Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις σε πιάσανε για plagiarism.

Αν δεν είσαι Ελλάδα that is.

 

Επίσης

Απέφυγε να μιλάς για πράγματα που δεν καταλαβαίνεις.

 

Έχεις αποδείξει πολλακις το στυλάκι σου. Είσαι η ψυχή της παρέας φαντάζομαι, ε; Άντε, κι ένα τραγουδάκι για να τους ξεσηκώσεις.

 

 

Bosei, εγώ για ευκολία υπολογίζω ένα ποτήρι τσίπουρο στις 150 θερμίδες. Κάπου εκεί δε θα 'ναι και το ουισκι;

 

Ρε συ Δήμητρα, ειλικρινά που τα βρίσκεις τόσο πετυχημένα ανέκδοτα; Είσαι φοβερή!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έχεις αποδείξει πολλακις το στυλάκι σου. Είσαι η ψυχή της παρέας φαντάζομαι, ε; Άντε, κι ένα τραγουδάκι για να τους ξεσηκώσεις.

 

http://www.youtube.com/watch?v=7YeLuDgzxCM

 

!

Ενώ εσυ επεισες για τις γνώσεις σου στο συγκεκριμενο ακαδημαϊκό αντικείμενο.

 

Και επειδη δεν δείχνεις να καταλαβαίνεις.

Ετσι και έλεγες οτι:

το συγκεκρίμενο άρθρο, με τον τροπο γραφής του, δεν δείχνει να ειναι τόσο πιστευτο, όσες παραπομπές και αν ειχε.

Θα απάνταγα οτι: ενα δίκαιο το έχεις.

Αλλα

Εσυ τσουβαλιασες τους πάντες.

 

Ελπίζω να καταλαβαινομαστε

 

Τέρμα το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω; Πάμε από την αρχή. 

 

Αυτό που είπα είναι ότι οι παραπομπές ΔΕΝ είναι απαραίτητα κριτήριο επιστημονικότητας γιατί μπορεί το άρθρο να είναι αποτέλεσμα plagiarism. Διαφωνείς; Προφανώς όχι. Τότε τι μου παριστάνεις τον καμπόσο, αλαζόνα; Αυτό το υφάκι έχεις συχνά πυκνά κι έχει εκνευρίσει κι άλλους. Στα @@ σου βεβαίως βεβαίως, just saying.

 

Oftopic; Δεν θα το 'λεγα. Η όλη συζήτηση ξεκίνηση σχετικά με την εγκυρότητα ή μη ενός άρθρου, το περιεχόμενο του οποίου είναι σημαντικό, οπότε δε θα έλεγα ότι εκτός θέματος η συζητηση.

 

Και για να φτάσουμε στο ζουμί, η δικιά μου ακαδημαϊκή εμπειρία με έχει πείσει να είμαι σκεπτικιστής με τις έρευνες γιατί οι περισσότερες πάσχουν μεθοδολογικά. Ειδικά δε οι παραπομπές, προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο καθώς οι επιστήμονες είναι μια κλειστή λίγκα που ο ένας ανακυκλώνει τη δουλειά του άλλου.

 

Και μια άσχετη ερώτηση: Αφού πρέπει να παίρνουμε την πρωτείνη μετά την προπόνηση, αν κάνει κάποιος αεροβική μετά τα βάρη πρώτα παίρνει πρωτείνη και μετά χοροπηδάει σαν το ζαρκάδι ή κάνει αεροβική και στο τέλος πρωτείνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μια άσχετη ερώτηση: Αφού πρέπει να παίρνουμε την πρωτείνη μετά την προπόνηση, αν κάνει κάποιος αεροβική μετά τα βάρη πρώτα παίρνει πρωτείνη και μετά χοροπηδάει σαν το ζαρκάδι ή κάνει αεροβική και στο τέλος πρωτείνη;

Παίρνεις την πρωτεΐνη μετά και την αερόβια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ίδιο αποδοτική είτε την πάρεις αμέσως μετά τα βάρη είτε 30 λεπτά αργότερα; Γιατί κάπου διάβασα/άκουσα ότι το πρώτο εικοσάλεπτο είναι το "κρίσιμο".

 

Επίσης, η αερόβια είναι πιο αποδοτική -αναφορικά με την καύση λίπους- αν γίνεται μετά τα βάρη ή σε ξεχωριστή μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ίδιο αποδοτική είτε την πάρεις αμέσως μετά τα βάρη είτε 30 λεπτά αργότερα; Γιατί κάπου διάβασα/άκουσα ότι το πρώτο εικοσάλεπτο είναι το "κρίσιμο".

