Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω νευριάσει γιατι το NFSHP δεν μου παίζει με τιποτα. Αρχικα μου ζητησε να κάνει αναβαθμιση στην 1.01, δεν το εκανα και πήρα μαυρη οθονη. Μετα είπα να το κάνω, περίμενα καμμια ώρα, εγινε και πήρα πάλι μαυρη οθονη.

Σημειώσεις:

1. Εχω το ps3break v1.1 με το τελευταίο firmware που κάνει και 3.55 spoofing.

2. Το param.sfo λέει 3.41, δεν θυμάμαι αν το άλλαξα εγω πριν καιρό και απο τη μάνα του έλεγε 3.50. Πρέπει να το ξανακανω 3.50;

3. Εχει γίνει το update σε 1.01, πειράζει αυτό;

4. Εχω βάλει το αλλαγμένο eboot.bin, αυτό πρεπει να μπει πριν ή μετα το update; Εγω το είχα βάλει πριν

 

Πείτε γιατι οταν ολοι λένε οτι τους δουλέυει και εμενα όχι, ξερετε, σου έρχεται να του δώσεις μπουνιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νευριάσει γιατι το NFSHP δεν μου παίζει με τιποτα. Αρχικα μου ζητησε να κάνει αναβαθμιση στην 1.01, δεν το εκανα και πήρα μαυρη οθονη. Μετα είπα να το κάνω, περίμενα καμμια ώρα, εγινε και πήρα πάλι μαυρη οθονη.

Σημειώσεις:

1. Εχω το ps3break v1.1 με το τελευταίο firmware που κάνει και 3.55 spoofing.

2. Το param.sfo λέει 3.41, δεν θυμάμαι αν το άλλαξα εγω πριν καιρό και απο τη μάνα του έλεγε 3.50. Πρέπει να το ξανακανω 3.50;

3. Εχει γίνει το update σε 1.01, πειράζει αυτό;

4. Εχω βάλει το αλλαγμένο eboot.bin, αυτό πρεπει να μπει πριν ή μετα το update; Εγω το είχα βάλει πριν

 

Πείτε γιατι οταν ολοι λένε οτι τους δουλέυει και εμενα όχι, ξερετε, σου έρχεται να του δώσεις μπουνιά.

φιλε εχω το ps3break v1.2 με το τελευταίο firmware 3.55 spoofing αλλαξα το eboot.bin και παιζει οκ με gaia manager
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ θέλω να πάρω ένα ps3 για κάτι ξαδερφάκια μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι κάτω από 3,41 και να μπορεί να ξεκλειδώσει. Έχει κανείς ιδέα από που μπορώ να το πάρω και να είμαι σίγουρος; Είμαι Θεσσαλονίκη! Αλλά μπορώ να το παραγγείλω και ηλεκτρονικά αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω νευριάσει γιατι το NFSHP δεν μου παίζει με τιποτα. Αρχικα μου ζητησε να κάνει αναβαθμιση στην 1.01, δεν το εκανα και πήρα μαυρη οθονη. Μετα είπα να το κάνω, περίμενα καμμια ώρα, εγινε και πήρα πάλι μαυρη οθονη.

Σημειώσεις:

1. Εχω το ps3break v1.1 με το τελευταίο firmware που κάνει και 3.55 spoofing.

2. Το param.sfo λέει 3.41, δεν θυμάμαι αν το άλλαξα εγω πριν καιρό και απο τη μάνα του έλεγε 3.50. Πρέπει να το ξανακανω 3.50;

3. Εχει γίνει το update σε 1.01, πειράζει αυτό;

4. Εχω βάλει το αλλαγμένο eboot.bin, αυτό πρεπει να μπει πριν ή μετα το update; Εγω το είχα βάλει πριν

 

Πείτε γιατι οταν ολοι λένε οτι τους δουλέυει και εμενα όχι, ξερετε, σου έρχεται να του δώσεις μπουνιά.

 

Καταρχην σβησε το update απο τον αντιστοιχο φακελο στο XMB (ps3 menu)

Μπες μεσω του FTP server σου στους φακελους του παιχνιδου και αντικατεστησε το eboot bin με το παρακατω (δεν κανεις αυτο το βημα αν εχεις περασει το σωστο eboot)

http://www.multiupload.com/5PUVRZWO28

Aνοιξε τον manager σου και αφου επιλεξεις το NFS απο την λιστα των games λογικα αν εχεις τον mutliman θα σου βγαλει αυτοματη επιλογη για αλλαγη του param.Πατας yes και παιζεις το game τοσο απλο.

