραμμα άσκησης, τέμπο , επαναλήψεις , διατροφή υπολογισμένη στην θερμίδα, να έχεις πάντα ίδιους χρόνους μέτρησης αποτελεσμάτων γενικά άλλη φιλοσοφία από αυτή πού είπες σε άλλο σου ποστ οτι έχεις

 

Στην αρχή δουλεύουν λίγο πολύ τα πάντα οπότε άρχισε με αυτά που γουστάρεις και βρες την προπόνηση που προτιμάς αρκεί να δουλεύεις σκληρα



In other news

 

Εδώ κι έναν μήνα έχω βάλει ηχοσύστημα στο γυμναστήριο και είναι μπόμπα...έχω βαρεθεί να ακούω metallica βέβαια αλλά οκ...

 

Πάντως είπα για αλλαγή σήμερα να βάλω post rock να παίζει και μου βγήκε με μεγάλο focus η προπόνηση σε σχέση με τα metal που έβαζα και ήμουν στην τσίτα.

 

εγώ τελευταία το έχω γυρίσει σε black metal και ακούω κάτι dimmu borgir ktl. Στα 21 βλέπαμε τις αφίσες που βγάζαν οι μπλακμεταλάδες στα δάση και γελούσαμε, πως άλλαξαν οι καιροί. Το death και το black είναι ωραίο για βάρη γιατί παρόλο που είναι βαρύ και πορωτικό έχει αργό τέμπο που ταιριάζει πιο πολύ απο thrash / speed καταστάσεις όπως slayer , sodom ktl. 

 

Γενικά πάντως η γυμναστική με ωθησε να αρχίσω νέα πράματα στην μουσική γιατί ότι πλαυλιστ και να κάνεις σε 2 εβδομάδες την βαριέσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εγώ τελευταία το έχω γυρίσει σε black metal και ακούω κάτι dimmu borgir ktl. Στα 21 βλέπαμε τις αφίσες που βγάζαν οι μπλακμεταλάδες στα δάση και γελούσαμε, πως άλλαξαν οι καιροί. Το death και το black είναι ωραίο για βάρη γιατί παρόλο που είναι βαρύ και πορωτικό έχει αργό τέμπο που ταιριάζει πιο πολύ απο thrash / speed καταστάσεις όπως slayer , sodom ktl. 

 

Γενικά πάντως η γυμναστική με ωθησε να αρχίσω νέα πράματα στην μουσική γιατί ότι πλαυλιστ και να κάνεις σε 2 εβδομάδες την βαριέσαι

 

Ωραίος...θα το ψάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bbclub.gr/ παίρνεις τα gofit που είναι ολόιδια με τα bodylastics (καλή απομίμηση βασικά). Εμένα μου βγήκαν όλα λάστιχα εξαρτήματα (αγκυρα πόρτας, handles κτλ) μεταξύ 70-90 ευρώ, δεν θέλει μεταφορικά αν πας στο κατάστημα προφανώς.. Δεν ξέρω αν θα χρειαστείς πιο βαριά λάστιχα από εμένα να σκάσεις περισσότερα λεφτά.

 

Μονό srugs για τραπεζοειδείς δυσκολεύτηκα πολύ να κάνω με τα λάστιχα καθώς με μπάρα στο gym χρησιμοποιώ περίπου 90 κιλά και η αντίσταση που πρόσφεραν δεν έφτανε οπότε τα έκανα απλά κρατώντας σφιγμένους τραπεζοειδείς για όσο αντέχω. Αν αγόραζα ένα πιο δυνατό λάστιχο ακόμα θα ήμουν οκ και για shrugs. 

 

αν θες αυθεντικά bodylastics υπάρχει και ευρωπαικό κατάστημα χωρίς τελώνιο αλλά τα μεταφορικά τσιμπάνε (κάνα 40ρι) http://eu.bodylastics.com/

Ναι, γι'αυτό λέω αλλά φαντάζομαι ότι από Αμερική θα έρχονται κι αυτά για να έχουν τόσο ακριβά μεταφορικά, τα μισά χρήματα από όσο κοστίζει το σετ. Αλλά αφού λες ότι δεν έχουν τελωνείο, ίσως να τα φέρνουν από Ευρώπη. Απομίμηση δε θα είχα πρόβλημα να πάρω αν ήταν φθηνότερα, όμως πάνω κάτω τα ίδια βγαίνει. Το σετ που σκέφτομαι να πάρω έχει 70Ε με όλα κομπλέ και αντιστάσεις έως 120kg, πολύ καλά δηλαδή, με καλύπτουν πλήρως, αν δεν ήταν τα μεταφορικά θα τα είχα παραγγείλει ήδη, κοιτάω να δω αν μπορώ να τα αποφύγω κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήσω αυτό το αρθράκι για διάβασμα  και για μένα να το βρίσκω. Είναι μεγάλο. Μπορεί και να είναι λάθος.

