Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα cocktail βέβαια έχουν τόνους αλκόολ ζάχαρης και λιπαρών :P

και ξέρεις τι σημαίνει αυτό το combo ε?

​insulin spike - >  welcome bf

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αν θες να πας γυμναστηριο μετα το πρωινο, τι πρεπει/μπορεις να φας, ωστε και να μη ζαλιστεις αλλα και να μη χρειαζεται να περιμενεις 3 ωρες αλλα πχ 1;

Για κάτι απλό και γρήγορο, που θα σου δώσει ενέργεια γρήγορα, δοκίμασε χουρμάδες, 1-2 φτάνουν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα, μονο πειραματικα μπορω να το δω.. Δημητρα νηστικη δεν παιζει γιατι μετα απο λιγη ωρα ζαλιζομαι οποτε μη παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι.. Σκεφτομαι να τρωω λιγο κατι που ισα ισα θα με κραταει απ το να μη ζαλιστω αλλα και που χωνευεται ευκολα :/

Εγώ όταν έτρεχα 10 km το πρωι, 30-60 λεπτα πριν την προπονηση εβαζα σε ενα μπολ 300 ml γαλα + 4-5 κουταλιές βρώμη και δεν είχα κανένα πρόβλημα, απλά μόλις τελείωνε η προπόνηση έπρεπε να ξανα΄φαω κάτι εντός 30 λεπτών, βέβαια δεν ξέρω πως θα ανταπεξέλθει ο οργανισμός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Γαλα με δημητριακα σκεφτηκα κι εγω, βαζω και λιγο μελι μεσα. Μαλλον θα δοκιμασω αυτο αρχικα, και μετα το μηλο που αναφερθηκε, και βλεπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το λες σοβαρά μπες στο άλλο thread πόσταρε τους στόχους σου , το τωρινό πρόγραμμα σου και την διατροφή σου και πολλά έμπειρα παιδιά θα βοηθήσουν, μην ντρέπεσαι. 

 

 

Για την ώρα γυμνάζομαι σπίτι, ακολουθώ Link.png Site: αυτό εμπλουτισμένο με άλλες ασκήσεις +κοιλιακούς κάμψεις έλξεις ραχιαίους

 

Εδώ και 2 βδομάδες παίρνω τη gold standard της on, τρώω για να τρώω και γυμνάζομαι σχεδόν κάθε μέρα

 

Τρώω σχεδόν κάθε 2ωρο(ανάλογες ποσότητες βέβαια), έχω κόψει τα "απ' έξω" και τα γλυκά, αλλά επειδή είμαι φοιτητής δεν τρώω πολύ μαγειρευτό φαγητό και κρέας

Θα φάω το μεσημέρι στη λέσχη και μετά τη βγάζω με τοστ/ψωμί με ταχίνι/αβγά και τέτοια

Μαγειρεύω και σπίτι, αλλά κάθε φορά που το κάνω τα άπλυτα μένουν τουλάχιστον 3 μέρες στο νεροχύτη, οπότε δεν μπορώ να μαγειρεύω και πολύ συχνά :P

Τρώω πολύ ψωμί(πολύσπορο), πολύ ταχίνι, μακαρόνια/πατάτες μέρα παρά μέρα στη λέσχη + όποτε μπορώ κάνω ολόκληρη κατσαρόλα να έχω να τρώω(το ρύζι δε μου αρέσει), σοκολάτες υγείας, 2 μπανάνες τη μέρα στάνταρ, τοστ, αυγά, τόνο, κοτόπουλο κ.λπ

*Πρέπει να πίνω πιο πολύ νερό

 

Είμαι 1,77 και ~66kg, έχω περιθώριο για καμιά 10ριά κιλά, αλλά αν περάσω τα 70 μέχρι το καλοκαίρι ευχαριστημένος θα είμαι

 

Σιγά μη ντρέπομαι B)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να αυξησεις την πρωτεινη που παιρνεις απο τις τροφες βαλε κρεας μονο με μακαρονια και πατατες δεν γ.......ε κανεις.

