Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο ακριβως.

 

Μιλαμε δεν παλευεται η φαση ε, ειναι τυποι που σου πιανουν κουβεντα σε χρονο dt αν δεν το κοψεις. Τις προαλλες η αλλη μου επιασε την παρλα ενω ελιωνα στο ελλειπτικο και κοντεψα να πεθανω για να της απαντω, μεχρι που της εριξα πορτα ευγενικα γιατι θα μαζευα πνευμονια. 

 

Και σκεψου πως το συγκεκριμενο gym ειναι και λιγο απροσωπο, τρεμω στο τι γινεται στα πιο μικρα της γειτονιας.

 

In οther news απο τοτε που αρχισα να προσεχω και λιγο διατροφη, βλεπω τις αλλαγες να ειναι πιο εμφανεις και me gusta. :)

Ναι ρε δεν παλευεται αυτο .

Ειδικα οταν εισαι κατα την διαρκεια μιας δυσκολης ασκησης η' πανω στο διαδρομο και ο αλλος /αλλη   σου εχει πιασει το μπουρου -μπουρου δεν εχω χειροτερο .

Ευτυχως το κοβω  με ενα βλεμμα συνηθως εκτος αν εχω να κανω με μογγολο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Farcry, δε χρειάζεται να αποφύγεις τα βάρη συλληβδην. Υπαρχουν δεκάδες ασκησεις απομόνωσης που δεν επηρεάζουν τη μέση (πχ καμψεις δικεφαλων). Πρεπει να προσεχείς ´η και να αποφύγεις εντελώς τις πολυαρθρικες. Ειναι οι καλύτερες ασκησεις βέβαια αλλα αν υπάρχει ζήτημα με τη μέση τότε τις βγάζεις απ το προγραμμα και κανεις αυτές που θα σε δυναμώσουν χωρίς να επιβαρύνεις τη μέση.

 

Ταυτόχρονα, δώσε βαρύτητα σε ασκησεις ενδυνάμωσης των μυών χαμηλά στην πλάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για γνωριμιες σε γυμναστηρια να μην περιμενω ετσι? :P

 

 

 

ναι αυτο με το γιατρο θα το κανω, γιατι απο οτι εχω καταλαβει ο γυμναστης δεν σε βοηθαει και πολυ επι του θεματος.

 

το επαθα απο σηκωμα βαρους με λαθος κινηση για ενα χρονικο διαστημα που εκανα δουλεια σε μια αποθηκη και ειχα παθει φλεγμονη. σηκωνα μοναδες υπολογιστων κατω πανω σκυβοντας. ημουν μικρος τοτε αλλα αγυμναστος εκτος του σχολειου δεν ειχα ασχοληθει ποτε με γυμναστικη.

 

ξερω οι μλκιες πληρωνονται. αλλα οταν σηκωνω βαρος οχι με ισια την σπονδυλικη στηλη αλλα με κλιση αισθανομαι αμυδρα γαργαλισμα του νευρου.

 

γιαυτο σκεφτομαι να αποφυγω τα βαρη. θα μιλησω με το γιατρο στα σιγουρα.

 

απλα με εχουν αποθαρρυνει φιλοι που εχουν ασχοληθει οτι χωρις βαρη δεν εχει νοημα να πας γυμναστηριο κανεις και σπιτι και τετοια.

 

γιαυτο και ρωτησα αν αξιζει τελικα η ολη φαση

Ότι έγραψε ο Γιάννης πιο πάνω.

Σε ένα σύγχρονο και καλά εξοπλισμένο γυμναστήριο μπορείς με ασφάλεια να γυμνάσεις με αντιστάσεις όλες τις μυϊκές σου ομάδες, αρκεί κάποιος με γνώσεις να σε αναλάβει για κάποιο διάστημα μέχρι να μάθεις.

Πιο απλή λύση,personal trainer με ειδίκευση σε αθλητικές κακώσεις και τραυματισμούς.

