Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

matzos για να βάλω rogero v2 πρώτα βάζουμε είπαμε τον MM 4.13.Για ποιο λόγο;Aλλά λέει δεν υπάρχει το install package.Πως θα βάζουμε pkg αρχεία; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για δοκιμασε να το πας στη Sony, μπορει να σου δωσουν αλλο με ofw3.55 η μικροτερο με 140 ευρω. Εχω ακουσει απο αρκετους που πηραν τετοια οτι ειχαν firmware 3.55 και κατω. Δε συμβαινει παντα αλλα ποτε δεν ξερεις

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί!Απ' ότι βλέπω έχει κέντρο σέρβις στην Αθήνα μόνο :/ θα πάρω ένα τηλέφωνο και θα ρωτήσω!Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

matzos για να βάλω rogero v2 πρώτα βάζουμε είπαμε τον MM 4.13.Για ποιο λόγο;Aλλά λέει δεν υπάρχει το install package.Πως θα βάζουμε pkg αρχεία; Υπάρχει άλλος τρόπος;

Τι firmware εισαι; Ο ΜΜ 4.13 περιεχει μεσα το install package files, αλλα υπαρχει και αλλος τροπος.

Εχει κυκλοφορησει install package files.pkg ξεχωριστο αρχειο το οποιο το βαζεις απο 4.21

Και τα 2 θα τα βρεις εδω

http://ps3jailbreak-...iman-41300.html

Αν θελετε πληρη οδηγο downgrade απο Rebug 4.21 πειτε να ποσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΔΗΓΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ απο Rogero 4.21/4.30 σε Rogero 4.30 v2.0

1. Εγκατασταση ΜΜ 4.13.00 (μετα πας σε ΧΜΒ mode μεσα στον ΜΜ και στην στηλη τερμα αριστερα θα δεις οτι εχει πλεον επιλογη install package files. Επισης στην 2η απο αριστερα στηλη εχει επιλογη για το install package files και να επιλεξεις bubble.

Οποτε τα pkg πλεον τα εγκαθιστας μεσα απο τον ΜΜ. Σε πεταει εξω στο ΧΜΒ μολις το επιλεξεις και βγαζει ενα bubble (οπως οταν κατεβαζεις παιχνιδια απο πσν) και το εγκαθιστας. Μετα αυτο εξαφανιζεται απο μονο του.

2. Εγκατασταση install package files. Αλλος τροπος. εμφανιζει στο ΧΜΒ του ΠΣ3 στην στηλη GAMES (και οχι μεσα στον ΜΜ) επιλογη να εγκαθιστας τα pkg απο εκει.

 

Βγαζεις BDROMs απο το drive, βγαζεις εντελως το ιντερνετ,

 

If you are on any CFW newer then 3.55 you can try updating from Recovery Mode to CFW4.30 v2.00.

---- If it didn't work (Data corrupted Error), then you'll have to Downgrade back to Rogero CEX3.55 v3.7 using the guide below.

 

 

1) 4.25 to 3.55.PUP μεσω ΧΜΒ

2) Εγκατάσταση QA toggle και έλεγχος με button combo

3) Rogero 3.55 v7 από recovery mode

4) Έλεγχος QA toggle -> χρειάστηκε να το ξανατρέξω, σε άλλους μπορεί να μη χρειαστεί να το τρέξετε, γι αυτό ελέγξτε πρώτα με το button combo

5) OFW 3.55 από recovery mode για να καθαρίσει η κονσόλα εντελώς

6) Εγκατασταση Rogero4.30 v2.0 απο recovery mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω ενα ps3 60gb fat με χαλασμενο laser (ευτυχως δε με βρηκε ylod ακομη :P ) με kmew 3.55 . Να παω σε rebug ή rogero?

 

Ποιο ειναι πιο σταθερο/απριβληματιστο;

 

Sent from my iPhone 4S using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεινεις εκει που εισαι προς το παρον.

Αυτη τη στιγμη νομιζω κανενα δεν υποστηριζει install χωρις BD check. οποτε μπορει να εχεις προβλημα.

Και τα 2 σταθερα ειναι αυτη τη στιγμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά αμφιλεγόμενα σχόλια ακούγονται γι αυτό το μαγαζί γενικά...

 

Είχα πάρει κάποτε κάτι απο κει κ είχε βγει προβληματικό κ δε μου το άλλαξαν εύκολα, οπότε για μένα έχει φάει μαύρο απο τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, θα ψαξω και αλλα μαγαζια που να κανουν downgrade σε nand ps3... Αν δεν βρω θα παω σε αυτο.

 

εάν βρεις κάποιον πες και σε εμένα, στο easybuyworld μου "αρνήθηκαν" downgrade σε fat με nand (CECHC04)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω τον εσωτερικό δίσκο, να ξεφορτωθώ τον εξωτερικό να γλυτώσω λίγο χώρο και μία μπρίζα στο πολύμπριζο κτλπ.

Τελικά υπάρχει όριο στα GB ή όχι? και σχετικά με την ταχύτητα, να πάρω 7200 ή να μη ρισκάρω?

Εσέις τι φοράτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω τον εσωτερικό δίσκο, να ξεφορτωθώ τον εξωτερικό να γλυτώσω λίγο χώρο και μία μπρίζα στο πολύμπριζο κτλπ.

Τελικά υπάρχει όριο στα GB ή όχι? και σχετικά με την ταχύτητα, να πάρω 7200 ή να μη ρισκάρω?

Εσέις τι φοράτε?

Να παρεις SATA 500GB (λιγοτερες θερμοκρασιες), 2,5ιντσες(εως 9,5mm υψος) στις 5400 στροφες (και 7200 να παρεις στις 5400 θα τρεχει + του οτι παιζει περισσοτερη θερμοκρασια)

Εγω με 320 ειμαι αρκετα ικανοποιημενος και δεν εχω βαλει ποτε εξωτερικο πανω. Οποτε με 500 θα εισαι μια χαρα

Οριστε πιο λεπτομεριακα

http://www.ps3devwik.../wiki/Harddrive

 

 

 

Στο ebay βρισκεις 500αρη SATA ευκολα

http://www.ebay.co.u...ta 2.5&_sacat=0

Σε fora του εξωτερικου βλεπω διαφορους που λενε πως εχουν 1Τ επανω (υποστηριζεται σιγουρα). Εγω παντως δε θα το εβαζα

Σκεφτομαι να πουλησω το πσ3 fat 160γβ πουχω και να αγορασω to ntsc μοντελο 60αρη πουχει πληρες bc θα δουλευει στην ελλαδα?

Ξερεις οτι το b/c θα δουλευει με τα PAL PS2 disks (αυτο δεν το ξερω για να σου απαντησω). Αλλα περαν αυτου πρεπει να το κανεις jailbreak για να ειναι compatible με τα PAL DISKS, και αν ειναι μεγαλυτερο απο 3.55 το firmware θα εχεις το ιδιο προβλημα με τα παιδια παραπανω λογω NAND μνημης να το κανεις downgrade

Αστοχη κινηση το θεωρω προσωπικα (χωρις διαθεση προσβολης). Οσο για το b/c τα περισσοτερα παιχνιδια του ΠΣ2 υπαρχουν στο πσν (και ο νοων νοειτω :mellow: )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...