Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από Rebug 4.21 πώς μπαίνουμε PSN? Είδα για το ban wave, απλά να ξέρω επειδή μου ζητάει update (στο 4.30 - λογικό).

Κυκλοφορεί spoofer ή πρέπει αναγκαστικά να πάμε σε rogero?

Το rebug toolbox που αναφερω παραπανω ειναι και spoofer στην 4.31 και psn enabler. δε χρειαζεται κατι αλλο.

οσον αφορα τα bans ο καθενας μπαινει με δικη του ευθυνη. Παντως μη μπαινετε για να παιξετε CODBO2. Οσα μπαν εχουν αναφερθει ως τωρα ειναι απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω να ασχολιθω με το hacking του ps3 πανω απο εναν χρονο ++ οποτε εχω μηνει αρκετα πισω. Επειδη βλεπω ξανα κινηση στο θεμα θελω να μου πειτε με 2 λογια πως εχουν τα πραγματα ( ξερω παιζει να το εχετε πει 100 φορες αλλα 410 σελιδες ειναι παρα πολλες για να τις διαβασω). Το firmware μου ειναι ή 4 ή 4.10 ή 4.11 (θα το κοιταξω δεν ειμαι απολυτος συγουρος)

Ενα ψιλο ασχετο τωρα . Ενος φιλου μου χαλασε το ματακι, γινεται να το στειλει στην σονυ και να του το επισκευασουν με λογικη τιμη; Λογικα πρεπει να εχει μικροτερο απο 3.55 οποτε θα χακαρετε για εναλλακτικη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα eboot.bin και param.sfo ειναι συνδεδεμενα με την περιοχη pal/ntsc? Καθε ζωνη θελει ξεχωριστο, ή λειτουργουνε ανεξαρτητως περιοχης. Ας πουμε ενα ntsc fix λειτουργει στις pal εκδοσεις που αγοραζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα eboot.bin και param.sfo ειναι συνδεδεμενα με την περιοχη pal/ntsc? Καθε ζωνη θελει ξεχωριστο, ή λειτουργουνε ανεξαρτητως περιοχης. Ας πουμε ενα ntsc fix λειτουργει στις pal εκδοσεις που αγοραζουμε?

Συνηθως ειναι κλειδωμενα οπως το ειπες. Υπαρχουν ομως και μερικες περιπτωσεις που ειναι cross-play αλλα λιγες.

Γιατι δεν αναβαθμιζεις να ξεγνοιασεις απο αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παίδες!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν παίζουν όλα τα τελευταία-τελευταία παιχνίδια στο Rebug 4.21

 

Συγκεκριμένα ρωτάω για τα: Black Ops II, Borderlands 2, LEGO Lord of the Rings και All Stars Battle Royale.

 

Γενικά τι παίζει με τα παιχνίδια που ζητάνε firmware 4.21+?

 

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σε PS3 με cfw Rogero 4.30 συνδέω usb μοχλό, όχι sony, και σταμάτάει να διαβάζει τον usb σκληρό δίσκο. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό? Δεν μπορώ να έχω usb μοχλό γενικά ή λέτε να φταίει ο συγκεκριμένος? Με τα παιχνίδια απο τον εσωτερικό σκληρό πάντως παίζει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως ειναι κλειδωμενα οπως το ειπες. Υπαρχουν ομως και μερικες περιπτωσεις που ειναι cross-play αλλα λιγες.

Γιατι δεν αναβαθμιζεις να ξεγνοιασεις απο αυτα;

 

Μονο το σαββατοκυριακο μπορω να ασχοληθω λιγο με το Playstation Και δεν θελω να το χαλασω για να κανω την αναβαθμιση. Το γεγονος οτι πρεπει να ξαναπερασω τα παιχνιδια απο την αρχη ειναι που μου χαλαει κυριως. Απο την στιγμη που τα fix ειναι αρχεια που εχουν αντιγραφει και αντικαταστησει τα υπαρχον, το να σβησει κανεις τα data files δεν πιστευω πως θα αρκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον υπερθερμανση ειναι και εσβησε, γιατι το UC3 παιρνει σχεδον ολους τους πορους του μηχανηματος, και πουσαρει πολυ την κονσολα

Καλυτερα να αλλαξεις παστα παλι (Arctic Silver 5)

Το rebuild database ειναι ασχετο με την υπερθερμανση το βγαζει οταν δε κλεινει σωστα καποιες φορες το ΠΣ3, και συμβαινει συχνα ειδικα με ροτζερο

 

Άλλαξα χθες το βράδυ πάστα (Arctic Silver 5), δεν είχε μείνει σχεδόν καθόλου πάνω από την προηγούμενη που είχα βάλει, Arctic Silver 5 ήταν και αυτή.Αφού την έβαλα πάω να ανοίξω το ps3 ακούγεται ο ήχος όταν ανοίγει αλλά εικόνα δείχνει μετά από μερικά δευτερόλεπτα και μετά κολλούσε δεν έδειχνε το menu.Αφού το έκλεισα και το άνοιξα 2 φορές μετά έφτιαξε έβαλα ένα παιχνίδι μέσα και έπαιξε μια χαρά.Σήμερα το πρωί όμως όταν πάω να το ανοίξω κλίνει αμέσως δεν δείχνει τίποτα ούτε ακούγεται ο ήχος ότι ανοίγει απλά κλείνει.Μήπως φταίει η πάστα?γιατί την έχω από πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρησες θερμοκρασιες με τον Μουλτιμαν;

 

Πλεον ειμαι σε Rogero 4.30 v2.0

Ημουν Rebug 4.21

Πριν τη διαδικασια αναβαθμισα σε ΜΜ 4.13.00 μεσα στο Rebug4.21.