Δύσκολη λύση, άπειρο διάβασμα και πειραματισμός ,χωρίς εγωισμούς ε! (με ενδεχόμενο τραυματισμό )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν τη λες και δύσκολη λύση , ούτε άπειρο διάβασμα θέλει , δηλαδή δεν ξέρω κανέναν που να κάνει άπειρο διάβασμα κ να έχει καλύτερο αποτέλεσμα απο όσους πήραν απόφαση να κάνουν ότι χρειαστεί χωρίς μπρος πίσω

αν ας πούμε μάθει για αρχή της βασικές ασκήσεις δεν θα χρειαστεί να τις αλλάξει για κανα χρόνο μη πω κ παραπάνω , μετά να μάθει πόσο πρέπει να τρώει και ποιες ειναι καλές τροφές 
δεν ειναι rocket science , ούτε χρειάζονται οι 500 παραλλαγές ασκήσεων και διατροφών που υπάρχουν κ βγαίνουν κατα καιρούς , αυτά τα κάνουμε για να μη βαριόμαστε, για να υπάρχει μια ποικιλία 
καλό ειναι αμα σε παίρνει να έχεις και διατροφολόγο αλλα τα πράγματα ειναι πολύ απλά , το μόνο που δεν ειναι απλό ειναι να έχει ο άλλος το κατάλληλο mindset να τα εφαρμόσει 

για παράδειγμα 3 είδη mindset 
ο αποφασισμένος που θα κάνει τα πάντα κ έχει το καλύτερο αποτέλεσμα, έχει μάθει τι πρέπει να κάνει και το εφαρμόζει χωρίς πολλά πολλά 
ο "θέλω αλλα..." που βασανίζεται πολλές φορές για να πάει για προπόνηση η για να μη σαβουριάσει (ποιο πολύ το δεύτερο)
και ο ότι νάνε που κάνει λίγο απο εδώ λίγο απο εκεί κ το αποτέλεσμα του είναι αυτό , ότι νάνε 

Ε και ξέρω αρκετούς που ακόμα κ αν τους έδινες το τέλειο diet/workout plan κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους και πάλι δεν θα το ακολουθούσαν , θα έβρισκαν κάποια δικαιολογία. 
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φανώ υπερβολικός αλλά σήμερα η γυμναστική μου έσωσε τη ζωή.

 

Έπεσα άσχημα εξαιτίας της ολισθηρότητας από τη βροχή (με πρόδωσαν τα γαμημένα τα ΝΙΚΕ, κι είχα δει κάτι ωραία παπούτσια με αντιολισθητικές σόλες αλλά δεν τα πήρα ο βλάκας) με την πλάτη (στο σημείο που ενωνέται χαμηλά η αριστερή ωμοπλάτη με τη σπονδυλική στήλη) στη γωνία ανυψωμένου κράσπεδου. Πέφτοντας κατάφερα να στρίψω τόσο το κορμί ώστε να προσγειωθώ εν μέρει με τον αγκώνα και να απορροφήσει έτσι μέρος του χτυπήματος (έχω κάτι ωραιότατες εκδορές+μελανιές εκεί) αλλά κατά βάση η πλάτη δέχτηκε το βαρύ πληγμα. Αν δεν ήταν γυμνασμένη ώστε η μυικότητα να απορροφήσει όλο το χτύπημα, πιθανόν να είχα ραγίσει ή σπάσει τη σπονδυλική στήλη και να είχα μείνει παράλυτος.

 

Ακούγεται λίγο μελοδραματικό (βασικά αν ήθελα να το κανω μελό θα έλεγα για τη βροχή που με έκανε μούσκεμα όσο ήμουν πεσμένος κάτω και πάλευα να συνέλθω, για το ότι κανένας δε γύρισε να βοηθήσει, κτλ ) και σαφώς δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά εγώ είμαι βέβαιος ότι αν είχα πέσει έτσι πριν 2-3 χρόνια μάλλον δε θα είχα ξανασηκωθεί.

 

Γυρνώντας σπίτι κι αφού ηρέμησα λίγο πήγα κανονικά για προπόνηση :) (αν και φυσικά δεν κατάφερα να τη βγάλω ολόκληρη, ο πόνος ήταν πολύ έντονος, τώρα ευτυχώς έχει ηρεμήσει αρκετά και μάλλον σε καναδυο μέρες θα έχει φύγει, καμιά θλασούλα λογικά θα έχω).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φανώ υπερβολικός αλλά σήμερα η γυμναστική μου έσωσε τη ζωή.

