Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, επειδή είναι ένα θέμα με 400 σελίδες και δε παίζει να αρχίσω απτη πρώτη, μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται το ps3 να παίζει κατεβασμένα παιχνίδια?έχω την έκδοση με τα 320gb.Ποιες είναι οι απαιτήσεις?Το firmware να είναι κάτω από 3.5?Αν μπορείτε πείτε μου κάποια πράγματα γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου πάνω στο θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά το easybuyworld μου έριξε άκυρο για downgrade στο fat fw3.60 CECHC04 (μου είπαν ότι δεν κάνουν downgrade με progskeet ενώ το έχουν...), υπάρχει λύση ή τσιμπάω γενικό άκυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την έκδοση με τα 320gb.Ποιες είναι οι απαιτήσεις?Το firmware να είναι κάτω από 3.5?Αν μπορείτε πείτε μου κάποια πράγματα γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου πάνω στο θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για να παιξεις τα backup των παιχνιδιων που εχεις ηδη αγορασει πρεπει η κονσολα σου να ειναι σε firmware εως και 3.55 ωστε να περασει καποιο custom firmware ιδιας η μεγαλυτερης εκδοσης που να υποστηριζει backup play. Αν εχεις μεγαλυτερο firmware μπορει αυτο να γινει μονο με downgrade σε 3.55 σε κονσολες που το υποστηριζουν.

για να δεις ποιες το υποστηριζουν κοιτα εδω

http://www.ps3devwiki.com/wiki/Date_Codes

Τον βασικοτερο λογο παιζει το date code. Αν το date code ειναι μεχρι 0D γινεται downgrade. Επισης και λιγα κοματια με date code 1Α γινονται downgrade. Αν ειναι μεγαλυτερο το date code ξεχνα το. Αν λοιπον εισαι συμβατος δες τις αγγελιες υπαρχουν αρκετοι που κανουν downgrade.

 

υπάρχει λύση ή τσιμπάω γενικό άκυρο?

ρωτα αυτους στις αγγελιες που κανουν downgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να παίζω κατεβασμένα παιχνίδια?

Κατεβασμενα παιχνιδια = πειρατικο υλικο

Και ως γνωστον απαγορευονται οι αναφορες σε πειρατικο υλικο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ακολούθησα τις οδηγίες του mtzs κάποιες σελίδες πριν, και όλα εξαλίχθηκαν ρόδινα.

Αυτό που έπρεπε να ψάξω, ήταν ο συνδυασμός των κουμπιών για να δω αν ήταν ενεργό το qa flag, που δεν ήταν, και κατοπιν να το ενεργοποιήσω.

 

Δυστυχώς, γραφω από το τηλέφωνο και τα links μού είναι λίγο δύσκολα. Αλλά και να μη βρείς βοήθεια, λίγο ψάξιμο είναι αρκετό.

 

Παρεμπιπτόντως, ευχαριστώ mtzs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε 3.55 Kmeaw.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link με αναλυτικές οδηγίες για update σε 4.21 rebug?

ΠΛΗΡΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Rebug4.21 απο KMEAW3.55

Προετοιμασία για εγκατάσταση

1.Βγάζουμε ότι δίσκο υπάρχει στο BR Drive

2.Αποσυνδεόμαστε από το δίκτυο

3.Χρησιμοποιούμε «καθαρό» usb στικάκι χωρίς αυτό να περιέχει τίποτε άλλο μέσα, το οποίο συνδέουμε πάντα στη πιο δεξιά θύρα usb του ΠΣ3 (αυτή που είναι πιο κοντά στο BR Drive)

4.Πάντα έχουμε ενεργοποιημένο το QA toggle εάν είμαστε σε οποιοδήποτε cfw3.55

5.Πάντα ελέγχουμε τα MD5 checks των firmware που κατεβάζουμε

6.Πριν προχωρήσουμε σε αναβάθμιση πρέπει το cfw3.55 που έχουμε να είναι εντελώς καθαρό από spoofers η οποιαδήποτε άλλα modfications. Βεβαιωθείτε ότι έχετε απενεργοποιήσει όλα τα PSN/SEN enablers η spoofers. Αν ειναι ενεργα παιζει μεγαλη πιθανοτητα brick

7.Φροντίζουμε να έχουμε κρατήσει τα dump files της NOR/NAND του PS3 μέσω του MULTIMAN. Για λεπτομερειες εδω

 

Εγκατάσταση και έλεγχος QA toggle. Βιντεο εδω

1.Install από το Install Package Files. Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα συνδεδεμένο στις USB η SD Card ports.

2.Τρέχουμε το πρόγραμμα QA toggle από τη στήλη GAMES του ΧΜΒ 3.Θα ακουστεί 1 μπίμπ ακολουθούμενο από άλλα 2. Θα μαυρίσει η οθόνη και το PS3 θα επανεκκινήσει μόνο του

3.Ελέγχουμε ότι είναι ενεργό (δηλαδή η κονσόλα μας είναι flagged) με τον εξής τρόπο. Πάμε στην στήλη Settings του ΧΜΒ και από εκεί στα Network Settings. Πρέπει απλά να είναι highlighted τα Network Settings. Σε αυτό το σημείο πατάμε τα εξής πλήκτρα με τη σειρά χωρίς να αφήνουμε κάποιο που έχουμε ήδη πατήσει (δηλαδή με τη σειρά τα κρατάμε όλα πατημένα): L1 + L2 + L3 (press left stick) + R1 + R2 + dpad_down Εάν μετά από αυτό το button combo δούμε ακριβώς κάτω από Network Settings τις επιλογές Edy Viewer, Debug Settings και Install Package Files η κονσόλα μας είναι flagged.