και μετα τα βηματα ως εξης (CECH2504B DateCode 0C):

 

1. Απο το ΧΜΒ του Rebug4.21 περασα το 999Downgrader.PUP

2. QA toggle enable απο το Rebug Toolbox. Restart την κοννσολα

3. Απο recovery mode περασα ofw3.55

4. Απο recovery mode περασα Rogero4.30 v2.0

Μετα την αναβαθμιση χρειαστηκε να κανει rebuild database.

To bug με το icon sorting που με ενοχλουσε δεν υπαρχει πλεον. Κραταει τα αλμπουμ κανονικα στο ΧΜΒ

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν παίζουν όλα τα τελευταία-τελευταία παιχνίδια στο Rebug 4.21

Συγκεκριμένα ρωτάω για τα: Black Ops II, Borderlands 2, LEGO Lord of the Rings και All Stars Battle Royale.

Γενικά τι παίζει με τα παιχνίδια που ζητάνε firmware 4.21+?

Παιζουν με τα official updates τους

 

Παιδιά, σε PS3 με cfw Rogero 4.30 συνδέω usb μοχλό, όχι sony, και σταμάτάει να διαβάζει τον usb σκληρό δίσκο. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό? Δεν μπορώ να έχω usb μοχλό γενικά ή λέτε να φταίει ο συγκεκριμένος? Με τα παιχνίδια απο τον εσωτερικό σκληρό πάντως παίζει μια χαρά.

Λενε οτι υπαρχει bug και δεν αναγνωριζει την αλλη usb port. Δεν το εχω ψαξει βεβαια μιας και παιζω παντα απο εσωτερικο σκληρο.

Δοκιμασες να αλλαξεις θυρες; να βαλεις το μοχλο στην αλλη και τον εξωτερικο εκει που ειχες το μοχλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετρησες θερμοκρασιες με τον Μουλτιμαν;

Δεν μπορώ να μετρήσω μόλις ανοίγει κλείνει αμέσως!ούτε σε recovery δεν προλαβαίνω να μπω! :mad:

Θα πάρω μια νέα πάστα Arctic Silver 5 και βλέπουμε.

 

Edit:Τελικά νομίζω πως brickare γιατί είδα ένα videaki στο youtube και κάνει ακριβώς το ίδιο και το δικό μου ps3!

https://www.youtube.com/watch?v=nEufP7FHSS4

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε...έπαιζε μια χαρά και μόλις ξεκίνησα το uncharted 3 μετά από λίγη ώρα έκλεισε προφανώς από υπερθέρμανση, αλλάζω πάστα δουλεύει μια χαρά και την άλλη μέρα το πρωί απλά δεν ανοίγει!έλεος... γίνετε να το φτιάξω?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανααλλαξες παστα καινουρια; Δεν ειναι μπρικ. Ειναι YLOD. Θελει αλλαγη παστας και reflow η reballing η μητρικη. Ψαξτα στο google.

Το μπρικ ειναι πρασινο λαμπακι με μαυρη οθονη. Αργα η γρηγορα ομως και να το φτιαξεις παλι θα το ξαναπαθει κατα 80%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα έψαξα και τα είδα.Άλλαξα πάστα και δούλεψε αν και στην αρχή κολλούσε και δεν έβγαζε το menu (όπως λέω και ποιο πάνω) αλλά μετά από δυο φορές που το έκλεισα και το άνοιξα μπήκε και δούλεψε κανονικά και την άλλη μέρα ξαφνικά έπαθε αυτό...μάλλον ήρθε η ώρα του :P στην αρχή νόμιζα ήταν brick και δοκίμασα recovery και service mode και τίποτα!όπως λες και εσύ είναι YLOD και να το φτιάξω θα ξανά χαλάσει...άλλωστε είναι και το πρώτο ps3 το 60αρι.Οπότε μάλλον πάω για slim τα Χριστούγεννα μόνο που δεν θα παίρνει cfw αλλά δεν πειράζει τι να κάνουμε. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε να το πας στη Sony, μπορει να σου δωσουν αλλο με ofw3.55 η μικροτερο με 140 ευρω. Εχω ακουσει απο αρκετους που πηραν τετοια οτι ειχαν firmware 3.55 και κατω. Δε συμβαινει παντα αλλα ποτε δεν ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...