 

Έπεσα άσχημα εξαιτίας της ολισθηρότητας από τη βροχή (με πρόδωσαν τα γαμημένα τα ΝΙΚΕ, κι είχα δει κάτι ωραία παπούτσια με αντιολισθητικές σόλες αλλά δεν τα πήρα ο βλάκας) με την πλάτη (στο σημείο που ενωνέται χαμηλά η αριστερή ωμοπλάτη με τη σπονδυλική στήλη) στη γωνία ανυψωμένου κράσπεδου. Πέφτοντας κατάφερα να στρίψω τόσο το κορμί ώστε να προσγειωθώ εν μέρει με τον αγκώνα και να απορροφήσει έτσι μέρος του χτυπήματος (έχω κάτι ωραιότατες εκδορές+μελανιές εκεί) αλλά κατά βάση η πλάτη δέχτηκε το βαρύ πληγμα. Αν δεν ήταν γυμνασμένη ώστε η μυικότητα να απορροφήσει όλο το χτύπημα, πιθανόν να είχα ραγίσει ή σπάσει τη σπονδυλική στήλη και να είχα μείνει παράλυτος.

 

Ακούγεται λίγο μελοδραματικό (βασικά αν ήθελα να το κανω μελό θα έλεγα για τη βροχή που με έκανε μούσκεμα όσο ήμουν πεσμένος κάτω και πάλευα να συνέλθω, για το ότι κανένας δε γύρισε να βοηθήσει, κτλ ) και σαφώς δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά εγώ είμαι βέβαιος ότι αν είχα πέσει έτσι πριν 2-3 χρόνια μάλλον δε θα είχα ξανασηκωθεί.

 

Γυρνώντας σπίτι κι αφού ηρέμησα λίγο πήγα κανονικά για προπόνηση :) (αν και φυσικά δεν κατάφερα να τη βγάλω ολόκληρη, ο πόνος ήταν πολύ έντονος, τώρα ευτυχώς έχει ηρεμήσει αρκετά και μάλλον σε καναδυο μέρες θα έχει φύγει, καμιά θλασούλα λογικά θα έχω).

Καλα κατσε να δει η Μαργαριτα οτι βριζεις τα ΝΙΚΕ  και θα γινει χαμος εδω μεσα .

Αυτο που λες με την μυικοτητα /γυμνασμενος  ισχυει και μου το εχει πει ενας απο τους κορυφαιους χειρουργους ορθοπεδικους που εχουμε ο Λακης Νικολαου.

Αναλογα φυσικα και  τον τροπο του χτυπηματος  το σωμα ενος γυμνασμενου "απορροφα" τις περισσοτερες φορες καλυτερα την προσκρουση ειδικα σε πτωσεις και κραδασμικες πιεσεις απο εναν που ειναι αγυμναστος .

Παντως θα ελεγα καλυτερα αν αισθανεσαι ενοχληση να μην το πιεσεις και να μεινεις λιγες μερες  off  ,αν ομως εξακολουθεις να πονας τα ξερεις τα υπολοιπα .

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη κάραισχύει θα πω μόνο ότι σε ίδιες

περιπτώσεις τραυματισμών μέσης ο γυμνασμένος μπορεί να την σκαπουλάρει με θεραπεία και να γίνει καλά ενώ ο αγύμναστος μπορεί να φύγει για χειρουργείο!

 

Τζον περαστικά αλλά μην κάνεις τρελλιτσες ξεκούρασε το, λίγες μέρες αποχή δεν κάνει κακό, δεν θα χάσεις το κύπελλο!

 

Τόξο αν κόψεις από εδώ θα πηδηχτω απ το παράθυρο!!

 

Storm αν ήταν κάνα καλό μωρό όμως θα κάναμε ελλειπτικό καμιά ωρίτσα ε?

Μην είστε αντικοινωνικοί ρε παλιό τεντιμπόιδες στους διαδρόμους παίζεις την καλύτερη μπάλα, ακόμη θυμάμαι μια φορά που έκανα διάδρομο με φουλ κλήση 20 μου λέει μια μικρή δίπλα 'α ωραία που είναι σηκωμένος

.. Ο διάδρομος σου, εμένα γιατί δεν σηκώνεται?'

Της εξήγησα ότι αν μάθει να τον δουλεύει σωστά θα σηκωθεί κτλ κτλ

Μάθαινε γρήγορα, ωραία ήταν..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν τη λες και δύσκολη λύση , ούτε άπειρο διάβασμα θέλει , δηλαδή δεν ξέρω κανέναν που να κάνει άπειρο διάβασμα κ να έχει καλύτερο αποτέλεσμα απο όσους πήραν απόφαση να κάνουν ότι χρειαστεί χωρίς μπρος πίσω

αν ας πούμε μάθει για αρχή της βασικές ασκήσεις δεν θα χρειαστεί να τις αλλάξει για κανα χρόνο μη πω κ παραπάνω , μετά να μάθει πόσο πρέπει να τρώει και ποιες ειναι καλές τροφές