 

Εγκατάσταση Rebug 4.21 από ΚΜΕΑW3.55 η OFW3.55 (σε OFW3.55 τα QA toggle δεν χρειαζονται ουτε λειτουργουν).

Το Rebug 4.21 εγκαθίσταται πάνω από οποιοδήποτε 3.55 firmware (OFW, KMEAW,Rebug3.55-2) από το ΧΜΒ (τονίζω το ΧΜΒ και όχι από recovery mode)

Οταν επανεκκινησει η κονσόλα στo system info θα γράφει Rebug4.21. Ελέγξτε το

 

Μετά την εγκατάσταση θα δείτε ότι το κλασσικό Install package files έχει αλλάξει και αντί αυτού υπάρχει ένα package manager. Eκει μέσα υπάρχει υποφάκελος install package files και μέσα σε αυτόν άλλοι 3 υποφάκελοι PS3 Hard Disk, Package folder, και Standard package location (αυτός είναι ο παλιός κλασσικός install package files που βάζουμε τα pkg αρχεία από στικάκι)

 

Μέσα στο φάκελο PS3 Hard Disk θα βρείτε ένα αρχείο Rebug Toolbox το οποίο και κάνετε install. Μετά το install θα δείτε ότι εγκαταστάθηκε στην στήλη GAMES του ΧΜΒ. Θα το τρέξετε από εκεί και θα επιλέξετε: Selector -> SYSTEM MODE=REBUG, XMB Operation = DEBUG Μετά από αυτό η κονσόλα θα είναι spoofed σε 4.31 στο system info θα γράφει 4.31 και μπορείτε να μπείτε online στο PSN χωρίς κανένα πρόβλημα

Βιντεο του Rebug toolbox εδω

 

Ειστε ετοιμοι!!!

 

Για να τρέξουν τα backups που είχατε σε KMEAW χρειάζονται τα ORIGINAL EBOOTS. Αν δεν τα έχετε η δεν θέλετε να τα ξαναπεράσετε ένας εύκολος τρόπος είναι να σβήσετε όλα τα game data utility, να φορτώσετε το backup σας μέσω του MULTIMAN και να το εκκινήσετε αφήνοντας το να κάνει το official update του παιχνιδιού. Έτσι θα έχετε το παιχνίδι στην τελευταία του έκδοση.

Μετά θα τρέχει κανονικά γιατί τα EBOOTS των updates αντικαθιστούν τα αρχικά ΕΒΟΟΤ όταν τρέχει το παιχνίδι.

Μπορειτε να βρειτε τα official updates των τιτλων που κατεχετε με ενα προγραμμα στο pc σας, τα κατεβαζετε εκει, και τα φορτωνετε με στικακι στο ΠΣ3 απο το package manager.

Το προγραμματακι το βρισκετε εδω

 

Εν συντομια:

1. Εγκατασταση και ελεγχος QA toggle

2. Εγκατασταση Rebug 4.21 απο ΧΜΒ

3. Εγκατασταση Rebug ToolBox απο το Package Manager

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε 4.30 v1.00 Rogero και όπως έπαιζα uncharted 3 ξαφνικά το ps3 κλίνει και αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι...μετά το κλίνω το ανοίγω πάλι και δουλεύει κανονικά, πάω να ξανά παίξω και μετά από λίγη ώρα πάλι τα ίδια.Όταν άνοιξε κάτι μου έβγαλε αλλά δεν πρόσεξα καλά τι έλεγε...ότι δεν τερματίστηκε σωστά το ps3 και κάτι για rebuild, restore δεν θυμάμαι τώρα αυτό που θυμάμαι είναι ότι έλεγε ότι θα πάρει 3 ώρες.Το ps3 μου είναι από τα πρώτα, το 60αρι, λέτε να του αλλάξω πάστα μπας και γλιτώσω το ylod?Την είχα αλλάξει πέρυσι την πάστα, δεν κάνει πολύ θόρυβο ούτε είναι ζεστό όταν το πιάνω.Τι να κάνω? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον υπερθερμανση ειναι και εσβησε, γιατι το UC3 παιρνει σχεδον ολους τους πορους του μηχανηματος, και πουσαρει πολυ την κονσολα

Καλυτερα να αλλαξεις παστα παλι (Arctic Silver 5)

Το rebuild database ειναι ασχετο με την υπερθερμανση το βγαζει οταν δε κλεινει σωστα καποιες φορες το ΠΣ3, και συμβαινει συχνα ειδικα με ροτζερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Rebug 4.21 πώς μπαίνουμε PSN? Είδα για το ban wave, απλά να ξέρω επειδή μου ζητάει update (στο 4.30 - λογικό).

Κυκλοφορεί spoofer ή πρέπει αναγκαστικά να πάμε σε rogero?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...