Θες και 2 κυρια γευματα μονο ενα κανεις το μεσημερι .Το να παρεις 4 κιλα μεχρι το καλοκαιρι ωστε να μην εισαι ακτινογραφια ειναι πολυ ευκολο  αρκει να κανεις την σωστη διατροφη.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα γυμνάζομαι σπίτι, ακολουθώ Link.png Site: αυτό εμπλουτισμένο με άλλες ασκήσεις +κοιλιακούς κάμψεις έλξεις ραχιαίους

 

Εδώ και 2 βδομάδες παίρνω τη gold standard της on, τρώω για να τρώω και γυμνάζομαι σχεδόν κάθε μέρα

 

Τρώω σχεδόν κάθε 2ωρο(ανάλογες ποσότητες βέβαια), έχω κόψει τα "απ' έξω" και τα γλυκά, αλλά επειδή είμαι φοιτητής δεν τρώω πολύ μαγειρευτό φαγητό και κρέας

Θα φάω το μεσημέρι στη λέσχη και μετά τη βγάζω με τοστ/ψωμί με ταχίνι/αβγά και τέτοια

Μαγειρεύω και σπίτι, αλλά κάθε φορά που το κάνω τα άπλυτα μένουν τουλάχιστον 3 μέρες στο νεροχύτη, οπότε δεν μπορώ να μαγειρεύω και πολύ συχνά :P

Τρώω πολύ ψωμί(πολύσπορο), πολύ ταχίνι, μακαρόνια/πατάτες μέρα παρά μέρα στη λέσχη + όποτε μπορώ κάνω ολόκληρη κατσαρόλα να έχω να τρώω(το ρύζι δε μου αρέσει), σοκολάτες υγείας, 2 μπανάνες τη μέρα στάνταρ, τοστ, αυγά, τόνο, κοτόπουλο κ.λπ

*Πρέπει να πίνω πιο πολύ νερό

 

Είμαι 1,77 και ~66kg, έχω περιθώριο για καμιά 10ριά κιλά, αλλά αν περάσω τα 70 μέχρι το καλοκαίρι ευχαριστημένος θα είμαι

 

Σιγά μη ντρέπομαι B)

 

1)δες αυτό το post θα βοηθήσει σίγουρα να καταλάβεις τι θα πεί ισσοροπημένη διατροφή. Καλη η πρωτείνη σε σκόνη αλλά είναι απλά ένα συμπλήρωμα , δεν πρόκειται να βάλεις βάρος με σκόνες

 

http://www.insomnia.gr/topic/251324-the-official-fitness-thread/page-268?do=findComment&comment=52601978

 

2) Οσον αφορά την γυμναστική ένα πράγμα είναι που έχει μεγάλη σημασία. Το progressive overload. 

 

http://www.bodybuilding.com/fun/goulet11.htm

 

το progressive overload έχει να κάνει και με τον εξοπλισμό που έχεις. Τι εξοπλισμό έχεις σπίτι? Μπάρες και αλτήρες με κάνα πάγκο είναι τα καλύτερα, αλλά αν δεν έχεις χώρο μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά με λάστιχα γυμναστικής αν διαθέσεις περίπου 50-80 ευρώ. Μπορείς να αγοράζεις εξτρα λάστιχα όσο δυναμώνεις πολύ φτηνά, η έξτρα βάρη για τους αλτήρες και τις μπάρες σου.

 

Να ξές οτι αν κάνεις σωστή δουλειά τα 4 κιλάκια μέχρι το καλοκαίρι είναι για πλάκα. 

 

οτι αλλο θές εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τον πόνο μου εδώ...

 

2 Σεπτέμβρη μετά από διακοπές άρχισα πάλι μέτρημα τροφών ιστορίες κτλπ...μετά από 2 βδομάδες με 400 θερμίδες πάνω από τις συντήρησης έβαλα 1 κιλό. Από τότε και για 3 βδομάδες πλέον είμαι με 500 θερμίδες πάνω από την συντήρηση και έχω βάλει 0,3 κιλά.