δεν ειναι rocket science , ούτε χρειάζονται οι 500 παραλλαγές ασκήσεων και διατροφών που υπάρχουν κ βγαίνουν κατα καιρούς , αυτά τα κάνουμε για να μη βαριόμαστε, για να υπάρχει μια ποικιλία

καλό ειναι αμα σε παίρνει να έχεις και διατροφολόγο αλλα τα πράγματα ειναι πολύ απλά , το μόνο που δεν ειναι απλό ειναι να έχει ο άλλος το κατάλληλο mindset να τα εφαρμόσει

για παράδειγμα 3 είδη mindset

ο αποφασισμένος που θα κάνει τα πάντα κ έχει το καλύτερο αποτέλεσμα, έχει μάθει τι πρέπει να κάνει και το εφαρμόζει χωρίς πολλά πολλά

ο "θέλω αλλα..." που βασανίζεται πολλές φορές για να πάει για προπόνηση η για να μη σαβουριάσει (ποιο πολύ το δεύτερο)

και ο ότι νάνε που κάνει λίγο απο εδώ λίγο απο εκεί κ το αποτέλεσμα του είναι αυτό , ότι νάνε

Ε και ξέρω αρκετούς που ακόμα κ αν τους έδινες το τέλειο diet/workout plan κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους και πάλι δεν θα το ακολουθούσαν , θα έβρισκαν κάποια δικαιολογία.

 

Σωστά όλα αυτά Νικόλα αλλά πολύ γενικά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως που αναφέρθηκα ,μιλάμε για τον φίλο που κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη.

Εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά άμα θέλει να αρχίσει να γυμνάζεται με βάρη...

----------

Περαστικά Γιάννο..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι φαν των πολυαθρικων για την ενίσχυση της μέσης και της σπονδυλικής στήλης. Απλά θέλει προσοχή, και όπου πονάμε κάνουμε πίσω και συνεχίζουμε πάλι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι φαν των πολυαθρικων για την ενίσχυση της μέσης και της σπονδυλικής στήλης. Απλά θέλει προσοχή, και όπου πονάμε κάνουμε πίσω και συνεχίζουμε πάλι

Καλά εσύ τα βλέπεις όλα με το μάτι του power lifter.

Μια χαρά σιδερένια πλάτη φτιάχνεις με τα dead lifts άμα ξεκινήσεις υγιής και το πας σιγά-σιγά.

Με προβλημα όμως παίζει να μην ασχοληθείς καν με πολυαρθρικές και να καταφέρεις να πιάσεις τους στόχους σου με τα μηχανήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά Νικόλα αλλά πολύ γενικά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως που αναφέρθηκα ,μιλάμε για τον φίλο που κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη.

Εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά άμα θέλει να αρχίσει να γυμνάζεται με βάρη...

----------

Περαστικά Γιάννο..

καλά εννοείται αυτό απλά τα γράφω για να μη τρομάξει κανένας και νομίζει οτι ειναι πυρηνική φυσική :-D (σχετικά με το άπειρο διάβασμα , μερικοί δεν θέλουν να ακούνε καν την λέξη χαχα) 

Αν έχει κάποιος πρόβλημα υγείας το να απευθυνθεί σε ιδικούς ειναι μονόδρομος  δε το συζητάμε καν , πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα σημείο που αν γίνει η στραβή μπορείς να μείνεις μέχρι και παράλυτος για το υπόλοιπο της ζωής σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ο φυσιοθεραπευτής σε βλέπει σάν ολόκληρο σώμα, έτσι πρέπει να βλέπουμε και εμείς τη γυμναστική ακόμα και σε ευαίσθητους πληθυσμούς. Το powerlifting είναι αγώνισμα σε τρείς ασκήσεις, δε σημαίνει πώς αυτές οι ασκήσεις είναι μόνο για powerlifting. Η δικιά μου προπόνηση είναι προπόνηση γενικής δύναμης απλά έχει συγκεκριμένη δομή που δε βλέπεις στα γυμναστήρια. Η προπόνηση powerlifting είναι πολύ πιο εξειδικευμένη.

 

Επίσης όπως και στο φαγητό αλλά και στη χημεία, η ποσότητα κάνει το δηλητήριο. Αν πονάς και συνεχίζεις να κάνεις μία άσκηση, προφανώς κανείς κάτι λάθος.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει κάποιος να απευθυνθεί σε ειδικούς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...