 

Επίσης, η αερόβια είναι πιο αποδοτική -αναφορικά με την καύση λίπους- αν γίνεται μετά τα βάρη ή σε ξεχωριστή μέρα;

Μην είσαι και με το ρολόι στο χέρι αλλά υποτίθεται το "αναβολικό παράθυρο" που καλό είναι να πάρεις την πρωτεΐνη είναι μέχρι 30-40 λεπτά μετά την προπόνηση.

 

Κοίτα...ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω...όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ένταση, διάρκεια, πότε γίνεται τις ημέρες που δεν έχεις βάρη κτλπ.

 

Εγώ στη θέση σου μιας και αν θυμάμαι καλά θες να καθαρίσεις και δεν είσαι αρκετά κιλά θα πρόσθετα απλά 2 φορές την βδομάδα από ένα μισάωρο αερόβια μέτριας έντασης. Βέβαια δεν ξέρω αυτό κατά πόσο εφικτό είναι με τόσο squat που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πας γυμναστηριο μετα το πρωινο, τι πρεπει/μπορεις να φας, ωστε και να μη ζαλιστεις αλλα και να μη χρειαζεται να περιμενεις 3 ωρες αλλα πχ 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πηγαίνεις gym τα πρωινά χωρίς να έχεις φάει, ξέρω είναι δύσκολο αλλά έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
Εγώ μια φορά που είχα φάει μόνο μια μπανάνα πριν την άσκηση (1.30 ώρα πριν) είχα ενόχληση στο στομάχι.
 



Θέλει τουλάχιστον 2 με 3 ώρες αλλιώς θα σου βγει και από τη μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πας γυμναστηριο μετα το πρωινο, τι πρεπει/μπορεις να φας, ωστε και να μη ζαλιστεις αλλα και να μη χρειαζεται να περιμενεις 3 ωρες αλλα πχ 1;

Ανάλογα με τον οργανισμό σου πάει...εγώ π.χ. μετά το πρωινό μου που είναι 36/70/20 Π/Υ/Λ μετά από 1-1:30 ώρα γουργουρίζει η κοιλιά μου. Η επιλογή των τροφών δεν θα έχει τόση σημασία αλλά η ποσότητα...δες με τι ποσότητες μπορείς να πας και να είσαι εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα, μονο πειραματικα μπορω να το δω.. Δημητρα νηστικη δεν παιζει γιατι μετα απο λιγη ωρα ζαλιζομαι οποτε μη παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι.. Σκεφτομαι να τρωω λιγο κατι που ισα ισα θα με κραταει απ το να μη ζαλιστω αλλα και που χωνευεται ευκολα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα, μονο πειραματικα μπορω να το δω.. Δημητρα νηστικη δεν παιζει γιατι μετα απο λιγη ωρα ζαλιζομαι οποτε μη παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι.. Σκεφτομαι να τρωω λιγο κατι που ισα ισα θα με κραταει απ το να μη ζαλιστω αλλα και που χωνευεται ευκολα :/

οπότε θες ενέργεια και να απορροφάτε γρήγορα 

απλή και φθηνή λύση  ειναι η δεξτροζη (καθαρός υδατάνθρακας που απορροφάτε γρήγορα) 

θα σου δώσει την ενέργεια που θες για την προπόνηση 

μετά την προπόνηση συμπλήρωσε το πρωινό σου με τα υπόλοιπα που θα έτρωγες και θα είσαι κομπλέ 

 

απο τιμές κανα 39euro τα 6kg πχ και στο πρωινό σου αν τρως 100γρ βρώμη ειναι κανα 60γρ υδατάνθρακας 

οπότε σου βγάζει καμια 100αριά πρωινά 

 

tip: τα λιπαρά στο γευμα καθυστερούν την πέψη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bench Press: 1+

 

Bench press: 5x75, 3x85, 8x95

Dumbell Bench Press: 3x8x28

Dumbell Row: 3x8x36

Weighted Hyper extensions (δίσκος στην πάνω πλάτη): 3x10

Rotator cuff work

 

Ρε το πάνω σώμα πετάει. Άντε να δούμε και αύριο στις άρσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα, μονο πειραματικα μπορω να το δω.. Δημητρα νηστικη δεν παιζει γιατι μετα απο λιγη ωρα ζαλιζομαι οποτε μη παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι.. Σκεφτομαι να τρωω λιγο κατι που ισα ισα θα με κραταει απ το να μη ζαλιστω αλλα και που χωνευεται ευκολα :/

Αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι κανονικό γεύμα και απλά θες ενέργεια μπορείς να τρως ένα πράσινο μήλο 20 λεπτά πριν την προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...