 

Μάλλον οι πραγματικές θερμίδες συντήρησής μου είναι παραπάνω απ' ότι βγαίνουν στην πραγματικότητα μιας και το καλοκαίρι με θερμίδες συντήρησης έχανα 1 κιλό τον μήνα περίπου.

 

Θα καταλήξω να τρώω 700-800 θερμίδες πάνω από τις συντήρησης στο τέλος για να βάλω κιλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμίδες συντήρησης είναι ένα θεωρητικό νούμερο που βγαίνει απο μια formula. Από εκεί και πέρα μιλάμε για μεταβολισμό και όλοι έχουν διαφορετικό. Εγω με τις θερμίδες συντήρησης βάζω 1 κοντά ένα κιλό τον μηνα (μεσοφορμος στυλ)

 

Το ποσες θερμίδες θα τρώς βγαίνει εκ του αποτελέσματος. Ξες οτι εισαι χ θερμιδες συντήρησης και θες να ανεβάσεις βαρος + 1 κιλο τον μηνα. Τρώς +300 , έχεις βάλει πρωτη ευδομάδα 0.25? Αν ναι εισαι οκ , αν εβαλες 0.18 ανέβασε άλλες 100, αν εισαι στα ίδια ανέβασε άλλες 300 κτλ. 

 

Τουλάχιστον λογικά βάζεις άλιπα κιλά σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμίδες συντήρησης είναι ένα θεωρητικό νούμερο που βγαίνει απο μια formula. Από εκεί και πέρα μιλάμε για μεταβολισμό και όλοι έχουν διαφορετικό. Εγω με τις θερμίδες συντήρησης βάζω 1 κοντά ένα κιλό τον μηνα (μεσοφορμος στυλ)

 

Το ποσες θερμίδες θα τρώς βγαίνει εκ του αποτελέσματος. Ξες οτι εισαι χ θερμιδες συντήρησης και θες να ανεβάσεις βαρος + 1 κιλο τον μηνα. Τρώς +300 , έχεις βάλει πρωτη ευδομάδα 0.25? Αν ναι εισαι οκ , αν εβαλες 0.18 ανέβασε άλλες 100, αν εισαι στα ίδια ανέβασε άλλες 300 κτλ. 

 

Τουλάχιστον λογικά βάζεις άλιπα κιλά σχετικά

Σωστο, μερικοι ειναι τυχεροι και εχουν μεταβολισμο καυστηρα-κλιβανο επομενως ειναι και πρακτικο το ζητημα  δεν πηρες το επιθυμητο βαρος ανεβαζεις θερμιδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμίδες συντήρησης είναι ένα θεωρητικό νούμερο που βγαίνει απο μια formula. Από εκεί και πέρα μιλάμε για μεταβολισμό και όλοι έχουν διαφορετικό. Εγω με τις θερμίδες συντήρησης βάζω 1 κοντά ένα κιλό τον μηνα (μεσοφορμος στυλ)

 

Το ποσες θερμίδες θα τρώς βγαίνει εκ του αποτελέσματος. Ξες οτι εισαι χ θερμιδες συντήρησης και θες να ανεβάσεις βαρος + 1 κιλο τον μηνα. Τρώς +300 , έχεις βάλει πρωτη ευδομάδα 0.25? Αν ναι εισαι οκ , αν εβαλες 0.18 ανέβασε άλλες 100, αν εισαι στα ίδια ανέβασε άλλες 300 κτλ. 

 

Τουλάχιστον λογικά βάζεις άλιπα κιλά σχετικά

 

Ξέρω ότι δεν πρόκειται οι θερμίδες συντήρησης να είναι σε όλους το ίδιο αλλά δεν περίμενα τέτοιο πράγμα.

 

Ναι εντάξει, αυτό έλειπε να βάλω λίπος με 1,5 κιλό παραπάνω...εξάλλου ήδη άρχισα χαμηλά στα κιλα...τώρα 71,5 είμαι.