Καθως θα φορτωνει το game οταν σου βγαλει επιλογη για update θα πατησεις CANCEL (κυκλο δλδ)

 

To eboot το βαζεις ΠΡΙΝ φορτωσεις το game.Update ΔΕΝ κανεις ουτε σε NFS ουτε σε GT5...εχει χιλιοειπωθει.

Kαι σε γενικες γραμμες θα σου προτεινα να χρησιμοποιεις σαν βασικο σου manager τον multiMan (τα παιχνιδια σε αυτον τον manager τα περναμε στο dev_hdd0/GAMEZ)

Αν σε ενδιαφερει για να παιξεις & GT5 χωρις προβληματα το γραφω λιγα post πιο πισω.

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αυτο?

υποθέτω εννοεί οτι σύντομα δεν θα χρειάζονται στικάκια, δλδ δεν θα κάνεις jailbreak το υπάρχον firmware, θα βάζεις το δικό σου και τερμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τη γνωμη σας.

Εχω ενα PS3 phat 60gb με FW 3.40 . Επιτηδες δε το εχω αναβαθμισει γιατι ειχα ακουσει πως το jailbreak δουλευει σε version μεχρι 3.41. Μετα χρειαστηκε να φυγω στο εξωτερικο, οποτε δεν ξαναασχοληθηκα. Τωρα ομως που επεστρεψα θελω να παιξω το GT5, το οποιο μου ζηταει την αναβαθμιση σε 3.50 .Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες του θεματος δεν εβγαλα ακρη σχετικα με το αν οντως μπορω να κανω jailbreak σε 3.50.

Αξιζει τελικα τον κοπο, υπαρχει γυρισμος?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχμ, εγω ειμαι σε 3.41 και πριν 5 λεπτα δοκιμασα το GT5 και παιζει μια χαρα.

Αν εχεις προμηθευτει καποιο απ τα γνωστα σπαστηρια αναβαθμισε σε 3.41 και κανε jailbreak. Φροντισε να εχεις αρκετο ελευθερο χωρο στο ps3 γιατι αρκετα games (οπως και το gt5) παιζουν μονο απο τον εσωτερικο δισκο. Συνδεεις το pc με το ps3 και παιρνας το αναλογο παιχνιδι.

Για πιο εξιδικευμενα εδω ειμαστε =D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O χάκερ του iphone ξεκλείδωσε πλήρως PS3!

 

Όλα τα κλειδώματα και οι ασφάλειες του PS3 έχουν πλέον "σπάσει" από χάκερς, επιτρέποντας στον οποιοδήποτε να τρέξει ότι software θέλει στη κονσόλα.

 

Ο αμερικανός χάκερ, ο οποίος και είναι γνωστός για το ξεκλείδωμα του iphone, χρησιμοποιώντας ίδιες μεθόδους και βασιζόμενος στην δουλειά της ομάδας χάκερ fail0verflow (υπεύθυνοι για το χακάρισμα του Wii), κατάφερε να εξάγει το master key και να το δημοσιεύσει online.

 

Η SONY αρνήθηκε να σχολιάσει το γεγονός.

 

Οι χάκερς αναφέρουν ότι η κονσόλα έχει χακαριστεί ολοκληρωτικά, κάτι το οποίο δεν μπορεί να επιδιορθωθεί από την SONY.

 

Χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι καλύτερο χακάρισμα από αυτό δεν υπάρχει.

 

Αναλυτικότερα, το master key χρησιμοποιείται για την πιστοποίηση οποιουδήποτε λογισμικού τρέχει το PS3, είτε είναι firmware, παιχνίδια ή εφαρμογές.

 

Το ίδιο master key διαπιστώθηκε ότι χρησιμοποιείται και για το PSP.

 

Προγραμματιστές ήδη έχουν ξεκινήσει τη δημιουργία εργαλείων για εκμετάλευση του παραπάνω κλειδιού.

 

To master key αναφέρεται ώς ένα από τα πιό σημαντικά "μυστικά" της SONY.

 

Η ανακάλυψή του από τους χάκερς έγινε με απλά μαθηματικά, όταν ανακάλυψαν ότι η SONY στη μαθηματική φόρμουλα πιστοποίησης του λογισμικού χρησιμοποιούσε σταθερό αριθμό αντί για τυχαίο όπως θα έπρεπε.

 

Το παραπάνω θεωρείται κλασσικό λάθος κρυπτογράφησης.

 

Πηγή:http://www.bbc.co.uk/news/technology-12116051

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπούρδα άρθρο. απορώ γιατί δώσαν την φήμη στον geohot ,ενώ όλη τη δουλειά την έκανε η fail0verflow team.ο geohot το μόνο που έκανε είναι να κλέψει τη δουλειά τους και απλά να βγάλει στη φόρα τα κλειδιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...