 

Link.png Site: Women running into trouble

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι'αυτό λέω αλλά φαντάζομαι ότι από Αμερική θα έρχονται κι αυτά για να έχουν τόσο ακριβά μεταφορικά, τα μισά χρήματα από όσο κοστίζει το σετ. Αλλά αφού λες ότι δεν έχουν τελωνείο, ίσως να τα φέρνουν από Ευρώπη. Απομίμηση δε θα είχα πρόβλημα να πάρω αν ήταν φθηνότερα, όμως πάνω κάτω τα ίδια βγαίνει. Το σετ που σκέφτομαι να πάρω έχει 70Ε με όλα κομπλέ και αντιστάσεις έως 120kg, πολύ καλά δηλαδή, με καλύπτουν πλήρως, αν δεν ήταν τα μεταφορικά θα τα είχα παραγγείλει ήδη, κοιτάω να δω αν μπορώ να τα αποφύγω κάπως.

 

 

 

Αυτό το σετ 

 

http://eu.bodylastics.com/strong-man-xt-set/

 

έχει 70 ευρω και περιέχει:

 

  • 1 D.G.S Anti-Snap yellow band (3 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap green band (5 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap red band (8 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap blue band (13 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap black band (19 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap purple band (23 lbs.)
  • 2 D.G.S Anti-Snap orange bands (30 lbs.)

΄σύνολο 131 lbs. Εγώ τα gofit που πήρα κάπου στα 70 πήρα 1χ60 , 1χ50 , 1χ20 δηλαδή 130 ακριβώς (ετυχε, στα gofit διαλέγεις οτι λάστιχα θες να πάρεις). Πανε στο bbclub και δες τα



Θα αφήσω αυτό το αρθράκι για διάβασμα  και για μένα να το βρίσκω. Είναι μεγάλο. Μπορεί και να είναι λάθος.

 

Link.png Site: Women running into trouble

 

με 70 παραπομπές απο κάτω δύσκολο να λέει μαλακίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπες τώρα...

 

70 παραπομπές κριτήριο επιστημονικότητας; Μάλλον δεν έχεις γράψει ποτέ "επιστημονικό" άρθρο, σωστά; Δεν το λέω ειρωνικά, ούτε πουλάω μούρη. Οι "επιστήμονες" είναι μια κλειστή λίγκα που ο ένας παραπέμπει στον άλλο, μην παίρνετε και τόσο σοβαρά τις παραπομπές ;)



Δήμητρα, η αερόβια αν δεν έχει σκοπό την καύση λίπους αλλά την καρδιακή ενδυνάμωση, δεν έχει λόγο να στρέφεται σε ΗΙΙΤ. Κάνε 3-4 φορές τη βδομάδα για 30'+ γρήγορο περπάτημα κι είσαι φίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 νιώθω καλύτερα εννοούμε "γυμνάζομαι πιο σκληρά χωρίς να νιώθω οτι το παρακάνω και θα τραυματιστώ" όχι καλύτερα ψυχολογικά :P Το πόσο σκληρά γυμνάζεσαι φυσικά έχει πολύ σημασία. Οταν είπες πριν "εκανα προπόνηση και ένιωσα πιο πρησμένος και την άλλη μέρα πιο πιασμένος" αυτό εννοούμε. 

 

Για να γίνει αυτό χρειάζεται αρκετά μικρό διάλειμμα, το πολύ μισό λεπτό. Δεν είναι κάτι που μπορώ εύκολα να κάνω :unsure:

 

Θα αφήσω αυτό το αρθράκι για διάβασμα  και για μένα να το βρίσκω. Είναι μεγάλο. Μπορεί και να είναι λάθος.

 

Link.png Site: Women running into trouble

Ναι οκ, λέει τι να μην κάνουμε(και όχι ακριβώς-δεν δίνει συγκεκριμένες ώρες) αλλά δεν λέει και τι να κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπες τώρα...

 

70 παραπομπές κριτήριο επιστημονικότητας; Μάλλον δεν έχεις γράψει ποτέ "επιστημονικό" άρθρο, σωστά; Δεν το λέω ειρωνικά, ούτε πουλάω μούρη. Οι "επιστήμονες" είναι μια κλειστή λίγκα που ο ένας παραπέμπει στον άλλο, μην παίρνετε και τόσο σοβαρά τις παραπομπές ;)

 

Δήμητρα, η αερόβια αν δεν έχει σκοπό την καύση λίπους αλλά την καρδιακή ενδυνάμωση, δεν έχει λόγο να στρέφεται σε ΗΙΙΤ. Κάνε 3-4 φορές τη βδομάδα για 30'+ γρήγορο περπάτημα κι είσαι φίνα.