Σωστο, μερικοι ειναι τυχεροι και εχουν μεταβολισμο καυστηρα-κλιβανο επομενως ειναι και πρακτικο το ζητημα  δεν πηρες το επιθυμητο βαρος ανεβαζεις θερμιδες .

Τι τυχεροί μωρέ...να χτυπάς το κεφάλι σου είναι...

 

Τέλος πάντων...από Δευτέρα ανεβάζω 25γρ. υδατάνθρακα και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δεν πρόκειται οι θερμίδες συντήρησης να είναι σε όλους το ίδιο αλλά δεν περίμενα τέτοιο πράγμα.

 

Ναι εντάξει, αυτό έλειπε να βάλω λίπος με 1,5 κιλό παραπάνω...εξάλλου ήδη άρχισα χαμηλά στα κιλα...τώρα 71,5 είμαι.

Τι τυχεροί μωρέ...να χτυπάς το κεφάλι σου είναι...

 

Τέλος πάντων...από Δευτέρα ανεβάζω 25γρ. υδατάνθρακα και βλέπουμε. 

Δεν εχεις ιδεα ποσοι θα ηθελαν να ειναι στην θεση σου .Το δυσκολο ειναι να στεγνωσεις ,το να παρεις κιλα ,μυς ειναι σχετικα ευκολο απλα πρεπει  κυριως να τρως .Εσυ εχεις το πλεονεκτημα πως ξεκινας με χαμηλο ποσοστο λιπους και θες να βαλεις, παραλληλα εχεις την γνωση του πως και την εμπειρια του τι να κανεις .

Μια χαρα εισαi εσενα δεν σε φοβαμαι θα πετυχεις τον στοχο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς τυχαία ζυγίστηκα σημερα ενώ ειχα ζυγιστεί προχτές. -1,5 κιλό. Και τις τελευταίες 2 μέρες είμαι στις +300 θερμίδες μιας και ξεκίνησα υπερθερμιδική.

 

Ή η ζυγαριά είναι για τον π...., ή παίζει μεγάλη απόκλιση από μέρα σε μέρα με την κατακράτηση υγρών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς τυχαία ζυγίστηκα σημερα ενώ ειχα ζυγιστεί προχτές. -1,5 κιλό. Και τις τελευταίες 2 μέρες είμαι στις +300 θερμίδες μιας και ξεκίνησα υπερθερμιδική.

 

Ή η ζυγαριά είναι για τον π...., ή παίζει μεγάλη απόκλιση από μέρα σε μέρα με την κατακράτηση υγρών. 

Ζυγίστικες ίδια ώρα και υπό ίδιες συνθήκες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις ιδεα ποσοι θα ηθελαν να ειναι στην θεση σου .Το δυσκολο ειναι να στεγνωσεις ,το να παρεις κιλα ,μυς ειναι σχετικα ευκολο απλα πρεπει  κυριως να τρως .Εσυ εχεις το πλεονεκτημα πως ξεκινας με χαμηλο ποσοστο λιπους και θες να βαλεις παραλληλα εχεις την γνωση του πως και την εμπειρια του τι να κανεις .

Μια χαρα εισα εσενα δεν σε φοβαμαι θα πετυχεις τον στοχο σου.

Και όμως είναι αρκετά δύσκολο, πίστεψέ με.  Για να πάρεις μυς, δλδ σωστά κιλά πρέπει να είσαι πάρα μα πάρα πολύ προσεκτικός στο τι θα τρως και πότε θα το τρως. Πραγματικά αν υπολόγιζα επακριβώς τα μακρος θα είχα πελαγώσει τελείως. Προς το παρόν κοιτάω να εμπλουτίσω με πρωτεϊνες το γεύμα και υδατάνθρακες έως το απόγευμα (εξαιρείται το μεταπροπονητικό γεύμα). Από κει και πέρα μετρητής είναι η μεζούρα και ο καθρέπτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...