 

Εχω γράψει επιστημονικό άρθρα στα πλαίσια πτυχιακής και thesis σε μεταπτυχιακό, ενώ η γυναίκα είναι ερευνήτρια-επιστήμονας (φυσικός) οπότε λίγα λόγια :)

 

Εδώ μιλάμε για το internet που ο καθένας πετάει ότι θέλει, το να έχει κάποιος παραπομπές απο κάτω φυσικά και είναι κριτήριο σοβαρότητας του άρθρου να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. 

 

Οσον αφορά τις παραπομπές στη χρήση της έρευνας δεν είναι για να λέμε γεια στα φιλαράκια μας. Η παραπομπή είναι ο μόνος τρόπος να συνεργαστούν επιστήμονες που δεν γνωρίζονται ώστε να προάγεται η έρευνα, αν ο ένας δεν "πατούσε" στην έρευνα του άλλου η έρευνα θα διαρκούσε πολλαπλάσιο χρόνο και θα ήταν πολύ λιγότερο αποδοτική. 

 

Για να γίνει αυτό χρειάζεται αρκετά μικρό διάλειμμα, το πολύ μισό λεπτό. Δεν είναι κάτι που μπορώ εύκολα να κάνω :unsure:

 

Ναι οκ, λέει τι να μην κάνουμε(και όχι ακριβώς-δεν δίνει συγκεκριμένες ώρες) αλλά δεν λέει και τι να κάνουμε

 

Οπότε θα βρεις αυτό που σε γυμνάζει περισσότερο, αλλά και γουστάρεις να το κάνεις, αν δεν το γουστάρεις θα το παρατήσεις. Η γυμναστική γίνεται και για ψυχαγωγία δεν είναι καταναγκαστικά έργα. Εγώ μπορεί να γουστάρω να πεθαίνω σε κάθε workout ο άλλος μπορεί να θέλει πιο χαλαρά. Το πόσες θυσίες θα κάνεις για να πάρεις το μέγιστο από την γυμναστική είναι προσωπικό σου θέμα. 

 

Μισό λεπτό "το πολύ" σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείς αρκετά βαριά κιλά η δεν έχεις σωστό τεμπο / επαναλήψεις. Αν κάνεις σωστά κιλά / επαναλήψεις / τεμπο και προσπαθήσεις να κάνεις 15 sec διάλειμμα ανά κάθε σετ θα καταλήξεις νοσοκομείο στο τέλος της προπόνησης :) (η θα κάνεις κατι σαν crossfit που η προπόνηση κρατάει 15 -20 λεπτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis, σε ευχαριστώ για την επεσήμανση, απλά δεν θεώρω ότι στο ΗΙΤ μέτριας έντασης κάνεις το καλύτερο και στα δύο σημεία:
και καύση λίπους και βελτιώση του καρδιοαναπνευστικού συστήματος. Θεωρώ ότι πραγματικά ταιριάζει σε μενα αυτού του τύπου άσκηση, βέβαια σε άμεση παραλληλία με τα βάρη.
Πραγματικά έχω δει αποτελέσματα και δεν θέλω να τα παρατήσω. Θα ρωτήσω και τον καρδιολόγο μου βέβαια ξανά (μου είχε πει ό,τι και να κάνεις καλό είναι για την υγεία σου και φυσικά είσαι σε θέση από άποψη υγείας να το φέρεις εις πέρας. μου τόνισε βέβαια πως τα βάρη θα σε ωφελήσουν αργότερα και στην οστεοπόρωση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Αυτό το σετ 

 

http://eu.bodylastics.com/strong-man-xt-set/

 

έχει 70 ευρω και περιέχει:

 

  • 1 D.G.S Anti-Snap yellow band (3 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap green band (5 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap red band (8 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap blue band (13 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap black band (19 lbs.)
  • 1 D.G.S Anti-Snap purple band (23 lbs.)
  • 2 D.G.S Anti-Snap orange bands (30 lbs.)

΄σύνολο 131 lbs. Εγώ τα gofit που πήρα κάπου στα 70 πήρα 1χ60 , 1χ50 , 1χ20 δηλαδή 130 ακριβώς (ετυχε, στα gofit διαλέγεις οτι λάστιχα θες να πάρεις). Πανε στο bbclub και δες τα

 

 

 Λες να μη φτάνουν; Εγώ τα πήρα αθροιστικά τα κιλά των αντιστάσεων και για τις 2, θεωρώντας ότι το συγκεκριμένο σετ παρέχει αντιαστάσεις 120 κιλών κι όχι 60, όσο είναι 130lbs δηλαδή.

Θα περάσω πάντως κι από το κατάστημα να δω αυτά που μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...